Рішення від 28.05.2026 по справі 916/1110/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/1110/26

За позовом: керівника Чорноморської окружної прокуратури (68000, м. Чорноморськ, вул. Віталія Шума, 9/102Н, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави

До відповідачів: Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68000, Одеська обл, м. Чорноморськ, прос. Миру, буд. 33, код ЄДРПОУ 25932851), Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 44, код ЄДРПОУ 39331665)

про скасування державної реєстрації права оренди землі, зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Граненко М.М.

Представники сторін:

Від прокуратури: Ленченко О.О. - на підставі посвідчення; Шафарчук О.В. - на підставі посвідчення.

Від відповідача : Чорноморської міської ради - не з'явився;

Від відповідача: ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» - Галкін О.С. - на підставі ордера серії АР №1264305 від 10.04.2026р.

Суть спору: Керівник Чорноморської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю (дал-ТОВ) «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 19,4000 га кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 643354051108) та зобов'язання ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» повернути Чорноморській міській раді Одеського району Одеської області земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1.

Ухвалою суду від 30.03.2026р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1110/26, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.04.2026р. Ухвалою суду від 16.04.2026р. підготовче засідання відкладено на 28.04.2026р. Ухвалою суду від 28.04.2026р. підготовче засідання відкладено на 11.05.2026р. Ухвалою суду від 11.05.2026р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.05.2026р.

Представник прокуратури у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті позовні вимоги підтримує, наполягає на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, яка надійшла до суду 16.04.2026р.

Відповідач - ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 13.04.2026р., запереченнях на відповідь на візив, що надійшли до суду 24.04.2026р.

Відповідач- Чорноморська мыська рада, відзив на позовну заяву надав до суду після закриття провадження у справі,без клопотання про поновлення пропущеного строку на подання відзиву, у звязку із чим зазначений відзив не прийнеято судом.

Представник відповідача участі у судових засіданнях не брав.

Керівник Чорноморської окружної прокуратури, звертаючись до суду з позовом в інтересах держави, зазначив, що рішенням Чорноморської міської ради Одеської області за № 335/32-УІІ від 12.04.2018р. «Про припинення права оренди земельної ділянки площею 19,4 га за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1 та розірвання договору оренди землі з приватним акціонерним товариством «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОМОБІЛЕБУДІВНИЙ ЗАВОД», припинено приватному акціонерному товариству «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОМОБІЛЬ БУДІВНИЙ ЗАВОД» право оренди земельної ділянки площею 19,4 га, кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 для розширення промислової площі заводу за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1 та розірвано договір оренди землі, укладений 02.04.2008р. між Чорноморською міською радою Одеської області та закритим акціонерним товариством з іноземною інвестицією «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОМОБІЛЕБУДІВНИЙ ЗАВОД» на земельну ділянку площею 19,4 га (кадастровий номер 5110800000:02:034:0006) для розширення промислової площі заводу за адресою: Одеська обл, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1, а земельну ділянку площею 19,4 га (кадастровий номер 5110800000:02:034:0006) для розширення промислової площі заводу, переведено до земель запасу Чорноморської міської ради Одеської області.

На виконання вище зазначеного рішення між Чорноморською міською радою Одеської області та приватним акціонерним товариством «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОМОБІЛЕБУДІВНИЙ ЗАВОД» укладено договір про розірвання договору оренди земельної ділянки, посвідчений 02.04.2008р. Перчеклій І.М., приватним нотаріусом Іллічівського міського нотаріального округу Одеської області, зареєстрований в реєстрі за № 1453 від 25.04.2018р., та підписано акт прийому-передачі (повернення) земельної ділянки.

В подальшому, 30.07.2019р. до Чорноморської міської ради Одеської області надійшла заява ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ») про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 19,4000 га, цільове призначення якої змінюється з «для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1, з подальшою передачею в оренду строком на 49 років.

Як зазначає прокурор, рішенням Чорноморської міської ради від 12.09.2019р. №495/19-УІІ ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.

Рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 01.11.2019р. № 510/29-УП зазначений проект землеустрою було затверджено, земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 передано ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» в оренду строком на 49 років з видом цільового призначення 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

На виконання зазначеного рішення, 27.11.2019р. між Чорноморською міською радою та ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» укладено договір оренди землі, відповідно до якого передано ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, площею 19,4000 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, з кадастровим номером - 5110800000:02:034:0006, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1.

Згідно п.2.3 Договору на земельній ділянці, яка передається в оренду, об'єкти нерухомого майна, які належать «Орендарю» на праві власності - відсутні.

Відповідно до п. 5.1. Договору оренди землі, земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Розділом 8 Договору передбачені обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, а саме: на земельну ділянку площею 0,7744 га - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи; на земельну ділянку площею 4,4369 га - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи; на земельну ділянку площею 0,5393 га - право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

Відповідно до п. 9.4.2. Договору оренди землі Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, зазначеного в п.5.1, 5.2 договору, забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будинків і споруд розташованих на ній.

Прокурор вважає, що рішення Чорноморської міської ради від 12.09.2019р. № 495/19-УІІ щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, рішення Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 01.11.2019р. № 510/29-VII щодо затвердження проєкту землеустрою та надання в орендне користування ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» земельної ділянки площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 є незаконними, а Договір оренди землі від 27.11.2019р. (з додатками), укладений між Чорноморською міською радою та ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» є нікчемним в силу положень ст. 228 Цивільного кодексу України, у зв'язку із чим державна реєстрація речового права оренди землі ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» підлягає скасуванню, а земельна ділянка площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1, підлягає поверненню у розпорядження Чорноморської територіальної громади.

В обгрунтування такої позиції прокурор зазначив, що за ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності, зокрема, у разі будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

За таких обставин, прокурор дійшов висновку про необхідність проведення земельних торгів у разі відведення земельних ділянок для експлуатації та обслуговування об'єктів дорожнього сервісу.

Водночас, як зазначає прокурор, в рішенні Чорноморської міської ради від 12.09.2019р. №495/19-VII «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» дозволу на розробку проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 19,4000 га цільове призначення якої змінюється, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1, з подальшою передачею в оренду» не зазначено підстав, передбачених ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, які виключають необхідність проведення земельних торгів, проте зазначено що земельна ділянка передається для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

За таких обставин, прокурор вважає, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась лише для уникнення конкурентної процедури набуття права оренди земельної ділянки та отримана підприємством у поза конкурентний спосіб з порушенням абз. 13 ч. 2 ст. 134, ст. 135 Земельного кодексу України для здійснення іншої діяльності, аніж для розміщення об'єктів дорожнього господарства, у зв'язку з чим не могла набуватися поза процедурою земельних торгів.

Аналізуючи положення ст. 67, 71 Земельного кодексу України, ст.ст. 11, 31 Закону України «Про транспорт» прокурор дійшов висновку, що землі дорожнього господарства (окрім об'єктів дорожнього сервісу) надаються у позаконкурентний спосіб підприємствам, установам та організаціям автомобільного транспорту і дорожнього господарства для виконання покладених на них завдань щодо будівництва, експлуатації, ремонту і обслуговування доріг та споруд, що забезпечують функціонування автомобільних доріг.

Але, виходячи з статуту ТОВ «ТРАСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», прокурор вважає, що вказане підприємство не є підприємством дорожнього господарства та його діяльність на момент отримання у оренду земельної ділянки не передбачає діяльність з будівництва, обслуговування автомобільних доріг та споруд, які забезпечують функціонування доріг.

Звертаючись до Чорноморської міської ради Одеської області за дозволом на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», ТОВ «ТРАСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» (код ЄДРПОУ 39331665) мало, зокрема, такий вид діяльності як 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

Прокурор зазначив, що відповідно до Національного класифікатора України Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого Наказом Держспоживстандарту України 11.10.2010 № 457 діяльність з будівництва автострад, вулиць, доріг, мостів, тунелів, залізниці, тощо, входить до секції Б, розділу 42 групи 42.11.-42.13.

Разом з тим, вид економічної діяльності груп 42.11.-42.13 у ТОВ «ТРАСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» відповідно до даних ЄДРПОУ відсутній.

