Рішення від 01.06.2026 по справі 904/1365/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.06.2026м. ДніпроСправа № 904/1365/26

За позовом Івано-Франківського обласного центру зайнятості, м. Івано-Франківськ

до Фізичної особи ОСОБА_1 , м. Дніпро

про стягнення 95 670,24грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

СУТЬСПОРУ:

Івано-Франківський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 95 670,24грн.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання мікрогранту від 16.08.2022.

Також позивач просить розгляд справи здійснювати з викликом (повідомленням) сторін у судове засідання.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2026 справу №904/1365/26 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 23.03.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами; в задоволенні клопотання Івано-Франківського обласного центру зайнятості про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.

Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою: вул. Джгутова, буд. 3-А, м. Дніпро, 49082 (а.с. 61-62, 64).

Направлена судом на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження повернута підприємством зв'язку з відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 115-118).

Відповідно до п. 5 частини шостої ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Суд звертає увагу, що адреса, зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є офіційним місцезнаходженням відповідача. Отже, якщо відповідач за власним волевиявленням не скористався правом отримати кореспонденцію, а тому відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29.03.2021 у справі №910/1487/20 та врахована судом, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі №910/22873/17, від 14.08.2020 у справі №904/2584/19, від 17.11.2021 у справі №908/1724/19 та від 01.03.2023 у справі №910/18543/21).

Встановлений порядок надання послуг поштового зв'язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.

День невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду (зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2022 у справі №910/4430/21).

При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі належним чином.

Слід зазначити, що ухвала від 23.03.2026 розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про доступ до судових рішень"), та відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з нею у цьому реєстрі.

Згідно з частиною дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Окрім того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини другої статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").

Відповідно до ст. 6 Конвенції, згідно з якою кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

З огляду на зазначені вище обставини, враховуючи повітряні тривоги у місті Дніпрі, для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи, розгляд справи здійснено в розумні строки.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи частини четвертої статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

За приписами статті 12 Господарського кодексу України (що діяв на час виникнення спірних відносин) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.

Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).

Статтею 48 Господарського кодексу України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення, подають підприємцям інші види допомоги.

Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Закон України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначає правові та економічні засади державної політики у сфері підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва (надалі Закон №4618-VІ).

Відповідно до статті 12 Закону №4618-VІ державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України.

Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 16 Закону №4618-VІ надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва.

Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.

Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; технологій; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.

Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.

Відповідно до статей 12, 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, далі - Порядок № 738).

Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки (п. 2 Порядку №738).

Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника; 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників (п. 4 Порядку №738).

Надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію) (п. 6 Порядку №738).

Для виплати мікрогрантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок) (п. 7 Порядку №738).

Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача (п. 9 Порядку №738).

Мінекономіки на підставі подання Державного центру зайнятості подає в Казначейство подання та платіжне доручення на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунка Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).

Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію.

Мікрогрант надається у безготівковому вигляді (п. 12 Порядку №738).

Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію (п. 17 Порядку №738).

Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та оцінки бізнес-плану уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до договору про взаємодію (п. 19 Порядку №738).

Для отримання мікрогранту отримувач підписує договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки.

У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.

Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 3 цього Порядку.

У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов'язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства (п. 20 Порядку №738).

Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня надання йому мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади (п. 21 Порядку №738).

09 липня 2022 року, у відповідності до вищезазначених положень законодавства, Фізична особа - підприємець Бугрова Діана Вікторівна, через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Дія" заповнила та подала заявку на отримання гранту на власну справу (заявка № 524ZТО) (а.с. 13-16). До заявки прикріплено бізнес-план, зазначено основний вид економічної діяльності "96.04 Діяльність із забезпечення фізичного комфорту" (а.с. 17-20).

За результатами перевірки відомостей, вказаних в заяві, оцінки ділової репутації уповноваженим банком та проведеної співбесіди, Державним центром зайнятості було прийняте рішення про надання мікрогранту ФОП Бугровій Д.В. у сумі 247 000,00грн на розвиток власного бізнесу згідно з наказом Державного центру зайнятості №81 від 22.07.2022 (а.с. 81-82).

Текст договору про надання мікрогранту, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ розміщено на сайті ДЦЗ https://www.dcz.gov.ua/people/micro.

Форма зазначеного договору затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (зі змінами, далі - договір).

Даний договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" заяви про приєднання до умов договору в порядку, передбаченому цим договором.

16 серпня 2022 року відповідачем подано Заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту. Укладання договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту у розмірі 247 000,00грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту. Обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (два). Мікрогрант перераховується на рахунок отримувача НОМЕР_1 (а.с. 8).

З огляду на викладене, з 16.08.2022 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та Фізичною особою - підприємцем Бурговою Діаною Вікторівною (далі - отримувач) укладений договір про надання мікрогранту.

Розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у Заяві про приєднання.

При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача (п. 1 розділу ІІІ договору).

Використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.

Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).

Отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому (п. 1-3 розділу IV договору).

Для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (п. 7 розділу IV договору).

Обов'язковою умовою договору є створення отримувачем протягом дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання (п. 1 розділу V договору).

Отримувач зобов'язується: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міському районному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості) доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача відповідно до вимог Порядку, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць тощо; 5) повернути до Уповноваженого банку різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими відповідно до Порядку податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внес ком на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору; 7) самостійно врегульовувати правовідносини з третіми особами, в тому числі в судовому порядку, які виникатимуть в процесі використання коштів мікрогранту та реалізації бізнес-плану; 8) відповідати за виконання будь-яких інших обов'язків, покладених на нього цим договором та Порядком; 9) до виконання умов цього договору не відчужувати обладнання, придбане за кошти мікрогранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього Уповноваженим банком відповідно до договору застави); 10) повідомити ДЦЗ щодо повернення суми мікрогранту у разі невиконання обов'язкових умов (п. 1 розділу VІ договору).

ДЦЗ має право:

через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) відповідно до Порядку;

вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо;

вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами (п. 4 розділу VІ договору).

Отримувач несе відповідальність за ризики, пов'язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану (п. 5 розділу VІІ договору).

У разі невиконання отримувачем обов'язкової умови він повертає відповідно до Порядку до Уповноваженого банку різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов'язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п. 6 розділу VІІ договору).

У разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку (п. 7 розділу VІІ договору).

Цей договір може бути розірваний достроково за згодою сторін, шляхом укладення додаткової угоди до цього договору. У такому випадку кошти мікрогранту підлягають поверненню отримувачем (п. 1 розділу ІХ договору).

Цей договір може бути розірваний достроково ДЦЗ в односторонньому порядку шляхом направлення відповідного повідомлення отримувачу у випадках:

неможливості встановлення в процесі моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору факту цільового використання мікрогранту;

встановлення в процесі моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору факту нецільового використання мікрогранту.

У разі дострокового розірвання цього договору ДЦЗ в односторонньому порядку отримувач зобов'язаний повернути кошти мікрогранту на умовах визначених цим договором та Порядком. Договір вважається розірваним після повернення таких коштів (п. 2 розділу ІХ договору).

Умови цього договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.

Отримувач зобов'язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору (п. 3 розділу ХІІІ договору).

20.09.2022 AT "Ощадбанк" в установленому Порядку перерахував кошти у розмірі 247 000,00грн з державного бюджету України на рахунок Фізичної особи - підприємця Бугрової Діани Вікторівни UA 503365030000026038500373507 (а.с. 85).

Листом за вих. №33/1311/5976-22 від 30.12.2022 Державний центр зайнятості повідомив, що відповідно до пункту 24 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 "Деякі питання надання грантів бізнесу" (зі змінами), наказу ДЦЗ "Про зміни цільового призначення коштів мікрогранту" від 23.12.2022 №141, протоколу комісії Державного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів та створення або розвиток власного бізнесу від 23.12.2022 №21, прийнято позитивне рішення щодо змін цільового призначення коштів мікрогранту (а.с. 84).

23 грудня 2022 року між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та Фізичною особою - підприємцем Бурговою Діаною Вікторівною (далі - отримувач) укладено додаткову угоду до договору про надання мікрогранту (а.с. 84 на звороті).

Сторони дійшли згоди внести зміни до бізнес-плану (зміна цільового призначення коштів мікрогранту), який є невід'ємним додатком до договору про надання мікрогранту, виклавши його в новій редакції.

Позивач зазначає, що отримувачем мікрогранту фактично використано кошти у розмірі 216 340,60грн (30 659,40грн повернуті банком, як невикористані), з цієї суми грантоотримувачем повернуто кошти в розмірі 120 670,36грн.

Враховуючи завершення трирічного терміну реалізації проекту, на виконання вимог Порядку, Яремчанським управлінням Надвірнянської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятістю 15.08.2025 було проведено виїзний огляд місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту ФОП Бугрової Д.В., щодо дотримання умов договору про надання мікрогранту (зі змінами).

За результатами перевірки складено Акт №26 спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту від 15.08.2025 (а.с. 87-89).

Перевірка проведена за місцем провадження господарської діяльності: АДРЕСА_1 . Перевірка проводилася за період з 20.09.2022 по 15.08.2025.

Під час проведення спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту встановлено, що кошти у сумі 247 000,00грн, яка отримана ФОП Бугровою Діаною Вікторівною на створення або розвиток власного бізнесу, використані не в повному обсязі у відповідності із заявленими напрямами витрат у бізнес-плані. Кошти у сумі 30 659,40грн повернуті банком.

