ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
15.04.2026Справа № 910/15193/25
За позовомКомунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама"
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна група "Малліс"
простягнення 1395386,00 грн
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Луцька Ю.М.
Представники сторін:
від позивачаДекань М.І.
від відповідачаКриштоф Р.С.
Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна група "Малліс" про стягнення 1395386,00 грн витрат, понесених позивачем у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій зовнішньої реклами відповідача, з яких: компенсація витрат за демонтаж рекламних засобів у розмірі 459218,00 грн та 936168,00 грн компенсації витрат за зберігання рекламних засобів на складі.
Як стверджує позивач у позовній заяві, компенсація витрат, понесених підприємством, яке організувало або самостійно проводило демонтаж рекламного засобу, покладається на власника демонтованого рекламного засобу на підставі акту здачі-приймання виконаних робіт та виставленого рахунка у строк, вказаний у рахунку.
Оскільки відповідач оплатив витрати за демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами частково, на суму 187762,00 грн, то позивач просить суд стягнути з відповідача компенсацію решту витрат, пов'язаних з демонтажем 33 та зберіганням 39 рекламних конструкцій.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.12.2025 відкрито провадження у справі №910/15193/25, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 14.01.2026, встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 20 днів з дня вручення даної ухвали.
06.01.2026 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечив, зазначивши, зокрема, про те, що внаслідок збройної агресії рф проти України та введення воєнного стану, триваючого і донині, відповідач був змушений частково зупинити господарську діяльність до 2025 року та, відповідно, виконання зобов'язань. Також відповідач наголосив на можливості врегулювання спору у позасудовому порядку.
08.01.2026 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній проти тверджень відповідача, викладених у відзиві на позов, заперечив.
В підготовчому засіданні 14.01.2026 судом встановлено строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 10.02.2026 та відкладено підготовче засідання на 11.02.2026, про що позивача повідомлено відповідною ухвалою суду.
11.02.2026 від відповідача надійшло клопотання про відкладення судового засідання 11.02.2026.
11.02.2026 судом задоволено клопотання відповідача та відкладено підготовче засідання на 04.03.2026.
26.02.2026 від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі, в яких він зазначив, що позивач не надав суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження обставин зберігання ним демонтованих рекламних конструкцій, а також зауважив, що заявлені позивачем позовні вимоги в частині компенсації витрат за зберігання рекламних засобів не відповідають приписам законодавства, що регулює відповідні відносини.
02.03.2026 від позивача надійшли заперечення на додаткові пояснення.
У підготовчому засіданні 04.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.04.2026.
Представник позивача у судовому засіданні 01.04.2026 заявлені позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 01.04.2026 проти задоволення позовних вимог заперечив.
В судовому засіданні 01.04.2026 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення рішення та повідомлено про оголошення вступної та резолютивної частин рішення 15.04.2026 після перерви.
У судовому засіданні 15.04.2026 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
Закон України "Про рекламу" визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
У ч.1 ст.3 Закону України "Про рекламу" зазначено, що законодавство України про рекламу складається з Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Перелік основних нормативних актів, які визначають порядок розміщення зовнішньої реклами безпосередньо в місті Києві, включає: Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва №826/2002/16 від 22.06.2016) (Типові правила); Порядок розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затверджений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 №207 (Порядок №207), Правила розміщення рекламних засобів у місті Києві, затверджені рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №223/2445 (№223/2445).
За змістом ст.16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У п.24 Типових правил зазначено, що виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Відносини, які виникають у зв'язку із наданням дозволів на розміщення зовнішньої реклами у місті Києві та процедурою їх переоформлення, зміною й анулюванням, визначення вимог до технічного стану, художньо-естетичного вигляду та порядку розміщення рекламних засобів, умов користування місцями для розміщення зовнішньої реклами, що перебувають у комунальній власності, підстави та порядок здійснення демонтажу протиправно розміщених рекламних засобів, врегульовано Порядком №207 та Типовими правилами.
Процедура отримання суб'єктом господарювання дозволу на розміщення зовнішньої реклами в м.Києві, зокрема, необхідні умови та строки, детально регулюється розділом IІ Порядку №207.
Контроль за додержанням Порядку №207, що передбачено в п.2.10.1 цього ж Порядку, здійснює в межах своїх повноважень робочий орган, a також інші посадові особи, уповноважені в установленому порядку.