При цьому, згідно вказаного класифікатора код економічної діяльності 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту входить до секції Н, розділу 52, групи 52.2 Допоміжна діяльність у сфері транспорту, яка не включає діяльність у сфері дорожнього господарства, у зв'язку із чим прокурор вважає, що підприємство не могло набувати ділянку у позаконкурентний спосіб.

Також прокурор зауважив, що визначальною ознакою об'єктів транспортної інфраструктури є забезпечення процесу перевезення та руху, а інженерна інфраструктура охоплює інженерні мережі та споруди, що забезпечують технічне функціонування території та такі об'єкти не мають самостійного сервісного або комерційного призначення. При цьому об'єкти дорожнього сервісу призначені для обслуговування учасників дорожнього руху, а не для руху як такого (спрямовані на задоволення побутових і технічних потреб водіїв та пасажирів) і має комерційний характер.

Прокурор також зауважив, що Чорноморською міською радою Одеського району Одеської області були надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка 1, а саме:

- від 18.03.2020р. №04 - «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах»;

- від 21.10.2024р. № 13 - «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах (коригування проєкту)».

Відповідно до інформації, зазначеної на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 на підставі дозволу про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованого Державною інспекцією архітектури та містобудування України, від 13.04.2021р. за № ІУ013210204854, запроєктовано будівництво об'єкта «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, м. Чорноморську вул. Промислова, ділянка 1 (один), замовником якого є ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ».

Відповідно до затвердженої проєктної документації (реєстраційний номер в ЄДЕССБ: РООІ:3127-3749-6144-4664) від 25.12.2024, на земельній ділянці з кадастровим номером: 5110800000:02:034:0006, за адресою: Одеська обл., Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 1 ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» запроєктовано, зокрема, об'єкти будівництва, які в силу положень ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» відносяться до об'єктів дорожнього сервісу, оскільки призначені для обслуговування учасників дорожнього руху, а не для руху як такого.

Разом з тим, прокурор вважає, що вказана ділянка необхідна Товариству саме для здійснення своєї діяльності з перевезень та перевантаження, зберігання вантажу та стоянки вантажного автотранспорту, а вид цільового призначення землі - землі автомобільного транспорту та дорожнього господарства використано лише як формальний привід для уникнення проведення процедури земельних торгів. При цьому, наявність самого лише коду діяльності КВЕД 52.29 без встановлення характеру такої діяльності підприємства, не створює підстав для отримання земельної ділянки без проведення земельних торгів (враховуючи, що єдиною підставою такого надання землі обґрунтовано нібито наявним статусом «підприємства транспорту»).

Таким чином, прокурор вважає, що на підставі рішення Чорноморської міської ради від 12.09.2019р. за № 495/19 - VII та від 01.11.2019р. за № 510/29-VII, договору оренди земельної ділянки № 2031 від 27.11.2019р., в порушення ст.ст. 124, 134, 135 Земельного кодексу України, поза процедурою земельних торгів відведено в орендне користування ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» земельну ділянку комунальної власності площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул Промислова, 1 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, а саме: вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту - об'єктів дорожнього сервісу, без проведення аукціону, як того вимагає ч. 2 ст. 124, абз. 13 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.

Проте, зазначені рішення Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо відведення земельної ділянки в оренду є індивідуальним актом одноразової дії, яке є реалізованим з моменту укладення між Чорноморською міською радою Одеського району Одеської області та ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» договору оренди землі від 27.11.2019р. за № 2031, на підставі якого у Державному реєстрі речових прав було зареєстровано право оренди земельної ділянки за ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», у зв'язку з чим відповідне рішення Чорноморської міської ради вичерпало свою дію.

За таких обставин, прокурор зауважив, що виходячи з судової практики ним не заявляється позовна вимога про визнання незаконним та скасування вказаного рішення, у зв'язку з тим, що таке рішення органу місцевого самоврядування реалізовано, і в силу своєї невідповідності закону воно не тягне за собою тих наслідків, на які таке рішення спрямоване.

При цьому, суд має дати оцінку вказаному рішенню органу місцевого самоврядування на предмет його відповідності закону.

Щодо нікчемності договору оренди землі прокурор зазначив, що, на його думку, Чорноморською міською радою незаконно передано в оренду спірну земельну ділянку поза процедурою аукціону, що суперечить інтересам держави та територіальної громади. Рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 01.11.2019 № 510/29-УІІ «Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» земельної ділянки площею 19,4000 га цільове призначення якої змінюється за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1» є незаконним, отже, договір оренди землі № 2031 від 27.11.2019р., укладений на виконання цього рішення, як похідний правочин є нікчемним, а також у зв'язку зі своєю невідповідністю закону.

При цьому, прокурор зауважив, що коли сторона правочину вважає його нікчемним, вона за загальним правилом може звернутися до суду не з вимогою про визнання нікчемного правочину недійсним, а з вимогою про застосування наслідків недійсного правочину (наприклад, з вимогою про повернення одержаного на виконання такого правочину), обґрунтовуючи вимоги його нікчемністю. Для ефективного захисту інтересів держави у спірних правовідносинах достатньо повернути спірну земельну ділянку її власникові (постанова Верховного Суду від 04.10.2023 у справі № 916/2319/22).

Окрім зазначеного, враховуючи, що відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 18.03.2020р. № 04 та від 21.10.2024р. №13, затверджених Чорноморською міською радою Одеського району Одеської області, на оспорюваній земельній ділянці передбачено нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту, що відноситься до об'єктів дорожнього сервісу та унеможливлює ототожнення з об'єктами транспортної чи інженерної інфраструктури, а на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за пошуком по кадастровому номеру земельної ділянки 5110800000:02:034:0006 наявні записи, в тому числі діючі дозвільні документи, на нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту, прокурор вважає, що ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» як новий орендар, не відносячись до підприємств транспорту, не планував та не планує використовувати земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 за адресою: Одеська обл, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1 саме для будівництва, обслуговування об'єктів дорожнього господарства (транспортної чи інженерної інфраструктури), що було єдиною підставою для надання такої земельної ділянки в оренду у позаконкурентний спосіб.

З огляду на викладене, прокурор вважає, що ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» за результатом укладення правочину, який є нікчемним, не набув права оренди земельної ділянки, площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 за адресою: Одеська обл, м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 643354051108).

Щодо скасування державної реєстрації права оренди землі прокурор зазначив, що згідно з відомостями Державного реєстру речових прав, на земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна: 643354051108) зареєстровано інше речове право (номер запису про інше речове право: 34347106), а саме право оренди за ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ».

На думку прокурора, відповідні записи в Державному реєстрі створюють для територіальної громади міста перешкоди у реалізації останньою прав власника спірної земельної ділянки, зокрема, відчуження або передачі у її користування іншим особам, оскільки відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі- продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

За таких обставин, посилаючись на абз.2 та 4 ч.3 ст. 26, п.9 ч.1 ст.27 Закону України № 1952- IV у чинній редакції, прокурор зазначив, що оскільки договір оренди землі є нікчемним, то визнання його недійсним не потребується. Водночас у разі задоволення позову з метою приведення у відповідність відомостей, наявних у Державному реєстрі речових прав, доцільно скасувати речове право оренди землі ТОВ «ТРАНСГРЕНТЕРМІНАЛ» площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 643354051108, номер запису про інше речове право 34347106).

Щодо повернення земельної ділянки прокурор зазначив, що двостороння реституція у вигляді повернення грошових коштів, сплачених ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» за орендне користування спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 за договором оренди землі, який є нікчемним правочином, - не підлягає застосуванню, і у даному випадку ефективним способом захисту, який дозволить захистити порушені інтереси територіальної громади, є вимога про повернення земельної ділянки площею 19,4000 га у власність територіальної громади.

В обґрунтування наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави прокурор зазначив, що передача спірних земельних ділянок в користування для будівництва об'єктів дорожнього сервісу без проведення земельних торгів порушує інтереси територіальної громади та держави в цілому, які полягають у втраті можливості отримати територіальною громадою міста Чорноморськ максимально великий розмір орендної плати за використання земельної ділянки у разі продажу права оренди на конкурентних засадах (з урахуванням привабливості розташування оспорюваної земельної ділянки).

