07 лютого 2011 року справа № 5020/56/2011
За заявою Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя,
ідентифікаційний код 25750481
(вул. 7-ого Листопада, 3, м. Севастополь, 99042)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,
ідентифікаційний номер НОМЕР_1
(АДРЕСА_1 99809)
про визнання відсутнього боржника банкрутом,
Суддя Головко В.О.,
За участю представників:
ініціюючий кредитор (ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя) -Куделін А.В., інспектор, довіреність № 8540/10 від 15.12.2010;
боржник (ФОП ОСОБА_1.) - не з'явився, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив.
Обставини справи:
Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя звернулась до господарського суду м. Севастополя з заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання відсутнього боржника банкрутом.
Ухвалою від 24.01.2011 заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 5020/56/2011; розгляд справи призначений на 07.02.2011.
У засідання суду 07.02.2011 боржник не з'явився, явку уповноваженого представника не забезпечив, відзив на заяву про визнання його банкрутом не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином (за адресою, вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /арк. с. 8, 9/).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ініціюючого кредитора, дослідивши надані докази, суд -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований Балаклавською районною державною адміністрацією у м. Севастополі 07.10.2004 в якості фізичної особи-підприємця та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя як платник податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як свідчать матеріали справи, боржник у 2008 році був платником єдиного податку (свідоцтво про сплату єдиного податку від 19.01.2009 серії НОМЕР_2).
Відповідно до заяви на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності боржник у 2009 році здійснював такий вид діяльності як роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту.
2009 року загальна сума єдиного податку, яка була нарахована боржнику, склала 2200,00 грн. Проте, у встановлений строк сплата єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з лютого 2009 року не здійснювалась, у зв'язку з чим на теперішній час боржник має заборгованість перед бюджетом з єдиного податку у сумі 2161,84 грн.
У добровільному порядку боржник заборгованість перед бюджетом не сплатив.
Згідно з пунктом 10 статті 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора -органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів погашення заборгованості з обов'язкових платежів у встановленому законодавством порядку.
Так, Прокурором Балаклавського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Балаклавському району м. Севастополя до Окружного адміністративного суду м. Севастополя був поданий позов до ФОП ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 2161,84 грн. Постановою суду від 30.03.2010 у справі № 2а-680/10/2770 позов задоволений повністю /арк. с. 10-11/. На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Севастополя 09.06.2010 виданий виконавчий лист /арк. с. 12/. Постановою державного виконавця ВДВС Балаклавського РУЮ в м. Севастополі від 27.08.2010 виконавчий документ повернутий стягувачу через неможливість з'ясування місця проживання боржника (п. 5 ч. 1 ст. 40 Закону України „Про виконавче провадження”) /арк. с. 12, зворотний бік/.
Таким чином, за даними ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя станом на 10.12.2010 ФОП ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом Балаклавського району в сумі 2161,84 грн. /арк. с. 6/.
Фінансово-господарську діяльність боржник не веде, податкову звітність до податкових органів не надає з I кварталу 2009 року /арк. с. 7/.
За інформацією Відділу державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Севастополі /арк. с. 14/, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна” Севастопольської міської Ради /арк. с. 15/, Інспекції головного державного реєстратора флоту України /арк. с. 16/, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі /арк. с. 17/ права власності на нерухоме майно, земельні ділянки, транспортні та плавзасоби за ОСОБА_1 не зареєстровані, дозвіл на проведення будівельних робіт не надавався.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців боржник місце проживання не змінював /арк. с. 8/.
Статтею 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” унормовано, що заява про порушення справи про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі, підписується керівником боржника чи кредитора (іншою особою, повноваження якої визначені законодавством або установчими документами), громадянином -суб'єктом підприємницької діяльності (його представником) і повинна містити виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання. Заява кредитора повинна містити крім відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, такі відомості: розмір вимог кредитора до боржника з зазначенням розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті; виклад обставин, що підтверджують наявність зобов'язання боржника перед кредитором, з якого виникла вимога, а також строк його виконання.
Відповідно до пункту 10 статті 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора -органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо громадянин-підприємець -боржник або керівні органи боржника -юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Відповідно до п. 4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 № 04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у вирішенні питання про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника згідно зі статтею 52 Закону, судам слід враховувати, що наявність хоча б однієї з ознак відсутнього боржника, передбачених частиною першою статті 52 Закону, є достатньою для порушення провадження у справі.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про правомірність вимог ініціюючого кредитора про визнання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 банкрутом у порядку, передбаченому статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Керуючись статтями 22, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) визнати банкрутом.
2. Відкрити ліквідаційну процедуру у справі на шість місяців.
3. Призначити ліквідатором боржника Державну податкову інспекцію у Балаклавському районі м. Севастополя.
4. Зобов'язати ліквідатора здійснити заходи, передбачені статтями 32, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”; після завершення ліквідаційної процедури в строк до 08.08.2011 надати суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс.
5. Постанову направити кредитору, боржнику, Управлінню з питань банкрутства в АР Крим та м. Севастополі, державному реєстратору Балаклавської районної державної адміністрації у м. Севастополі, ВДВС Балаклавського РУЮ у м. Севастополі.
Суддя підпис В.О. Головко