Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1436/26
26 травня 2026 року м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Вачко В.І.,
з секретарем Щипською І.О.,
за участю прокурора Дрогальчука О.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 287 від 22.04.2026 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 04.01.1993 по 19.09.2024 лікарем-хірургом Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР «Про зарахування ОСОБА_1 » № 3-ОК від 04.01.1993 ОСОБА_1 зараховано на роботу на посаду лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 04.01.1993.
Наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР «Про звільнення ОСОБА_1 » № 55-ОС від 09.09.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 19.09.2024 за власним бажанням.
Приписами статті 3 Закону в редакції до 19.12.2024 визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на голів та членів медико- соціальних експертних комісій.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
У відповідності до п.1 ст.27 Закону України № 4170-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 та абзаці третьому частини п'ятої статті 45 слова «медико-соціальних експертних комісій» замінено словами «експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи».
Пунктом 2.17 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону встановлено, що голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» за 2024 рік тільки 19.03.2026 о 13 год. 16 хв., тобто несвоєчасно.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив, що з антикорупційним законодавством ознайомлений частково. Несвоєчасно подав електронну декларацію особи яка припиняє виконання функцій держави за період неохоплений раніше поданими деклараціями та електронну декларацію після звільнення за 2024 рік, через недосконале знання законодавства.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, колишній лікар-хірург Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік поза межами встановлених строків, а саме 19.03.2026, чим порушив вимоги ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дата вчинення правопорушення: 19.03.2026, тобто дата фактичного подання щорічної декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування.
Дата виявлення правопорушення: дата складання протоколу, а саме 22.04.2026, тобто момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення оскільки ОСОБА_1 був суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з виконанням своїх повноважень як лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради, однак був звільнений з займаної посади, то місцем вчинення правопорушення слід вважати місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 288 від 22.04.2026 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 04.01.1993 року по 19.09.2024 року лікарем-хірургом Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради та відповідно до «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МС ЖОР «Про зарахування ОСОБА_1 » № 3-ОК від 04.01.1993 ОСОБА_1 зараховано на роботу на посаду лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирської обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 04.01.1993.
Наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖО «Про звільнення ОСОБА_1 » № 55-ОС від 09.09.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласної центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 19.09.202 за власним бажанням.
Приписами статті 3 Закону в редакції до 19.12.2024 визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на голів та членів медико-соціальних експертних комісій.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевої самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
У відповідності до п.1 ст.27 Закону України № 4170-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 та абзаці третьому частини п'ятої статті 45 слова «медико-соціальних експертних комісій» замінено словами «експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи».
Пунктом 2.17 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону встановлено, що голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» тільки 19.03.2026 о 13 год. 07 хв., тобто несвоєчасно.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив, що з антикорупційним законодавством ознайомлений частково. Несвоєчасно подав електронну декларацію особи яка припиняє виконання функцій держави за період неохоплений раніше поданими деклараціями та електронну декларацію після звільнення за 2024 рік, через недосконале знання законодавства.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, лікар-хірург Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» поза межами встановлених строків, а саме 19.03.2026, чим порушив вимоги ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Дата вчинення правопорушення: 19.03.2026, тобто дата фактичного додання щорічної декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування.
Дата виявлення правопорушення: дата складання протоколу, а саме 22.04.2026, тобто момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення оскільки ОСОБА_1 був суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з виконанням своїх повноважень як лікаря-хірурга Овруцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради, однак був звільнений з займаної посади, то місцем вчинення правопорушення слід вважати місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Справа № 286/1437/26 об'єднана в одне провадження зі справою № 286/1436/26.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних порушень визнав, щиро розкаявся, просив обмежитись усним зауваженням та застосувати ст.22 КУпАП, врахувавши, що він є особою похилого віку (77 років) та має хворобливий стан здоров'я.
В судовому засіданні прокурор Дрогальчук О.С. просив накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 850 грн.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень є доведеною, підтверджується матеріалами про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 287 та 288 від 22.04.2026 року, матеріалами перевірки Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
При визначенні міри адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, визнання ним своєї вини та щире каяття, а також те, що шкоди даними правопорушеннями не заподіяно, і вважає за можливе звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчинених правопорушень на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 33-35, ст.172-6 ч.1, 221, 248, 249, 268, 278, 279, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчинених правопорушень, обмежившись усним зауваженням.
Справу провадженням закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. І. Вачко