Рішення від 20.01.2011 по справі 7/143/13

20.01.11

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000 , м. Чернігів тел. 698166

просп. Миру, 20

Іменем України

РІШЕННЯ

“20” січня 2011 року справа № 7/143/13

Суддя Скорик Н.О., розглянувши матеріали

Чернігівського природоохоронний міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі

Державної екологічної інспекції в Чернігівській області

14017, м. Чернігів, вул.. Малясова,12

До відповідача: Комунальне підприємство ?Ніжинське управління водопровідно -каналізаційного господарства?

16600, м. Ніжин, вул. Червонокозача,5

про стягнення 7783,88 грн.

Суддя Н.О. Скорик

Представники сторін:

Позивача: Кубрак І.М. -дов. № 04-08/2787 від 06.09.2010 р.

Відповідача: не з?явився

Від прокуратури: Брей Г.П. посв. № 49 від 22.06.2010 р. пом. природоохоронного прокурора

Суть спору:

Чернігівським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області подано позов до Комунального підприємства "Ніжинське управління водопровідно - каналізаційного господарства" про стягнення 7783,88 грн. збитків завданих в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період 2008-2010 р.р. згідно акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 173/08 від 21-22.07.2010 р.

Відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи в суді, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованої кореспонденції № 01811938.

Від відповідача до початку судового засідання надійшла факсограма відзиву на позов в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись відсутність доказів спричинення відповідачем будь -яких збитків та здійснення понаднормативних викидів забруднюючих речовин. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на наступне: позивачем не зроблено посилання на нормативно -правові акти, відповідно з положеннями яких побутові котли для опалення приміщень, були б віднесені до джерел викидів забруднюючих речовин, в акті перевірки № 173/08 відсутні відомості про зафіксовані факти викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, інші допущені відповідачем порушення з приводу забруднення навколишнього середовища; при проведенні перевірки інспекторами з охорони навколишнього природного середовища не вивчались технічні властивості побутових котлів для опалення приміщення приміщень, та не проводились ніякі заміри та дослідження, які могли б свідчить про кількість забруднюючих речовин, що свідчить про те, що позивач не довів самого факту перевищення норм. Відповідач також стверджує, що факт заподіяння шкоди та збитків спростовується приписом від 22.07.2010 р., складеним з метою усунення виявлених під час перевірки порушень природоохоронного законодавства, яким зобов'язано відповідача не допускати викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди, про будь -які порушення, що стосуються понаднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в приписі не зазначено.

В факсограмі відзиву відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача. Прокурор та представник позивача проти клопотання не заперечили.

Суд клопотання відповідача задовольнив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурора, в судовому засіданні встановлено:

Відповідно до ст. 52 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.

Відповідно до ст. 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно з ст.ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

21-22.07.2010р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Дзюбою В.А., Шульгою В.М. у присутності виконуючого обов'язки начальника КП ?Ніжинське управління водопровідно -каналізаційного господарства? Кулика В.І. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП ?Ніжинське управління водопровідно -каналізаційного господарства?.

Перевіркою було встановлено, наступне: на балансі підприємства знаходяться джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: чотири побутові котли для опалення приміщень, зварювальний пост, деревообробна дільниця, механічна майстерня, стоянка автотранспорту, очисні споруди, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст. 11 Закону України ?Про охорону атмосферного повітря?. За опалювальний період 2008-2010 років підприємством використано 51,0 тис. куб. м. природного газу, за зазначений період підприємством здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.

За результатами перевірки було складено акт № 173/08 від 21-22.07.2010р. Акт перевірки підписано представниками відповідача без зауважень.

Крім того, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Дзюбою В.А., Шульгою В.М. видано Припис № 173/08 від 22.07.2010р., яким приписано усунути виявлені недоліки та порушення природоохоронного законодавства.

В результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу КП ?Ніжинське управління водопровідно -каналізаційного господарства? в період з 2008-2010 р.р. спричинено збитки на суму 7783,88 грн.

Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків проведено згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінекобезпеки України № 38 від 18.05.1995р. та зареєстрованої в Мін”юсті України 29.05.1995р. за № 157/693 та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди № 639 від 10.12.2008р., зареєстрованої в Мін”юсті України 21.01.2009р. за № 48/16064.

Відповідно до п. 2.2. Методики від 10.12.2008 р. № 639 факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктом 2.2., 2.7.1. Методики від 10.12.2008 р. № 639, розрахунки розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря передбачено два альтернативні методи встановлення факту наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря -інструментальний та розрахунковий - і, оскільки, здійснення інструментальних методів контролю на стаціонарних джерелах забруднення -зазначених в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 21-22.07.2010 р. № 173/08, технічно провести неможливо, а також розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках: викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.

Пункт 3.6. Методики від 10.12.2008 р. № 639 визначає, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Розрахунок наднормативних викидів забруднюючих речовин було виконано розрахунковим методом на підставі наданої відповідачем під час проведення перевірки довідки, що не суперечить Методиці. Так, згідно довідки відповідача ним за період з 2008 р. по 2010 р. використано 51,0 тис. м. куб. природного газу.

Згідно норми статті 68 Закону України ?Про охорону навколишнього природного середовища? порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідач на день розгляду справи в суді не надав в доказів добровільного відшкодування збитків.

Вищевикладене спростовує заперечення відповідача, викладені в відзиві на позов. Представник позивача в судовому засіданні надав усне пояснення на відзив відповідача, зазначивши, що котли є стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Закон України ?Про охорону атмосферного повітря? поширюється на всі підприємства, що здійснюють господарську діяльність, на балансі яких знаходяться стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин, та не передбачає розмежування між побутовими та промисловими джерелами викидів забруднюючих речовин.

За таких обставин вимоги прокурора по стягненню 7783,88 грн. збитків підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню, а сума збитків 7783,88 грн. підлягає стягненню.

Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. ст. ст.. 52,68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.. 34 Закону України ?Про охорону атмосферного повітря?, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства ?Ніжинське управління водопровідно -каналізаційного господарства?, м. Ніжин, вул. Червонокозача, 5 (р. 26007302835747 в Промінвестбанку, МФО 353434, код 32009905) на користь місцевого бюджету Ніжинської міської ради Ніжинського району Чернігівської області (р. 33115331700005 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22820749, код бюджетної класифікації 24062100) 7783,88 грн. збитків; в доход державного бюджету (на рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській обл., символ звітності 095, код 22825965, МФО 853592, код платежу 22090200) 102 грн. державного мита; в доход державного бюджету (р. 31210264700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної кодифікації 22050003, символ звітності банку - 264) 236 грн. витрат з інформаційно -технічного забезпечення розгляду у судах.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Н.О. Скорик

Повне рішення складено 24.01.2011 р.

Суддя Н.О.Скорик