Постанова від 28.05.2026 по справі 140/9234/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2026 рокуЛьвівСправа № 140/9234/25 пров. № А/857/3446/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Мандзія О.П.,

Суддів: Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі № 140/9234/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

суддя у І інстанції Сорока Ю.Ю.,

дата ухвалення рішення 04.12.2025,

місце ухвалення рішення м. Луцьк,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - апелянт, відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок пенсії за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 в справі №140/2918/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 підготовлено та направлено ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 04.07.2025 №ХА12294 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023. Проте перерахунок пенсії не був проведений.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і відповідне рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04.12.2025 у справі №140/9234/25 позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, оскільки вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням як матеріального, так і процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Зміна розміру прожиткового мінімуму не є підставою для перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону 2262.

Оскільки Кабінетом міністрів України станом на 01.01.2023 не прийнято жодної іншої постанови , яка б визначала порядок, розміри перерахунку пенсій, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Разом з тим, з 01.01.2025 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та на його виконання (зокрема ст. 46) прийнято Постанову від 03.01.2025 №2 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яким передбачено застосування до сум перевищення розмірів пенсії (10 розмірів прожиткового мінімуму) відповідних коефіцієнтів. Управління вказало, що розмір пенсії позивача до 01.01.2025 становив 27129,19 грн та до суми перевищення застосовано коефіцієнти пониження 0,5, 0,4.

В результаті перерахунку розмір пенсії позивача, який підлягає виплаті з 01.01.2025 становить 25253,77 грн, тобто без обмеження 10 прожитковими мінімумами, із застосуванням коефіцієнта пониження 0,5, 0,4.

Апелянт просив рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.12.2025 у справі №140/9234/25 скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим. Апелянт з додатковим обґрунтуванням проси залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду у цій справі залишити без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається у порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника, виходячи із такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Встановлено судом та підтверджується письмовими доказами, долученими до матеріалів справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року в справі №140/2918/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 підготовлено та направлено ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 04.07.2025 №ХА12294 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

08 липня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за довідкою від 04.07.2025 №ХА12294 про розмір грошового забезпечення з розміром окладу за посадою і окладу за військовим званням розрахованим до прожиткового мінімуму на 2023 рік з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з розрахунку основного розміру пенсії 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів. установлених для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.01.2023 року.

Листом від 08 серпня 2025 року відповідач повідомив позивача, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294, немає.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.07.2025 №ХА12294, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 01.01.2023, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 є протиправною та відповідача слід зобов'язати провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 04.07.2025 №ХА12294, з урахуванням раніше виплачених сум.

З перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01.03.2025 слідує, що підсумок пенсії (з надбавками) становить 33903,29 грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії - 27192,39 грн, до якого застосовано максимальний розмір. Тобто, відповідач здійснює виплату пенсії позивача, обмежуючи її розмір максимальним. Таким чином, дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправними, отже в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, позивач має право на визначення розміру його пенсійної виплати, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, відтак позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок пенсії за довідкою наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №ХА12294 з розрахунку основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.01.2023 року з 01.02.2023 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).

Частиною 4 ст.і 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, передбачено, що призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 за №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Зміни внесені Постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019 дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Згідно пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

04.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі №140/2918/25 видано довідку №ХА12294 станом на 01.01.2023.

В компетенцію Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакції додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічна правова позиція відображена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

Алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважені органи щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Верховний Суд у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Після надходження довідки від органу уповноваженого її скласти та направити, відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, не передбачена.

Згідно частини 2 статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють пенсійний орган.

Апеляційним судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

У відповідача є обов'язок розглянути заяву позивача та додані до неї документи про перерахунок пенсії та прийняти мотивоване рішення.

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2023 як першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, на підставі відомостей довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.07.2025 станом на 01.01.2023.

При цьому, суд першої інстанції вірно вказав, що пенсійна виплата повинна здійснюватися виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення позивача.

Щодо позовної вимоги про здійснення виплати перехованої пенсії без обмеження максимальним розміром, колегія суддів зазначає наступне.

Конституційний Суд України Рішенням від 20 грудня 2016 №7-рп/2016 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої 7 статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, у постанові Верховного Суду від 12 березня 2019 року №522/3049/17, суд зазначав, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Верховним Судом вказано, що це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІ не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що подальше повторне запровадження максимального розміру пенсії у частині сьомій статті 43 Закону №2262-ХІІ, яке Конституційний Суд визнав неконституційним, не може створювати підстав для обмеження максимального розміру пенсії позивача.

У контексті спірних правовідносин, апеляційний суд зауважує, що у відзиві на апеляційну скаргу відповідач не наводив аргументів щодо застосування при перерахунку пенсії позивача понижуючих коефіцієнтів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану», а тому відповідні доводи не оцінювалися судом першої інстанції та такі в силу приписів ст. 308 КАС України не можуть бути оцінені і судом апеляційної інстанції.

Враховуючи зазначені вище встановлені обставини справи, норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини та висновки Верховного Суду, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових переконливих доводів, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір розподілу не підлягає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі №140/9234/25 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О. П. Мандзій

судді Л. Я. Гудим

В. Я. Качмар