Справа № 159/2687/26
Провадження № 3/159/1143/26
01 червня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Бойчук П.Ю., розглянувши справу, що надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , водія ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
передбаченої ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він, будучи військовослужбовцем, водієм ІНФОРМАЦІЯ_3 , 01.05.2026 року о 13 год. 00 хв. перебував на території ІНФОРМАЦІЯ_4 у стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить консультативний висновок спеціаліста КП “ВОПЛ м. Луцька» Волинської обласної ради № 73 від 01.05.2026 року, чим вчинив правопорушення в умовах особливого періоду.
Таким чином, ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні по розгляду даної справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнав та зазначив, що 01.05.2026 року перебував в групі оповіщення в АДРЕСА_1 , де працівниками Військової служби правопорядку був доставлений в медичний заклад охорони здоров'я з метою освідування на стан алкогольного сп'яніння. Під час проходження такого огляду лікар видав висновок про його перебування в стані алкогольного сп'яніння. Категорично ствердив, що 01.05.2026 року перебував на службі у м. Луцьку у зв'язку з відрядженням, а в стані сп'яніння був виявлений безпосереднім командиром в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, пояснення свідка, вивчивши матеріали справи, суддя вважає за необхідне закрити провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
До такого висновку суддя прийшов з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У відповідності до вимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходам впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку встановленому законом, а застосування заходів адміністративного впливу проводиться в межах компетенції того органу, який його застосовує у точній відповідності із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення їх в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження факту перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння органом, на який покладено обов'язок збирання та подання доказів, подано висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 73 від 01.05.2026 року; витяг із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №156 від 04.06.2025 року.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЛВЛ № 154 від 01.05.2026 року ОСОБА_1 ставиться у вину перебування 01.05.2026 року о 13 год. 00 хв. на території ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_1 у стані алкогольного сп'яніння.
З долученого до матеріалів справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 73 від 01.05.2026 року встановлено, що ОСОБА_1 було проведено огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у КП “ВОПЛ м. Луцька».
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка начальник патруля ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пояснив, що 01.05.2026 року, близько 13 год. 00 хв., на ІНФОРМАЦІЯ_1 прибула група оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою проведення освідування ОСОБА_1 у зв'язку з виявленням ознак перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння. Після цього ОСОБА_1 було доставлено у КП “ВОПЛ м. Луцька» з метою освідування, за результатами проведення якого встановлено, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння. Місце вчинення правопорушення було зазначене ним в протоколі зі слів працівників, які доставили ОСОБА_1 до ВСП.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає в разі розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, якщо вказані дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Таким чином, з долучених до матеріалів справи доказів та показів свідка встановлено, що ОСОБА_1 перебував на службі в АДРЕСА_1 , натомість останньому ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, на території ІНФОРМАЦІЯ_6 , що не відповідає дійсності та є порушенням вимог ст. 256 КУпАП щодо місця вчинення правопорушення.
За відсутності належних та допустимих доказів провини особи, зокрема в перебуванні в стані алкогольного сп'яніння на території ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_1 , слід прийти висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу даного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 221, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ковельського
міськрайонного суду П.Ю. Бойчук