Рішення від 28.05.2026 по справі 908/3933/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2026 Справа № 908/3933/25 (908/511/26)

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Сушко Л.М., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 43, код ЄДРПОУ 39288133 до відповідачів - 1. Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011; 2. Головного управління ДПС у Запорізькій області, 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії

в межах справи №908/3933/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 43, код ЄДРПОУ 39288133

розпорядник майна - Шелест Юлія Вікторівна, свідоцтво №2092 від 30.12.2022 (01054, м. Київ, вул. Івана Франка, 18-А, офіс 2)

За участю представників сторін: від відповідача 1. - Ткач С.С. посв. КВ 002936 від 22.05.2023.; від відповідача 2. - Голіков О.Ю. посв. РЕ 001159; розпорядник майна Шелест Ю.В.

В провадженні господарського суду Запорізької області на стадії процедури розпорядження майном перебуває справа №908/3933/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 43, код ЄДРПОУ 39288133.

Так, ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.01.2026. відкрито провадження у справі №908/3933/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 43, код ЄДРПОУ 39288133. Введений мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Шелест Юлію Вікторівну.

02.03.2026. до підсистеми “Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс» надійшла позовна заява до відповідачів - 1. Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС; 2. Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Згідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.03.2026 відповідно по Положення про автоматизовану систему документообігу суду, частини 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства позовну заяву передано на розгляд судді Сушко Л.М. у провадженні якої перебуває справа №908/3933/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс» для розгляду позову в межах цієї справи.

Ухвалою суду від 13.03.2026. прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс» до відповідачів - 1. Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС; 2. Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, в межах розгляду справи про банкрутство №908/3933/25. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті (з урахуванням ухвали від 26.03.2026. про виправлення описки) на 14.04.2026. о/об 11-40.

25.03.2026. та 27.03.2026. від Відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву у яких вони просить суд у задоволенні позовних вимог ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» до Головного управління ДПС у м. Києві та Головного управління ДПС у Запорізькій області відмовити повністю.

Крім того, у поданих відзивах вони просить суд закрити провадження у справі № 908/3933/25 (№ 908/511/26).

В свою чергу 02.04.2026 від Позивача надійшли заперечення на заяву відповідачів про закриття провадження у справі, в якій Товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс» просить суд відмовити у її задоволенні.

У судовому засіданні 14.04.2026. оголошувалась перерва до 28.04.2026.

Ухвалою суду від 28.04.2026. клопотання ГУ ДПС у м. Києві та ГУ ДПС у Запорізькій області про закриття провадження у справі залишено без задоволення. Розгляд справи по суті відкладено на 05.05.2026. о/об 09-40.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов з підстав зазначених у позовній заяві, визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві №142846 від 23.05.2024, №219067 від 12.08.2024 та №252244 від 04.10.2024 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ОЛІМПІКС» код ЄДРПОУ 39288133 критеріям ризиковості платника податку; зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ОЛІМПІКС» код ЄДРПОУ 39288133 з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку; зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 16.05.2024 складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ОЛІМПІКС» (код ЄДРПОУ 39288133) в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, та зазначали, що критерієм для прийняття оскаржуваних рішень про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС» критеріям ризиковості платників був саме п. 8 Критеріїв ризиковості платника, а саме у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, як це і закріплено Протоколом. Керуючись отриманою інформацією, контролюючим органом у процесі поточної діяльності та тим, що наданими платником податку копіями відповідних документів не було спростовано відповідність платника податку критеріям ризиковості, Комісією ГУ ДПС у м. Києві були прийняті рішення від №142846 від 23.05.2024, №219067 від 12.08.2024, №252244 від 04.10.2024.

Також відповідачі зауважили, що ненадання платником податку додаткових пояснень та документів, прямо витребуваних контролюючим органом у межах процедури зупинення реєстрації податкової накладної, є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в її реєстрації, за умови дотримання податковим органом вимог законодавства щодо змісту та форми відповідного повідомлення.

