Справа № 320/20870/26 Суддя (судді) першої інстанції: Парненко В.С.
01 червня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Коротких А.Ю.,
суддів Сорочка Є.О.,
Чаку Є.В.,
при секретарі Ольшевській Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2026 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРТАК.ЮА" про визнання протиправним та скасування рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА», в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» щодо визначення ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) (ДК 021:2015: 35810000-5:Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2026-04-30-010802-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від « 13» травня 2026 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2026 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити повністю. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно досліджено обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми процесуального права.
28 травня 2026 року на адресу суду надійшов відзив від Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", в якому відповідач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2026 року, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Також 28 травня 2026 року на адресу суду надійшов відзив від Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТАК.ЮА", в якому третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, просить залишити без задоволення апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2026 року, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 309 КАС України у виняткових випадках та з урахуванням особливостей розгляду справи апеляційний суд може продовжити строк розгляду справи, про що постановляє ухвалу.
Пунктом 1 статті 6 ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року Конвенції про захист прав людини та основних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Згідно п. 26 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів ухвалення рішення в розумні строки відповідно до статті 6 Конвенції також можна вважати важливим елементом його якості. Проте можливе виникнення суперечностей між швидкістю проведення процесу та іншими чинниками, пов'язаними з якістю, такими як право на справедливий розгляд справи, яке також гарантується статтею 6 Конвенції. Оскільки важливо забезпечувати соціальну гармонію та юридичну визначеність, то попри очевидну необхідність враховувати часовий елемент слід також зважати й на інші чинники.
З огляду на особливості розгляду даної категорії справ та вищезазначені обставини, колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку, що існує необхідність продовження строку розгляду даної справи на розумний строк.
Заслухавши учасників справи, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 30.04.2026 року відповідачем було опубліковано оголошення UA-2026-04-30-010802-a (далі Оголошення) про проведення спрощеної/допорогової закупівлі (категорія: замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони). Предмет закупівлі Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) (ДК 021:2015:35810000-5:Індивідуальне обмундирування). Код за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015: 35810000-5 Індивідуальне обмундирування. Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг 5500 комплектів.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (зі змінами) та Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою КМУ «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 року № 1275 (зі змінами).
В межах Оголошення ТОВ «УКРТАК.ЮА» та ТОВ «НВП «Темп-3000» були надані тендерні пропозиції.
У складі тендерної пропозиції ТОВ «УКРТАК.ЮА» було надано, зокрема, Гарантійний лист (Вих. № 3) від 07.05.2026 року про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» в особі директора Калініченка Артема Олексійовича гарантує відповідність запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно ДОДАТКУ № 3 до Оголошення. Лист Центрального управління розвитку матеріального забезпечення Міністерства оборони України № 220/61/2489 від 29.09.2025 року адресований ТОВ «УКРТАК.ЮА», згідно якого «Центральне управління розвитку матеріального забезпечення інформує, що відповідно до Вимог пункту 6.5.5 Військового стандарту ВСТ 01.301.001 - 2018 (02) "Речове забезпечення. Система розроблення предметів для речового забезпечення. Основні положення" проведено заходи щодо перезатвердження зразків-еталонів "Бронежилет модульний" відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02). У рамках зазначених заходів було перезатверджено зразок-еталон № 4 бронежилет модульний, модель UT-Defence Тип 2, Рівень П, комплектністю 1-8, (ТОВ "УКРТАК.ЮА), а також додатково затверджені елементи 9-11, відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02), від 24.09.2025.».
Також ТОВ «УКРТАК.ЮА» надано Банківську гарантію № 55385 (вих. № 55385 від 07.05.2026 року), видану Акціонерним товариством «Комерційний банк «ГЛОБУС» (гарант), відповідно до якої повне найменування принципала: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА».
Згідно пункту 3 Банківської гарантії № 55385 за цією гарантією гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога). Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії. Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк). Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу. Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його пропозицією:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Згідно пункту 4 Банківської гарантії № 55385 строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: сплата бенефіціару суми гарантії; отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією; отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
2) укладення договору про закупівлю з Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання; 4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з Учасників, які подали пропозиції.
