Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/8553/26
26 травня 2026 року слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025100070001203 від 14.05.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України
про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бориспіль Київської обл.,
українця, громадянина України, який проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , обіймає посаду інженера та уповноваженої особи
з організації та проведення процедур закупівель Ритуальної служби СКП
«Київський крематорій», ІПН НОМЕР_1,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 4 ст. 191 КК України, -
Прокурор Подільської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що в провадженні Подільського УП ГУНП в м.Києві перебувають матеріали кримінального провадження №12025100070001203 від 14.05.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Ритуальна служба спеціалізоване комунальне підприємство «Київський крематорій» керується чинним законодавством України та Статутом Ритуальної служби спеціалізоване комунальне підприємство «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).
Згідно з наказом № 22/к від 22.02.2024 р., підписаним в.о. директора Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) - ОСОБА_6 , ОСОБА_5 призначено на посаду інженера Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) з 22.02.2024 року.
Згідно з посадової інструкції від 21.02.2024 посада інженера Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) належить до категорії «Професіонали». Відповідно до Розділу 2 Посадової інструкції, інженер:
2.1. Здійснює технічний нагляд за виконання робіт, на об'єктах будівництва та реконструкції, приймання робіт.
2.2. Здійснює контроль за ходом виконання будівельних планів, відповідністю обсягу термінів і якості виконання будівельно-монтажних робіт, а також якістю використовуваних матеріалів, виробів, конструкцій затвердженій проектнокошторисній документації, робочим кресленням, будівельним нормам і правилам, стандартам, технічним умовам, нормам охорони праці.
2.3. Бере участь у вирішення питань, пов'язаних із внесенням змін до проектів у зв'язку з впровадженням більш досконалих технологічних процесів, об'ємнопланувальних та проектних рішень, що забезпечують зниження витрат та покращення технікоекономічних показників об'єктів будівництва та реконструкції.
2.4. Бере участь у розгляді та затвердженні змін проектних рішень, що виникають у процесі будівництва, оперативно вирішує питання, пов'язані із зміною, у разі необхідності, матеріалів, виробів, конструкцій (без зниження якості будівельних об'єктів).
2.5. Вивчає причини затримок і погіршення якості робіт, вживає заходів щодо їх попередження та усунення.
2.6. Здійснює технічне приймання виконаних робіт та об'єктів, оформляє необхідну технічну документацію. Бере участь у роботі комісій з приймання об'єктів будівництва та введення їх в експлуатацію.
2.7. Своєчасно контролює якість усунення недоліків і дефектів.
2.8. Веде облік виконаних будівельних, та реконструкційних робіт, готує необхідні дані для звітності про виконання планів будівництва та реконструкції.
Відповідно до Розділу 4 Посадової інструкції, інженер несе відповідальність за:
4.1. Невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов'язків та (або) невикористання наданих прав.
4.2. Недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
4.3. Розголошення інформації про організацію (підприємство установу), що відноситься до комерційної таємниці.
4.4. Невиконання або неналежне виконання вимог внутрішніх нормативних документів організації (підприємства установи) та законних розпоряджень керівництва.
4.5. Правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.6. Завдання матеріального збитку організації (підприємству установі) в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
4.7. Неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.
Окрім того, згідно наказу №9 від 20.03.2025 «Про внесення змін до наказу «Про призначення уповноважених осіб з організації та проведення закупівель» № 7 від 21.01.2022р.», уповноваженою особою з організації та проведення процедур закупівель, щодо закупівлі робіт по будівництву, капітальним та поточним ремонтам, що передбачають систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання у випадку здійснення закупівель відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» призначено інженера ОСОБА_5 .
Прокурор у клопотанні про застосування запобіжного заходу зазначає, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інженера Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та виконуючи функції уповноваженої особи з організації та проведення процедур закупівель, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив розтрату чужого майна за наступними обставинами.
До березня 2025 року ОСОБА_5 згідно наказу від 26.09.2024 №52 в.о. директора Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) входив до складу створеної комісії з аналізу поточних цін на матеріальні ресурси та був головою комісії.
Орган досудового розслідування встановив, що затвердження цін для врахування в кошторисній документації по об'єкту Капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби СКП "Київський крематорій" на вул. Байковій, 16 у Голосіївському районі м. Києва відбувалось шляхом порівняння технічних характеристик, здійснення аналізу поточних цін на матеріальні ресурси, здійснення моніторингу та аналізу цін на устаткування під час засідання робочої комісії від 7 жовтня 2024 року, яким головував інженер ОСОБА_7 та були присутні члени комісії ОСОБА_8 - радник директора, ОСОБА_9 - інженер з охорони праці та ОСОБА_10 - провідний економіст.
