28 травня 2026 р.Справа № 591/9428/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Макаренко Я.М. , Жигилія С.П. ,
за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 13.04.2026, головуючий суддя І інстанції: Ніколаєнко О.О., м. Суми, повний текст складено 13.04.26 року по справі № 591/9428/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просив суд:
- скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 від 01.08.2025 № СУ/1926/2025, якою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн;
- провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - закрити.
В обґрунтування позовних вимог послався на протиправність та безпідставність винесеної відповідачем постанови від 01.08.2025 № СУ/1926/2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП за неявку по повістці, оскільки згідно з випискою № 10611 від 09.07.2025 позивач із 01.07.2025 по 09.07.2025 перебував на стаціонарному лікуванні, що свідчить про відсутність у його діях ознак вини.
До того ж, у розумінні пункту 23 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок № 560), хвороба громадянина віднесена до поважних причин неприбуття у строк, зазначений у повістці.
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 13.04.2026 по справі № 591/9428/25 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 01.08.2025 № СУ/1926/2025 відмовлено у зв'язку з необґрунтованістю.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, порушення норм матеріального та процесуального права просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Зарічного районного суду м. Суми від 13.04.2026 року по справі № 591/9428/25 та прийняти нове про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги послався на невідповідність оскаржуваного рішення суду першої інстанції фактичним обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового про задоволення позовних вимог.
Повідомив, що 30.06.2025 позивач одержав повістку № 1358 про його виклик на 01.07.2025 о 08 год : 00 хв. з метою проходження ВЛК та визначення придатності до військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак, ОСОБА_1 не мав змоги прибути за викликом через перебування на стаціонарному лікуванні, у зв'язку з чим адвокатом позивача направлено від його імені підтвердження неможливості прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 , що протиправно залишено поза увагою відповідача та винесено спірну постанову. Разом з цим, вказані обставини були не враховані і судом першої інстанції, що свідчить про формальний характер оскаржуваного рішення.
Також, на переконання апелянта, про формальність судового розгляду у суді першої інстанції свідчить і те, що у рішенні від 13.04.2026 невірно вказано належного відповідача, що є грубим порушенням процесуального законодавства. Так, відповідно до рішення суду від 13.04.2026 відповідачами по справі є ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які не мають відношення до винесеної постанови № СУ/1926/2025 від 01.08.2025, що оскаржується позивачем (постанова винесена ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Звернув увагу, що у даній справі відсутні докази згоди позивача, про залучення інших співвідповідачів. Крім того, належний відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 взагалі не вказаний як сторона по справі. Таким чином, у порушення вимог процесуального права щодо повного і об'єктивного з'ясування обставин, що мають значення для справи, неупередженого дослідження та оцінки наданих позивачем доказів, суд першої інстанції розглянув дану справу формально, що є підставою для його скасування.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Сторони про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені заздалегідь та належним чином шляхом направлення повісток та оголошення та офіційному веб-порталі «Судова влада».
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , є військовозобов'язаним.
30.06.2025 позивач одержав повістку № 1358 про виклик його на 01.07.2025 о 08 год : 00 хв. з метою проходження ВЛК та визначення придатності до військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказане підтверджується копією розписки про отримання повістки, у якій позивач власним підписом засвідчив її отримання.
У призначений час позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , вказана обставина не заперечується сторонами у справі.
У періоді з 01.07.2025 по 09.07.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується копією виписки з медичної карти.
27.07.2025 уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_8 складено протокол № 367 про адміністративне правопорушення відносно позивача. Відповідно до протоколу позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_9 . У приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 йому була вручена повістка про явку до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 01.07.2025 на 08:00 год. для уточнення облікових даних. До ІНФОРМАЦІЯ_4 у визначений час не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, тобто, в особливий період не виконав вимоги абз. 1, 3 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У протоколі позивач власним підписом підтвердив, що отримав другий примірник протоколу. Позивача було повідомлено під підпис, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 01.08.2025 о 10 год : 00 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 та роз'яснено права і обов'язки. У протоколі позивач надав свої пояснення, зміст яких встановити неможливо через нерозбірливий почерк.
Додатками до протоколу вказано копію розписки про отримання повістки, копію паспорта, копію РНОКПП.