У пункті 2 наданої Банківської гарантії № 55385 зазначено, що «Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).».
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2026-04-30-010802-a від 11.05.2026 року відповідачем встановлено, що учасник ТОВ «УКРТАК.ЮА» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до протоколу визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від 13.05.2026 року вирішено визначити учасника ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем закупівлі, прийняти та затвердити рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем та опублікувати повідомлення про намір укласти договір про закупівлю на веб-порталі Уповноваженого органу.
Опубліковано повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a з переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі ТОВ «УКРТАК.ЮА».
Позивач, вважаючи, що прийняте відповідачем рішення, яке оформлено протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від 13.05.2026 року, є протиправним, оскільки пропозиція ТОВ «УКРТАК.ЮА» не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, звернувся 15.05.2026 року до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначає Закон України "Про оборонні закупівлі" від 17.07.2020 №808-ІХ (далі також - Закон №808-ІХ).
Згідно пункту 13 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ забезпечення цінової пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником відбору перед державним замовником, що виникли у зв'язку з поданням цінової пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Згідно пункту 30 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ технічна специфікація - документ, затверджений державним замовником, що встановлює вимоги до товарів, робіт і послуг оборонного призначення, які закуповуються, зокрема щодо їх якості, технічних характеристик, безпеки використання, розмірів, позначень, термінології, пакування та маркування, чи процесів та способів виробництва, а також вимоги щодо процедур оцінки відповідності.
Пунктом 30 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ визначено, що учасник відбору - суб'єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа, які в установленому порядку надали цінову пропозицію для участі у відборі, оголошеному державним замовником.
Пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ визначено, що цінова пропозиція - пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі у закупівлі на умовах, встановлених державним замовником.
Відповідно статті 16 Закону №808-ІХ придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель:
1) закрита закупівля:
переговори;
поетапні переговори;
2) торги з обмеженою участю;
3) спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III цього Закону.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.
Статтею 17 Закону №808-ІХ встановлені критерії оцінки пропозицій учасників закупівель, згідно яких державний замовник може додатково застосовувати такі критерії: 1) рівень експлуатаційних витрат; 2) проходження державних та інших випробувань державним замовником або факт прийняття державним замовником на озброєння; 3) наявність сертифікованої системи менеджменту якості (якщо це не є вимогою тендерної документації та якщо не встановлено відповідних кваліфікаційних критеріїв); 4) наявність сертифікатів відповідності вимогам стандартів НАТО (AQAP) за раніше виконаними учасником відбору протягом попереднього календарного року державними контрактами (договорами); 5) якість виконання раніше укладених аналогічних контрактів та договорів; 6) план якості; 7) коефіцієнт ефективності; 8) графік поставки (із зазначенням ризиків).
Згідно частини 3 статті 25 Закону №808-ІХ в оголошенні про проведення відбору обов'язково зазначаються, зокрема: найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на день проведення закупівлі; технічні, якісні та кількісні характеристики і вимоги до предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі"; перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв; інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.
Частиною 9 статті 25 Закону №808-ІХ визначено, що учасник відбору має право не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення строку подання цінових пропозицій звернутися через електронну систему закупівель до державного замовника за роз'ясненнями щодо технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі та/або щодо кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору, та/або з вимогою про усунення порушення під час проведення закупівлі.
Відповідно до статті 26 Закону №808-ІХ державний замовник відхиляє цінову пропозицію у разі, якщо учасник відбору не усунув недоліки у поданих ним документах протягом 24 годин з моменту його ознайомлення з такими недоліками в електронній системі закупівель; не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, визначеним державним замовником відповідно до статті 22 цього Закону; не надав забезпечення цінової пропозиції (якщо надання забезпечення вимагалося державним замовником в оголошенні про проведення відбору); протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі більше двох разів не підписав або відмовився від підписання договору про закупівлю (у тому числі через неукладення договору учасником) із державним замовником, який проводить таку спрощену закупівлю; не виконав умови (умов) договору щодо якості та/або строку поставки товарів, виконання робіт, надання послуг - більше одного разу.