Також прокурор вважає, що отримання ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» в оренду земельної ділянки площею 19,4000 га із стратегічно важливих земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення (кадастровий номер:5110800000:02:034:0006), строком на 49 років, з визначеною орендною платою у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, що становить граничний мінімум допустимості надання в оренду такої землі, не відповідає справжнім інтересам територіальної громади м.Чорноморськ.

Враховуючи те, що саме Чорноморською міською радою допущено порушення вимог закону під час надання в оренду земельної ділянки комунальної власності площею 19.4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, розташованої за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1, у поза конкурентний спосіб, що виключає можливість здійснення ним захисту законних інтересів держави у спірних правовідносинах у спосіб, який обрав прокурор, прокурор вбачає, що у даному випадку орган, уповноважений здійснювати відповідні функції захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, відсутній, у зв'язку з чим є підстави для набуття прокурором статусу самостійного позивача, відповідно до приписів ч. 5 ст. 53 ГПК України.

Враховуючи все викладене вище, прокурор просить суд скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 19,4000 га кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 643354051108) та зобов'язати ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» повернути Чорноморській міській раді Одеського району Одеської області земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1.

Відповідач - ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», проти позову заперечує, посилаючись на те, що Товариство було зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.04.2004р. та згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 06.06.2019 р. у ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» зареєстровані, зокрема, наступні види економічної діяльності: 2.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний).

Згідно класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010:

-52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, цей клас включає: експедицію вантажів, організацію перевезень залізничним, автомобільним, водним або авіаційним транспортом; організацію групових або індивідуальних відправлень вантажів (у т.ч. вивіз і доставку вантажів, а також компонування партій); видачу й одержування транспортної документації та накладних; діяльність митних брокерів; діяльність суднових брокерів і агентів з фрахтування місць для авіаційних вантажних перевезень; посередництво з фрахту вантажного місця на судні або в літаку; вантажно-розвантажувальні роботи, наприклад, тимчасове пакування задля збереження вантажу під час транзитних перевезень, перепакування, вибірковий контроль та зважування вантажу тощо.

- 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у., цей клас включає: інші види пасажирських перевезень автодорожнім транспортом: послуги з перевезення на далекі відстані рейсовими автобусами; чартерні перевезення, екскурсійні й туристичні перевезення; перевезення автобусами до аеропорту та з аеропорту; перевезення конвеєрами, фунікулерами, гірськолижними та канатними підйомниками, якщо вони не входять до складу системи міських і приміських транспортних перевезень; перевезення шкільними та службовими автобусами; пасажирські перевезення транспортними засобами з використанням людської або тваринної сили.

- 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, цей клас включає: усі види перевезень вантажним автомобільним транспортом: перевезення лісоматеріалів; перевезення великогабаритних вантажів; рефрижераторні перевезення; перевезення великовагових вантажів; перевезення непакованих вантажів (навалом або наливом), включаючи перевезення автоцистернами, у т.ч. збирання молока на фермах; перевезення автомобілів; перевезення відходів і брухту без діяльності щодо їх збирання або утилізації.

- 52.10 Складське господарство, цей клас включає: діяльність із зберігання та складування всіх видів товарів; експлуатацію зерносховищ, товарних складів загального призначення, складів- холодильників, бункерів тощо; зберігання товарів у зонах вільної торгівлі; заморожування продуктів в інтенсивному потоці повітря.

Виходячи з цього, відповідач зазначає, що на момент звернення з заявою до Чорноморської міської ради про надання земельної ділянки кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 в оренду для «розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» з подальшою передачею в оренду строком на 49 років, ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» було та є підприємством транспорту, одним із напрямків господарської діяльності якого є діяльність, пов'язана з наданням послуг з приймання, накопичення, доробкою, сортуванням, складуванням, зберіганням вантажів. Споживачами цих послуг є «учасники транспортно-експедиторської діяльності» в розумінні ст. 1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність».

Відповідач також зазначив, що виходячи з положень ст. ст. 12, 122 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції місцевих рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.

Для забезпечення охорони земель та її ефективного використання використовується Класифікатор видів цільового призначення земель,, затверджений Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р., який застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів.

Як зазначає відповідач, у розділі II Класифікації встановлено класифікацію видів цільового призначення земель, серед яких у секції J зазначено, що землями транспорту є землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту та визначено за кодом: 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій; 12.11 - для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу.

Посилаючись на положення ч.ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України, відповідач зазначає, що при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Земельні ділянки однієї категорії можуть використовуватися за різними видами цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються, серед інших, органи.

Відповідач зазначає, що дотримуючись положень ст.71, ч. 1 ст.116, ч. 1 ст. 124, ч.2.ст.134 Земельного кодексу України, ст. 31 Закону України «Про транспорт», на підставі заяви ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» від 30.07.2019р. про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 19,4000 га, цільове призначення якої змінюється з «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1 з подальшою передачею в оренду строком на 49 років, Чорноморською міською радою Одеського району Одеської області було прийнято рішення №495/19-VII від 12.09.2019р., яким ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, а у подальшому рішення від 01.11.2019р. № 510/29-VII, яким було затверджено технічну документацію на земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 та передано ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» в оренду строком на 49 років з видом цільового призначення 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Саме на підставі зазначеного рішення між Чорноморською міською радою та ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» 27.11.2019р. укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого передано у строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 5110800000:02:034:0006, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, 1, ділянку несільськогосподарського призначення, площею 19,4000 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Відповідно до п. 5.1. Договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Цільове призначення земельної ділянки 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Вид використання земельної ділянки: для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (п.5.2. Договору оренди землі).

Як зазначає відповідач, 18.03.2020 р. ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» отримало дозвіл на виконання будівельних робіт, що підтверджується інформацією з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, у якому « 4 редакція від 22.01.2026» наявна наступна інформація: код ДКБС: 2112.9 Шляхи, вулиці, дороги та дорожні споруди інші; НК 018:2023 «Класифікатор будівель і споруд»: 2112 Вулиці та інші дороги; Вид будівництва - нове будівництво; Тип об'єкту - комплекс; Назва об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта будівництва, назва: «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м.Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1(один)» (коригування проєкту).

З 2020 року у зв'язку зі змінами у інвестиційних планах ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» та веденням військового стану на території України

внаслідок військової агресії зі сторони російської федерації, вносились зміни в технічну документацію на будівництво.

Посилаючись на положення п.7.ч.1 ст. 1, ч.5 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідач зазначає, що містобудівні умови та обмеження це основний документ, який визначає гранично допустимі параметри забудови та є вихідними даними для проєктування. Чинне законодавство України не містить вимог щодо обов'язкового освоєння максимально запроєктованих показників будівництва, визначених у містобудівних умовах та обмеженнях. Містобудівні умови та обмеження встановлюють саме граничні (гранично допустимі) значення, проєктування та будівництво об'єктів у меншій кількості або з меншими параметрами (висотою, площею, щільністю), ніж передбачено гранично допустимими параметрами забудови, що повністю відповідає вимогам містобудівної документації та не порушує інтересів громади чи держави.

Відповідач зауважив, що відповідно до затвердженої останньої редакції проєктної документації на будівництво (реєстраційний номер в ЄДЕССБ: PD01:3127-3749-6144-4664) від 22.01.2026р. (https://e- construction.gov.ua/document_detail/doc_id=3815517848617354872/optype=4), на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, Одеська область, Одеський район, Чорноморська територіальна громада, м. Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один), заплановано/здійснюється будівництво: вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянка вантажного автотранспорту; огорожі; покриття майданчика зберігання автотранспорту 1, покриття майданчика зберігання автотранспорту 2; покриття майданчика зберігання автотранспорту 3; покриття майданчика зберігання автотранспорту 4; візирувальні на шість проїздів з лабораторією; двох контрольно-пропускних пунктів; побутового приміщення з тепловим пунктом; приміщення для робітників комплексу; трансформаторної підстанції; очисних споруд дощових стоків; диспетчерської, генератора, освітлювальної вежі 8.1- 8.31.

