Постанова від 03.09.2010 по справі 6537/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" вересня 2010 р. справа № 2а-332/09

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Поплавського В.Ю. Мартиненка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі та ОСОБА_1 на постанову Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 грудня 2009 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі про визнання дій протиправними та зобов'язання виплатити недоплачену одноразову допомогу на оздоровлення і щорічну разову допомогу, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2009 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати дії відповідача стосовно відмови від 07.07.2009 року за №2297, виплатити одноразово допомогу на оздоровлення за 2007, 2008, 2009 роки у розмірі передбаченому ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і щорічну разову допомогу до дня 5 травня за2007,2008,2009 роки у розмірі передбаченому ст.13 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", стягнути з відповідача недоплачену суму щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2007,2008,2009 роки у розмірі 5840 грн. і щорічну разову допомогу до дня 5 травня за 2007,2008,2009 роки у розмірі - 9015,42 грн.

Постановою Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 грудня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано поважною причину пропуску стрку звернення до суду, визнано протиправними дії відповідача стосовно відмови позивачу у виплаті одноразової допомоги на оздоровлення за 2008 і 2009 роки, передбаченої ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу недоплачену суму щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2008 рік, згідно ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, що станом на день її виплати позивачу - 10.06.2008 року складала 525 грн., з урахуванням виплати проведеної позивачу, а також за 2009 рік у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, що станом на день її виплати позивачу - 21.01.2009 року складала 605 грн., з урахуванням виплати , проведеної позивачу , що становить загальний розмір 4340 грн. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог та позивач подав апеляційну скаргу, в які просив задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та користується пільгами, встановленими ст.. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Крім того, позивач є інвалідом війни 3-ї групи, а тому користується правом на отримання грошової допомоги у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком до 5 травня щорічно відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Позивачу виплата щорічної допомоги до 5-го травня за 2008 рік була здійснена у квітні в розмірі 350 грн. (а.с. 35) та 10.06.2008 року виплачено допомогу на оздоровлення в розмірі 90 грн. (а.с. 34).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з положень статті ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою визначений розмір допомоги на оздоровлення для кожної категорії учасників ліквідації ЧАЕС.

Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким на період 2007 року зупинено дію ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», положень статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” викладені в іншій редакції, якою виплата щорічної допомоги на оздоровлення здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 28/2008 (№ 10-рп/2008) положення п. 28 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", яким ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена в новій редакції - визнано таким, що не відповідає Конституції України, а тому дія ст. 48 Закону відновлена.

Виплата допомоги на оздоровлення позивачу в 2008 році була здійснена у червні 2008 року, тому суд першої інстанції правомірно задовольнив вимоги за 2008 рік.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розмір соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними програмами.

В 2009 році нормативні акти Кабінету Міністрів України з приводу встановлення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам, визначеним ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не приймалося.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що у 2008 - 2009 році нарахування одноразової допомоги на оздоровлення повинно здійснюватися відповідно до ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796.

Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону № 796 та не може бути віднесено до реалізації права визначеного ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Що стосується вимог позивача про визнання дій відповідача неправомірними в частині нарахування грошової допомоги до 05 травня 2009 року, то суд першої інстанції безпідставно відмовив в цій частині, оскільки, у 2009 році розмір разової грошової допомоги, який визначено ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не змінювався.

Отже при нарахуванні разової грошової допомоги у 2009 році відповідач мав керуватися вимогами зазначеного Закону, згідно якого розмір вказаної допомоги визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

До спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова КМУ від 18 березня 2009 року № 211 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою визначено розмір виплат разової грошової допомоги до 05 травня, оскільки згідно ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України було надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, а допомога до 5 - го травня обчислюється з мінімальної пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати невиплачену допомогу до 5-го травня.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, постанова суду підлягає скасуванню в частині відмови в задоволені позовних вимог за 2009 рік.

Керуючись ст. 198, ст. 202, ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі -залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 грудня 2009 року - скасувати в частині відмовлених позовних вимог за 2009 рік.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині - задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі стосовно відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової допомоги до 5-го травня за 2009 рік, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до 5-го травня за 2009 рік , згідно ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині постанову залишити - без змін.

Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: С.А. Уханенко

Судді: О.В.Мартиненко

В.Ю. Поплавський