Постанова від 26.05.2026 по справі 766/6683/26

Справа №766/6683/26

н/п 3/766/1948/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2026 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючої судді: Дорошинської В.Е.,

за участю секретаря: Передерей І.О.,

прокурора: Смирнової Я.О.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому дистанційному судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Херсона, матеріали справи про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берегове Білозерського району Херсонської області України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на момент вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, поліцейський-водій відділення поліції № 1, сержант поліції, на теперішній час з 07.03.2026 проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 ЗСУ, старший майстер 1 рухомої ремонтної майстерні, матрос,

- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , відповідно до наказу начальника ГУНП в Херсонській області від 04.10.2023 № 412 о/с «Про особовий склад» був призначений на посаду поліцейського-водія відділення поліції № 1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області та присвоєно спеціальне звання сержант поліції. 08.02.2018 ОСОБА_1 склав присягу на вірність Українському народові. Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Отже, ОСОБА_1 є поліцейським, згідно пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією.

Відповідно до наказу начальника ГУНП в Херсонській області від 16.12.2025 № 564 о/с «Про особовий склад» сержанта поліції ОСОБА_1 , згідно з п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, з 16.12.2025.

Так, ОСОБА_1 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, являючись відповідно до пп. «з» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, а саме: 28.03.2026 року (повинен був подати декларацію при звільнені до 23:59 год. 16.03.2026 року), без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні.

Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт невчасного подання декларації при звільненні з порушенням встановлених термінів, провину визнав у повному обсязі.

Прокурор в судовому засіданні підтримала складений протокол з викладених у ньому підстав, вважала, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатні докази на підтвердження провини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією та притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши стягнення в мінімальних межах санкції.

Оцінюючи викладене, необхідно враховувати таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належними доказами по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу(ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Встановлення наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 складу корупційного правопорушення має відбуватись через призму оцінки норми абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, відповідно до якої особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

З огляду на викладену норму, на осіб, зазначених в ній, покладено обов'язок подання декларації, за несвоєчасне подання якої без поважних причин передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Отже, необхідним є встановлення в першу чергу факту несвоєчасності подання декларації, тобто поза строком визначеним законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

ОСОБА_1 , відповідно до наказу начальника ГУНП в Херсонській області від 04.10.2023 № 412 о/с «Про особовий склад» був призначений на посаду поліцейського-водія відділення поліції № 1 ХРУП ГУНП в Херсонській області та присвоєно спеціальне звання сержант поліції. 08.02.2018 склав присягу на вірність Українському народові.

Отже, ОСОБА_1 є поліцейським, згідно пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією.

Згідно з ч.2 ст.3 Закону України «Про Національну поліцію» на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п.п. 2 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України «Про Національну поліції», днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про таке звільнення.

Відповідно до наказу начальника ГУНП в Херсонській області від 16.12.2025 № 564 о/с «Про особовий склад» сержанта поліції ОСОБА_1 , згідно з п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, з 16.12.2025.

Отже, днем припинення ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є 16.12.2025, тобто день видання наказу про його звільнення зі служби в поліції.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, території Білозерської селищної та Херсонської міської територіальних громад Херсонського району Херсонської області, де ОСОБА_1 постійно виконував свої службові повноваження, з 01.05.2023 є територією активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відповідно до ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, перелік яких визначається в установленому законодавством порядку, зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення чи скасування воєнного стану, звільнення (припинення повноважень) або визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових дій, на якій суб'єкт декларування перебуває.

Таким чином, поліцейський-водій ВП № 1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області сержант поліції ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні» до 23:59 годин 16.03.2026 включно.

Разом з цим, ОСОБА_1 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні» лише 28.03.2026 о 04:21, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/documents/2ac33f6f-3f23-4a5d-a39c-2e22094c66ed).