За змістом п.1.7 Порядку №207 робочим органом є Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Управління з питань реклами).
Відповідно до Положення про Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.03.2023 №6013/6054, основним завданням вказаного органу є регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами, вирішення питань пов'язаних з розміщенням вивісок та реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Підпунктом 5.25 вказаного Положення передбачено, що Управління з питань реклами приймає рішення про демонтаж засобів (засобів зовнішньої реклами та реклами на транспорт комунальної власності) та вивісок, організовує проведення відповідних робіт.
Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" (КП "Київреклама"), як це закріплено у п.1.12 Порядку №207, наділено повноваженнями на здійснення обстеження місць розміщення рекламних засобів (у тому числі і місць, де планується їх розміщення) відповідно до виданих в установленому порядку дозволів, погоджень, вимог їх розміщення та експлуатації, укладених договорів на право тимчасового користування місцями, складає акти обстежень та надає Управлінню з питань реклами матеріали щодо осіб, які планують встановити рекламні засоби або здійснили розміщення рекламних засобів з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до п.1.12.2 Порядку №207 КП "Київреклама" організовує або здійснює демонтаж рекламних засобів згідно з цим Порядком.
Згідно п.1.7 Порядку №207 самовільно встановлений рекламний засіб - це рекламний засіб, що розміщується без виданого в установленому порядку дозволу.
Пунктом 2 Типових правил визначено, що дозвіл це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу (п.24 Типових правил)
Як вже вказувалося вище, КП "Київреклама" відповідно до положень Порядку №207 наділено повноваженням щодо здійснення обстеження місць розміщення рекламних засобів та складання відповідних актів, які надає Управлінню з питань реклами.
За результами обстеження місць розміщення рекламних засобів працівниками КП "Київреклама" було встановлено, що відповідач всупереч приписам Порядку №207, Типових правил та ст.16 Закону України "Про рекламу" здійснив встановлення рекламних засобів без належних на те дозволів, за адресами:
1) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, проспект Повітряних сил;
2) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, проспект Відрадний, 50;
3) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, вул.Уманська, 40, бульвар Чоколівський;
4) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Святошинський район, вул.Кільцева дорога;
5) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Шевченківський район, вул.Стеценка, вул.Саратовська;
6) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, проспект Гузара Любомира, 30/28;
7) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, вул.Шаповала Генерала, напроти будинку 9;
8) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, вул.Солом'янська, 28;
9) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Святошинський район, вул.Симиренка, 5;
10) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Оболонський район, вул.Полярна, 12/1;
11) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Дніпровський район, вул.Братиславська;
12) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Дарницький район, вул.Здолбунівська, перехрестя з вул Ревуцького;
13) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, проспект Науки, 17/15;
14) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Дарницький район, вул.Бориспільська, 12Б;
15) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, Столичне шосе;
16) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, Столичне шосе;
17) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, Столичне шосе;
18) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, Столичне шосе, вул.Новопирогівська;
19) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Деснянський район, вул.Закревського Миколи, 23;
20) щит, що стоїть окремо (суцільний), м.Київ, Солом'янський район, Велика Кільцева дорога, розподільна смуга, паралельно вул.Садовій;
21) щит, що стоїть окремо (суцільний), м.Київ, Дарницький район, проспект Петра Григоренка, 5, 520 м від вул.Ахматової в напрямку від проспекта Бажана;
22) щит, що стоїть окремо (суцільний), м.Київ, Голосіївський район, Столичне шосе;
23) щит, що стоїть окремо (призматрон), м.Київ, Дніпровський район, проспект Леоніда Каденюка, 2/15;
24) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, вул.Саперно-Слобідська/провулок Феодосівський;
25) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, проспект Академіка Глушкова;
26) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, проспект Академіка Глушкова, 139;
27) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Святошинський район, вул.Якуба Колоса, 29;
28) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Деснянський район, проспект Лісовий, 31;
29) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Дніпровський район, Харківське шосе, на розі з вул.Празькою;
30) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Дніпровський район, вул.Миропільська, 27/16;
31) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Шевченківський район, вул.Загорівська, 8-10;
32) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Голосіївський район, вул.Юлії Здановської, 36А;
33) щит, що стоїть окремо, м.Київ, Солом'янський район, проспект Лобановського Валерія, 23.
