Справа № 173/1445/26
Провадження № 3/173/521/2026
28 травня 2026 року м. Верхньодніпровськ
Cуддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Кожевник О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Артемівськ, громадянки України, яка працює продавцем в кіоску «Тютюнок», зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 957264 від 28.04.2026 гр. близько 14 год. 00 хв. 28 квітня 2026 року ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , перебуваючи на робочому місці в кіоску «Тютюнок» здійснила реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушила вимоги ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва тютюнових виробів». Таким чином ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
В судове засідання особа стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та її захисник Будьонний В.С. не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від захисника на адресу суду надійшло клопотання про закриття провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Мотивуючи клопотання про закриття провадження у справі захисник звертає увагу суду на ряд порушень допущених працівниками поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення та збирання до нього доказів, а саме: особою, що склала протокол, при викладені суті правопорушення, вказано, що ОСОБА_1 порушила ст. 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва тютюнових виробів», при цьому захисник зауважує, що насамперед про те, що Закону з такою назвою не існує. Разом з цим, згідно з ч. 4 ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» алкогольні напої, які виробляються в Україні, а також ті, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку. Разом цим, вказаний Закон втратив чинність до складання протоколу про адміністративне правопорушення. У свою чергу, ст. 11 ЗУ № 3817-ІХ від 18.06.2024 закріплює вимоги до матеріально-технічної бази малого виробництва пива і жодним чином не закріплює порядок маркування тютюнових виробів. А відтак у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано яку саме імперативну норму діючого законодавства порушила ОСОБА_1 . Тобто, об'єктивна сторона правопорушення в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД 957264 не розкрита.
Вказана у протоколі про адміністративне правопорушення норма закону не регулює правовідносини, правопорушення у яких охоплюється складом адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Крім того, на думку захисника Карасьова О.В. не може вважатися суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки вона не зареєстрована як суб'єкт господарювання, самостійно не здійснює господарську діяльність, не зареєстрована відповідно до закону як підприємець, що виключає в її діях наявність складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
До того ж, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів того, що ОСОБА_1 є найманим працівником (продавцем).
До того ж, матеріали справи містять докази того, що ТОВ «МЕДЕЯ-МС» керівником якого є ОСОБА_2 отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, при цьому працівники поліції свідомо склали протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , а не суб'єкта господарювання.
Також під час збору доказів провини ОСОБА_1 працівниками поліції до матеріалів про адміністративне правопорушення не надано доказів факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації тютюнових виробів ОСОБА_1 та самого факту реалізації таких тютюнових виробів. Разом з цим, оглянуті відповідним протоколом тютюнові вироби добровільно видані працівникам поліції ОСОБА_1 які не містять марок акцизного податку не можуть бути підставою для притягнення останньої до адміністративної відповідальності, оскільки така не передбачена за їх зберігання.
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Судовий розгляд проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
У судовому засіданні досліджено:
- інформацію викладену в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД 957264 від 28.04.2026 року;
- письмові пояснення ОСОБА_1 згідно з якими остання від надання пояснень відмовилась на підставі ст. 63 Конституції України;
- письмові пояснення ОСОБА_3 згідно з якими останній пояснив, що під час проведення перевірок встановлено, що за адресою: вул. Центральна, 15 у кіоску «Тютюнок» де веде господарську діяльність ТОВ «МЕДЕА» та здійснюється реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку;
- протокол огляду речей від 28.04.2026 згідно з яким предметом огляду стала одна пачка тютюнових виробів без марок акцизного податку добровільно видана ОСОБА_3 ;
- протокол огляду речей від 28.04.2026 згідно з яким предметом огляду є добровільно видані працівникам поліції тютюнові вироби «Гуцульські» у кількості 15 пачок без марок акцизного податку;
- фототаблицю до протоколу про адміністративне правопорушення з зображенням загального вигляду торгівельного кіоску з назвою «ТютюнОк» та пачки цигарок Гуцульські;
- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕДЕЯ-МС», керівник ОСОБА_4 , вид діяльності роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
- витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів відповідно до якого ТОВ «МЕДЕЯ-МС» отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: Дніпропетровська область, Кам'янський район, с. Дніпровське, вул. Центральна, буд. 15;
- квитанцію про тримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження відповідно до якої до камери зберігання речових доказів поміщено тютюнові вироби у кількості 16 шт. Номер книги обліку речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення провадження 41, порядковий номер 168.
Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення захисника суддя зазначає наступне.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчиненні правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Проаналізувавши вимоги частини першої ст. 71 Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 3817), пп. 14.1.106, п. 221.3 Податкового кодексу України та вказали на таке. Згідно з вимогами Закону № 3817, забороняється продаж, тютюнових виробів поштучно крім сигар.
Так, положення ч. 1 ст. 156 КУпАП, що інкримінується ОСОБА_1 , встановлюють відповідальність за здійснення роздрібної або оптової торгівлі, зокрема тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
При цьому, стаття 156 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Однак, розкриваючи склад адміністративного правопорушення, посадова особа, яка склала протокол, зазначила норму права (статтю закону), якою встановлюється заборона роздрібної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення.
Разом з цим, уповноважена на складання протоколу особа послалась на порушення ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу тютюнових виробів», щодо вимог про маркування тютюнових виробів, однак відповідно до Прикінцевих положень ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» 18 червня 2024 року № 3817-IX, втратив чинність 01.01.2025 року.
Крім того, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає роздрібну або оптову торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями без марок акцизного податку.
Тому, для притягнення особи до відповідальності за ст. 156 КУпАП слід встановити, чи здійснювалась торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку та яка саме: роздрібна або оптова.
Разом з тим, матеріалами справи, не зафіксовано факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації тютюнових виробів, не отримано чеків з РРО про таку реалізацію.
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Визнання особою своєї вини може бути покладено в основу обвинувачення лише при підтвердженні цього визнання сукупністю доказів, що є у справі.
Суд не має права відшуковувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи не спростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов висновку, що в судовому засіданні не знайшло підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, тому провадження підлягає закриттю.
Відповідно до ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Тютюнові вироби вилучені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 957264 від 28.04.2026 суд вважає необхідним повернути особі у якої були вилучені.
Керуючись ст. 7, 156, 245, 247, 251, 280, 284-285 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Тютюнові вироби у кількості 16 пачок добровільно видані ОСОБА_1 передані на зберігання до камери зберігання речових доказів відповідно до квитанції про тримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження. Номер книги обліку речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення провадження 41, порядковий номер 168 - повернути особі у якої вони вилучені ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області.
Суддя О.А. Кожевник