Відповідач 2 вважає, що вимоги Позивача зобов'язати ГУ ДПС у Запорізькій області прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2024, за відсутності поданого повідомлення з поясненнями та документами по ПН № 8 від 16.05.2024 та із спливом строку у 365 днів для подання такого повідомлення суперечать вимогам законодавства, а задоволення такої позовної вимоги лише створить правову колізію, оскільки її виконання не підкріплене відповідними повноваженнями та має протиріччя з порядком прийняття відповідних рішень за Наказом № 520.

05.05.2026. судом оголошено перерву та повідомлено сторін, що рішення суду буде ухвалено та проголошено 28.05.2026. о/об 11-00 год.

У судовому засіданні 28.05.2026 на підставі статті 240 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС», зареєстроване за адресою: 69095, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Українська, будинок 43, код ЄДРПОУ 39288133, засновано 04 липня 2014 року, Товариство спеціалізується на будівництві житлових нежитлових будівель; підготовчих роботах на будівельному майданчику; монтажу водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; інших будівельномонтажних роботах; інші роботах із завершення будівництва; інших спеціалізованих будівельних роботах.; оптовій торгівлі деталями та приладдями для автотранспортних засобів.

ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» закуповує паливно-мастильні матеріали для роботи техніки та роботи автомобілів, отримує послуги техніки для виконання робіт, закуповує будівельні матеріали для будівництва.

Станом на дату прийняття оскаржуваних рішень місцезнаходження ТОВ «БК «ОЛІМПІКС»: 01601, м. Київ, вул. Банкова, 2, згідно договору №3/30-11-21 від 01.12.2021 року. Кількість працюючих осіб згідно штатного розкладу станом на 01.10.2023 року складала - 6 осіб, станом на 15.08.2024 - 12 осіб.

В межах договору №02/11-23 укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «Стілф», про надання послуг машинами та механізмами Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС» було подано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну № 8 від 16.05.2024.

Судом встановлено, що 28.05.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС» отримано квитанцію: Документ збережено. Реєстрація зупинена. З підстав, що податкова накладна №8 від 16.05.2024р.(далі - ПН) складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник «D»=3.9087%, «Рпоточ»=17333.33, за запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань в ЭРПН.

В подальшому Позивач дізнався про прийняте Головним управлінням ДПС у м. Києві Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №142846 від 23.05.2024.

З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС» було подано до податкового органу Пояснення №55 від 03.08.2024р. та документи на підтвердження здійснення господарських операції зазначених в відповідному рішенні.

Головним управлінням ДПС у м. Києві за результатами наданих пояснень та документів прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №219067 від 12.08.2024р.

В свою чергу, Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «ОЛІМПІКС» було подано до податкового органу Пояснення №56 від 27.09.2024, щодо підтвердження реальності господарської діяльності та відсутності підстав для включення до переліку ризикових платників податку, та документи, які підтверджують реальність операції та здійснення господарської діяльності за період вказаний у Рішенні №219067 від 12.08.2024р.

Головним управлінням ДПС у м. Києві за результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів прийнято прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №252244 від 04.10.2024.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема: п.8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 6 вказаного Порядку №1165 також визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Таким чином, внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі пункту восьмого Критеріїв ризиковості платника податку фактично є підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН в подальшому всіх складених платником податку податкових накладних/розрахунків коригування.

Так, пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Як встановлено судом, Комісією прийнято Рішенні №142846 від 23.05.2024р про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податків прийнято на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності.

У графі податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податків зазначені наступні коди:

03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладні/розрахунку коригування (відсутність відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючого органу звітності.

07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення господарської операції).

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Однак, в оскаржуваних рішенні відповідачем, не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» 03.08.2024 було направлено до податкового органу Пояснення вих. № 55, щодо підтвердження реальності господарської діяльності та відсутності підстав для включення до переліку ризикових платників податку, та документи, які підтверджують реальність операції та здійснення господарської діяльності за період вказаний у Рішенні №142846 від 23.05.2024, зокрема були надані Договори з контрагентами зазначеними в Рішенні від 23.05.2024, та документи які підтверджують реальність здійснення господарських операцій з відповідними контрагентами.

Податковим органом за результатами розгляду наданих ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» пояснень за Вих.№55 від 03.08.2024р. та документів прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №219067 від 12.08.2024р.

В Рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №219067 від 12.08.2024р зазначено, що воно прийняте з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 05.08.2024.