Самовільне розміщення відповідачем вищеперелічених засобів зовнішньої реклами зафіксовано актами обстеження, які складені працівниками КП "Київреклама", копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідно до п.п.2.10.3, 2.10.4 Порядку №207 у разі порушення вимог цього Порядку уповноважені посадові особи робочого органу звертаються до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою про усунення порушень (Вимога) у визначений термін. Вимога направляється у письмовій формі поштою з повідомленням про вручення або вручається представнику розповсюджувачу зовнішньої реклами особисто під підпис. Розповсюджувач зовнішньої реклами вважається повідомлений належним чином про Вимогу щодо усунення порушень при розміщенні та експлуатації рекламних засобів, якщо рекомендоване повідомлення направлено за адресою місцезнаходження розповсюджувача зовнішньої реклами згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
До вимоги додається акт, в якому зафіксовані виявлені порушення, за підписом уповноваженої особи, що виявила та зафіксувала порушення.
Пунктом 3.7 розділу ІІ Порядку №207 визначено, що розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний усунути порушення, зазначені у Вимозі. Термін усунення порушення зазначається у Вимозі, але не може бути меншим ніж три робочі дні з дати ї отримання. Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний повідомити робочий орган про усунення порушення в письмовій формі в термін, визначений вимогою.
Усі вимоги щодо усунення виявлених порушень при розміщенні рекламного засобу на території міста Києва, оприлюднюються на офіційному вебсайті Управління з питань реклами одночасно з направленням вимоги в письмовій формі поштою.
Власник (користувач) рекламного засобу вважається повідомленим належним чином про вимогу щодо усунення порушень під час розміщення та експлуатації рекламного засобу, якщо рекомендоване повідомлення направлено за адресою місцезнаходження власника (користувача вивіски згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).
Управлінням з питань реклами на виконання вищевказаних приписів Порядку №207, на підставі виявлених порушень при розміщенні рекламних засобів за типом "Щит, що стоїть окремо", сформовано та направлено на адресу відповідача наступні вимоги:
- №000369-24 від 26.02.2024, №000373-24 від 26.02.2024, №000370-24 від 26.02.2024, №000386-24 від 26.02.2024, №000366-24 від 26.02.2024, №000357-24 від 26.02.2024, №000376-24 від 26.02.2024, №000385-24 від 26.02.2024, №000372-24 від 26.02.2024, №000365-24 від 26.02.2024, №000375-24 від 26.02.2024, №000383-24 від 26.02.2024, №000382-24 від 26.02.2024, №000389-24 від 26.02.2024, №000392-24 від 26.02.2024, №000387-24 від 26.02.2024, №000391-24 від 26.02.2024, №000390-24 від 26.02.2024, №000364-24 від 26.02.2024, суть порушення: самовільно встановлений рекламний засіб, термін усунення порушення: до 18.03.2024;
- №000623-24 віл 12.03.2024, №000622-24 від 12.03.2024, №000621-24 від 12.03.2024, суть порушення: після закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, або його анулювання, термін усунення порушення: до 02.04.2024;
- №004838-24 від 15.05.2024, №004847-24 від 15.05.2024, №004850-24 від 15.05.2024, №004852-24 від 15.05.2024, №004853-24 від 15.05.2024; №004849-24 від 15.05.2024, №004837-24 від 15.05.2024, суть порушення: без виданого у встановленому порядку дозволу, термін усунення порушення: до 05.06.2024;
- №007182-24 від 10.07.2024, №007181-24 від 10.07.2024, суть порушення: без виданого у встановленому порядку дозволу, термін усунення порушення: до 31.07.2024;
- №007245-24 від 17.07.2024, №007246-24 від 17.07.2024, суть порушення: без виданого у встановленому порядку дозволу, термін усунення порушень: до 07.08.2024.
Факт отримання вищевказаних вимог відповідач не заперечує.
Згідно п.3.5 Порядку №207 у разі потреби демонтажу рекламних засобів робочий орган складає перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу, затверджує його наказом та направляє до КП "Київреклама" або балансоутримувачу місця розташування для забезпечення його виконання.
У зв'язку з тим, що відповідач не виконав вимог щодо демонтажу рекламних засобів та не здійснив демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів, Управлінням з питань реклами прийняті накази від 19.03.2024 №457, від 03.04.2024 №543, від 06.06.2024 №886, від 01.08.2024 №1178, від 08.08.2024 №1220 "Про демонтаж рекламних засобів", які передані КП "Київреклама" для вжиття заходів в межах своїх повноважень, а саме: демонтажу рекламних засобів, які самовільно розміщенні відповідачем за переліченими вище адресами.
