Справа №295/8591/26
1-кс/295/3292/26
28.05.2026 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участі секретаря с/з ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні внесене в кримінальному провадженні №42024062020000131 старшим слідчим СВ Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 , та погоджене прокурором Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів
Старший слідчий СВ Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира із указаним клопотанням, в якому послався на те, що слідчим відділом Житомирського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024062020000131 від 26.09.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється за фактом зловживання службовим становищем, всупереч інтересам служби, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , які 27.09.2007 року, всупереч чинного законодавства, прийняли рішення № 738 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна» щодо майнового комплексу за адресою: АДРЕСА_1 , чим спричинили істотної шкоди інтересам територіальної громади.
Так, встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 194 від 16.04.1981 базу-стоянку плавальних засобів остаточною балансовою вартістю 10 874 крб. 38 коп., яка була комунальною власністю територіальної громади м. Житомира, передано на баланс ІНФОРМАЦІЯ_2 ДСТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Також, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.10.1992 ухвалено прийняти певне майно у міську комунальну власність та затверджено перелік майна комунальної власності міської ради народних депутатів.
Згідно з п. 1.2 Додатку №1 до вказаного рішення до переліку підприємств комунальної власності міської Ради народних депутатів віднесено ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У подальшому, на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 738 від 27.09.2007 «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна» Всеукраїнському фізкультурно-спортивному товариству « ІНФОРМАЦІЯ_3 видано свідоцтво про право власності на майновий комплекс водно-веслувальної бази, розташованої в АДРЕСА_1 , що складається з 10 об'єктів нерухомого майна.
Надалі, відповідно до договору купівлі-продажу від 27.11.2007 ІНФОРМАЦІЯ_3 передало у власність за 124 040 грн. наведений майновий комплекс ПП « ОСОБА_5 ».
Реєстрація права власності на водно-веслувальну базу за ПП « ОСОБА_5 » проведена 12.12.2007 комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Житомирської обласної ради.
Також, комунальним підприємством повторно 19.12.2011 проведено реєстрацію права власності на комплекс та видано ПП « ОСОБА_5 » свідоцтво про право власності серії НОМЕР_1 .
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 від 22.03.2019 у справі №295/11675/15-ц, залишеним без змін постановою ІНФОРМАЦІЯ_8 від 15.03.2021, відмовлено у задоволенні позову заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі територіальної громади м. Житомира в особі ІНФОРМАЦІЯ_9 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_3 , ПП « ОСОБА_5 », фізичних осіб про визнання права власності, визнання незаконним та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 , визнання недійсним свідоцтва про право власності, витребування майна з чужого незаконного володіння.
Апеляційним судом встановлено, що майновий комплекс водно-веслувальної бази, розташованої по АДРЕСА_2 , згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.10.1992 належить до комунальної власності.
Однак, у задоволенні позову відмовлено у зв'язку зі спливом строків позовної давності, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_10 було відомо про факт відчуження спірного майна ще у 2008 році та у визначені законом строки нею не вживалися заходи для оскарження оспорюваного рішення.
Ураховуючи викладене, оскільки саме на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 738 від 27.09.2007 з комунальної власності вибув майновий комплекс водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 , у діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Крім того, досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється за фактом неналежного виконання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них упродовж 2020-2024 років, всупереч визначених Земельним кодексом України цілей, внаслідок чого здійснено передачу земельних ділянок в оренду низці фізичних осіб та Приватному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що знаходяться в межах прибережної захисної смуги р. Тетерів за адресою: АДРЕСА_2 , що завдало істотної шкоди громадським інтересам.
Так, Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 №767 від 26.09.2014 ПП « ОСОБА_5 » надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, загальна площа земельної ділянки 2,2376 га кадастровий номер 1810136300:11:023:0006 (адреса розташування: АДРЕСА_1 ).
В подальшому, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 № 206 від 28.04.2016 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку, що розташована по АДРЕСА_1 та здійснено поділ на земельні ділянки з кадастровими номерами: 1810136300:11:023:0022, 1810136300:11:023:0023, 1810136300:11:023:0024, 1810136300:11:023:0025, 1810136300:11:023:0026, 1810136300:11:023:0027, 1810136300:11:023:0028, 1810136300:11:023:0029, 1810136300:11:023:0030, 1810136300:11:023:0031, 1810136300:11:023:0032, 1810136300:11:023:0033, 1810136300:11:023:0034, 1810136300:11:023:0035, 1810136300:11:023:0036.
За результатами здійснення робіт із землеустрою в Державному земельному кадастрі зареєстровано 15 земельних ділянок за відповідною адресою із цільовим призначенням - «для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення», які протягом 2020-2024 років передані ІНФОРМАЦІЯ_12 в оренду фізичним особам та ПП « ОСОБА_5 ».
Виходячи з обставин кримінального провадження, надання дозволу про розроблення технічної документації щодо поділу земельної ділянки та її подальше затвердження фактично призвело до неправомірного розподілу земельної ділянки, що зменшило надходження до міського бюджету грошових коштів, які сплачувались орендарями за користування такою земельною ділянкою.
Крім того, такий розподіл земельних ділянок надав змогу ПП « ОСОБА_5 » реалізувати об'єкти незавершеного будівництва фізичним особам, що як наслідок, призвело до забудови земель рекреаційного призначення житловими будинками.
У свою чергу, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 не забезпечено контролю за використанням і охороною земель рекреаційного призначення комунальної власності, що призвело до їх нераціонального розподілу без урахування інтересів суспільства та порушення особливого режиму їх використання. Як наслідок, відбулась фактична зміна їх цільового призначення (організації відпочинку населення, туризм та проведення спортивних заходів) на землі житлової забудови усупереч вимог земельного, водного та містобудівного законодавства.
