28 травня 2026 рокуЛьвівСправа № 159/758/26 пров. № А/857/20568/26
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,
з участю секретаря судових засідань Клим О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ковельський міськрайонний суд Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі за його позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
суддя у І інстанції Шишилін О.Г.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Ковель,
дата складення повного тексту рішення 20 лютого 2026 року,
03 лютого 2026 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) №4154/25 від 22 вересня 2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а провадження у справі про адміністративне правоворушення закрити.
Рішенням Ковельський міськрайонний суд Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі №159/758/26 у задоволені вказаного позову ОСОБА_1 було відмовлено.
При цьому суд першої інстанції виходив із того, що позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 14.00 год 22 січня 2025 року для уточнення даних, без поважних причин на такий не прибув, а тому його притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП відповідає вимогам закону.
У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено позивачем, який у своїй скарзі просив таке скасувати та прийняте нове про задоволення його позовних вимог. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції неповністю з'ясовано обставини справи, доводи позивача проігноровано.
Стверджує, що повістки позивач не отримував, а тому не був повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звертає увагу, що позивач перебував за кордоном, а тому про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 не був обізнаний. Посилається на рішення судів апеляційних інстанцій, у яких суд став на захист прав позивачів.
Учасники справи, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, на виклик апеляційного суду не прибули, що відповідно частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.
Як встановлено судом, 10 вересня 2025 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП, а саме за те, що позивач не з'явився на 14 год 22 січня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення облікових даних, проходження медичного огляду і подальшого можливого призову на військову службу по мобілізації в особливий період.
22 вересня 2025 року постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 №4154/25 позивача визнано винним у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягненні у виді штрафу у розмірі 17000 грн.
Відповідно до згаданого протоколу задеклароване позивачем місце проживання є: АДРЕСА_1 та йому повідомлено, що розгляд справи відбудеться о 14:30 год 22 січня 2025 року. Копію вказаного протоколу позивач отримав, про що власноруч розписався.
Як слідує з довідки про реєстрацію місця проживання, що видана Сингаївською сільською радою, місце проживання позивача є АДРЕСА_1 з 02 грудня 2009 року.
З копії поштового конверта слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 08 січня 2025 року направив позивачу повістку за адресою АДРЕСА_1 , яка 15 лютого 2025 року повернулася без вручення з поміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений КУпАП.
Згідно частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Приписами статті 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 210-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно з частиною 3 статті 210-1 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Положеннями пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, визначено, що належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як слідує з повістки № 1799122, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , викликався до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , на 14.00 год 22 січня 2025 року для уточнення даних.
Як видно з рекомендованого поштового повідомлення, повістка на ім'я позивача скерована за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 29). Повістка повернулася відправнику у зв'язку із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17, направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника.
Таким чином, слід погодитись із висновком суду першої інстанції, що позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому апеляційний суд звертає увагу, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний, відтак на нього розповсюджуються вимоги законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про військовий обов'язок і військову службу, про оборону України, у тому числі щодо явки за повісткою до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, як органів військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Апеляційний суд не приймає до уваги покликання апелянта на постанови апеляційних адміністративних судів, оскільки докази у кожній справі оцінюються на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи та постанови суду апеляційної інстанції не є обов'язковими для застосування.
Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.
Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.
Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 241, 243, 272, 286, 308, 310, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Ковельський міськрайонний суд Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі №159/758/26 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар
Постанова у повному обсязі складена 29 травня 2026 року.