Постановою № СУ/1926/2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.08.2025 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн. Суть зазначеного у постанові правопорушення є аналогічною викладеному у складеному протоколі відносно позивача.
Не погодившись із винесеною відповідач постановою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості та правомірності оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, оскільки будь-яких порушень з боку відповідача під час винесення спірної постанови по справі про адміністративне правопорушення, які б давали підстави вважати вину позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП за постановою недоведеною, судом не встановлено.
Судом відхилено посилання ОСОБА_1 на те, що він перебував на стаціонарному лікуванні, так як з матеріалів справи вбачається, що позивач завершив лікування 09.07.2025, однак обов'язку повідомити про поважність причин неприбуття не виконав та не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 після припинення дії обставин, які перешкоджали йому з'явитися у строк, визначений у повістці.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини виникли між сторонами внаслідок притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідно до частини 3 статті 210-1 КУпАП за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яке полягало у неявці позивача під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану) до ІНФОРМАЦІЯ_4 01.07.2025 для проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності до військової служби та не повідомлення про причини неприбуття.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП), адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведеного слідує, що для кваліфікації дій за частиною 3 статті 210-1 КУпАП необхідним є встановлення кваліфікуючої ознаки правопорушення - вчинення такого порушення в особливий період.
Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє станом по сьогоднішній день.
Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Враховуючи те, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації, колегія суддів зазначає, що на момент притягнення позивача до адміністративної відповідальності (01.08.2025) діяв особливий період.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі по тексту - Закон № 3543-XII).
Стаття 22 Закону № 3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, пунктом 1 цієї статті визначені обов'язки громадян, а саме: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Пункт 3 цієї ж статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.
Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» доручено місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу (далі - Указ № 65/2022).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено Порядком № 1487.
Згідно з пунктом 79 Порядку № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, у тому числі організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.
Відповідно до пункту 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352, повістки громадянам можуть вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі по тексту - Закон № 2232-XII).
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону № 2232-XII встановлено: громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до пункту 3 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, громадяни, які добровільно вступають на військову службу (далі - військова служба за контрактом) або призиваються, проходять обов'язковий медичний огляд у порядку, що затверджується Міністерством оборони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Пунктом 3.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що направленню на ВЛК при ТЦК та СП в обов'язковому порядку повинна передувати вручення повістки про виклик за формою, у порядку та на підставах, встановлених Законом № 2232-XII
При цьому, процедурі проходження позивачем медичного огляду в обов'язковому порядку передує видача керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.05.2024 № 560 та реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560.
Відповідно до абзацу третього пункту 69 Порядку № 560, проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
За приписами пункту 74 Порядку № 560 проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.
Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров'я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов'язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Особам віком до 45 років у направленні для проходження медичного огляду зазначається про необхідність визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.
Військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та виявили бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ними військовій частині, командиром військової частини або начальником центру рекрутингу Збройних Cил видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається військовозобов'язаному та резервісту під особистий підпис.
Адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України), згідно зі статтею 235 КУпАП, розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої вона винесена.
Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до долученої до матеріалів справи розписки (а. с. 27) повістку № 1358 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 01.07.2025 о 08 год 00 хв з метою проходження ВЛК та визначення призначення на особливий період ОСОБА_3 отримав 30.06.2025, що підтверджується його власноручним підписом.
Суд апеляційної інстанції враховує, що позивачем не заперечується факт отримання повістки про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою проходження медичного огляду та неявка до ІНФОРМАЦІЯ_8 у визначений строк (01.07.2025), разом з цим, не виконання такого обов'язку він пов'язує з перебуванням на стаціонарному лікуванні, що, на його переконання є поважною причиною.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 560 поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 10611 ОСОБА_1 з 01.07.2025 по 09.07.2025 був госпіталізований для подальшого лікування в хірургічне відділення № 3.
За змістом виписки з медичної картки стаціонарного хворого № 11172 з 11.07.2025 по 18.07.2025 позивач знаходився на оперативному лікуванні в хірургічному відділенні.
Згідно із випискою з медичної карти стаціонарного № 11564 у період з 21.07.2025 по 05.08.2025 позивач знаходився на лікуванні у хірургічному відділенні на реабілітаційному ліжку, а відповідно до виписки з історії хвороби № 639 денного стаціонару - на лікуванні з 06.08.2025 по 15.08.2025.