З огляду на викладене, в діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 , вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Слідчий зазначає, що з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування з приводу вищезазначених фактів, а також встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, у тому числі встановлення посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 які безпосередньо приймали участь в прийняті відповідних рішень, існує нагальна потреба у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 ), а саме:
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 738 від 27.09.2007, на підставі якого з комунальної власності вибув майновий комплекс водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, обґрунтування тощо) складені в результаті розгляду питання щодо передачі майнового комплексу водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 у приватну власність;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо передачі майнового комплексу водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 у приватну власність;
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №767 від 26.09.2014, відповідно до якого ПП « ОСОБА_5 » надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006, а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання щодо надання ПП « ОСОБА_5 » дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо надання ПП « ОСОБА_5 » дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006;
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №206 від 28.04.2016, відповідно до якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання про погодження та затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 ;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо погодження та затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 , з наданням підтверджуючих документів;
- договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами: 1810136300:11:023:0022, 1810136300:11:023:0023, 1810136300:11:023:0024, 1810136300:11:023:0025, 1810136300:11:023:0026, 1810136300:11:023:0027, 1810136300:11:023:0028, 1810136300:11:023:0029, 1810136300:11:023:0030, 1810136300:11:023:0031, 1810136300:11:023:0032, 1810136300:11:023:0033, 1810136300:11:023:0034, 1810136300:11:023:0035, 1810136300:11:023:0036 за період з 28.04.2016 по теперішній час., а також організаційно-розпорядчих документів, які слугували підставою для укладення таких договорів оренди (у тому числі клопотання, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, тощо);
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №308 від 06.09.2016, відповідно до якого земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028 передана у приватну власність ОСОБА_6 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо;
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання передачі у приватну власність ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання передачі у приватну власність ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028.
Оскільки за змістом частини третьої статті 99 КПК України сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа, то на переконання сторони обвинувачення, на стадії досудового розслідування є необхідність вилучення саме оригіналів вищевказаних документів, що надасть змогу використати їх як доказ у суді.
Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
З матеріалів клопотання вбачається, що Житомирським РУП №1 ГУНП в Житомирській області в рамках кримінального провадження №42024062020000131 здійснюється досудове розслідування за фактом зловживання службовим становищем, всупереч інтересам служби, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , які 27.09.2007 року, всупереч чинного законодавства, прийняли рішення № 738 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна» щодо майнового комплексу за адресою: АДРЕСА_1 , чим спричинили істотної шкоди інтересам територіальної громади, а також за фактом неналежного виконання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них упродовж 2020 -2024 років, якими всупереч визначених земельним кодексом цілей, здійснено передачу земельних ділянок в оренду низці фізичних осіб та Приватному підприємству « ОСОБА_7 », котрі знаходяться в межах прибережної захисної смуги р. Тетерів за адресою: АДРЕСА_2 , що завдало істотної шкоди громадським інтересам. Попередня правова кваліфікація кримінальних правопорушень, передбачена ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до положень п.п. 2, 3 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З огляду на викладене, а також доведення слідчим наявності достатніх підстав вважати, що ці документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а довести обставини, викладені у клопотанні, іншим способом не представляється можливим, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Розгляд клопотання проведено за відсутності особи, у володінні якої перебувають речі чи документи, з урахуванням достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза їх зміни або знищення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 99, 132, 159, 160, 163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати старшому лейтенанту поліції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , лейтенанту поліції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області ОСОБА_8 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 ), а саме:
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 738 від 27.09.2007, на підставі якого з комунальної власності вибув майновий комплекс водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, обґрунтування тощо) складені в результаті розгляду питання щодо передачі майнового комплексу водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 у приватну власність;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо передачі майнового комплексу водно-веслувальної бази ІНФОРМАЦІЯ_5 у приватну власність;
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №767 від 26.09.2014, відповідно до якого ПП « ОСОБА_5 » надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006, а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання щодо надання ПП « ОСОБА_5 » дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо надання ПП « ОСОБА_5 » дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0006;
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №206 від 28.04.2016, відповідно до якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання про погодження та затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 ;
- документи щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання щодо погодження та затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 , з наданням підтверджуючих документів;
- договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами: 1810136300:11:023:0022, 1810136300:11:023:0023, 1810136300:11:023:0024, 1810136300:11:023:0025, 1810136300:11:023:0026, 1810136300:11:023:0027, 1810136300:11:023:0028, 1810136300:11:023:0029, 1810136300:11:023:0030, 1810136300:11:023:0031, 1810136300:11:023:0032, 1810136300:11:023:0033, 1810136300:11:023:0034, 1810136300:11:023:0035, 1810136300:11:023:0036 за період з 28.04.2016 по теперішній час., а також організаційно-розпорядчих документів, які слугували підставою для укладення таких договорів оренди (у тому числі клопотання, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, тощо);
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 №308 від 06.09.2016, відповідно до якого земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028 передана у приватну власність ОСОБА_6 , а також документи, які слугували підставою для прийняття такого рішення (у тому числі клопотання, заяви, доповіді, співдоповіді, доповідні записки, довідкові матеріали, техніко-економічні обґрунтування, тощо);
- організаційно-розпорядчі документи (накази, розпорядження, рішення, доповідні записки, інформації, листи резолюції, довідки, тощо) складені в результаті розгляду питання передачі у приватну власність ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028;
- документів щодо посадових осіб органу місцевого самоврядування (у тому числі виконавчого комітету), які безпосередньо розглядали питання передачі у приватну власність ОСОБА_6 земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:11:023:0028.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді.
Строк дії ухвали про тимчасовий доступ до 27.06.2026 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1