При цьому, відповідач зауважив, що покриття майданчика для зберігання автотранспорту у складі об'єкта будівництва не є «сервісом» (послугою), а класифікується як об'єкт інфраструктури та елемент благоустрою, яка забезпечує господарську діяльність підприємства, виходячи з положень ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги».

Відповідач вважає хибним віднесення прокурором обєкта будівництва «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, Чорноморська територіальна громада, м. Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один)» до об'єктів дорожнього сервісу, адже, відповідно до ГБН В.2.3.37641918-549:2018 «Майданчики для стоянки транспортних засобів та відпочинку учасників дорожнього руху» майданчик для стоянки транспортних засобів, це місце, де автовласнику можна залишити свій транспортних засіб для короткотермінового відпочинку.

У назві проєкта на будівництво об'єкта, міститься словосполучення «майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів», «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», які є технологічними майданчиками та складовими об'єкту будівництва, які забезпечують формування партій вантажу для подальшого направлення в межах логістичної інфраструктури ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» та водії транспортних засобів перебувають на території підприємства обмежений технологічним процесом час.

Як зазначає відповідач, під терміном «стоянка» слід розуміти технологічні майданчики для короткотривалого перебування вантажних засобів в межах логістичної інфраструктури ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел) і у даному випадку «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», - це спеціально облаштовані майданчики, зона очікування для вантажівок (фур), де водії чекають своєї черги на проїзд до ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», для розвантаження.

Також відповідач зауважив, що відповідно до наказу Міністерства Економіки України від 16.05.2023р. № 3573 «Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000» до об'єктів транспортної інфраструктури відносяться « 2112 Вулиці та інші, дороги», які запроєктовані у проєкті на будівництво, що підтверджується витягом з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Відповідач також звернув увагу на те, що відповідно до п.10.1.8 ДБН Б.2.2-12:2019 «ПЛАНУВАННЯ ТА ЗАБУДОВА ТЕРИТОРІЙ», транспортно складські комплекси, в яких здійснюється накопичення та формування за відповідними маршрутами контейнерних та інших вантажів, слід розташовувати або передбачати до виносу за межі житлових, ландшафтних та рекреаційних територій наближаючи до транспортних коридорів переважно в вузлах, де перетинаються декілька видів зовнішнього транспорту, морських і річкових портах, прикордонних пунктах пропуску і з'єднуватися під'їздами з найближчими населеними пунктами.

На порталі єдиної державної електронної системи у сфері будівництва https://e- construction.gov.ua/document_detail/doc_id=3820807928529552583/optype=6, розміщено «Експертизу проєкта» «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка 1 (один)» (коригування проєкту) у додатку до експертного звіту № 7-001-26-ЕП/ОД від 29 січня 2026 реєстраційний номер в ЄДЕССБ EX01:0811-6400-3560-8561 у розділі «Генеральний план» зазначено, що по території передбачено постійний рух транспортних засобів. Розділ «Технологічні рішення», містить наступну інформацію: Склад і призначення майданчика мають запас продуктивності необхідний для оперативного виконання робіт. Робота майданчика передбачає виконання таких основних операцій: - приймання та реєстрація автомобілей двома диспетчерами на в'їзді; - розтентування авто; - відбирання проб автоматичними пробовідбірниками: - затентування авто; - розміщення авто на технологічних майданчиках для тимчасового перебування одиниці вантажного автотранспорту; - формування диспетчером на основі лабораторних аналізів партій транспортних засобів для направлення на ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел) для розвантаження. Схема руху автомобілів запроєктована з урахуванням можливості відбирання проб з автомобільного транспорту на шістьох проїздах одночасно.

Крім того, на підтвердження своєї позиції відповідач послався на висновок експертів Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім.засл.проф. М.С. Бокаріуса Полтавське відділення» №611 від 21.04.2026р. за результатами проведення комісійної судової будівельно-технічної експертизи.

За таких обставин, відповідач вважає, що об'єкт будівництва «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м.Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1(один)» відноситься до об'єктів транспортної інфраструктури, є комплексом споруд, який забезпечує роботу автомобільного транспорту для задоволення потреб виробництва у перевезеннях та організації потоку вантажів, що відповідає ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Щодо звернення прокурора з даним позовом в інтересах держави як самостійного позивача, відповідач зазначив, що прокурору Чорноморської окружної прокуратури необхідно дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

При цьому, відповідач вважає, що прокурор Чорноморської окружної прокуратури при зверненні з позовною заявою до суду повинен був надіслати повідомлення про звернення з позовом до суду в інтересах держави в особі Чорноморської міської ради у порядку ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратур», при цьому докази про направлення цього повідомлення в матеріалах справи відсутні.

Також, відповідач звернув увагу на те, що на час відкриття провадження по справі за позовною заявою Чорноморської окружної прокуратури, наявне рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 03.12.2025р. N 6-р (II)/2025 у справі N 3 28/2024 (59/24), у якому визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв'язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Враховуючи все викладене, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позову прокурора.

Відзив Чорноморської міської ради до уваги усудом не береться, як такий, що подани з порушенням процесуальних строків.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення прокурора та представника відповідача, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п. 3 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді визначені у Законі України "Про прокуратуру", ч.3 ст. 23 якого визначає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Згідно із ч.4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, у чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 2 ч.5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

У постанові від 11.06.2024 р. у справі № 925/1133/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що в разі якщо державний орган або орган місцевого самоврядування діє або приймає рішення всупереч закону та інтересам Українського народу, прокурор має право діяти на захист порушених інтересів держави шляхом подання відповідного позову до суду. У цьому випадку органи, які прийняли рішення чи вчинили дії, що, на думку прокурора, порушують інтереси держави, набувають статусу відповідача.

Орган державної влади (або місцевого самоврядування), який порушив права держави чи територіальної громади прийняттям незаконного рішення від імені відповідного суб'єкта права, не може (в силу відсутності повноважень на захист) та не повинен (з огляду на відсутність спору з іншим учасником цивільних правовідносин) бути позивачем за позовом прокурора, спрямованим на оскарження незаконного рішення цього ж органу та відновлення порушених прав і законних інтересів держави чи територіальної громади. У процесуальному аспекті орган, який прийняв такий акт, не має зацікавленості в задоволенні позовних вимог, відстоюючи правомірність своїх дій, що суперечить правовому статусу позивача.

У справі, яка розглядається, прокурор на обґрунтування підстав звернення до суду з позовом зазначив, що необхідність захисту інтересів держави обумовлена тим, що внаслідок прийняття Чорноморською міською радою рішень від 12.09.2019р. №495/19-УІІ та від 01.11.2019р. № 510/29-УП та укладення договору щодо передачі у користування ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» земельної ділянки площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 строком на 49 років з видом цільового призначення 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, допущено порушення порядку передачі цієї земельної ділянки в оренду.

Суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховного суду, викладену у постанові від 16.07.2025р. у справі №910/2389/23, у якій зазначено, що втручання у приватні права й інтереси має бути належно збалансованим з відповідними публічними (державними, суспільними) інтересами, із забезпеченням прав, свобод та інтересів кожного, кому держава гарантувала доступ до загальнонародних благ і ресурсів. У разі порушення рівноваги публічних і приватних інтересів, зокрема безпідставним наданням пріоритету правам особи перед правами держави чи територіальної громади, у питаннях, які стосуються загальних для всіх прав та інтересів, прокурор має повноваження, діючи у публічних інтересах, звернутися до суду, якщо органи державної влади, місцевого самоврядування, їхні посадові особи не бажають чи не можуть діяти аналогічним чином або ж самі є джерелом порушення прав і законних інтересів територіальної громади чи загальносуспільних (загальнодержавних) інтересів. У таких випадках відповідні органи можуть виступати відповідачами, а прокурор - позивачем в інтересах держави.

За відсутності такого механізму звернення до суду з метою захисту відповідних публічних інтересів, поновлення колективних прав та інтересів держави, територіальної громади і її членів, захист суспільних інтересів від свавілля органів державної влади чи органів місцевого самоврядування у значній мірі може стати ілюзорним. Так само відсутність зазначеного механізму може загрожувати недієвістю конституційної вимоги (частина сьома статті 41 Конституції України), згідно з якою використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 28 вересня 2022 року у справі № 483/448/20, від 20 червня 2023 року у справі № 633/408/18).