Відповідно до п.1.1 та п.1.4 статуту Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама", затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації 31.01.2007 №83 (у редакції розпорядження від 20.11.2017 №1456) підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва та входить до сфери управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Підприємство за своєю організаційною формою є комунальним унітарним підприємством і безпосередньо підпорядковується Управлінню з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
У п.п.4.2.4 п.4.2 зазначеного вище статуту КП "Київреклама" предметом діяльності підприємства є організація проведення демонтажу (монтажу) або здійснення власними силами та засобами демонтажу самовільно встановлених або встановлених з порушеннями законодавства рекламних засобів (спеціальних конструкцій) та вивісок у встановленому порядку.
Пунктом 3.1 розділу ІІІ Порядку №207 визначено, що демонтаж рекламних засобів (засобів та обладнання зовнішньої реклами) у цьому Порядку означає комплекс заходів, які передбачають відокремлення рекламного засобу разом з основою (за можливості) від місця їх розташування та транспортування на спеціально відведені території для подальшого зберігання.
Згідно п.3.2 Порядку №207 демонтаж та подальше зберігання рекламних засобів не передбачає переходу права власності на них до територіальної громади міста Києва крім випадків, передбачених п.3.16 цього Порядку.
Відповідно до п.3.3 Порядку №207 демонтаж рекламних засобів здійснюється відповідно до цього Порядку в разі, зокрема, виявлення самовільно встановлених рекламних засобів.
Пунктом 1.12.1 розділу І Порядку №207 визначено, що КП "Київреклама" здійснює обстеження місць розміщення рекламних засобів відповідно до виданих у встановленому порядку дозволів, погоджень, вимог їх розміщення та експлуатації, укладених договорів на право тимчасового користування місцями, складає акти обстежень та надає Управлінню з питань реклами матеріали щодо осіб, які порушили вимоги, встановлені цим Порядком
Відповідно до п.1.12.2 Порядку №207 КП "Київреклама" організовує або здійснює демонтаж рекламних засобів згідно з цим Порядком.
На підставі проведених обстежень фахівцями з відділу обстежень та обліку рекламних засобів КП "Київреклама", листами від 12.02.2024 №076/01-305, від 13.02.2024 №076/01-310, від 12.03.2024 №076/05-545, від 11.04.2024 №076/01-808, від 11.06.2024 №076/01-1335, від 18.06.2024 №076/01-1386, від 20.06.2024 №076/01-1411 було підготовлено та направлено Управлінню з питань реклами звіти обстежень місць розміщення рекламних засобів.
Згідно п.3.5 Порядку №207 у разі потреби демонтажу рекламних засобів Управління з питань реклами складає перелік рекламних засобів що підлягають демонтажу, затверджує його наказом та направляє до КП "Київреклама" або балансоутримувачу місця розташування для забезпечення його виконання.
За змістом п.п.3.7-3.9 розділу ІІІ Порядку №207 розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний усунути порушення, зазначені у Вимозі. Термін усунення порушення зазначається у Вимозі, але не може бути меншим ніж три робочі дні з дати її отримання. Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний повідомити робочий орган про усунення порушення в письмовій формі в термін, визначений Вимогою. Якщо розповсюджувач зовнішньої реклами самостійно не усунув виявлені порушення у термін, зазначений у Вимозі, демонтаж рекламних засобів здійснює КП "Київреклама", інші підрядні організації на підставі укладених КП "Київреклама" договорів або балансоутримувач місця. Організацію демонтажу або демонтаж здійснює КП "Київреклама" або балансоутримувач місця на підставі наказу робочого органу відповідно до цього Порядку. Демонтаж рекламних засобів здійснюється в межах технічних можливостей КП "Київреклама" або балансоутримувача місця з дотриманням вимог з безпеки виконання робіт та охорони праці без повідомлення розповсюджувача зовнішньої реклами про час здійснення демонтажу.
На підставі вищезазначених звітів, Управлінням з питань реклами прийнято накази "Про демонтаж рекламних засобів" від 19.03.2024 №9457, від 03.04.2024 №543, віл 06.06.2024 №886, від 01.08.2024 №1178, від 08.08.2024 №1220, згідно яких демонтажу підлягали рекламні засоби відповідача, у зв'язку із самовільним їх розміщенням власником.
