печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26934/26-к
26 травня 2026 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про арешт майна в кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026,-
18.05.2026 року в провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 надійшло клопотання про накладення арешту на майно у формі позбавлення права на його відчуження та розпорядження ним, яке належить підозрюваній, у кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026 ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме на:
- 1/6 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна: 2557495123020;
- 1/3 земельної ділянки площею 0,048 га з кадастровим номером 2310400000:01:004:0088, реєстраційний номер майна: 2557508423020.
Сторона обвинувачення вказує на те, що Слідчими Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Матеріали досудового розслідування у даному кримінальному провадженні виділено з кримінального провадження № 62025080100007026 від 08.10.2025.
В свою чергу матеріали кримінального провадження № 62025080100007026 виділено з матеріалів досудового розслідування № 42017081120000094 від 25.10.2017.
Досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж червня-липня 2022 року окупаційні органи влади на тимчасово окупованій території Запорізької області, а саме так званої «Военно-гражданской администрации города Мелитополь», провели інвентаризацію та реструктуризацію органів і установ виконання покарань, за результатами якої у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.08.2022, представниками окупаційної влади у м. Мелітополь Запорізької області за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Олександра Невського, 81, утворено непередбачений законодавством України правоохоронний орган - «Управление службы исполнения наказаний по Запорожской области», якому присвоєно реєстраційний номер 4022024621, та на який тимчасово покладено правоохоронні функції, пов'язані із діяльністю з управління та експлуатації в'язниць, виправних колоній та інших місць позбавлення волі, а також щодо надання послуг реабілітаційної допомоги колишнім засудженим.
До складу цього незаконного утворення, яке виконувало функції правоохоронного органу, також увійшла непередбачена законодавством України установа - «Исправительная колония «Бердянская исправительная колония (№77)», розташована за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Промислова, 1, яка виконувала правоохоронні функції, пов'язані із діяльністю з управління та експлуатації в'язниць, виправних колоній та інших місць позбавлення волі, а також щодо надання послуг реабілітаційної допомоги колишнім засудженим.
При цьому, у невстановлені досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 01.08.2022, у громадянки України ОСОБА_4 виник злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності шляхом зайняття посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій РФ території Запорізької області.
Так, ОСОБА_4 у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.08.2022, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи достовірно обізнаною про те, що російська федерація є державою-агресором та внаслідок агресивних воєнних дій окупувала частину території України, з метою укріплення своєї влади та анексії окупованих територій створила незаконні органи влади, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх негативні наслідки, керуючись корисливим мотивом, спрямованим на отримання на постійній основі грошового забезпечення від російських окупаційних сил у розмірі близько 50 000 російських рублів, погодилась на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа окупаційної адміністрації рф та була призначена до незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території Запорізької області, добровільно зайнявши посаду так званого «и.о. начальника групы контроля исполнения судебных решений (ГКИСР)» «Исправительной колонии «Бердянская исправительная колония (№ 77)» Управления службы исполнения наказаний по Запорожской области» (російською, мовою оригіналу), яку вона займала щонайменше до жовтня 2022 року.
Своїми умисними протиправними діями, що виразились у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 7 ст. 111-1 КК України.
03.02.2026 складено та погоджено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, яке 05.02.2026 вручене у передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України спосіб.
У зв'язку зі збройною агресією рф, введеним воєнним станом в Україні, захопленням м. Бердянськ Запорізької області та проведенням бойових дій на лінії зіткнення, беручи до уваги існування достатніх підстав вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити складене письмове повідомлення про підозру та повістки про виклик, вказане позбавило орган досудового розслідування можливості вручити їй письмове повідомлення про підозру від 03.02.2026 у день його складання, у зв'язку з чим, зазначене повідомлення про підозру та повістки про виклики (на 09.02.2026, 10.02.2026, 11.02.2026), відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, а саме опубліковано на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора (за посиланням https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru) 03.02.2026, а також офіційному сайті видання Кабінету Міністрів України, тобто засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газети «Урядовий кур'єр» № 30 (8222) від 05.02.2026 (за посиланнями https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2026-02-05/30_8222r.pdf) для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо. Однак, у вказані дати підозрювана не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
03.02.2026 слідчим для здійснення захисту підозрюваної залучено захисника, якому теж було вручено повідомлення про підозру та вказану повістку про виклик.
Ураховуючи викладене, постановою слідчого від 12.02.2026 підозрювану ОСОБА_4 , оголошено у розшук, проведення якого доручене оперативному підрозділу Управління Служби безпеки України в Тернопільській області.
ОСОБА_4 обґрунтовується підозра у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчужень об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ), у її власності знаходиться:
- 1/6 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна: 2557495123020;
- 1/3 земельної ділянки площею 0,048 га з кадастровим номером 2310400000:01:004:0088, реєстраційний номер майна: 2557508423020.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги клопотання підтримує у повному обсязі. Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку. Згідно вимог ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні. Арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 3 частини ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна. Під час вирішення питання про наявність підстав для застосування арешту майна як заходу забезпечення кримінального провадження необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка визначає, що ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини спрямована не тільки на захист особи (юридичної особи) від будь-якого посягання держави на право володіти своїм майном, але також зобов'язує державу вживати необхідних заходів, спрямованих на захист права власності. Зазначена правова позиція сформульована ЄСПЛ у справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року. У рішеннях ЄСПЛ у справах «Амюр проти Франції», «Колишній король Греції та інші проти Греції», «Малама проти Греції», «Україна-Тюмень проти України», «Спорронг та Льонрот проти Швеції» констатовано, що перша та найважливіша вимога ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення першого пункту дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном через введення в дію «законів». Крім того, верховенство права, один із фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей Конвенції. Також суд нагадує, що втручання в право на мирне володіння майном повинно бути здійснено з дотриманням «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи. Зокрема, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, якої прагнуть досягти через вжиття будь-якого заходу для позбавлення особи її власності. В свою чергу, у кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов'язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість в тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків. Слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про накладення арешту на майно у формі позбавлення права на його відчуження та розпорядження ним, яке належить підозрюваній, у кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026 ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме на: - 1/6 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна: 2557495123020; - 1/3 земельної ділянки площею 0,048 га з кадастровим номером 2310400000:01:004:0088, реєстраційний номер майна: 2557508423020, з метою унеможливлення його відчуження, оскільки в разі доведення вини ОСОБА_4 , вищезазначене майно підпаде під конфіскацію майна відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, -
Клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про арешт майна в кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026 - задовольнити.
Накласти на майно у формі позбавлення права на його відчуження та розпорядження ним, яке належить підозрюваній, у кримінальному провадженні № 62026000000000157 від 18.02.2026 ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме на:
- 1/6 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна: 2557495123020;
- 1/3 земельної ділянки площею 0,048 га з кадастровим номером 2310400000:01:004:0088, реєстраційний номер майна: 2557508423020.
Ухвала про арешт майна негайно виконується слідчим та/або прокурором. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1