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 належить на праві власності територіальній громаді міста Чорноморськ Одеської області, а тому саме про захист її прав може йти мова у спорі про оскарження порядку та способу розпорядження належною їй землею.

Як свідчать матеріали справи, прокурор, звертаючись із позовом до суду в інтересах держави, зазначив про порушення інтересів держави Чорноморською міською радою, оскільки вона як орган, уповноважений діяти виключно в інтересах територіальної громади міста, при прийнятті рішень та укладення на їх підставі договору передала в оренду спірну земельну ділянку, діючи всупереч вимогам земельного законодавства адже, за твердженням прокурора, Чорноморська міська рада як розпорядник земель не могла не знати про необхідність передачі спірної земельної ділянки у користування на конкурентних засадах.

За твердженням прокурора, наразі наявний випадок, за якого Чорноморська міська рада виступає суб'єктом порушення, що унеможливлює захист таким органом порушених прав територіальної громади міста Чорноморськ в межах спірних правовідносин у судовому порядку.

З огляду на викладене суд вважає, що прокурор у цій справі підтвердив наявність підстав для представництва інтересів держави в суді та цілком правомірно визначив себе самостійним позивачем у цьому спорі.

Такий висновок цілком узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постановах від 15 січня 2020 року у справі № 698/119/18, від 28 вересня 2022 року у справі № 483/448/20, від 20 червня 2023 року у справах № 554/10517/16-ц і № 633/408/18, від 11 червня 2024 року у справі № 925/1133/18.

За матеріалами справи, 01.04.2004 року ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» було зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Станом на 06.06.2019 р., згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, у ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» були зареєстровані наступні види економічної діяльності: 2.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 6.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 6.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 8.30 Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами; 1.21 Загальне прибирання будинків; 1.22 Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів ; 1.29 Інші види діяльності із прибирання ; 6.21 Загальна медична практика; 9.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.; 9.41 Вантажний автомобільний транспорт; 2.10 Складське господарство ; 3.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення.

Згідно класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010: 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, цей клас включає: експедицію вантажів; організацію перевезень залізничним, автомобільним, водним або авіаційним транспортом; організацію групових або індивідуальних відправлень вантажів (у т.ч. вивіз і доставку вантажів, а також компонування партій) ; видачу й одержування транспортної документації та накладних; діяльність митних брокерів. діяльність суднових брокерів і агентів з фрахтування місць для авіаційних вантажних перевезень; посередництво з фрахту вантажного місця на судні або в літаку; вантажно-розвантажувальні роботи, наприклад, тимчасове пакування задля збереження вантажу під час транзитних перевезень, перепакування, вибірковий контроль та зважування вантажу тощо.

49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у., цей клас включає: інші види пасажирських перевезень автодорожнім транспортом: послуги з перевезення на далекі відстані рейсовими автобусами; чартерні перевезення, екскурсійні й туристичні перевезення; перевезення автобусами до аеропорту та з аеропорту; перевезення конвеєрами, фунікулерами, гірськолижними та канатними підйомниками, якщо вони не входять до складу системи міських і приміських транспортних перевезень; перевезення шкільними та службовими автобусами; пасажирські перевезення транспортними засобами з використанням людської або тваринної сили.

49.41 Вантажний автомобільний транспорт, цей клас включає: усі види перевезень вантажним автомобільним транспортом: перевезення лісоматеріалів; перевезення великогабаритних вантажів; рефрижераторні перевезення ; перевезення великовагових вантажів; перевезення непакованих вантажів (навалом або наливом), включаючи перевезення автоцистернами, у т.ч. збирання молока на фермах; перевезення автомобілів; перевезення відходів і брухту без діяльності щодо їх збирання або утилізації.

52.10 Складське господарство, цей клас включає: діяльність із зберігання та складування всіх видів товарів; експлуатацію зерносховищ, товарних складів загального призначення, складів- холодильників, бункерів тощо; зберігання товарів у зонах вільної торгівлі; заморожування продуктів в інтенсивному потоці повітря.

Відповідно ст. 259 Господарського кодексу України ( чинний на момент виникнення спірних правовідносин), вид господарської діяльності має місце у разі об'єднання ресурсів (устаткування, технологічних засобів, сировини та матеріалів, робочої сили) для створення виробництва певної продукції або надання послуг. Окремий вид діяльності може складатися з єдиного простого процесу або охоплювати ряд процесів, кожний з яких входить до відповідної категорії класифікації. У правовому регулюванні господарської діяльності та у здійсненні державного управління економікою мають враховуватися особливості здійснення суб'єктами господарювання окремих видів цієї діяльності. Для віднесення суб'єкта господарювання до відповідної категорії обліку визначаються основні, другорядні та допоміжні види господарської діяльності.

Суд вважає за необхідне зауважити, що чинне законодавство України не містить чіткого визначення поняття «підприємства транспорту».

За Вікіпедією Автотранспортне підприємство (АТП) - організація комплексного типу, що здійснює перевезення автомобільним транспортом, а також зберігання, технічне обслуговування (ТО) і ремонт рухомого складу.

За приписами ст.6 Закону України «Про транспорт» основними видами господарської діяльності підприємств транспорту є перевезення пасажирів, вантажів, багажу та пошти, надання інших транспортних послуг, експлуатація і ремонт шляхів сполучення здійснюються залізницями, пароплавствами, суб'єктами господарювання у морських портах, автомобільними, авіаційними, дорожніми підприємствами та організаціями, якщо це передбачено їх статутами. Підприємства транспорту здійснюють перевезення та надання послуг на основі державних контрактів, державних замовлень і договорів на перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти з урахуванням економічної ефективності провізних та переробних можливостей транспорту.

Статтею 30 Закону України «Про транспорт» визначено, що до складу автомобільного транспорту входять підприємства автомобільного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, авторемонтні і шиноремонтні підприємства, рухомий склад автомобільного транспорту, транспортно-експедиційні підприємства, а також автовокзали і автостанції, навчальні заклади, ремонтно-будівельні організації та соціально-побутові заклади, інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

Згідно ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний транспорт - галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами; вантажна автомобільна станція - комплекс будівель, споруд, призначених для виконання вантажних, господарських робіт з вантажами та надання транспортно- експедиційних послуг перевізникам; вантажний термінал (автопорт) - комплекс будівель, споруд, обладнаних навантажувальними засобами, призначених для виконання вантажних, господарських робіт з вантажами, технічного обслуговування автомобільних транспортних засобів, надання транспортно-експедиційних та інших послуг перевізникам.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про автомобільний транспорт» до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування. До комплексу допоміжних операцій, пов'язаних із внутрішніми перевезеннями вантажів автомобільним транспортом, належать: завантаження та розвантаження автомобільних транспортних засобів; перевантаження вантажів на інший вид транспорту чи транспортний засіб; сортування, пакування, обмірювання та маркування вантажу; накопичення, формування або дроблення партій вантажу; зберігання вантажу; транспортно-експедиційні послуги.

За приписами ст.1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» учасники транспортно-експедиторської діяльності - клієнти, перевізники, експедитори, транспортні агенти, порти, залізничні станції, об'єднання та спеціалізовані підприємства залізничного, авіаційного, автомобільного, внутрішнього водного та морського транспорту, митні брокери та інші особи, що виконують роботи (надають послуги) при перевезенні вантажів.

