Справа № 766/7519/26
н/п 3/766/2000/26
28 травня 2026 року року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Головуючого судді Іванцової Н.К.,
За участю секретаря судового засідання Бацули К.О.,
Прокурора (в режимі відеоконференції) Гальченка В.М.,
Особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності (в режимі відеоконференції) ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли Херсонського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ,-
встановив:
ОСОБА_1 , припинивши 12.05.2025 свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, тобто будучи поліцейським, а отже і суб'єктом декларування та відповідальності, згідно зі ст. 1 та п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (02.04.2026 о 19:51), без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2025 рік «після звільнення».
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор Гальченко В.М. у судовому засіданні обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому просив притягнути його до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав. Зазначив, що пропустив строк подання декларація з власної необачності.
Вину ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджують наступні досліджені і перевірені судом докази:
- протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №13/2026 від 11.05.2026 року, в якому викладені обставини вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень;
- відомості з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- наказ начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 07.12.2022 № 902 о/с «Про особовий склад»;
- присяга працівника поліції від 11.10.2019;
- наказ начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 29.03.2024 № 108 о/с «Про особовий склад»;
- наказ начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 12.05.2025 № 194 о/с «Про особовий склад»;
- пояснення ОСОБА_1 ;
- лист Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 14.04.2026 № 15763-2026;
- лист НАЗК від 14.05.2025 № 200-03/41908-25;
- лист НАЗК від 17.06.2025 № 47-09/52442-25.
Наявні в матеріалах справи докази є належними і допустимими, логічно пов'язаними й взаємодоповнюючими один одного, за відсутності суперечностей між ними, а відтак є достатніми в сукупності для визнання доведеним факту того, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність встановлена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі наказу начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 07.12.2022 № 902 о/с «Про особовий склад» лейтенанта поліції ОСОБА_1 , який прибув з Головного управління Національної поліції в Київській області, призначено на посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області. 11.10.2019 ОСОБА_1 складено присягу працівника поліції.
На підставі наказу начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 29.03.2024 № 108 о/с «Про особовий склад», лейтенанту поліції ОСОБА_1 з 31.03.2024 було присвоєне чергове спеціальне звання середнього складу поліції «старший лейтенант поліції».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Отже виходячи з вищевикладеного, старший лейтенант поліції Оксенюк В.В., перебуваючи на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, є поліцейським.
Відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію», на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
На підставі наказу начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 12.05.2025 № 194 о/с «Про особовий склад» інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , згідно з п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за власним бажанням з 12.05.2025.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України «Про Національну поліції», днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про таке звільнення. Отже, днем припинення ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є 12.05.2025, тобто день видання наказу про його звільнення зі служби в поліції.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація-декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 1 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Таким чином інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2025 рік «після звільнення» до 23:59 годин 31.03.2026 включно.
Відповідно до п. 1 розділу IІI «Строки зберігання документів у Реєстрі» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36609, усі документи, які суб'єкт декларування подав до Реєстру, зберігаються в Реєстрі й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині Реєстру відповідно до цього Порядку. У разі створення виправленої декларації первинний документ, до якого вносяться виправлення, не видаляється і зберігається в Реєстрі.
Разом з цим, ОСОБА_1 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2025 рік «після звільнення» лише 02.04.2026 о 19:51, тобто несвоєчасно.
01.09.2022, 12.05.2025 ОСОБА_1 особисто під підпис був ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо строків подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, їх типів, в тому числі щорічної декларації «після звільнення». Також ОСОБА_1 було роз'яснено про кримінальну та адміністративну відповідальність за порушень вищевказаних вимог Закону України «Про запобігання корупції».
У ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2026 по 31.03.2026 включно було 90 календарні дні для з'ясування строків подання, внесення до щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2025 рік «після звільнення» достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак останній цим не скористався.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, суд вважає за необхідне з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, накласти на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись, ст. ст. 36,172-6, 283, 284 КУпАП, суд,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
(Номер рахунку (IBAN): UA408999980313060106000021456, Одержувач ГУК у Херсонській обл./Херсон МТГ/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
(Отримувач коштів : ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідност. 307 КУпАПштраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно ізст. 308 КУпАПбуде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
СуддяН. К. Іванцова