29 травня 2026 р. Справа № 440/548/26
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: Русанової В.Б. , П'янової Я.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026, головуючий суддя І інстанції: Є.Б. Супрун, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 25.03.26 по справі № 440/548/26
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилася у не нарахуванні та невиплаті позивачу за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 індексації грошового забезпечення в повному розмірі відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - березень 2018 року;
- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 індексацію грошового забезпечення у повному розмірі (з урахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення) із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.
Мотивуючи позов позивач зазначив, що його права порушені внаслідок невиплати відповідачем індексації грошового забезпечення із застосуванням місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - березень 2018 року у період проходження позивачем військової служби з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 позов ОСОБА_1 у справі №440/548/26 залишено без задоволення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.03.2026 виправлено описки, допущені у другому, третьому та четвертому абзацах мотивувальної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 у справі №440/548/26.
У другому, третьому та четвертому абзацах мотивувальної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 у справі №440/548/26 вказівку на період, за який заявник просить нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, "з 01.01.2023 по 31.12.2023" замінити на "з 01.01.2024 по 31.07.2025".
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова Кабінету України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу військовослужбовців, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення Вказана постанова є чинною. При цьому, встановлення статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" правила, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року , а також встановлених статтею 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", норми, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків, не впливає на визначення базового місяця для проведення індексації військовослужбовцям, оскільки після прийняття Урядом Постанови № 704, якою затверджені схеми окладів, які до теперішнього часу не змінювалися, та з прийняттям якої саме й було обумовлено визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців, тому базовим місяцем для визначення індексації залишився березень 2018 року.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у складі в/ч НОМЕР_1 , зокрема у період з 01.01.2024 по 31.07.2025.
Як свідчить витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.07.2025 №222 підполковника ОСОБА_1 , начальника бази ремонту та евакуації автомобільної техніки м. Полтава, відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільненого наказом Командувача Сил логістики Збройних Сил України по особовому складу №164 від 30.06.2025 у запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу. З 31.07.2025 виключити зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Адвокат ОСОБА_2 звернулася до в/ч НОМЕР_1 із запитом щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення з визначенням базового місяця березень 2018 року та щодо надання довідки про грошове забезпечення.
Відповідач листом від 02.12.2025 №883/4806 повідомив про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" підвищено розміри посадових окладів всіх категорій військовослужбовців. Відповідно березень 2018 року визначений базовим місяцем у зв'язку з підвищенням посадових окладів військовослужбовців, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення необхідно здійснювати з квітня 2018 року. У 2018 році індекс споживчих цін, з яким Закон пов'язує початок нарахування індексації, перевищив граничний мінімум лише у грудні. Згідно з вимогами абз. 18 п. 3 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", що обумовлює відсутність виплати індексації за цей період. Згідно ст. 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установити, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. В той же час, у 2024 році величини індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 % (абз. 2 п. 11 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", що затверджений Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 лише в серпні 2024 року. Відповідно до ст. 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалась у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується. У 2025 році величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 % (абз. 2 п.11 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", що затверджений Постановою від 17.07.2003 №1078 лише в липні 2025 року. ОСОБА_1 зарахований до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 лише у серпні 2020 року, нарахування індексації грошового забезпечення останнього проводилось починаючи з дати зарахування до списків військової частини і до дня звільнення, що відображено у довідці. Тому підстав для видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.02.2018 немає, як і підстав для перерахунку та виплати індексації в іншому, ніж це було зроблено, розмірі.
З довідки в/ч НОМЕР_1 від 02.12.2025 №883/1255 про розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення за період з 10.08.2020 по 31.07.2025 встановив, що ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 31.07.2025 виплачувалась у серпні 2024 року - 130,20 грн, у вересні 2024 року - 130,20 грн, у жовтні 2024 року - 130,20 грн, у листопаді 2024 року - 130,20 грн, у грудні 2024 року - 254,35 грн, у липні 2025 року - 133,23 грн.
Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з підстав його необгрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII, визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ).