Згідно зі ст.8 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» експедитори надають клієнтам послуги відповідно до вимог законодавства України та держав, територією яких транспортуються вантажі, згідно з переліком послуг, визначеним у правилах здійснення транспортно-експедиторської діяльності, а також інші послуги, визначені за домовленістю сторін у договорі транспортного експедирування. Транспортно-експедиторські послуги надаються клієнту при експорті з України, імпорті в Україну, транзиті територією України чи іншими державами, внутрішніх перевезеннях територією України. Експедитори за дорученням клієнтів (серед іншого): фрахтують національні, іноземні судна та залучають інші транспортні засоби і забезпечують їх подачу в порти, на залізничні станції, склади, термінали або інші об'єкти для своєчасного відправлення вантажів; здійснюють роботи, пов'язані з прийманням, накопиченням, подрібненням, доробкою, сортуванням, складуванням, зберіганням, перевезенням вантажів; ведуть облік надходження та відправлення вантажів з портів, залізничних станцій, складів, терміналів або інших об'єктів; організовують експертизу вантажів; здійснюють оформлення товарно-транспортної документації та її розсилання за належністю; надають в установленому законодавством порядку учасникам транспортно- експедиторської діяльності заявки на відправлення вантажів та наряди на відвантаження; забезпечують виконання комплексу заходів з відправлення вантажів, що надійшли в некондиційному стані, з браком, у пошкодженій, неміцній, нестандартній упаковці або такій, що не відповідає вимогам перевізників; забезпечують підготовку та додаткове обладнання транспортних засобів і вантажів згідно з вимогами нормативно-правових актів щодо діяльності відповідного виду транспорту; забезпечують оптимізацію руху матеріальних потоків від вантажовідправника до вантажоодержувача з метою досягнення мінімального рівня витрат; оформляють документи та організовують роботи відповідно до митних, карантинних та санітарних вимог.

За таких обставин, аналізуючи все викладене вище, можна дійти висновку про те, що станом на 30.07.2019р. ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» було підприємством транспорту та одним із напрямків його господарської діяльності є діяльність, пов'язана з наданням послуг з приймання, накопичення, доробкою, сортуванням, складуванням, зберіганням вантажів. Споживачами цих послуг є учасники транспортно-експедиторської діяльності в розумінні ст. 1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність».

За змістом ст. 67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

При цьому, ст. 71 Земельного кодексу України визначено, що до земель автомобільного транспорту віднесено землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об'єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про транспорт» землями транспорту визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об'єктів транспорту. Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм або проєктно -технічної документації. Розміщення споруд та інших об'єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування з урахуванням особливостей, передбачених спеціальними законами. Відповідальність за утримання в належному стані земель, наданих у користування підприємствам і організаціям транспорту, і використання їх за цільовим призначенням покладається на керівників (власників) цих підприємств, установ і організацій.

Статтею 31 Закону України «Про транспорт» визначено, що до земель автомобільного транспорту належать землі, надані в користування під споруди і устаткування енергетичного, гаражного та паливно-роздавального господарства, автовокзали, автостанції, лінійні виробничі споруди, службово-технічні будівлі, станції технічного обслуговування, автозаправні станції, автотранспортні, транспортно-експедиційні підприємства, авторемонтні заводи, бази, вантажні двори, майданчики контейнерні та для перечеплення, службові та культурно- побутові приміщення й інші об'єкти, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

До земель дорожнього господарства належать землі, надані в користування під проїзну частину, узбіччя, земляне полотно, декоративне озеленення, резерви, кювети, мости, тунелі, транспортні розв'язки, водопропускні споруди, підпірні стінки, смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання.

До складу земель дорожнього господарства входять також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, паромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; придорожні лісосмуги для захисту доріг і вирощування деревини, в тому числі ділової.

Також, слід зауважити, що Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. N 548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель.

У розділі II Класифікації N 548 (в редакції, яка діяла на час станом на 30.07.2019р.) встановлено класифікацію видів цільового призначення земель, серед яких у секції J зазначено, що землями транспортує землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту та визначено за кодом: 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій; 12.11 - для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються, серед інших, органи місцевого самоврядування, здійснюється за рішенням відповідного органу. Земельні ділянки однієї категорії можуть використовуватися за різними видами цільового призначення.

Дійсно, як вірно зазначив прокурор, згідно з ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, право розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадянам та юридичним особам тощо.

Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

За ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 статті 134 цього Кодексу.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності, зокрема, у разі будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).

Тобто, виходячи з наведеного вбачається, що землі дорожнього господарства (окрім об'єктів дорожнього сервісу) надаються у позаконкурентний спосіб підприємствам, установам та організаціям автомобільного транспорту і дорожнього господарства для виконання покладених на них завдань щодо будівництва, експлуатації, ремонту і обслуговування доріг та споруд, що забезпечують функціонування автомобільних доріг.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку станом на 30.07.2019р. земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 відноситься до категорії земель; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оброни та іншого призначення та є комунальною власністю.

Судом також встановлено, що 30.07.2019р. до Чорноморської міської ради Одеської області надійшла заява ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 19,4000 га, цільове призначення якої змінюється з «для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1, з подальшою передачею в оренду строком на 49 років.

Рішенням Чорноморської міської ради від 12.09.2019р. №495/19-УІІ ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 19,4000 га, цільове призначення якої змінюється з «для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1, з подальшою передачею в оренду строком на 49 років.

Зазначене рішення прийнято враховуючи рекомендації постійної комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища та благоустрою, на підставі ст.ст.12,20,122-125, 134 Земельного кодексу України, а також ст.26 Закону України «про місцеве самоврядування в Україні».

З урахуванням того, що станом на дату прийняття радою рішення від 12.09.2019р. №495/19-УІІ ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» було підприємством транспорту відсутні підстави для визнання зазначеного рішення незаконним.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що не зазначення у рішенні ради підстав, передбачених ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, які виключають необхідність проведення земельних торгів, не є безумовною підставою для визнання такого рішення незаконним, та з цього жодним чином не вбачається, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась лише для уникнення конкурентної процедури набуття права оренди земельної ділянки, як на тому наполягає прокурор.

У подальшому, рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 01.11.2019р. № 510/29-УП затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», цільове призначення якої змінюється з «для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1. Змінено цільове призначення земельної ділянки площею 19,4000 га (кадастровий номер 5110800000:02:034:0006) за адресою Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова,1, з «для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості» (код КВЦПЗ 11.02) на «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» (код КВЦПЗ 12.04).

Крім того, земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006 передано ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» в оренду строком на 49 років з видом цільового призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Зазначене рішення було прийнято враховуючи рекомендації постійної комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища та благоустрою, на підставі ст.ст.12,186 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «про місцеве самоврядування в Україні».

На виконання зазначеного рішення, 27.11.2019р. між Чорноморською міською радою та ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» укладено договір оренди землі, відповідно до якого передано ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, площею 19,4000 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, з кадастровим номером - 5110800000:02:034:0006, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1.

Відповідно до п. 5.1. Договору оренди землі, земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Цільове призначення земельної ділянки 12.04- для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Вид використання земельної ділянки : для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства ( п.5.2 Договору)..

Земельну ділянку передано у користування Орендарю за актом приймання-передачі 27.11.2019р.

З матеріалів справи також вбачається, що 18.03.2020 р. Чорноморською міською радою було надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, а саме: від 18.03.2020р. №04 -«Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах»; від 21.10.2024р. №13 - нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах» (коригування проєкту).

Відповідно до інформації з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, замовником будівництва є ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ». Також наявна наступна інформація: код ДКБС: 2112.9 Шляхи, вулиці, дороги та дорожні споруди інші; НК 018:2023 «Класифікатор будівель і споруд»: 2112 Вулиці та інші дороги; Вид будівництва - нове будівництво; Тип об'єкту - комплекс.

Назва об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта будівництва, назва: «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м.Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1(один)» (коригування проєкту).

Відповідно до п.7.ч.1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки -це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Виходячи з положень п.7.ч.1 ст. 1, ч.5 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», можна дійти висновку про те, що містобудівні умови та обмеження це основний документ, який визначає гранично допустимі параметри забудови та є вихідними даними для проєктування. Містобудівні умови та обмеження встановлюють саме граничні (гранично допустимі) значення, проєктування та будівництво об'єктів у меншій кількості або з меншими параметрами (висотою, площею, щільністю), ніж передбачено гранично допустимими параметрами забудови, що повністю відповідає вимогам містобудівної документації та не порушує інтересів громади чи держави.

