Постанова від 28.05.2026 по справі 420/36112/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/36112/24

Головуючий в 1 інстанції: Скупінська О.В.

Дата і місце ухвалення: 23.09.2025р., м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бойка А.В.,

суддів : Єщенка О.В.,

Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статті 13 пункт А графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», та виключення його з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі рішення військово-лікарської комісії від 30.11.2015р., запис про що міститься в його військово-обліковому документі серії НОМЕР_2 та довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статті 13 пункт А графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», та виключення його з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі рішення військово-лікарської комісії від 30.11.2015р., запис про що міститься в його військово-обліковому документі серії НОМЕР_2 та довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення від 23.09.2025р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що до компетенції та обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_6 не належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , таким суб'єктом є ІНФОРМАЦІЯ_7 (Миколаївська область), в силу приписів пункту 4 Порядку №559, за наявності відповідних підстав. Судом не враховано, що на момент звернення ОСОБА_1 до суду у електронному кабінеті військовозобов'язаного, призовника, резервіста (мобільний додаток «Резерв+»), який безпосередньо узгоджує свої відомості з інформацією, наявною у Єдиному реєстрі військовозобов'язаних, призовників та резервістів, була наявна інформація, що ОСОБА_1 «не на обліку» та не містилось жодної вказівки про те, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область). До того ж, єдиним аргументом невнесення змін до Реєстру відповідач зазначав, що у Книзі протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 за 2015 рік відсутні будь-які записи щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 30.11.2015р., а ІНФОРМАЦІЯ_10 наголошував на тому, що у зв'язку з неможливістю підтвердити або спростувати ступінь придатності до військової служби, ОСОБА_1 необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_6 для повторного проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби під час мобілізації. Вищезазначені відповіді суб'єктів владних повноважень, направлення ОСОБА_1 повісток про виклик саме до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також спонукання до проходження ним військово-лікарської комісії саме у ІНФОРМАЦІЯ_11 достеменно підтверджують той факт, що на момент звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою щодо внесення до Єдиного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів інформації про непридатність ОСОБА_1 до військового служби та виключення його з військового обліку, він не перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що оскільки на момент виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 за інформацією, наявною у Єдиному реєстрі військовозобов'язаних, призовників та резервістів, не перебував на обліку у жодному з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, позивач правомірно звернувся з заявою про внесення до Реєстру інформації щодо визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку саме до ІНФОРМАЦІЯ_6 , як такого що приймав відповідне рішення. В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_12 був зобов'язаний внести дану інформацію до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, не зробивши цього, допустив протиправну бездіяльність. ІНФОРМАЦІЯ_12 є одним з органів ведення Єдиного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів, внаслідок чого має технічну можливість внесення змін до облікових записів осіб, які містяться у Реєстрі.

Посилається апелянт і на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції не враховано, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а дана місцевість відноситься до Пересипського району м. Одеси.

Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного:

Як вбачається з наявного в матеріалах справи військового квитка серії НОМЕР_2 від 07.02.2001р. ОСОБА_1 03.05.2006р. було взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 .

30.11.2015р. ОСОБА_1 було пройдено медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_13 , внаслідок якого його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 13 пункту А графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р.

Запис про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я внесено 04.12.2015р. ІНФОРМАЦІЯ_3 до військового квитка позивача серії НОМЕР_2 від 07.02.2001р.

Однак, як стверджує ОСОБА_1 та підтверджується матеріалами справи, зокрема, витягом з електронного кабінету у застосунку «Резерв+», до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не внесені відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключення його з військового обліку.

На адвокатський запит представника позивача адвоката Красношлик А.О. щодо повідомлення причин невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, ІНФОРМАЦІЯ_12 листом від 06.08.2024р. №9031 повідомив, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область). У листі вказано, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснюють внесення відомостей до електронних форм облікових карток виключно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

На адвокатський запит адвоката Красношлик А.О. про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, ІНФОРМАЦІЯ_12 листом від 12.09.2024р. повідомив, що у Книзі протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 за 2015 рік відсутні будь-які записи щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 30.11.2015р. Запропоновано з'явитись для уточнення персональних даних за повісткою №146 від 11.09.2024р.

Зазначене також доведено до відома ОСОБА_1 листом ІНФОРМАЦІЯ_14 від 23.10.2024р. №943/22321, де вказано, що у зв'язку з неможливістю підтвердити або спростувати ступінь придатності до військової служби під час мобілізації, ОСОБА_1 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 для повторного проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби під час мобілізації.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статті 13 пункт А графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», та виключення його з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі рішення військово-лікарської комісії від 30.11.2015р., запис про що міститься в його військово-обліковому документі серії НОМЕР_2 та довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р., позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позов ОСОБА_1 , виходив з того, що до компетенції та обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_6 не належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , оскільки позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область). За наведених обставин, суд не надавав оцінки зібраним під час розгляду справи доказам щодо наявності чи відсутності права ОСОБА_1 на внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно ч.ч.1, 3 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

23.02.2022р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №154, якою затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).

Відповідно до пункту 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 8 Положення №154 встановлено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом другим пункту 14 Положення №154 передбачено, що керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та ІНФОРМАЦІЯ_15 , районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідає за військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період (п.3 Порядку №1487).