В графі ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податків зазначено наступне:

Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг;

Первинні документи щодо зберігання;

Первинні документи щодо транспортування;

Первинні документи щодо розвантаження продукції

Складські документи;

Рахунки-фактури/інвойси;

Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг);

Накладна;

Розрахунковий документ;

Банківська виписка з особових рахунків

Судом встановлено, що жодний документ в оскаржуваному рішенні не конкретизований, вимоги податкового органу щодо надання первинних документів по зберіганню, транспортуванню, розвантаженню продукції, та складських документів не відповідає діяльності Товариства.

ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» 27.09.2024 було подано до податкового органу пояснення №56 та документи на підтвердження реальність господарської діяльності Товариства.

Податковим органом за результатами розгляду наданих ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» пояснень №56 від 27.09.2024 прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №252244 від 04.10.2024.

Контролюючим органом в Рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №252244 від 04.10.2024р зазначено, що воно прийняте з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 28.09.2024.

В графі ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податків зазначено наступне:

Договір з додатками до нього;

Довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг;

Первинні документи щодо зберігання;

Первинні документи щодо транспортування;

Первинні документи щодо розвантаження продукції

Складські документи (інвентаризаційні описи);

Рахунки-фактури/інвойси;

Акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг);

Накладна;

Розрахунковий документ;

Банківська виписка з особових рахунків;

Документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність);

Паспорт якості;

Сертифікат відповідності.

Наведений перелік документів неконкретизований, та не дає можливості ідентифікувати господарську операцію здійснену ТОВ «БК «ОЛІМПІКС», яку необхідно підтвердити вищенаведеними документами.

Отже, судом встановлено, що в оскаржуваних рішеннях відповідачем, не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття таких рішень, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Верховний Суд у постанові від 19 листопада 2021 року по справі № 140/17441/20 зазначив, що при вирішенні спорів такої категорії суди, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Суд зазначає, що комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації. Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 листопада 2021 року по справі №340/1098/20.

Так, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Однак відповідач не надав жодного належного доказу, який би досліджувався в ході засідання Комісії, і який би слугував підставою для прийняття оскаржуваних рішень та був покладений в основу їх прийняття.

Суд звертає увагу на те, що податкова інформація, наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків.

Також, слід зазначити, що у рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріями ризиковості зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

В рядку "Податкова інформація" не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

З наведеного слідує, що, чинним законодавством встановлені чіткий перелік умов та певну послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Одним з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що закріплені у Додатку 1 до Порядку зупинення №1165, є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п. 8 Додатку 1).

У свою чергу, аналіз змісту указаного пункту свідчить, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації. Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Системний аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що обов'язковою передумовою розгляду питання про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості є складання таким платником податкової накладної і подання її для реєстрації. Виключно після цього комісія регіонального рівня має право розглянути питання щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості. Норма заповнення Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріями ризиковості платника податку зазначені постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року. Проте, Оскаржувані рішення не відповідають вищезазначеним нормам. Зокрема, на момент прийняття Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №142846 від 23.05.2024 ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» взагалі не здійснювало складання податкової накладної і подання її для реєстрації, а тому рішення прийнято поза компетенцією податкового органу.

Із змісту оспорюваних Рішень вбачається, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» податкових накладних та розрахунків коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/ розрахунку коригування, а прийнято у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації.

Таким чином слід вважати, що Комісією Головного управління ДПС у м. Києві порушено процедуру прийняття рішення про відповідність ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» критеріям ризикових платників податків, а тому оскаржувані Рішення не відповідають вимогам пп.20.1.45 п.20.1 ст.20, Пунктом 61.1. ст.61, пп.62.1.2 п.62.1 ст.62, п.71.1 ст.71, П.74.1 та п.74.3 ст.74 Податкового кодексу України та Порядку № 1165 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Враховуючи, що приписами пункту 6 Порядку №1165 передбачено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у разі відповідності платника податків хоча б одному критерію ризиковості платника податку, вважаємо, що встановлення Комісією ГУ ДПС у місті Києві відповідності позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку створює перешкоди у здійсненні позивачем його господарської діяльності.

Включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником. При цьому, такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов'язок щодо надання пояснень та документів, при цьому, остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації буде прийнято лише після надання таких пояснень та документів. Такі висновки викладені в Постановах П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 по справі №420/3838/20 від 28.01.2021 по справі №400/2221/20 в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №320/5567/20.

Щодо поданої на реєстрацію податкової накладної №8 від 16.05.2024, суд зазначає наступне:

На виконання Договору про надання послуг машинами та механізмами №02/11-23 від 02.11.2023, укладеного між ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» (Виконавець) та ТОВ «Стілф» (Замовник) ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» було складено податкову накладну №8 від 16.05.2024 на постачання послуги Благоустрій території на об'єкті Будівництва офісно-складського та виробничого комплексу в с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області, вул. Київська 1/10. Послуга згідно ДКПП 43.39, в кількості 1, ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 208 333,33. Обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ становить 208 333,33, Сума ПДВ - 41 666,666 та подано для реєстрації в ЄРПН.

З матеріалів справи вбачається, що 28.05.2024 (після дати прийняття оскаржуваного рішення) Позивачем отримана квитанцію про зупинення реєстрації ПН від 16.05.2024 №8 в ЄРПН, з посиланням на те, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку), та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань в ЭРПН.

ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» було подано Договір про надання послуг машинами та механізмами №02/11-23 від 02.11.2023 укладений з ТОВ «Стілф» (Замовник). За умовами якого ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» (Виконавець) зобов'язаний надати послуги замовнику, машинами і механізмами для виконання будівельних робіт. Послуги надавались Технікою: Екскаватор - навантажувач САТ 444E, Екскаватор Komatsu PC 450 LC, Автомобіль самоскид Volvo420FMX на будівельному майданчику Замовника. Надано до податкового органу акт №1 від 30.11.2023 та виписку з рахунку на підтвердження здійснення сплати у розмірі 250 000,00грн. (за фактом оплати було подано на реєстрацію ПН №8 від 16.05.2024).

Отже надання та оплата послуги зазначеної в ПН №8 є документально підтверджені, та відображають реальність господарської операції.

Відповідно до п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно з пунктами 6, 7, 10, Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Враховуючи вищенаведене, суд зауважує, що формальне зазначення у квитанції пропозиції «надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН» є лише дублюванням норми пп. 3 п. 11 Порядку №1165.

Умови такої пропозиції дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» після отримання квитанції про зупинення податкової накладної №8 від 16.05.2024, та з урахуванням того, що зупинення мотивоване виключно тим, що підприємство відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, було надано Пояснення та первинні документи складені у відповідності до вимог законодавства, що засвідчують факт виконання договірних зобов'язань ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» перед контрагентами з метою виключення з переліку ризикових платників податків.

Однак станом на дату звернення до суду, Комісією регіонального рівня щодо поданої ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» податкової накладної №8 від 16.05.2024 не прийнято рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, що не дає змоги платнику у разі незгоди з прийнятим Рішенням оскаржити його до суду.

Судом встановлено, що позивач станом на момент розгляду справи перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області, тому належним Відповідачем щодо вимоги про виключення ТОВ «БК «ОЛІМПІКС» з переліку ризикових платників податків та зобов'язання прийняти рішення є ГУ ДПС у Запорізькій області.

Дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

З урахуванням приписів ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та підлягають стягненню в дохід бюджету, оскільки ухвалою суду від 13.03.2026 року позивачу було надано відстрочку в оплаті судового збору до розгляду Господарським судом Запорізької області позову по суті.

Керуючись ст. ст. 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 129, 237, 238, 239, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс» до Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС та Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві №142846 від 23.05.2024, №219067 від 12.08.2024 та №252244 від 04.10.2024 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», код ЄДРПОУ 39288133 критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області, 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663 виключити Товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», код ЄДРПОУ 39288133 з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області, 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663 прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 16.05.2024 складеної Товариством з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Олімпікс», код ЄДРПОУ 39288133 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області, 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663 в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 6 656 (шість тисяч шістсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011 в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 6 656 (шість тисяч шістсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп.

Накази видати відповідно до ст. 327 ГПК України після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 28.05.2026.

Рішення розміщується у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Л.М. Сушко