Відповідно до приписів частини 1, 2 статті 30 Закону №808-ІХ особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.
Відповідно до статті 3 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025, від 14.07.2025 № 478/2025, від 20.10.2025 № 793/2025, від 12.01.2026 № 40/2026, від 342/2026 від 27.04.2026.
Відповідно до статті 30 Закону №808-ІХ, абзацу сьомого підпункту 1 пункту 3 розділу II ";Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 24.02.2023 року № 2958-IX "Про внесення змін до Закону України "Про оборонні закупівлі" щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні", абзацу другого пункту 2-2 розділу IX "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11.11.2022 № 1275 "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" (далі - Постанова №1275).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" від 11.11.2022 року № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі Особливості).
Особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану (пункт 1).
Згідно з пунктом 4 Особливостей державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 8 Особливостей визначено, що державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, вибухової речовини військового призначення та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів (абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 279 від 02.03.2026):
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 року, № 84, ст. 5176; 2023 року, № 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначенихЗаконом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 року№ 822 (Офіційний вісник України, 2020 року, № 75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 року № 708, з урахуванням цих особливостей.
Закон №922-VIII визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником перед замовником, що виникли у зв'язку з поданням тендерної пропозиції/пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі.
Пунктом 32 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII визначено, що тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Частиною 9 статті 3 Закону №922-VIII встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Статтею 14 Закону №922-VIII обумовлено умови здійснення спрощених закупівель.
Спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Частиною 2 статті 14 Закону №922-VIII унормовано, що спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників (частина 4 статті 14 Закону №922-VIII).
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
Приписами частини 20 статті 14 Закону №922-VIII визначено, що з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті Закону №922-VIII замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотків у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Як вірно було встановлено судом першої інстанції, пунктом 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі визначено розмір та умови надання забезпечення пропозицій - банківська гарантія надається учасником у вигляді електронного документу. Електронний документ повинен бути складений із дотриманням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" і Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", містити кваліфікований електронний підпис (КЕП) уповноваженої особи банку-гаранта та повинен дозволяти перевірку такого підпису. Банківська гарантія може надаватись разом з файлом "p7s" (із накладанням КЕП) або у вигляді файлу в форматі, придатному для перевірки достовірності видачі банківської гарантії банком та накладення кваліфікованого електронного підпису (КЕП) уповноваженої посадової особи банку-гаранта. Банківська гарантія оформляється відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 (зі змінами) та наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 "Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції" з урахуванням вимог встановлених цим розділом.
Розмір забезпечення пропозиції: 1 % від очікуваної вартості предмета закупівлі (частини предмета закупівлі). Банківська гарантія, надана банком-нерезидентом, має бути оформлена відповідно до уніфікованих правил, які регулюють використання відповідного інструмента та офіційно видані Міжнародною Торгівельною Палатою. Банківська гарантія, надана банком-нерезидентом, повинна бути авізована через авізуючий банк, що є резидентом України. Учасник у складі пропозиції подає документ, що підтверджує авізування банківської гарантії, наданої банком-нерезидентом, проведене авізуючим банком-резидентом в електронній формі, з обов'язковим накладанням КЕП авізуючого банку.
Строк дії забезпечення пропозиції: не менше 90 днів з дати кінцевого строку подання пропозицій.
Банківським установам рекомендовано вказувати у колонтитулах гарантії посилання на програмний комплекс, яким накладено КЕП або вказати метод перевірення справжності гарантії. Банківська гарантія не може містити додаткових умов щодо:
• вимог надання Принципалом листів або інших документів (крім випадків надання Принципалом повідомлення банку-гаранту про настання обставин, за яких строк дії Банківської гарантії вважається закінченим);
• вимог надання третіми особами листів або документів, що підтверджують факт настання гарантійного випадку;
• можливості часткової сплати суми гарантії.
Усі витрати, пов'язані з наданням забезпечення пропозиції, здійснюються за рахунок коштів Учасника. Банківські реквізити Замовника: Державне підприємство Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", 04074, Україна, м. Київ, вулиця Автозаводська, будинок 2, код ЄДРПОУ 44725823, IBAN: UA263223130000026000000051647 в АТ "Державний експортно-імпортний банк України" МФО 322313.