На виконання зазначених наказів в період з 05.07.2024 - 13.09.2024 позивач здійснив демонтаж належних відповідачу рекламних засобів.
Пунктом 3.10 Порядку №207 визначено, що під час демонтажу рекламного засобу складається акт проведення демонтажу з фото або відеофіксацією, які надаються до нього. Копії відповідних актів наявні в матеріалах справи та оглянуті судом.
Таким чином, позивач, в межах наданих повноважень та покладених на нього органами місцевого самоврядування обов'язків, мав право на здійснення демонтажу рекламних засобів, що належать відповідачу.
В подальшому, після проведення демонтажу КП "Київреклама" складається такий комплект документів: акт здачі-приймання виконаних робіт по демонтажу із зазначенням характеру робіт та їх вартості та калькуляція вартості витрат за виконані роботи з демонтажу.
При визначенні розміру компенсації витрат на проведення демонтажу самовільно розміщеного рекламного засобу, що покладається на рекламорозповсюджувача (законного користувача) демонтованої рекламної конструкції, КП "Київреклама" керується плановою собівартістю робіт (кошторис), розробленою на основі аналітичного нормування, що передбачає визначення допустимої величини витрат часу, матеріалів, палива, та інших ресурсів для виконання робіт.
Компенсація витрат, понесених КП "Київреклама" або балансоутримувачем місця, покладається на розповсюджувача зовнішньої реклами, рекламні засоби якого демонтовано, на підставі акта приймання-передачі виконаних робіт з демонтажу із зазначенням характеру робіт та їх вартості, що надається за заявою розповсюджувача зовнішньої реклами, та виставленого рахунка, який формується на підставі звіту про проведення демонтажних робіт. Компенсація витрат здійснюється у строк, зазначений у рахунку. Компенсація витрат КП "Київреклама" або балансоутримувача місця за зберігання демонтованого рекламного засобу здійснюється розповсюджувачем зовнішньої реклами (за період з дати демонтажу рекламного засобу по дату повернення рекламного засобу включно) на підставі виставленого підприємством рахунка. Демонтаж рекламних засобів проводиться без відшкодування витрат, здійснених розповсюджувачем реклами (за змістом п.3.12 Порядку №207).
З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровувалися на адресу відповідача листи-вимоги від 13.01.2025 та від 11.07.2025 про відшкодування витрат за демонтаж рекламних засобів та зберігання рекламних конструкцій, однак відповідач ці вимоги задовольнив частково.
Всього, за твердженнями позивача, сума невідшкодованих витрат, понесених позивачем у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій зовнішньої реклами відповідача, складає 1395386,00 грн, з яких: компенсація витрат за демонтаж рекламних засобів на суму 459218,00 грн та компенсація витрат за зберігання рекламних засобів на складі на суму 936168,00 грн.
При цьому, як вже вказувалося судом, з аналізу наведених вище положень чинного законодавства вбачається, що компенсація витрат, понесених підприємством, яке організувало або самостійно проводило демонтаж рекламного засобу, покладається на власника демонтованого рекламного засобу на підставі акту здачі-приймання виконаних робіт та виставленого рахунка. Компенсація витрат здійснюється в строк, вказаний у рахунку.
Наказом від 23.04.2024 №20 "Про затвердження та введення в дію планової собівартості робіт з демонтажу рекламних засобів (вивісок)" (Наказ про планову собівартість), затверджено та введено дію планову собівартість робiт з демонтажу рекламних засобів (вивісок), в залежності від типу рекламних конструкції та транспортних засобів, що використовувались при проведенні демонтажних робіт.
У відповідності до додатку №1.4 до Наказу про планову собівартість, собівартість робіт із демонтажу одного рекламного засобу складає 13156,00 грн.
Отже, загальна сума витрат згідно виставлених рахунків за демонтаж 33 рекламних засобів складає 459218,00 грн.
Відповідно до наказу від 12.03.2015 №12 "Про затвердження положення з планування обліку і калькулювання собівартості зберігання демонтованих рекламних конструкцій" планування та облік витрат на зберігання рекламних конструкцій здійснюється за кожним типом конструкції, відповідно до типового класифікатора конструкцій.
Це виконується шляхом розподілу загальних витрат на зберігання на основі планового об'єму рекламного засобу або на основі фактичного об'єму демонтованої конструкції поділеного на планову собівартість однієї одиниці складської потужності.
