Справа № 333/2272/26
Провадження № 2-а/333/50/26
про передачу справи за підсудністю
22 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Михайлова А.В., вивчивши матеріали позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про застосування тимчасового обмеження особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (в порядку ст.283-2 КАС України),
До суду надійшла вищезазначена позовна заява.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі з'ясовано, що дана цивільна справа непідсудна Комунарському районному суду м. Запоріжжя.
Розглянувши матеріали поданої заяви, суд дійшов висновку за необхідне заяву передати на розгляд за підсудністю до Заводського районного суду м. Запоріжжя з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.20 КАС України за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно відповіді Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 22.04.2026 року інформація про поточну реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня.
Таким чином, на даний час відповідач не має зареєстрованого місця проживання на території Комунарського району м. Запоріжжя, що давало б підстави звернутися з позовом до Комунарського районного суду м. Запоріжжя на підставі ч. 1 ст. 26 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно із п.1 Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Згідно з абз. 3 п. 3 Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та м. Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Відповідно до п. 7 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Враховуючи наведене вище, встановлено, що місцезнаходження юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 , що є територією Заводського району м. Запоріжжя.
За таких обставин, позовна заява є не підсудною Комунарському районному суду м. Запоріжжя як адміністративному, та підлягає розгляду за місцем знаходження позивача.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду, а саме Заводського районного суду м.Запоріжжя.
Керуючись ст. ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, суд -
Адміністративну справу за позовною заявою ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про застосування тимчасового обмеження особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (в порядку ст.283-2 КАС України), передати за підсудністю до Заводського районного суду м. Запоріжжя.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя А.В.Михайлова