Судом встановлено, що відповідно до затвердженої останньої редакції проєктної документації на будівництво (реєстраційний номер в ЄДЕССБ: PD01:3127-3749-6144-4664) від 22.01.2026р. (https://e- construction.gov.ua/document_detail/doc_id=3815517848617354872/optype=4), на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, Одеська область, Одеський район, Чорноморська територіальна громада, м. Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один), заплановано/здійснюється будівництво: вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянка вантажного автотранспорту; огорожі; покриття майданчика зберігання автотранспорту 1, покриття майданчика зберігання автотранспорту 2; покриття майданчика зберігання автотранспорту 3; покриття майданчика зберігання автотранспорту 4; візирувальні на шість проїздів з лабораторією; двох контрольно-пропускних пунктів; побутового приміщення з тепловим пунктом; приміщення для робітників комплексу; трансформаторної підстанції; очисних споруд дощових стоків; диспетчерської, генератора, освітлювальної вежі 8.1- 8.31.

При цьому, слід зауважити, що згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» об'єктами дорожнього сервісу є: спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно- евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.

За таких обставин, покриття майданчика для зберігання автотранспорту у складі об'єкта будівництва не є «сервісом» (послугою), а класифікується як об'єкт інфраструктури та елемент благоустрою, яка забезпечує господарську діяльність підприємства.

Суд також погоджується з позицією відповідача про те, що хибним є віднесення прокурором об'єкта будівництва «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, Чорноморська територіальна громада, м. Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один)» до об'єктів дорожнього сервісу, адже, відповідно до ГБН В.2.3.37641918-549:2018 «Майданчики для стоянки транспортних засобів та відпочинку учасників дорожнього руху» майданчик для стоянки транспортних засобів, це місце, де автовласнику можна залишити свій транспортних засіб для короткотермінового відпочинку.

У назві проєкта на будівництво об'єкта, міститься словосполучення «майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів», «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», які є технологічними майданчиками та складовими об'єкту будівництва, які забезпечують формування партій вантажу для подальшого направлення в межах логістичної інфраструктури ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» та водії транспортних засобів перебувають на території підприємства обмежений технологічним процесом час.

Відповідно до наказу Міністерства Економіки України від 16.05.2023р. № 3573 «Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000», до об'єктів транспортної інфраструктури відносяться « 2112 Вулиці та інші, дороги», які запроєктовані у проєкті на будівництво, що підтверджується витягом з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

У проєкті на будівництво відповідача не передбачено будівництво об'єктів, призначених для обслуговування учасників дорожнього руху, віднесених до класу « 1230» будівлі торгових центрів, універмагів, окремих магазинів та крамниць, зали для ярмарків, аукціонів, торгових виставок.

При цьому, «майданчик тимчасового зберігання тарних вантажів», «стоянка вантажного автотранспорту по чергах» є технологічними майданчиками для короткотривалого перебування вантажних засобів в межах логістичної інфраструктури з метою формування подібних за якістю партій з подальшим відправленням на термінали підприємства ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», що не є тотожним до об'єктів дорожнього сервісу у розумінні ст.1 Закону України «Про автомобільні дороги».

Також, слід зауважити, що відповідно до ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина І. Проектування Частина II. Будівництво", затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.09.2015 р. № 234:

14.1.2 У складі проектної документації на будівництво і реконструкцію автомобільних доріг доцільно передбачати відведення земельних ділянок для розміщення наступних об'єктів сервісу: майданчиків для відпочинку учасників дорожнього руху, кемпінгів, туристичних баз, готелів, мотелів, автозаправних станцій (АЗС), автозаправних газових накопичувальних станцій (АГНС), станцій технічного обслуговування (СТО).

14.2.1 Стоянки і майданчики для відпочинку та короткочасної зупинки автомобілів повинні проектуватися із врахуванням вимог ГБН В.2.3-218-549.

14.2.7 У проекті майданчиків для відпочинку необхідно передбачати можливість руху інвалідних колясок до всіх об'єктів побутового обслуговування (питне джерело, вбиральня тощо);

14.2.8 На майданчиках необхідно встановлювати маршрутні схеми з інформацією про розміщення на прилеглих до майданчика ділянках дороги автозаправних станцій, станцій технічного обслуговування, пунктів харчування, медичної допомоги та зв'язку, історичних та архітектурних пам'яток, готелів, кемпінгів та інших об'єктів.

14.2.9 При складанні генерального плану великих майданчиків (понад 25 автопоїздів) рекомендується зонувати територію з виділенням місць стоянок (окремо для легкових та вантажних автомобілів), зони профілактичного обслуговування автомобілів (естакади для огляду автомобілів, щити для регулювання фар тощо), зони побутового обслуговування з відповідним рівнем сервісу (питне джерело, місця для підігрівання та приготування їжі, місце харчування), санітарної зони (контейнери для сміття, туалет) згідно з ГБН В.2.3-218- 549.

Відповідно до ГБН В.2.3-37641918-549:2018 «Автомобільні дороги. Майданчики для стоянки транспортних засобів і відпочинку учасників дорожнього руху. Загальні вимоги проектування», який вийшов на заміну ГБН В.2.3-218-549:2010, «Споруди транспорту. Автомобільні дороги. Майданчики для короткочасної стоянки транспортних засобів і відпочинку. Загальні вимоги проектування» встановлено, що класифікація майданчики поділяється на: майданчики для відпочинку, майданчики для короткочасної зупинки автомобілів та майданчики для стоянки транспортних засобів, та мають на меті створення умов для відпочинку, безпечної зупинки в разі несправності або очікування.

Розділом 6 ГБН В.2.3-37641918-549:2018 «Загальні вимоги проектування» зазначаються вимоги обладнання майданчиків для стоянки транспортних засобів і відпочинку учасників дорожнього руху громадськими вбиральнями, контейнерними майданчиками для твердих побутових відходів, лавками, системами освітлення та інформаційними табло для водіїв.

«Майданчики тимчасового зберігання тарних вантажів» та «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», у складі логістичного ХАБу за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка 1 (один), обладнані технологічним устаткуванням (навіс на 6 проїздів, автоматичні пробовідбірники) та призначенні для короткотривалого перебування автотранспортних засобів з вантажем в межах технологічного очікування відбору проб та логістичного формування партії однакових по якості вантажів характерне для промислово- вантажних терміналів, що не передбачене ГБН В.2.3-37641918-549:2018 і не відноситься до об'єктів дорожнього сервісу.

Об'єкт будівництва, що будуються не підпадають під дію вимог ГБН В.2.3-37641918-549:2018 через відсутність функції відпочинку учасників дорожнього руху та призначені виключно для виконання вузькоспеціалізованих технологічних операцій із контролю фізико-технічних параметрів зерна й регулювання черговості його подачі на розвантаження, що класифікує перебування вантажних автомобілів на вказаній території як технологічну зупинку в межах технологічного процесу та виключає належність даного об'єкта до об'єктів дорожнього сервісу.

Об'єкт будівництва виконує виробничі функції, які передбачають перебування вантажного транспорту на майданчику і не є сервісною послугою «стоянки», а технологічною паузою в межах операцій приймання вантажу.

При цьому, відповідно до ГБН В.2.3.37641918-549:2018 «Майданчики для стоянки транспортних засобів та відпочинку учасників дорожнього руху», визначено, що майданчик для стоянки транспортних засобів, це місце, де автовласнику можна залишити свій транспортних засіб для короткотермінового відпочинку.

У назві проєкта на будівництво об'єкта, міститься словосполучення «майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів», «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», які є технологічними майданчиками та складовими об'єкту будівництва, які забезпечують формування партій вантажу для подальшого направлення в межах логістичної інфраструктури ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» та водії транспортних засобів перебувають на території підприємства обмежений технологічним процесом час.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», проєктна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Проєктна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником (ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Проєктна документація об'єкта будівництва, із назвою об'єкта «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка 1 (один)» (коригування проєкту), розроблена відповідно до діючих технічних норм, правил і стандартів.