Пропозиція, що не супроводжується забезпеченням, відхиляється замовником.
Забезпечення пропозиції не повертається у разі:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Якщо за результатами розкриття, пропозицій пропозиція Учасника буде визначена найбільш економічно вигідною та під час перевірки документів Учасника Замовником будуть виявлені невідповідності, які підлягають виправленню протягом 24 годин, відповідно до пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою КМУ від 11 листопада 2022 р. № 1275, Учасник гарантує завантажити документи для виправлення таких невідповідностей протягом 24 годин після розміщення відповідної вимоги Замовника. У випадку не усунення невідповідностей з боку Учасника, Учасник погоджується з тим, що його пропозиція вважається відкликаною.
Якщо Учасник буде визнаний переможцем спрощеної закупівлі, він зобов'язується надати перелік документів згідно з Додатком № 9 до Оголошення у строк, що не перевищує два робочих дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір. Учасник погоджується, що ненадання таких документів в зазначений строк буде вважатися відмовою від укладання договору.
Забезпечення пропозиції повертається Учаснику в разі:
1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
2) укладення договору про закупівлю з Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання;
4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з Учасників, які подали пропозиції.
Пунктом 16 Оголошення визначено, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
1) пропозиція Учасника не відповідає умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
2) Учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
3) Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
4) якщо Учасник протягом одного року до дати оприлюднення Оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
5) Учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається Учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Колегія суддів звертає увагу, що у складі пропозиції ТОВ "УКРТАК.ЮА" надано Банківську гарантію № 55571, видану акціонерним товариством "Комерційний банк "ГЛОБУС" (гарант), відповідно до якої повне найменування принципала: товариство з обмеженою відповідальністю "УКРТАК.ЮА".
Згідно пункту 3 Банківської гарантії № 55571 за цією гарантією гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога).
Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.
Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк).
Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.
Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його пропозицією:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
У пункті 2 наданої Банківської гарантії № 55571 ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон).
Колегія суддів звертає увагу, що ТОВ "Науково Виробниче підприємство "ТЕМП-3000", як у позовній заяві, так і у апеляційній скарзі, зазначає, що невикористання у зазначених пунктах Банківської гарантії № 55571 Гарантом слова "Принципал", а натомість "Учасник" або їх одночасне вживання у юридично значимому документі та його пунктах створює неоднозначність трактування зобов'язань Гаранта та, як наслідок потенційна можливість визнання такої гарантії недійсною або нікчемною, що не породжуватиме для Учасника закупівлі жодних зобов'язань чи підстав для його відповідальності. Окрім цього, посилання у пункті 2 Банківської гарантії № 55385 лише на Закон, при ігноруванні Особливостей, прямо суперечить умовам закупівлі, що згідно з пунктом 16 Оголошення та нормами чинного законодавства є безумовною підставою для відхилення такої пропозиції.
Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 639 затверджено Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах (далі Положення № 639), згідно підпункту 13 пункту 2 якого принципал (аплікант, наказодавець) - особа, зазначена в гарантії як така, яка має зобов'язання за базовими відносинами, що забезпечуються такою гарантією.
Відповідно підпункту 2 пункту 2 Положення № 639 базові відносини - відносини між принципалом та бенефіціаром, що виникають на підставі договору, інших правочинів, тендерної документації, законодавчих актів щодо зобов'язань принципала на користь бенефіціара, виконання яких забезпечує гарантія.
Тендерна документація - документація, що готується замовником тендера і використовується особами - учасниками тендера для підготовки та їх участі в тендері (підпункт 14 пункту 2 Положення № 639).
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14.12.2020 року № 2628 Вимоги до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі Вимоги № 2628) та Форму забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі Форма № 2628).
Вимоги № 2628 визначають обов'язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - гарантія), банками, іншими фінансовими установами та страховими організаціями (далі - гарант).
