Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 травня 2026 року Справа №200/2981/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду по справі № 200/2981/24 за позовом ОСОБА_1
до відповідача: військової частини НОМЕР_1
про: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчини певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 про:
- визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 у не нарахуванні у невиплаті ОСОБА_1 усіх видів грошового забезпечення за період його військової служби за період з 21 лютого 2023 року но 23 травня 2023 року;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 усі види грошового забезпечення за період його військової служби з 21 лютого 2023 року по 23 травня 2023 року, а саме:
- щомісячні основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, індексація;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премію, надбавку за особливості проходження служби (абз.4 пні п.5 постанови КМУ №704 від 30.08.2017), винагороду за участь в ОСС;
- одноразові додаткові види грошового забезпечення: винагороди, допомоги, грошову допомогу на оздоровлення;
- компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку;
- компенсацію за невикористану додаткову відпустку.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 у не нарахуванні у невиплаті ОСОБА_1 усіх видів грошового забезпечення за період його військової служби за період з 21 лютого 2023 року но 23 травня 2023 року; зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 усі види грошового забезпечення за період його військової служби з 21 лютого 2023 року по 23 травня 2023 року, а саме: щомісячні основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, індексація; щомісячні додаткові види грошового забезпечення: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премію, надбавку за особливості проходження служби (абз.4 пні п.5 постанови КМУ №704 від 30.08.2017), винагороду за участь в ОСС; одноразові додаткові види грошового забезпечення: винагороди, допомоги, грошову допомогу на оздоровлення; компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку; компенсацію за невикористану додаткову відпустку задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 143 від 23.05.2023 в частині утримання із ОСОБА_1 надмірно нарахованого грошового забезпечення за період з 21 лютого 2023 року по 23 травня 2023 року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) усіх складових його грошового забезпечення: щомісячних основних видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до положень п.2, п. 4 Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» за період з 21.02.2023 по 23.05.2023 включно.
Рішення набрало законної сили 22 листопада 2024 року.
11 грудня 2024 року видано виконавчий лист.
10 червня 2025 року представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, мотивовану тим, що рішення суду відповідачем не виконане.
Ухвалою суду від 01 липня 2025 року встановлено військовій частині НОМЕР_1 строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
30 вересня 2025 року відповідачем до суду надано звіт про виконання рішення суд.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2025 року відмовлено військовій частині НОМЕР_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Звільнено командира військової частини від НОМЕР_1 сплати штрафу за невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
Зобов'язано відповідача долучити до звіту про виконання рішення суду довідку про нараховане позивачу грошове забезпечення за період з 21 лютого 2023 року по 23 травня 2023 року із зазначенням усіх його складових та відрахувань.
09 січня 2026 року відповідач надав до суду звіт про виконання рішення суду у цій справі.
Ухвалою суду від 19 січня 2026 року відмовлено військовій частині НОМЕР_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Звільнено командира військової частини від НОМЕР_1 сплати штрафу за невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
У встановлений судом строк відповідачем наданий звіт про виконання рішення суду у цій справі, мотивований наступним.
З метою добровільного виконання рішення суду, відповідно до Положення про фінансове господарство розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (другого ступеня) за кошторисом Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.11.2009 №550, Наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 № 280 «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ, організації Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту», юридичною службою та начальником фінансового органу військової частини НОМЕР_1 складено та направлено до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління заявку та розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2024 по справі № 200/2981/24.
Відповідна заявка направляється до вищого органу фінансування кожного місяця наростаючими підсумком.
Відповідно до розрахунку ОСОБА_2 нараховано 100512 грн.
Інформація про замовлення грошей по справі 200/2981/24 зазначена на сторінці 7 (позиція 193) Розрахунку потреби в коштах для виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800.
В заявках зокрема зазначено, що на виконання цього рішення суду замовлено коштів на загальну суму 118604 грн.
У разі наявності в бюджеті України асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші видатки», відповідно до заявленої потреби кошти для виконання рішення суду перераховуються Департаментом соціального забезпечення розпорядникам коштів усіх рівнів встановленим порядком. У випадку надходжень до військової частини НОМЕР_1 бюджетник коштів для виконання рішення суду, відповідні кошти буде перераховано ОСОБА_2 .
Розглянувши поданий звіт, суд зазначає наступне.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє і на теперішній час.
Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.
В свою чергу, суд повідомляє, що розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» від 02.08.2022 №679-р організовано проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області.
За таких обставин, з метою збереження життя та здоров'я учасників справи, суд вважає за необхідне розглянути звіт відповідача у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд зазначає, що звіт відповідача відповідає вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Так, рішення суду від 22 жовтня 2025 року зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 усіх складових його грошового забезпечення: щомісячних основних видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до положень п.2, п. 4 Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» за період з 21.02.2023 по 23.05.2023 включно.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення суду відповідач нарахував позивачу грошове забезпечення у розмірі 118604 грн.
Як вже зазначалось судом в ухвалі від 19.01.2026, належним виконанням рішення суду в цій справі є саме нарахування та виплата позивачу окладу за військовим званням, посадового окладу, набавки за вислугу років, надбавки за особливі умови проходження служби, премії, індексації грошового забезпечення, додаткової винагороди на період дії воєнного стану (винагорода за участь в ООС відповідно до довідки № 317) за період з 21.02.2023 по 23.05.2023 у розмірах, нарахованих відповідачем.
Суд вказує, що матеріали справи не містять відомостей щодо підстав ненарахування позивачу винагороди на період дії воєнного стану (винагорода за участь в ООС відповідно до довідки № 317) за період з 21.02.2023 по 23.05.2023.
Таким чином, рішення суду невиконане.
Судом встановлено, що відповідачем неодноразово формувалась заявка щодо виділення додаткових коштів для виконання рішень судів, зокрема, щодо позивача.
Разом з тим, додаткові кошти розпорядником бюджетних коштів виділені не були, про що свідчить надана відповідачем виписка з його рахунку у Державній казначейській службі України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
За таких обставин, суд доходить до висновку, рішення суду, у справі № 200/2981/24 відповідачем не виконано в повному обсязі у зв'язку із відсутністю фінансування видатків розпорядником бюджетних коштів вищого рівня.
В той же час, оскільки відповідач не надав доказів виконання рішення суду у повному обсязі, суд доходить до висновку, що рішення суду у справі № 200/2981/24 в повному обсязі не виконано.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Враховуючи, що рішення суду у справі № № 200/2981/24 відповідачем не виконано в повному обсязі, суд доходить до висновку про відмову у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Частиною третьою ст. 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 383-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу грошового забезпечення.
Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 строком на три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити військовій частині НОМЕР_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Звільнити командира військової частини від НОМЕР_1 сплати штрафу за невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24.
Встановити військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 200/2981/24 протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
Витребувати у відповідача відомості щодо підстав нарахування позивачу винагороди на період дії воєнного стану за період з 21.02.2023 по 23.05.2023 на виконання рішення суду в цій справі.
Витребувані пояснення додати до звіту про виконання рішення суду у цій справі.
Згідно до приписів ч. 6 ст. 382-1 ухвала суду про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 382-3 ухвала про прийняття або відмову у прийнятті звіту, може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Суддя В.В. Олішевська