У Розділі 1 «ВСТУП», тому №1, загальної пояснювальної записки 59/23-3010-П-00-ПЗ, «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м.Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1(один)» (коригування проєкту), зазначено:

Логістичний ХАБ призначений для відбору проб зерна, яке надходить автомобільним транспортом, проведення лабораторних аналізів з визначенням основних фізико-технічних параметрів зернових, короткочасного перебування на території вантажних автомобілей для формування подібних за якістю партій та відправленню партій на термінали ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел) з пристроєм для розвантаження автомобільного транспорту.

Доцільність розміщення вузла відбору проб на даному майданчику обумовлюється близькістю розміщення до існуючих виробничих, причальних потужностей та існуючих терміналів ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел), які обладнанні спорудами для розвантаження автомобілей. Даний об'єкт не є об'єктом дорожнього сервісу, не призначений для обслуговування учасників дорожнього руху та не є стоянкою у розумінні Закону України «Про автомобільні дороги».

Під терміном «стоянка» слід розуміти технологічні майданчики для короткотривалого перебування вантажних засобів в межах логістичної інфраструктури ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел).

Робота майданчика організована таким чином: автомобілі заїжджають на територію та реєструються двома диспетчерами на в'їзді; після реєстрації авто шикуються в чергу для відбирання проб; для відбирання проб на майданчику облаштовано навіс на 6 проїздів; перед початком відбирання проб авто розтентовують; після розтентування з автомобіля відбираються проби за допомогою автоматичних пробовідбірників; відібрана проба подається в лабораторію для визначення якості зернових, розташованого в автомобілі; після відбирання проб автомобіль затентовується та направляється на майданчик; авто короткочасно перебуває на майданчику поки проводяться лабораторні дослідження по визначенню якості зерна; після отримання результатів дослідження диспетчер формує партії автомобілів з зерном відповідної якості і направляє ці партії на ТОВ «Трансгрейнтермінал» (група Кернел) для розвантаження.

У даному випадку «стоянка вантажного автотранспорту по чергах», - це спеціально облаштовані майданчики, зона очікування для вантажівок (фур), де водії чекають своєї черги на проїзд до ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ», для розвантаження.

Згідно наявного в матеріалах справи висновку експертів Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. засл. Проф. М.С. Бокаріуса Полтавське відділення» №611 від 21.04.2026р. за результатами проведення комісійної судової будівельно- технічної експертизи експерти дійшли наступного висновку: на момент проведення натурного обстеження на земельній ділянці з кадастровим номером 511800000:02:034:0006, що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один), розміщені наступні об'єкти нерухомості, які були передбачені проєктом «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1 (один)» (коригування проекту), а саме: візирувальна на шість проїздів з лабораторією; побутове приміщення з тепловим пунктом; приміщення для робітників комплексу; трансформаторна підстанція; покриття майданчика зберігання автотранспорту; освітлювальна вежа (15 шт); огорожа.

На земельній ділянці з кадастровим номером 511800000:02:034:0006, що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один), на момент проведення натурного обстеження об'єкти нерухомості, які не передбачені проектом «Нове будівництво вузла відбору проб, майданчика тимчасового зберігання тарних вантажів та стоянки вантажного автотранспорту по чергах за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка1 (один)» (коригування проекту) відсутні.

Ознаки, які свідчили б про зміну функціонального призначення об'єктів нерухомості, що розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 511800000:02:034:0006, що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, місто Чорноморськ, вулиця Промислова, ділянка 1(один), та відхилення від діючих нормативних вимог не встановлені.

На підставі результатів проведеного дослідження проектної документації та аналізу чинних нормативних актів України у сфері будівництва, зокрема ДБН В.2.2- 43:2021 «Складські будівлі», ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» (із Змінами № 1 та № 2) та ГБН В.2.3-37641918-549:2018, встановлено, що будівництво (використання) об'єктів дорожнього сервісу на земельній ділянці за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Промислова, ділянка 1 (кадастровий номер 5110800000:02:034:0006), проектною документацією не передбачено.

Об'єкти будівництва (логістичний ХАБ), передбачені проектними рішеннями, повністю відповідають вимогам діючих нормативних документів України, що регулюють питання проектування, технічної безпеки та функціонального призначення об'єктів транспортної інфраструктури. Сукупність отриманих даних свідчить про те, що закладені у проекті технічні та технологічні показники відповідають державним стандартам, нормам і правилам, а їх реалізація забезпечує безпечну експлуатацію об'єктів за цільовим призначенням на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006.

Враховуючи все викладене, суд вважає, що прокурор дійшов помилкового висновку про те, що на оспорюваній земельній ділянці передбачено будівництво об'єктів дорожнього сервісу, натомість як у даному випадку відповідачем здійснюється будівництво обєктів транспортної ( забезпечення процесу перевезення та руху) чи інженерної (інженерні мережі та споруди, що забезпечують технічне функціонування території та не мають самостійного сервісного або комерційного призначення) інфраструктури.

Суд також звертає увагу на те, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України ( яке згідно свого Положення є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику: у сфері автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, надання послуг поштового зв'язку, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), мультимодальних перевезень, захисту критичної інфраструктури у секторах, за які відповідальне, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, дорожнього господарства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, з питань безпеки на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті, а також державного нагляду (контролю) за безпекою на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті) №1791 від 17.12.2025 р., ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» визнано таким, що відповідає критеріям, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період,затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 р., зазначеним у підпунктах 1, 5 та 6 пункту 2 Критеріїв та порядку, та критерію, зазначеному у підпункті 5 пункту 1 Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузях транспорту, поштового зв'язку, будівництва, енергоефективності та житлово-комунального господарства в особливий період.

Згідно пп.5 п.1. Критеріїв, визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузях транспорту, поштового зв'язку, будівництва, енергоефективності та житлово- комунального господарства в особливий період, здійснюється за такими критеріями: яке здійснює: обслуговування та зберігання вантажів в морському порту України, що підтверджується наявністю відповідного запису в Реєстрі морських портів України;

вантажно-розвантажувальні роботи в морському порту України, що підтверджуються документом, що засвідчує використання та/або експлуатацію причалу в морських портах України; або буксирування або криголамне проведення (операції) в морському порту України, що підтверджується договором на буксирування або криголамне проведення укладеним із адміністрацією відповідного морського порту; локалізацію та ліквідацію аварій (катастроф) на території чи в акваторії морського порту України, у взаємодії з державним підприємством «Адміністрація морських портів України», що підтверджується включенням сил та засобів суб'єкта господарювання до Плану локалізації та ліквідації аварій (катастроф) відповідного морського порту, затвердженого ДП «АМПУ»; або нагляд за виконанням на морських суднах вимог встановлених законодавством України та міжнародними договорами України в сфері торгового мореплавства, що підтверджується копією Угоди про уповноваження з надання послуг щодо нагляду за виконанням на українських суднах вимог, встановлених законодавством України та міжнародними договорами України у сфері торгового мореплавства, укладеної з Мінрозвитку чи Адміністрацією судноплавства, або виконання функцій Національного центру дальньої ідентифікації та контролю місцезнаходження суден; або перевезення вантажу або пасажирів морськими суднами або суднами внутрішнього плавання, що підтверджується договором морського перевезення/ коносаментом, договором перевезення пасажирів.

Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог прокурора щодо скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 19,4000 га кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 643354051108) та зобов'язання ТОВ «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» повернути Чорноморській міській раді Одеського району Одеської області земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1.

Згідно ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасний вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суде, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних осіб чи юридичних осіб, держави.

Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний. Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі №129/1033/13-ц (провадження №14-400цс19).

Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.

Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

Стандарт доказування «вірогідність доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016р. у справі «Дж. К. та Інші проти Швеції» («J.K. AND OTHERS v. SWEDEN») ЄСПЛ наголошує, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При винесені даного рішення суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010р. у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» (№4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Витрати по сплаті судового збору покласти на прокурора згідно положень ст.ст.123, 129 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви керівника Чорноморської окружної прокуратури в інтересах держави до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку площею 19,4000 га кадастровий номер 5110800000:02:034:0006 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 643354051108) та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ» повернути Чорноморській міській раді Одеського району Одеської області земельну ділянку площею 19,4000 га з кадастровим номером 5110800000:02:034:0006, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, 1- відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Повний текст рішення складено 28 травня 2026 р.

Суддя Н.В. Рога