Терміни, зазначені в цих Вимогах і формі забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі - форма), затвердженій цим наказом, вживаються у значеннях, визначених Цивільним кодексом України, Законом України "Про публічні закупівлі", постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 639 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах" (у редакції постанови Правління Національного банку України від 25.01.2018 року № 5).
Відповідно до пункту 3 Вимоги № 2628 реквізити гарантії, визначені у формі, є обов'язковими для складання гарантії.
Пунктом 4 Вимог № 2628 визначено, що у реквізитах гарантії:
1) щодо повного найменування гаранта зазначається інформація: повне найменування гаранта, його ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; код банку (у разі наявності); адреса місцезнаходження; поштова адреса для листування; адреса електронної пошти гаранта, на яку отримуються документи; SWIFT-адреса гаранта (у разі, якщо гарантом є банк);
2) щодо повного найменування принципала, яким є учасник процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, зазначається інформація: повне найменування - для юридичної особи; прізвище, ім'я та по батькові (у разі наявності) - для фізичної особи; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для принципала юридичної особи - резидента; реєстраційний номер облікової картки платника податків - для принципала фізичної особи - резидента (у разі наявності); серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) або індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (у разі відсутності паспорта); адреса місцезнаходження;
3) щодо повного найменування бенефіціара, яким є замовник, зазначається інформація: повне найменування юридичної особи; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; адреса місцезнаходження.
У Формі № 2628 визначено, що у пункті 1 гарантії зазначається, зокрема, "Повне найменування принципала …";
" 2. Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції учасника процедури закупівлі / спрощеної закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон).".
Відповідно пункту 3 Форми № 2628 "Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його тендерною пропозицією / пропозицією:
- відкликання тендерної пропозиції / пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції / пропозиції вважаються дійсними;
- непідписання принципалом, який став переможцем тендеру / спрощеної закупівлі, договору про закупівлю;
- ненадання принципалом, який став переможцем тендеру/спрощеної закупівлі, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі;
- ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі), у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.".
Відповідно пункту 4 Форми № 2628 "Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:
- сплата бенефіціару суми гарантії;
- отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією;
- отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
закінчення строку дії тендерної пропозиції / пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) / спрощеної закупівлі;
відкликання принципалом тендерної пропозиції / пропозиції до закінчення строку її подання;
закінчення тендеру / спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції.".
Аналіз норм Закону №922-VIII, а також Положення № 639, Вимог № 2628 та Форми №2628 дає підстави для висновку, що учасник який надав у складі тендерної пропозиції належним чином оформлене тендерне забезпечення і є принципалом у контексті Банківської гарантії.
Використання у змісті Банківської гарантії терміну "Учасник" поряд/замість терміну "Принципал" не може жодним чином вказувати на невідповідність форми гарантії, оскільки термін "Учасник" не змінює контекст, не спотворює умови пункту і не порушує логічний зміст тексту, обидва варіанти передають однакову юридичну суть.
Верховний Суд послідовно виходить з того, що під час оцінки документів учасників закупівель визначальним є не формальний підхід до окремих редакційних або технічних особливостей документів, а встановлення їх змістовної відповідності вимогам тендерної документації та відсутності ризику порушення прав замовника. Такий підхід відображений, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.08.2022 у справі №640/4129/20, від 22.02.2024 у справі №640/12640/21.
За вказаних обставин, колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта про те, що банківська гарантія № 55571, подана ТОВ "УКРТАК.ЮА", не відповідає вимогам оголошення та наказу Міністерства розвитку економіки № 2628, оскільки у її тексті поряд із терміном "Принципал" використано термін "Учасник".
Однак колегія суддів звертає увагу на наступні обставини.
Відповідно до пункту 4 Оголошення технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі наведено у Додатку № 3 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Так, згідно Додатку № 3 до Оголошення для підтвердження відповідності товару технічним, якісним та кількісним характеристики предмета закупівлі Учасник має завантажити наступні документи у складі пропозиції:
1. Гарантійний лист в довільній формі щодо відповідності запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком № 3 до Оголошення.
2. Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення (далі - ЦУРМЗ)(або іншим уповноваженим органом військового управління у разі, якщо розробником нормативно - технічної документації не є Міністерство оборони України) про те, що «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-8)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-11)» відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, а саме ТС А01XJ.29423-420:2025 (02) Бронежилет модульний. Учасник надає такий документ щодо товару кожного виробника зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення - форма «Цінова пропозиція».
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «УКРТАК.ЮА» у складі пропозиції подало файл «4. Лист ЦУРМЗ.pdf», в якому міститься лист ЦУРМЗ від 29.09.2025 року про те, що було перезатверджено зразок-еталон № 4 бронежилета модульного, модель UT-Defence Тип 2, Рівень П, комплектністю 1-8, (ТОВ «УКРТАК.ЮА»), а також додатково затверджено елементи 9-11 відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02).
Відповідно до ТС A01XJ.29423-420:2025 (02), абревіатура «Вид 5» означає колір виконання зовнішнього шару - ММ-14.
Водночас із наданої в листі (файл « 4. Лист ЦУРМЗ.pdf») інформації вбачається, що учасник жодним чином не підтвердив відповідність виробу НТД у повному обсязі, зокрема, виконання виробу в жодному із запропонованих ТС кольорів (видів), за умови, що вид (колір) запропонованого виробу є обов'язковою технічною умовою до предмета закупівлі.
Також, згідно з інформацією у ціновій пропозиції (файл « 1. Цінова пропозиція.pdf»), виробником запропонованого товару зазначено ТОВ «УКРТАК.ЮА», проте у документі від ЦУРМЗ відсутня інформація про виробника бронежилета модульного, що не дає змоги однозначно ідентифікувати ТОВ «УКРТАК.ЮА» як виробника зазначеного бронежилета
До того ж відповідно до вимог Додатка № 3 до Оголошення учасник надає такий документ від кожного виробника, зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення (форма «Цінова пропозиція»).
Оскільки ТОВ «УКРТАК.ЮА» не підтвердив у складі своєї тендерної документації те, що дане Товариство є виробником товару, воно повинно було додатково надати документи, видані ЦУРМЗ, про відсутність запропонованого до постачання товару нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, саме від виробника такого товару.
З огляду на вказане, гарантійний лист, наданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Укртак.ЮА», не є документом від виробника, а є документом від учасника, що суперечить вимогам Оголошення.
Дана правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2026 року у справі №320/843/26.
Таким чином, запропонований до постачання Товариством з обмеженою відповідальністю «Укртак.ЮА» товар (Бронежилет модульний (Тип2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-8), щодо якого учасником не надано документ, виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про відповідність запропонованого до постачання товару нормативно-технічній документації Міністерства оборони України), - не відповідав технічним, якісним вимогам відповідача, наведеним у Додатку № 3 Оголошення відповідача.
Відтак, відповідач повинен був відхилити пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртак.ЮА», як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі на підставі п. 1 частини тринадцятої ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», чого відповідачем не було зроблено, чим порушено ведення процедури закупівлі.
У свою чергу, Оголошення відповідача не містить жодної примітки чи пояснення, що учасник має право надати документ, виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України.
Також, відповідачем жодним чином не спростовано твердження, що документ, виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, надано Товариством з обмеженою відповідальністю «Укртак.ЮА» не від виробника, як того вимагає Оголошення, а від учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртак.ЮА».
З огляду на все вищевикладене, системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції не було повно та всебічно досліджено матеріали та встановлено фактичні обставини справи та при ухваленні оскаржуваного рішення допущено порушення норм матеріального права, у зв'язку з чим суд помилково відмовив у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Колегія суддів також враховує, що згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 271, 272, 282, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" задовольнити повністю.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 травня 2026 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРТАК.ЮА" про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» щодо визначення ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) (ДК 021:2015: 35810000-5:Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2026-04-30-010802-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від « 13» травня 2026 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" судовий збір, сплачений за подання позовної заяви, в сумі 3 328 грн. відповідно до платіжної інструкції № 668146 від 15.05.2026 року, та судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги в сумі 4992 грн. відповідно до платіжної інструкції № 668162 від 20 травня 2026 року, за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель".
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Сорочка Є.О.
Чаку Є.В.