Встановлено, що 26.11.2024 року між Ритуальною службою Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРПОУ 05416768) та ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921) було укладено договір генпідряду № 20-Б, предметом якого є об'єкт: «Капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» на вул. Байковій, 16 у Голосіївському районі м. Києва (код за ДК 021:2015 - 45453000-7)».
Відповідно до п. 1.2 Замовник доручає, а Генпідрядник зобов'язується відповідно до проведеної процедури закупівлі, в межах Протоколу погодження договірної ціни (Додаток № 3) виконати власними силами та засобами роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби Спеціалізованого комунального підприємства "Київський крематорій" на вул. Байковій, 16 у Голосіївському районі м. Києва», (Код ДК 021:2015: 45453000-7) за рахунок Замовника передбачені цим Договором, Календарним графіком виконання робіт (Додаток № 1) (далі Календарний графік) та іншими додатками до Договору, здає в обумовлені строки та в установленому порядку Об'єкт в експлуатацію, ліквідує недоробки, недоліки і дефекти, що виникли з його вини та виявлені в ході або після приймання Робіт.
Згідно п. 3.1. Договірна ціна визначена відповідно до Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року № 281, тендерної пропозиції та погоджена Сторонами в Протоколі погодження договірної ціни, що є Додатком № 3 до цього Договору і становить - 5 470 497,02 грн, ПДВ 20% - 1 094 099,40 грн. Разом сума з ПДВ - 6 564 596,42 грн (шість мільйонів п'ятсот шістдесят чотири тисячі п'ятсот дев'яносто шість гривень 42 копійки).
Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що у ОСОБА_11 , ОСОБА_5 та інших невстановлених на даний час осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 07.10.2024, виник злочинний умисел направлений на розтрату коштів Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) під час будівництва об'єкта Капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» на вул. Байковій, 16 у Голосіївському районі м. Києва.
Так, 07.10.2024 ОСОБА_5 , діючи на виконання спільного злочинного умислу з ОСОБА_11 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, перебуваючи за місцем розташування Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), за адресою: м. Київ, вул. Байкова, 16, будучи головою комісії з аналізу поточних цін на матеріальні ресурси, усвідомлюючи подальше укладення договору з ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» та використання затверджених цін при формуванні кошторисної документації, договірної ціни і актів приймання виконаних будівельних робіт, забезпечив підготовку, складання та затвердження цін на «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон щільний) (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у нижніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А20», «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон щільний) (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А20», «Готової піщано-щебеневої суміші С-7, розмір зерен понад 0 до 40 мм», «Готової піщано-щебеневої суміші С-5, розмір зерен понад 0 до 70 мм» із значно завищеною вартістю.
В подальшому, 13.12.2024 службовими особами Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), на рахунок ТОВ «КП» ШЛЯХБУД IНВЕСТ» за № UA06 820172 0355 9190 0000 0712 127 перераховано грошові кошти в сумі 3 121 355,33 грн., з призначенням платежу: 1216030;3210;Част.спл.за капiтальний ремонт об'єктiв благоустрою Ритуальної служби спецiалiзованого комунального пiдприємства "Київський крематорiй" на вул. Байковiй, 16 у Голосiївському районi м.Києв зг.дог.№20Б вiд 26.11.2024р.та АКТ№1 вiд 04.12.2024р.в т.ч.ПДВ-520225,89.
В подальшому, 26.12.2024 службовими особами Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), на рахунок ТОВ"КП"ШЛЯХБУД IНВЕСТ" за № UA19 380805 0000 0000 2600 8784 791 перераховано грошові кошти в сумі 2 073 268,75 грн., з призначенням платежу: 1216030;3210;Част.спл.за капiтальний ремонт об'єктiв благоустрою Ритуальної служби спецiалiзованого комунального пiдприємства "Київський крематорiй" на вул.Байковiй,16 у Голосiївському районi м.Києв зг.дог.№20Б вiд 26.11.2024р.та АКТ№2 вiд 20.12.2024р в т.ч.ПДВ-345544,79.
