29 травня 2026 року Справа № 580/7493/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №580/7493/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 позов задоволено повністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.07.2021 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР від 06.06.1996 в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.07.2021 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №580/7493/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - задовольнено частково. Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 25 січня 2024 року - залишено без розгляду. Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 26 січня 2024 року - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії згідно з вимогами рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР від 06 червня 1996 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок основної пенсії за період з 26 січня 2024 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР від 06 червня 1996 року в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №580/7493/24 набрало законної сили 19.02.2025.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області тримісячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024, яке було змінено постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №580/7493/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом трьох місяців з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024, яке було змінено постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №580/7493/24.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.02.2026 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 580/7493/24 та долучено його до матеріалів справи. Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 580/7493/24 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом 3 місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання в частині виплати пенсії позивачу.
22.05.2026 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 580/7493/24 та постанови Шостого адміністративного апеляційного суду від 19.02.2025 у справі № 580/7493/24 в частині виплати пенсії позивачу.
Згідно поданого звіту позивачу Головним управлінням проведено перерахунок основної пенсії позивача з 26 січня 2024 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР від 06 червня 1996 року в розмірі шести мінімальних пенсій за віком. Відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом. Згідно із статтею 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року та статтею 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року встановлено розмір прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність на рівні 2361,00 грн. Розмір пенсії позивача з 26.01.2024 становить 14336,82 грн, в тому числі: - 14166,00 грн - мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС (2361,00 грн (прожитковий мінімум станом на січень 2024 року) х 6); - 170,82 грн - додаткова пенсія потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Сума доплати пенсії за період з 26.01.2024 до 31.07.2025 складає 129 983,87 грн. Позивачу в жовтні 2025 року виплачено 187,35 грн, у листопаді 2025 року виплачено 187,35 грн, у грудні 2025 року виплачено 187,35 грн, у лютому 2026 року виплачено 103,00 грн, у березні 2026 року виплачено 101,00 грн, у квітні 2026 року виплачено 100,00 грн, в результаті чого, залишок вказаної доплати становить 129 117,82 грн. Подальше виконання рішення суду, яке врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача - суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.
Розглянувши звіт ГУПФ України в Черкаській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
З матеріалів, доданих до звіту, вбачається, що позивачу в жовтні 2025 року виплачено 187,35 грн, у листопаді 2025 року виплачено 187,35 грн, у грудні 2025 року виплачено 187,35 грн, у лютому 2026 року виплачено 103,00 грн, у березні 2026 року виплачено 101,00 грн, у квітні 2026 року виплачено 100,00 грн, в результаті чого, залишок вказаної доплати становить 129 117,82 грн. .
В подальшому, 28.04.2026 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду змінено спосіб і порядок виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 580/7493/24 у частині зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок основної пенсії за період з 26 січня 2024 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР від 06 червня 1996 року в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум», шляхом: «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 - 129 318,82 грн (сто двадцять дев'ять тисяч триста вісімнадцять гривень вісімдесят дві копійки)».
Відповідно до статті 3 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частиною другою статті 3 Закону № 4901-VI встановлено, що стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) (далі - Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Крім того, відповідно до частин другої, четвертої статті 6 Закону № 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Враховуючи зазначене, подальше виконання рішення суду, яке врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача - суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, це підтверджується наданими доказами, виплата доплати не проведена у повному обсязі, за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.
При цьому, суд враховує, що боржник продовжує сплачувати заборгованість позивачу, відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.
З урахуванням вказаного суд приймає звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 та постанови Шостого адміністративного апеляційного суду від 19.02.2025 у справі № 580/7493/24 та долучає його до матеріалів адміністративної справи.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 та постанови Шостого адміністративного апеляційного суду від 19.02.2025 у справі № 580/7493/24 та долучити його до матеріалів справи.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