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи на вищевказаній посаді, свої службові обов'язки на постійній основі виконував на територіях Білозерської селищної та Херсонської міської територіальних громад Херсонського району Херсонської області. З дня його звільнення зі служби в поліції по 07.03.2026, коли він уклав контракт про проходження військової служби в ЗСУ, він не займав посад, пов'язаних з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тобто після його звільнення зі служби в поліції він не був суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом декларування. Перебуваючи на військовій службі в Збройних Силах України, ОСОБА_1 не є військовою посадовою особою, отже не є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом декларування. Протягом служби в поліції ОСОБА_1 неодноразово, як усно, так і письмово, під його особистий підпис були роз'яснені вимоги та обмеження, передбачені ЗУ «Про запобігання корупції», в тому числі щодо декларування. Розуміння цього підтверджується своєчасним поданням ОСОБА_1 11.02.2018, 05.01.2019, 27.02.2020, 20.03.2024, 14.03.2025, 20.03.2026 попередніх декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, різних типів. В період часу з 16.12.2025 по 16.03.2026, тобто в період часу подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні», він не мав якихось фізичних обмежень, які б могли йому завадити своєчасно її подати.

Крім того встановлено, що протягом періоду декларування та подання вищевказаної декларацій ні ОСОБА_1 , ні члени його родини не були військовослужбовцями (ЗСУ, ДПСУ, НГУ тощо) або поліцейськими поліції особливого призначення і не були залучені до ведення бойових дій, здійснення службових повноважень на постійній основі, не перебували на тимчасово окупованих територіях, не були полоненими та інтернованими. Також не мали поранень, контузій, каліцтв, захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби чи інших службових повноважень, не перебували на стаціонарному лікуванні або у відпустці для лікування/реабілітації, не були направлені до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, тобто ОСОБА_1 не мав правових підстав відстрочення подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні», передбачених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Отже, перевіркою встановлено відсутність у ОСОБА_1 поважних причин несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні».

Так вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- наказом начальника ГУНП в Херсонській області від 04.10.2023 № 412 о/с «Про особовий склад»;

- присягою на вірність Українському народові від 08.02.2018;

- наказом начальника ГУНП в Херсонській області від 16.12.2025 № 564 о/с «Про особовий склад»;

- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- поясненнями ОСОБА_1 ;

- листом ГУНП в Херсонській області від 06.04.2026 № 13152-2026;

-листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.04.2026 № 913 ВихЗВГ 472 12 2 738;

- листом військової частини НОМЕР_2 від 23.04.2026 № 1364/776;

- листом НАЗК від 14.05.2025 № 200-03/41908-25;

- листом НАЗК від 17.06.2025 № 47-09/52442-25;

- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

Оцінюючи наведені вище докази, суд приходить до висновку, що факти викладені в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження і під час судового розгляду. Досліджені судом докази узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, допущеного ОСОБА_1 правопорушення, ставити їх під сумнів жодних підстав немає.

ОСОБА_1 підтвердив свою обізнаність щодо обов'язку подання декларації, крім того на момент звільнення був додатково попереджений про необхідність подання відповідної декларації, обов'язок подання якої виник з моменту звільнення 16.12.2025 року. Мав в своєму розпорядженні цифровий підпис, а ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у вказаний період працювала в штатному режимі. Крім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечив того факту, що саме внаслідок власної бездіяльності (недбалості) не виконав покладений на нього Законом обов'язок.

Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а ОСОБА_1 був обізнаний щодо свого обов'язку, мав можливість його виконати.

Відповідно до показів вбачається, що ОСОБА_1 провину визнав у повному обсязі. З огляду на викладене, дослідженими доказами підтверджено обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Останні повністю доводять факт вчинення останнім правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності суд виходить з наступного.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_2 який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вину визнав та розкаявся у вчиненому, вважаю за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір в сумі 665,60 грн.

Керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берегове Білозерського району Херсонської області України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на момент вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, поліцейський-водій відділення поліції № 1, сержант поліції, на теперішній час з 07.03.2026 проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 ЗСУ, старший майстер 1 рухомої ремонтної майстерні, матрос, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

(Номер рахунку (IBAN): UA408999980313060106000021456; Одержувач ГУК у Херсонській обл./Херсон МТГ 21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959517; Банк отримувач Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берегове Білозерського району Херсонської області України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на момент вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, поліцейський-водій відділення поліції № 1, сержант поліції, на теперішній час з 07.03.2026 проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 ЗСУ, старший майстер 1 рухомої ремонтної майстерні, матрос, на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.

(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти)днів з дня винесення постанови.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

СуддяВ. Е. Дорошинська