Також, 26.12.2024 службовими особами Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), на рахунок ТОВ"КП"ШЛЯХБУД IНВЕСТ" за № UA19 380805 0000 0000 2600 8784 791 перераховано грошові кошти в сумі 926 209,14 грн., з призначенням платежу: 1216030;3210;Част.спл.за капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства "Київський крематорій" на вул.Байковiй,16 у Голосіївському районі м. Києва зг.дог.№20Б вiд 26.11.2024р.та АКТ№3 вiд 23.12.2024рв т.ч.ПДВ-154368,19.
Крім того, 26.12.2024 службовими особами Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), на рахунок ТОВ"КП"ШЛЯХБУД IНВЕСТ" за № UA19 380805 0000 0000 2600 8784 791 перераховано грошові кошти в сумі 443 514,28 грн., з призначенням платежу: 1216030;3210;Ост.розрахунок за капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства "Київський крематорій" на вул.Байковiй,16 у Голосіївському районі м. Києва зг.дог.№20Б вiд 26.11.2024р.та АКТ№4 вiд 23.12.2024рв т.ч.ПДВ-73919,05.
Орган досудового розслідування встановив, що відпускні ціни в структурі поточних цін, за якими матеріальні ресурси включено до Актів ф.№КБ-2в до Договору генпідряду №20Б від 26.11.2024, згідно з підсумковими відомостями, є такими:
-за 1 т Суміш асфальтобетонна гаряча і тепла (асфальтобетон щільний) (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у нижніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А-20 - 4827,50 грн. без ПДВ;
-за 1 т Суміш асфальтобетонна гаряча і тепла (асфальтобетон щільний) (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А-20 - 4827,50 грн. без ПДВ;
-за 1 м3 Готова піщано-щебенева суміш С-7, розмір зерен понад 0 до 40 мм - 680,00 грн. без ПДВ;
-за 1 м3 Готова піщано-щебенева суміш С-5, розмір зерен понад 0 до 70 мм - 680,00 грн. без ПДВ.
Згідно висновку судової товарознавчої експертизи від 20.04.2026 № 2004-26/32, встановлено, що ринкова вартість станом на 26.11.2024 «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон щільний) (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у Нижніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А-20» в кількості 184,25085 Т., що поставлена відповідно договору генпідряду № 20-Б від 26.11.2024, укладеного між Ритуальною службою Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРПОУ 05416768) та ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921) визначена рівною 764 414,40 без урахування ПДВ та 917 297,28 з урахуванням ПДВ відповідно.
Також, ринкова вартість станом на 26.11.2024 «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон щільний) (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка А-20» в кількості 160,2412 т., що поставлена відповідно договору генпідряду № 20-Б від 26.11.2024, укладеного між Ритуальною службою Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРПОУ 05416768) та ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921) визначена рівною 691 399,47 без урахування ПДВ та 829 679,37 з урахуванням ПДВ відповідно.
Окрім того, ринкова вартість станом на 26.11.2024 «Готової піщано-щебеневої суміші С-7, розмір зерен понад 0 до 40 мм» в кількості 156,6749 м3, що поставлена відповідно договору генпідряду № 20-Б від 26.11.2024, укладеного між Ритуальною службою Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРПОУ 05416768) та ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921) визначена рівною 90 736, 97 без урахування ПДВ та 108 884,36 урахуванням ПДВ відповідно.
Ринкова вартість станом на 26.11.2024 «Готової піщано-щебеневої суміші C-5, розмір зерен понад 0 до 70 мм» в кількості 301,9114 м3, що поставлена відповідно договору генпідряду № 20-Б від 26.11.2024, укладеного між Ритуальною службою Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРПОУ 05416768) та ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921) визначена рівною 185 252,84 без урахування ПДВ та 222 303,40 з урахуванням ПДВ відповідно.
Крім того, згідно висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено, що документально підтверджується розмір збитків, завданих територіальній громаді м. Києва, внаслідок виконання робіт по об'єкту: капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» по вул. Байковій, 16, у Голосіївському районі м. Києва», підприємством ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 41891921), для Ритуальної служби Спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), за договором генпідряду №20-Б від 26.11.2024, внаслідок завищення вартості матеріальних ресурсів, включених до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, порівняно з їх ринковою вартістю, визначеною висновком судової товарознавчої експертизи, і це становить 851 369,33 грн. з ПДВ.
