Рішення від 07.02.2011 по справі 20/2223-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" лютого 2011 р.

Справа № 20/2223-10

за позовом Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Коричинецької сільської ради с. Коричинці Деражнянського району

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Коричинецьке” с. Коричинці Деражнянського району

про стягнення 7680,70 грн. завданої шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки

суддя С.В. Гладій

представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Сухорукова Л.С. -за довіреністю №192 від 07.02.11р.

від облпрокуратури: Параскевич О.Г. - прокурора відділу прокуратури області

Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовною заявою до відповідача про стягнення 7680,70 грн. завданої шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Коричинецької сільської ради площею 8,5 га із земель запасу Коричинецької сільської ради.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою площею 8,5 га із земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Коричинецької сільської ради.

Також зазначає, що згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 23.12.2008 р., розмір шкоди заподіяної СТзОВ „Коричинецьке” становить 7680,70 грн.

Прокурор відділу прокуратури Хмельницької області в даному судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник позивача в попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, посилаючись на ту обставину, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Прокуратурою Деражнянського району проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.12.2008р.

В ході перевірки встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 8,5 га земель сільськогосподарського призначення, яка відноситься до земель запасу Коричинецької сільської ради Деражнянського району.

За результатами перевірки 23.12.2008р. складено припис № 004095 про усунення в тридцяти денний термін. порушення земельного законодавства.

26.12.2008р. винесено постанову № 23 про накладення на відповідача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1530,00 грн.

Згідно з актом повторної перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.01.2008р. щодо дотримання вимог земельного законодавства та виконання припису № 006179 від 23.01.2009р., складеного посадовою особою охорони земель Управління Держкомзему у Хмельницькій області вимоги зазначеного вище припису не виконано.

За результатами повторної перевірки 23.01.2009р. складено припис № 006179 про усунення порушення вимог земельного законодавства, а саме: до 22.02.2009р.

У зв'язку з невиконанням припису № 006179 від 23.01.2009р. посадовою особою охорони земель Управління Держкомзему у Хмельницькій області щодо відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення № 004308 від 23.01.2009р.

26.01.2009р. винесено постанову № 3 про накладення на відповідача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.

Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки, нарахованої на підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розмір шкоди заподіяної СТОВ „Коричинецьке” становить 7680,70 грн.

Документи, що посвідчують право власності або право постійного користування на дану земельну ділянку, а також договір оренди земельної ділянки у СТОВ "Коричинецьке" відсутні.

Викладені обставини підтверджуються наступними доказами: актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.12.2008 р. та від 23.01.2009р., приписами №006179 від 23.01.09р. та № 004095 від 23.12.08р., протоколами про адміністративне правопорушення №004305 держземінспектором у Хмельницькій області від 23.12.08р. та № 004308 від 23.01.2009 року, постановами про накладення адміністративного стягнення №23 від 26.12.2008р. та №3 від 26.01.2009р.

У зв'язку з невиконанням відповідачем несплатою нарахованої шкоди прокурор в інтересах Коричинецької сільської ради звернувся з позовом до суду в якому просить стягнути завдану державі шкоду в сумі 7680,70 грн.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.

Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Як слідує із матеріалів справи, проведеною прокуратурою Деражнянського району перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 8,5 га земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Коричинецької сільської ради .

Відповідно до ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ч.1 ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду (ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України).

Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Щодо позовних вимог про стягнення шкоди, судом враховується, що згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства).

Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.

Відповідно до розрахунків, проведених згідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, розмір заподіяної шкоди протиправними діями СТзОВ „Коричинецьке” становить 7680,70грн.

Відповідно до п.2.1. вказаних рекомендацій шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в стягненні шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 7680,70 грн.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1,2, 4, 29, 33, 44, 49, ст.ст. 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

ВИРІШИВ:

Позов Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Коричинецької сільської ради с. Коричинці Деражнянського району до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Коричинецьке” с. Коричинці Деражнянського району про стягнення 7680,70 грн. завданої шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки задоволити.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Коричинецьке” (с. Коричинці Деражнянського району, код 03722187) на користь держави в особі Коричинецької сільської ради (с.Коричинці, Деражнянського району, р/р 31518921700145 в Управлінні Державного казначейства в Хмельницькій області, МФО 24026100, код 23565213) шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі -7680,70 грн. (сім тисяч шістсот вісімдесят гривень 70 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Коричинецьке” (с. Коричинці Деражнянського району, код 03722187) в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31112095700002, код 815013, ЗКПО 23565225, отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито у розмірі 102 грн. (сто дві гривни) та в дохід Державного бюджету України на рахунок 31215259700002, код банку 815013, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, отримувач - УДК м. Хмельницький, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації - 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість гривень).

Видати накази.

Суддя С.В. Гладій