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (ст. 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку, він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії;, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Виникнення даних спірних правовідносин зумовлено нездійсненням відповідачем нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача у період з 01.01.2024 по 31.07.2025 із застосуванням місця підвищення - березень 2018 року.
Відповідно до наявних матеріалів справи, індексація позивачу у спірний період з 01.01.2024 по 31.07.2025 виплачувалась лише у серпні 2024 року - 130,20 грн, у вересні 2024 року - 130,20 грн, у жовтні 2024 року - 130,20 грн, у листопаді 2024 року - 130,20 грн, у грудні 2024 року - 254,35 грн, у липні 2025 року - 133,23 грн.
Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги, стверджує, що загальний розмір індексації, який мав бути виплачений позивачу, повинен обчислюватися шляхом підсумовування утворених наростаючим підсумком щомісячних сум індексацій за період з 01.01.2024 по 31.07.2025 починаючи від суми індексації, що утворилася наростаючим підсумком з 01.03.2018, тобто з моменту підвищення посадових окладів Постановою №704 відповідно до положень Порядку №1078.
Поряд із тим, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" на 2023 рік.
Тож у 2023 році грошові доходи не індексувалися.
Стосовно індексації грошового забезпечення у період 2024 - 2025 роках, колегія суддів зазначає, що статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-IX установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.
Аналіз зазначених правових норм дає суду підстави для формулювання висновку про те, що у 2024 році показник (індекс) інфляції розраховується послідовно та накопичується від початку періоду, тобто з 01.01.2024, у зв'язку з чим базовим місяцем нарахування індексації зарплати буде січень 2024 року з огляду на положення статті 39 Закону №3460-ІХ.
Оскільки правове регулювання спірних правовідносин змінено на початку спірного періоду, то безпідставними суд визнає доводи представника позивача щодо застосування коефіцієнтів індексу споживчих цін (надалі - ІСЦ) обчислених наростаючим підсумком починаючи з березня 2018 року.
За даними Держстату (http://www.ukrstat.gov.ua) у липні 2024 року по відношенню до червня 2024 року ІСЦ становив 100,0%, за період січень-липень 2024 року - 104,3%.
Отже, індекс інфляції за липень 2024 року становить 104,3%.
Тобто, у 2024 році величина ІСЦ перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%, що стало підставою для нарахування індексації.
Розрахунком відповідача, дослідженим судом вище, підтверджується факт нарахування позивачу індексації починаючи з серпня 2024 року.
За таких обставин ознаки протиправності дій, на які вказує представник позивача, спростовані доказами, наявними у матеріалах адміністративної справи.
Статтею 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-IX установлено, що обчислення ІСЦ для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Враховуючи те, що ІСЦ у січні 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків, а також відповідно до правил обчислення ІСЦ, визначених Порядком, обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року.
За даними Держстату ІСЦ складали: лютий 2025 року - 100,8%; березень 2025 року - 101,5 %; квітень 2025 року -100,7%, травень 2025 року - 101,3%.
Відповідно до правил обчислення ІСЦ, визначених Порядком у червні 2025 року ІСЦ перевищив поріг у розмірі 104,4% (1,008 х 1,015 х 1,007 х 1,013).
З урахуванням положень Порядку №1078, оскільки індекс споживчих цін у червні 2025 року складав 104,4 %, то у наступному місяці (липень 2025 року) грошове забезпечення підлягало індексації.
Таким чином, до липня 2025 року у відповідача відсутній обов'язок здійснювати індексацію грошового забезпечення позивача.
Застосовуючи для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2025 по 31.07.2025 місяць підвищення доходу січень 2025 року, встановлено, що за цей період позивачу повинна бути нарахована індексація грошового забезпечення в загальній сумі 133,23 грн (за повний місяць 31 календарний день).
Як встановлено судовим розглядом, у липні 2025 року позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення у сумі 133,23 грн, що цілком узгоджується з вимогами чинного законодавства.
Зважаючи на встановлені обставини справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач під час обрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2024 по 31.07.2025 діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
За таких обставин, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про залишення позову без задоволення.
Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 по справі № 440/548/26 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді В.Б. Русанова Я.В. П'янова