На підставі отриманого висновку експерта в органу досудового розслідування були підстави допускати, що ОСОБА_5 , будучи головою комісії з аналізу поточних цін на матеріальні ресурси Ритуальної служби СКП «Київський крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), в період часу з 07.10.2024 по 26.12.2024 перебуваючи за адресою: місто Київ, вулиця Байкова, 16, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, діючи з метою реалізації заздалегідь узгодженого з ОСОБА_11 та іншими невстановленими особами злочинного умислу, використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам комунального підприємства, забезпечив та взяв участь у підготовці, погодженні та затвердженні аналізу поточних цін на матеріальні ресурси із завищеною вартістю по об'єкту Капітальний ремонт об'єктів благоустрою Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій», усвідомлюючи, що такі ціни будуть використані при формуванні кошторисної документації, договірної ціни, актів приймання виконаних будівельних робіт та стануть підставою для перерахування коштів ТОВ «КП «ШЛЯХБУД ІНВЕСТ», що призвело до розтрати грошових коштів територіальної громади міста Києва, чим завдано майнової шкоди на загальну суму 851 369,33 грн. з урахуванням ПДВ.
05.05.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб та в умовах воєнного стану.
25.05.2026 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри.
У клопотанні зазначається, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, вказується про тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винуватим у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а також на те, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме ризик переховування від органу досудового розслідування та суду, ризик незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні, а також на те, що більш м'які запобіжні заходи не зможуть забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.
З огляду на наведене, сторона обвинувачення просить застосувати відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб із покладенням на підозрюваного відповідних обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КП К України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав із викладених у ньому підстав. Звертав увагу слідчого судді на те, що підозрюваний був головою комісії для проведення тендерів. Підозрюваний повинен був здійснювати моніторинг цін, підписувати протоколи погоджених цін, які в подальшому були покладені в основу підписаних актів КБ2в, на підставі яких комунальне підприємство здійснювало розрахунок з підрядниками. На даний час підозру пред'явлено лише за одним епізодом щодо капітального ремонту об'єкту благоустрою СКП «Київський крематорій» у жовтні - листопаді 2024р.. Втім, на даний час досудове розслідування триває та є велика вірогідність, що про підозру буде повідомлено також і іншим особам, в тому числі і по іншим епізодам. Зокрема, впродовж пів року відносно учасників кримінального провадження проводилися негласні слідчі дії. До матеріалів клопотання долучено розтаємнені протоколи за результатами проведення негласних слідчих розшукових дій, з яких вбачаються перемовини щодо розподілу грошових коштів, які ймовірно отримані як винагорода після грошових переказів бюджетних коштів за товари по завищеним цінам.
Прокурор звертав увагу суду на те, що розмір застави, який він просить застосувати до підозрюваного, є співмірними з його матеріальним станом, адже під час обшуку підозрюваного було вилучено орієнтовно 20 000$, які ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва було арештовано, однак арешт з яких було скасовано ухвалою Київського апеляційного суду. Кошти будуть повернуті підозрюваному, відтак, за їх рахунок підозрюваний зможе внести заставу.
Щодо неможливості застосування більш м'якого запобіжного заходу прокурор зазначив, що особисте зобов'язання буде нездатне запобігти ризиком, про які зазначено у клопотанні, адже підозрюваний вже допускав неявку за повісткою, зокрема не з'явився до слідчого за повісткою від 21 травня 2026р. про виклик на 22 травня 2026р..
Захисник підозрюваного заперечував проти задоволення клопотання в повному обсязі. Звертав увагу слідчого судді на те, що підозрюваний набув статусу особи, яка уповноважена на організацію та проведення закупівель лише з 20 березня 2025р., тоді як в повідомленні про підозру ідеться про події за жовтень-листопад 2024р., тобто за період, коли ОСОБА_5 не був службовою особою, дії якої могли призвести до розтрати майна.
Захисник підозрюваного стверджував, що за своїми повноваженнями, які виконував Бутківський на посаді інженера, він не є суб'єктом злочину за статтею 191 КК України, адже не виконував керівництво підприємством, трудовим колективом, певною роботою на підприємстві, не виконував організаційно розпорядчих чи адміністративно-господарські функції.
У період, який інкримінується підозрюваному, ОСОБА_5 був головою комісії з аналізу поточних цін на матеріальні ресурси. Він як інженер повинен був здійснювати моніторинг цін, що в подальшому відображалося в протоколі колегіального органу. Фактично ціну погоджував колегіальний орган, а не Бутківський, ОСОБА_5 як голова комісії не виконував розпорядчих функції, відтак не є суб'єктом злочину, що вказує на необґрунтованість підозри та виключає можливість застосування запобіжного заходу.