Пунктом 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017р. №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.1 цього Закону єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно ч.1 ст.6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): прізвище; власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності); дата народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); військово-облікова спеціальність; відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; адреса місця проживання; номери засобів зв'язку; адреси електронної пошти (за наявності); дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

З наведеного слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

З посиланням на положення п.4 Порядку №559 суд першої інстанції зазначив, що відповідні зміни до Реєстру щодо ОСОБА_1 мають бути внесені ІНФОРМАЦІЯ_7 , де позивач перебуває на обліку.

При цьому, суд першої інстанції здійснив посилання на відомості електронного кабінету позивача в «Резерв+», сформовані станом на 18.01.2025р., та інформацію, зазначену відповідачем у його листах, адресованих як ОСОБА_1 , так і до суду, де ІНФОРМАЦІЯ_12 зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область) з 17.02.2009р.

Колегія суддів погоджується з доводами апелянта про необґрунтованість таких висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, як вбачається з матеріалів справи, у електронному кабінеті військовозобов'язаного, призовника, резервіста (мобільний додаток «Резерв+») станом на дату звернення позивача з даним позовом до суду (листопад 2024 року) була наявна інформація, що ОСОБА_1 «НЕ НА ОБЛІКУ» та не містилось жодної вказівки про те, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Миколаївська область).

Даний факт підтверджується відповідним скріншотом мобільного додатку «Резерв+», який був поданий разом з позовною заявою.

З вказаного слідує, що на момент виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 за інформацією, наявною у Єдиному реєстрі військовозобов'язаних, призовників та резервістів, не перебував на обліку у жодному з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в т.ч. у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область).

Інформація про перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 з'явилась у Електронному кабінеті військовозобов'язаного, призовника, резервіста (мобільний додаток «Резерв+»), який безпосередньо узгоджує свої відомості з інформацією наявною у Єдиному реєстрі військовозобов'язаних, призовників та резервістів, тільки 18.01.2025р., тобто вже після відкриття провадження по справі.

В матеріалах справ відсутній жодний належний доказ того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область) з 17.02.2009р.

Висновки суду першої інстанції також спростовуються інформацією, яка міститься у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , де зазначено, що: 05.01.2001р. позивач був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_16 , з обліку в якому був знятий 10.04.2006р. Суворовським РВК. 03.05.2006р. його взято на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 та в подальшому 04.12.2015р. було виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі рішення ВЛК за станом здоров'я, відповідно до статті 13 пункту А графи ІІІ Розкладу хвороб, затвердженого Наказом №402.

На підставі викладеного колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 (Миколаївська область) та саме до вказаного РТЦК він має звертатися із заявою щодо приведення відомостей в Реєстрі у відповідність з відомостями, які зазначені в його військово-облікових документах.

Надаючи правову оцінку наявності/відсутності підстав для внесення до Реєстру відомостей щодо визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, колегія суддів враховує, що ІНФОРМАЦІЯ_12 скерував до суду лист від 07.07.2025р. №10249, у якому зазначив, що у Книзі протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 за 2015 рік присутня запис, щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 30.11.2015р. Рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 від 30.11.2015р. Протокол №84 на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. №402) зазначений військовозобов'язаний був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. У журналі реєстрації вихідної кореспонденції ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_13 за 13.12.2022р. присутня запис про отримання ОСОБА_1 довідки ВЛК №4840 про те, що проведено медичний огляд 30.11.2025р. та на підставі статті 13а графи III розкладу хвороб, лейтенант ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У додаток до вказаного листа від 07.07.2025р. №10249 відповідач надав копії з Книги протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 за 30.11.2015р. та копію витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_13 за 13.12.2022р., у яких присутній запис щодо ОСОБА_2 .

Зазначене, на думку колегії суддів, є підставою для висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та спростовує твердження відповідача, з якими погодився суд першої інстанції, про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 з 17.02.2009р. У такому випадку ОСОБА_1 не міг би проходити військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_9 30.11.2015р. та бути в подальшому виключеним ІНФОРМАЦІЯ_3 , а мав би проходити її у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Більше того, колегія суддів звертає увагу, що жодний інший територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, окрім ІНФОРМАЦІЯ_6 , не уповноважений вносити вищезазначену інформацію щодо ОСОБА_1 до Реєстру, оскільки не є суб'єктом прийняття рішення про виключення його з військового обліку та немає у своєму розпорядженні документи, які є підставою для внесення даної інформації.

Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до п.1, п.2 ч.1 ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що постановлене Одеським окружним адміністративним судом рішення від 23.09.2025р. підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення позову ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною шостою статті 139 КАС України передбачено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду першої інстанції ОСОБА_1 сплачено 1211,20 грн. судового збору, що підтверджується квитанцією від 21.11.2024р.

При поданні апеляційної скарги позивачем сплачено 1453,44 грн. судового збору згідно квитанції від 22.10.2025р.

А відтак, у зв'язку з висновком суду про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 , колегія суддів доходить висновку, що з ІНФОРМАЦІЯ_6 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню 2664,64 грн. судового збору.

Враховуючи, що дана справа є справою незначної складності, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року скасувати.

Ухвалити по справі нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення військово-лікарської комісії від 30.11.2015р., запис про що міститься в його військово-обліковому документі серії НОМЕР_2 , та довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення військово-лікарської комісії від 30.11.2015р., запис про що міститься в його військово-обліковому документі серії НОМЕР_2 , та довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №4840 від 13.12.2022р.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) 2664,64 грн. судового збору.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач А.В. Бойко

Судді О.В. Єщенко О.А. Шевчук