Під час проведення спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту відповідно до п. 20 Порядку, встановлено, що ФОП Бугрова Діана Вікторівна створила два робочі місця та працевлаштувала на них двох працівників - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Період зайнятості Бугрової Таїсії Володимирівни та кількість відпрацьованих місяців на дату перевірки складає: з 23.01.2023 по 16.10.2023 - відпрацьовано 8 міс. 23 дні. Період зайнятості Слободи Анастасії Олегівни та кількість відпрацьованих місяців на дату перевірки складає: з 15.02.2023 по 31.05.2023 - відпрацьовано 3 міс. 16 днів.

ФОП Бугрова Діана Вікторівна сплатила податків на загальну суму 120 670,36грн, з яких: 61 682,02грн - сума сплаченого ЄСВ, 58 988,34грн - сума фактично сплачених податків, зборів, платежів та єдиного внеску. Різниця між сумою мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами, ЄСВ складає 126 329,64грн. Сума невикористаних коштів, повернутих банком (30 659,40грн) та сума сплачених податків, обов'язкових платежів (120 670,36грн), складає 151 326,76грн. Різниця між сумою мікрогранту та фактично сплаченими податками, обов'язковими платежами, невикористаними коштами складає - 95 670,24грн, які потрібно повернути.

До акту додані копії використаних у спостереженні документів, завірені суб'єктом господарювання.

Судом встановлено, що Акт №26 від 15.08.2025 підписаний ФОП Бугровою Д.В. без будь-яких зауважень (розділ "Пояснення отримувача мікрогранту" не заповнений).

02 січня 2026 року Івано-Франківським обласним центом зайнятості, на виконання положень Порядку винесено наказ №2 "Про повернення кошів отримувачем мікрогранту Фізичною особою - підприємцем Бугровою Діаною Вікторівною (РНОКПП НОМЕР_2 ) (а.с. 99-100).

Івано-Франківським обласним центом зайнятості направлено на адресу відповідача претензійну вимогу на суму 95 670,24грн за вих. №34-11/28-26 від 05.01.2026, з вимогою протягом місяця з моменту отримання повернути грошові кошти на розрахунковий рахунок, відкритий в Уповноваженому банку (а.с. 101-102).

Направлена претензія на адресу місця провадження господарської діяльності (78500, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, Яремчанська міська ТГ, м. Яремче, вул. Свободи, 727/а) повернута підприємством зв'язку з відмітками: "за закінченням терміну зберігання", на адресу місця знаходження підприємця (49082, м. Дніпро, вул. Джгутова, буд. 3-А) отримана 30.01.2026 (а.с. 104).

Станом на день звернення позивача до суду сума коштів у розмірі 95 670,24грн відповідачем не повернуто.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 Цивільного кодексу України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини другої статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідач викладених у позовній заяві обставин не спростував, не надав доказів повернення отриманих коштів мікрогранту відповідно до рішення Івано-Франківським обласного центру зайнятості, затвердженого Наказом № 2 від 02.01.2026.

Враховуючи наведені норми чинного законодавства, а також встановлений судом факт порушення відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо виконання вимог Порядку №738 та договору про надання мікрогранту, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 95 670,24грн мікрогранту підлягають задоволенню.

02.05.2022 проведено державну реєстрацію Фізичної-особи підприємця Бугрової Діани Вікторівни, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис №2010350000000143915, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 61-62). Місцезнаходження фізичної особи-підприємця: АДРЕСА_2 .

28.02.2026 до державного реєстру внесено запис №2010350060002143915 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням.

Суд враховує, що у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою як її права, так і обов'язки за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою (на що неодноразово вказувала Велика Палата Верховного Суду, зокрема у постанові від 16.10.2019 у справі № 337/3833/16-ц).

При зверненні до господарського суду прокурором сплачено судовий збір у розмірі 2 662,40грн, що підтверджується платіжною інструкцією №1413 від 26.02.2026. Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою (а.с. 59, 65).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у сумі 2 662,40грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості до Фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення 95 670,24грн - задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи Бугрової Діани Вікторівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) на користь Івано-Франківського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код 03491062; вул. Деповська, буд. 89-А, м. Івано-Франківськ, 76002; за наступними реквізитами: отримувач: АТ "Ощадбанк"; код отримувача: 00032129; рахунок отримувача: UA 683004650000029093142000001; призначення платежу: повернення суми гранту) кошти у сумі 95 670,24грн (дев'яносто п'ять тисяч шістсот сімдесят гривень 24коп.), видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) на користь Івано-Франківського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код 03491062; вул. Деповська, буд. 89-А, м. Івано-Франківськ, 76002; р/р UA238201720355429300700706348 в ДКСУ в м. Київ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 662,40грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40коп.), видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано - 01.06.2026

Суддя Н.М. Євстигнеєва