Щодо неявки за повісткою захисник повідомив, що в четвер 21 травня 2025р. Бутківський взяв відпустку на один день - п'ятницю 22 травня 2025р. та виїхав з міста Києва. У той момент, коли у месенджер надійшла повістка про виклик на 22 травня 2025р., Бутківський вже перебував за межами Києва. Тому захисник повідомив слідчого про неявку підозрюваного за повісткою 22 травня 2026 р. та попросив в подальшому повідомляти про необхідність явки завчасно не менше ніж за 3 дні. Слідчий направив повістку про виклик на 25 травня 2025р., підозрюваний з'явився за повісткою на дану дату.
При цьому підозрюваний демонстрував бездоганну процесуально поведінку, адже повідомлено його було про підозру 5 травня 2026р., а клопотання про застосування запобіжного заходу вручене 25 травня 2026р.. В разі, якби підозрюваний мав намір переховуватися від органу досудового розслідування, то він би не з'являвся ні до слідчого, ні до суду.
Посилаючись на необґрунтованість підозри та недоведеність будь-яких ризиків, захисник просив відмовити у застосуванні запобіжного заходу. А в разі, якщо слідчий суддя дійде висновку про обґрунтованість підозри, просив застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Повідомляв, що під час обшуку підозрюваного було вилучено кошти, які подарували сім'ї на народження дитини. Буде несправедливим покладення обов'язку сплачувати заставу за кошти шестимісячної дитини.
Підозрюваний у судовому засіданні підтримав позицію свого захисника. Пояснив, що ціни узгоджуються трьома етапами. По подіям, які йому інкримінується, він здійснював огляд інтернет-ресурсів та встановлював ціни. В подальшому ціни підтверджує постачальник товару, далі проводиться експертиза, далі відбувається 3-й етап погодження цін та оплата. Стверджував, що в рамках даного кримінального провадження було проведено обшук та вилучено усю документацію, яка могла би довести механізм погодження цін. Втім, по подіям, які інкримінується, він погоджував ціни в результаті огляду інтернет-ресурсів, а не листами, на які посилається прокурор та які долучає до протоколу огляду, що нібито ціни встановлювалися по неіснуючими листами афілійованих підприємств.
Щодо неявки за повісткою 22 травня 2026р. повідомив, що взяв відпустку та не міг передбачити, що його будуть викликати на 22 травня 2026р., адже зі своєю сім'єю виїхав за місто відсвяткувати 6 місяців від народження дитини.
Заслухавши доводи та обґрунтування сторін обвинувачення та захисту, вивчивши матеріали клопотання та надані стороною захисту докази, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що у провадженні СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №12025100070001203 від 14.05.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
05.05.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру, 25.05.2026 - про зміну раніше повідомленої підозри, а саме про те, що він, обіймаючи посаду інженера Ритуальної служби СКП «Київський крематорій», своїми діями призвів до розтрати чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб та в умовах воєнного стану.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами у їх сукупності, зокрема: матеріалами, отриманими в ході обшуку від 12.03.2026; Відповіддю на виконання доручення; Висновком експерта №2004-26/32 від 20.04.2026 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи; Висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи; Протоколом огляду від 29.04.2025.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч.4 ст.191 КК України, віднесено до категорії тяжких злочинів та за його вчинення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років.
Як передбачено ст. 177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені ч. 1 цієї статті.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності підстав, зазначених статтею 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, які зазначені статтею 178 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Частиною 1 ст. 177 КПК встановлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність хоча б одного з ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
У розглядуваному клопотанні наведені дані, які вказують на обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України та які не викликають розумних сумнівів у цьому.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя також виходить з практики Європейського суду з прав людини (рішення «Нечипорук і Йонкало проти України»), відповідно до якої «обґрунтована підозра» означає наявність фактів чи інформації, які могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин.
Таких висновків слідчого судді не змінюють твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_5 був призначений особою, уповноваженою з організації та проведення процедур закупівель лише наказом від 20 березня 2025р.. Адже такі твердження спростовуються наказом від 26 вересня 2024р. №52, яким було створено комісію з аналізу поточних цін на матеріальні ресурси та ОСОБА_5 визначено головою цієї комісії.