Наказом від 20.05.2024 №23 "Про затвердження та введення в дію планової собівартості зберігання демонтованих рекламних конструкції" (Наказ про зберігання) затверджено та введено в дію планову собівартість зберігання демонтованих рекламних засобів та вивісок, в залежності від типу, згідно додатків до наказу на складі (майданчику) КП "Київреклама".
Додатком №7 Наказу про зберігання встановлено вартість зберігання рекламної конструкції типу-щит, що стоїть окремо, за 1 добу у розмірі 57,00 грн з ПДВ.
Таким чином, станом на 28.11.2025 компенсація витрат за зберігання 39 рекламних засобів відповідача складає 936168,00 грн.
Отже, враховуючи наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов висновку, що позивач належним чином підтвердив факт демонтажу та подальшого зберігання рекламних засобів відповідача, з огляду на що у відповідача виник обов'язок компенсувати позивачу відповідні витрати.
Суд відхиляє твердження відповідача про те, що позивачем належним чином не доведено факту зберігання рекламних засобів відповідача, адже відсутні обґрунтовані підстави вважати ці обставини недостовірними.
Оскільки судом встановлені обставини належного підтвердження позивачем факту демонтажу рекламних засобів відповідача, щодо чого відповідач в ході розгляду справи не заперечив, компенсації за рахунок відповідача підлягають витрати позивача на демонтаж рекламних засобів на суму 459218,00 грн. Отже, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо компенсації витрат за зберігання рекламних засобів на складі, суд зазначає таке.
Відповідно до п.3.14 Порядку №207 демонтовані рекламні засоби можуть бути передані на тимчасове зберігання підприємству, установі, організації на підставі договору та акта приймання-передачі з переліком, в якому зазначено їх характеристики.
Зберігання демонтованих рекламних засобів здійснюється протягом дванадцяти місяців. У разі розгляду судових справ, пов'язаних з демонтажем рекламних засобів, зберігання здійснюється на весь строк розгляду судової справи до прийняття рішення, що набрало законної сили (п.3.15 Порядку №207).
Згідно приписів п.3.16 Поряду №207 демонтовані рекламні засоби підлягають реалізації або утилізації після публікації у місцевих друкованих засобах масової інформації, якщо:
3.16.1 Після закінчення встановленого строку зберігання демонтованих рекламних засобів їх розповсюджувачі зовнішньої реклами не звернулися за поверненням рекламних засобів.
3.16.2 Після закінчення встановленого строку зберігання демонтованих рекламних засобів їх розповсюджувачі не компенсували витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та зберіганням рекламних засобів або не надали документів, які підтверджують право власності (користування) на такі рекламних засобів.
За висновками суду, згідно наведених вище положень Порядку №207 максимальний строк зберігання демонтованих рекламних конструкцій (за відсутності судового спору щодо законності демонтажу рекламних конструкцій) становить 12 місяців (365 днів), після чого такі конструкції підлягають реалізації або утилізації позивачем.
Натомість, позивач просить суд стягнути з відповідача компенсацію коштів за зберігання демонтованих рекламних засобів за період більше, ніж 12 місяців, що суперечить вищевказаним положенням Порядку №207.
Отже, за здійсненим судом розрахунком, обґрунтованим є стягнення з відповідача на користь позивача компенсації за зберігання рекламних засобів на загальну суму 768645,00 грн, яка нарахована судом в рамках 12 місяців такого зберігання.
За таких обставин, враховуючи всі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене всі інші клопотання та заяви, доводи та міркування учасників справи відповідно залишені судом без задоволення і не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду стосовно наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно положень п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна група "Малліс" (03150, місто Київ, вулиця Анрі Барбюса, будинок 5, ідентифікаційний код 24924826) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" (04070, місто Київ, Боричів Узвіз, будинок 8, ідентифікаційний код 26199714) компенсацію витрат за демонтаж рекламних засобів у розмірі 459218 (чотириста п'ятдесят дев'ять тисяч двісті вісімнадцять) грн 00 коп., 768645 (сімсот шістдесят вісім тисяч шістсот сорок п'ять) грн 00 коп. компенсації витрат за зберігання рекламних засобів на складі та 18417 (вісімнадцять тисяч чотириста сімнадцять) грн 95 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 29.05.2026
Суддя Ю.М. Смирнова