Рішення від 29.05.2026 по справі 380/6555/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2026 рокусправа № 380/6555/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обрахунку ОСОБА_1 у виданій на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі №380/19564/25 довідці від 13.01.2026 №1159/12/464 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, виходячи з розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та “Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, рішення Міністра оборони України, доведеного телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України №2683/з від 01.02.2023, вказати розміри: посадовий оклад - 6230,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1560,00 грн; надбавка за вислугу років: (50% (ПО+ОВЗ) 3895,00 грн; надбавка за особливості проходження служби: (65% (ПО+ОВЗ+НВР) 7595,25 грн; премія (168% ПО) 10466,40 грн, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі № 380/19564/25 відповідача зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023. На виконання вказаного рішення відповідач склав довідку від 13.01.2026 № 1159/12/464, проте у такій довідці, обчисливши посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023 (2684,00 грн), щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби та премію - визначив виходячи з розрахункової величини прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018 (1762,00 грн), чим, на думку позивача, занизив їх грошовий вираз, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою судді від 09.04.2026 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень вказав, що пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів. Зазначив, що оклади за військовим званням та посадові оклади визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн і відповідним чином доведені до військових частин, а розміри надбавки за особливості проходження служби та премії встановлювалися щорічними телеграмами (окремими дорученнями) Міністра оборони України виходячи з фінансових можливостей бюджету та застосовувалися виключно до «старої» бази окладів 2018 року. На думку відповідача, перенесення високих відсотків премій та надбавок на нову розрахункову базу (прожитковий мінімум 2023 року) призводить до формування штучного, гіпотетичного розміру грошового забезпечення, який ніколи не виплачувався діючим військовослужбовцям, та порушує принцип рівності. З посиланням на правову позицію, наведену у постанові Верховного Суду від 17.02.2026 у справі № 520/5814/24, відповідач стверджував, що телеграми та окремі доручення Міністра оборони України є відомчими, внутрішніми документами тимчасового характеру, які не породжують підстав для перерахунку пенсій. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), що не заперечується сторонами.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі № 380/19564/25 відповідача зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для подальшого обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання вказаного судового рішення відповідач видав довідку від 13.01.2026 № 1159/12/464 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у яку включив такі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад (17 т.р., 2684 х 2,32) - 6230,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (старший прапорщик, 2684 х 0,58) - 1560,00 грн;

- надбавка за вислугу років (50 % ПО+ОВЗ) - 2555,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65 % ПО+ОВЗ+НВР) - 4982,25 грн;

- премія (168 % ПО) - 6871,20 грн.

Не погоджуючись із розмірами додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії), які, на переконання позивача, обраховані виходячи з посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не на 01.01.2023 (2684,00 грн), позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок; інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Розмір грошового забезпечення військовослужбовців визначається, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260). Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків; розмір цієї надбавки розраховується від мінімального розміру, який встановлюється Міністром оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення. Пунктами 1, 2 розділу ХVI Порядку № 260 передбачено право командирів (начальників) щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців, при цьому розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що предметом цього спору є не відсоткові значення надбавок та премії (50%, 65%, 168%), які відповідач у спірній довідці зазначив правильно й відповідність яких фактично виплаченим діючим військовослужбовцям сторонами не оспорюється, а виключно розрахункова база (база нарахування), з якої ці відсотки обчислені у грошовому виразі.

Як слідує зі змісту довідки від 13.01.2026 № 1159/12/464, посадовий оклад (6230,00 грн) та оклад за військовим (спеціальним) званням (1560,00 грн) відповідач визначив, як і зобов'язувало рішення суду у справі № 380/19564/25, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти (2,32 та 0,58). Водночас надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби та премію, які за визначеними Постановою № 704 і Порядком № 260 правилами обчислюються у відсотках від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, відповідач фактично обрахував не від наведених у тій самій довідці (підвищених) розмірів окладів, а від менших величин, визначених з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).

Так, за відсотками, прямо зазначеними у спірній довідці, та з урахуванням наведених у ній розмірів посадового окладу й окладу за військовим званням, грошовий вираз спірних виплат мав становити: надбавка за вислугу років (50 % від суми посадового окладу та окладу за військовим званням) - (6230,00 + 1560,00) х 50 % = 3895,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65 % від суми посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - (6230,00 + 1560,00 + 3895,00) х 65 % = 7595,25 грн; премія (168 % посадового окладу) - 6230,00 х 168 % = 10466,40 грн. Натомість у довідці відповідач зазначив відповідно 2555,00 грн, 4982,25 грн та 6871,20 грн, тобто суми, обчислені від заниженої бази, що суперечить як арифметичній логіці самої довідки, так і вимогам зазначеного вище судового рішення.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що застосування зазначених відсотків до підвищеної бази окладів формує штучний, гіпотетичний розмір грошового забезпечення, який ніколи не виплачувався діючим військовослужбовцям. Зміст інституту перерахунку пенсії, закладений у статтях 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункті 5 Порядку № 45, полягає у приведенні розміру пенсії колишнього військовослужбовця у відповідність до грошового забезпечення, обчисленого за відповідною (аналогічною) посадою станом на момент виникнення права на перерахунок, тобто станом на 01.01.2023. Оскільки право позивача на визначення базових окладів виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, уже встановлене рішенням суду у справі № 380/19564/25, що набрало законної сили, відсоткові надбавки та премія, які за своєю правовою природою є похідними від цих окладів, не можуть обчислюватися від іншої (нижчої) бази 2018 року. Інше тлумачення нівелювало б наслідки виконання судового рішення про підвищення розрахункової величини та призводило б до внутрішньо суперечливого змісту самої довідки.

Щодо посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 17.02.2026 у справі № 520/5814/24 суд зазначає, що наведена правова позиція стосується іншого правового питання - неможливості розглядати телеграми (окремі доручення) Міністра оборони України про зміну відсоткових показників надбавок та премій як самостійну підставу (нормативний акт) для виникнення права на перерахунок пенсії. У цій справі предметом спору є не виникнення підстав для перерахунку (це питання вже вирішене рішенням суду у справі № 380/19564/25) і не зміна відсоткових показників, а правильність визначення грошового виразу вже встановлених відсотків при незмінній базі окладів станом на 01.01.2023. Відтак наведена відповідачем правова позиція не спростовує висновку суду про заниження грошового виразу спірних виплат.

Натомість суд враховує сталу та обов'язкову для застосування правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, відповідно до якої надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом, зокрема, на 01 січня 2023 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Зазначений підхід узгоджується з висновком про обчислення цих виплат від актуальної на момент виникнення права на перерахунок бази окладів, а не від бази попередніх років.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач, обчисливши надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби та премію виходячи з розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не на 01.01.2023 (2684,00 грн), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому такі дії є протиправними.

З огляду на викладене позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо застосування при обрахунку спірних виплат розрахункової величини прожиткового мінімуму, встановленої на 01.01.2018, та зобов'язання відповідача скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із зазначенням розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчислених виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн, при визначенні ОСОБА_1 у довідці від 13.01.2026 № 1159/12/464 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчислених виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, та зазначених у довідці від 13.01.2026 № 1159/12/464, для перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.