По подіям, які інкримінується встановлено, що в результаті засідання робочої комісії з аналізу поточних цін по об'єкту капітальний ремонт об'єктів благоустрою ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» по вулиці Байковій, 16 В місті Києві було складено протокол №1 від 07.10.2024р. за підписом голови комісії ОСОБА_5 , до якого долучено аналіз цін на матеріальні ресурси на 31 аркуші, який було покладено в основу подальших розрахунків з генпідрядником.
Та обставина, що ОСОБА_5 погоджував попередньо питання, які саме комерційні ціни необхідно встановлювати, доводиться протоколом огляду від 29 квітня 2025р. вмісту листування між ОСОБА_12 -головним спеціалістом виробничо-технічного відділу КК «Київавтодор» та підозрюваним. Зокрема, ОСОБА_12 повідомляв, а підозрюваний виконував вказівку зазначати конкретних ФОП та ТОВ, які пропонували ціни на матеріальні ресурси, по яким здійснювалася подальша оплата матеріальних ресурсів генпідрядником за рахунок бюджетних коштів по завищеним цінам.
Відповідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів враховує особу підозрюваного, тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винуватим у вчинені інкримінованих кримінальних правопорушень, наявність місця проживання та певних соціальних зав'язків.
Вивченням особи підозрюваного ОСОБА_5 встановлено, що він одружений, має малолітню дитину, раніше не судимий, працює на посаді інженера СКП «Київський крематорій», позитивно характеризується.
Разом із цим, зважаючи на встановлені слідчим суддею обставини, а також приймаючи до уваги тяжкість передбаченого ч.4 ст. 191 КК України кримінального правопорушення, який інкримінується підозрюваному, механізм вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики передбачені ст. 177 КПК України.
Вирішуючи необхідність та можливість застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави, слідчий суддя враховує майновий та сімейний стан підозрюваного, вказані вище дані про особу підозрюваного, а також ризик переховування, передбачений статтею 177 КПК України.
Межі у яких визначається розмір застави, передбачені п.2 ч. 5 ст. 182 КПК України, відповідно до положень якого щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, розмір застави визначається у межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на встановлені обставини вчинення інкримінованого підозрюваному ОСОБА_5 кримінального правопорушення та його тяжкість, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Виходячи з мети застави, слідчий суддя переконаний, що саме такий розмір застави достатньою мірою гарантуватиме виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не буде завідомо непомірним для нього.
При цьому слідчий суддя враховує позицію ЄСПЛ, наведену у рішенні у справі «Мангурас проти Іспанії», у якому суд зазначив, що суму застави необхідно оцінювати за ступенем впевненості, що можлива перспектива втрати застави буде діяти як достатній стримуючий фактор, щоб розвіяти будь-яке бажання втекти.
У відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
Відповідно до положень вказаної статті КПК України слідчий суддя покладає на підозрюваного обов'язки, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання з урахуванням уточнень: прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця
проживання та/або місця роботи (залежно від стадії кримінального
провадження); утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_11 та в.о. директора СКП «Київський крематорій» ОСОБА_13 з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення, утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними, у разі набуття останніми відповідного статусу в рамках даного кримінального провадження, а також утримуватися від спілкування з ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій
паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на
виїзд з України і в?їзд в Україну.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 176 - 178, 181, 193 - 194, 196 - 197, 309 - 310 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025100070001203 від 14.05.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,- задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 133 120,00 грн.
У задоволенні клопотання про визначення застави у більшому розмірі - відмовити.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
-прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця
проживання та/або місця роботи (залежно від стадії кримінального
провадження);
- утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_11 та в.о. директора СКП «Київський крематорій» ОСОБА_13 з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення,
-утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними, у разі набуття останніми відповідного статусу в рамках даного кримінального провадження, а також утримуватися від спілкування з ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій
паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на
виїзд з України і в?їзд в Україну.
Застава може бути внесена підозрюваним, іншою фізичною або юридичною особою.
Термін дії обов'язків, покладених судом на підозрюваного, визначити строком до 5 липня 2026 року, в межах строку досудового розслідування.
Роз'яснити підозрюваному, що він не пізніше п'яти днів з дня застосування запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня застосування запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, підозрюваний, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Роз'яснити підозрюваному, що в разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1