На підтвердження факту оповіщення відповідача про перебування ОСОБА_1 у спірний період на стаціонарному лікуванні до матеріалів справи долучено повідомлення про неможливість проходження ВЛК, складені представником позивача, копію конверта разом із поштовою накладною про направлення таких повідомлень, а також скріншот про направлення повідомлень засобами електронного зв'язку.
Дослідивши вказані документи судом апеляційної інстанції встановлено, що представник позивача повідомляв відповідача про знаходження ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні з 01.07.2025 по 09.07.2025 та з 21.07.2025 по 05.08.2025.
Однак, будь-яких доказів, які б свідчили про оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_8 про знаходження позивача на стаціонарному лікуванні з 11.07.2025 по 18.07.2025 та з 06.08.2025 по 15.08.2025 ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції долучено не було.
Крім того, колегія суддів зауважує, що пунктом 24 Порядку № 560 передбачено, що у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Отже, у випадку неявки громадянина України до ІНФОРМАЦІЯ_8 у строк, зазначений у повістці через причини, передбачені пунктом 23 Порядку № 560, такий громадянин повинен у триденний строк повідомити про причини неявки та у строк, що не перевищує сім календарних днів з'явитись до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_8 .
За таких обставин, з урахуванням дати завершення позивачем стаціонарного лікування (15.08.2025), ОСОБА_1 не пізніше 22.08.2025 повинен був з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Всупереч наведеному, матеріали справи не містять відомостей про те, що після завершення стаціонарного лікування (15.08.2025), позивач у строк, що не перевищує сім календарних днів (до 22.08.2025), як це передбачено пунктом 23 Порядку № 560, прибув до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою проходження ВЛК.
За таких обставин, враховуючи, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджено факт не прибуття ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, колегія суддів дійшла висновку про правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП та, як наслідок, відсутність підстав для визнання протиправною та скасування спірної постанови.
З приводу наведених у апеляційній скарзі доводів про залучення судом першої інстанції неналежних відповідачів колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, оскаржувану постанову було винесено ІНФОРМАЦІЯ_10 .
За змістом позовної заяви, ОСОБА_1 із вимогами про визнання протиправною та скасування спірної постанови звернувся саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 01.09.2025 по справі № 591/9428/25, серед іншого, відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано відповідача надати суду у строк, встановлений для подання відзиву копії всіх матеріалів, на підставі яких була прийнята оскаржувана постанова та докази направлення/вручення позивачу копії оскаржуваної постанови.
Копію вказаної ухвали було надіслано та вручено ІНФОРМАЦІЯ_1 10.09.2025 о 22 год 44 хв.
До Зарічного районного суду м. Суми ІНФОРМАЦІЯ_10 було подано відзив на позовну заяву разом із копіями витребуваних документів.
За таких обставин, колегія суддів зазначає, що відкриття провадження у даній справі та розгляд справи по суті спору здійснювалося за участі належного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , що спростовує доводи апелянта про зворотне.
Водночас, як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення від 13.04.2026 судом першої інстанції у вступній, мотивувальній та резолютивній частині помилково зазначено сторін - ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , замість ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак розглянуто справу за участю належного відповідача.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Частинами першою та третьою статті 317 КАС України передбачено, що підставами для зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи. Зміна судового рішення може полягати, зокрема, у доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини (частина четверта статті 317 КАС України).
З огляду на вищевказане, враховуючи, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність спірної постанови, однак у вступній, мотивувальній та резолютивній частині рішення помилково вказав в якості відповідачів по справі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , замість ІНФОРМАЦІЯ_1 по справі, рішення Зарічного районного суду м. Суми від 13.04.2026 по справі № 591/9428/25 слід змінити, зазначивши у вступній, мотивувальній та резолютивній частині в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст. ст. 243, 250, 272, 286, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Зарічного районного суду м. Суми від 13.04.2026 по справі № 591/9428/25 - змінити, зазначивши у вступній, мотивувальній та резолютивній частині в якості відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Постанова набирає законної сили з дати її проголошення та не підлягає касаційному оскарженню в силу ч. 3 ст. 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова
Судді Я.М. Макаренко С.П. Жигилій