Постанова від 27.05.2026 по справі 725/5091/26

Єдиний унікальний номер 725/5091/26

Номер провадження 3/725/1034/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2026.

Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Скуляк І. А., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 cт. 471 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

В зону митного контролю на територію пункту пропуску «Дяківці - Раковець» митного поста «Дяківці» Чернівецької митниці 05.04.2026 о 20 год. 30 хв. в'їхав автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , з причепом марки «САНТЕЙ» реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , по смузі руху позначеної символами «зелений коридор», під керуванням громадянина України ОСОБА_2 . В даному транспортному засобі, слідував також громадянин України ОСОБА_3 . Вказані громадяни прямували з України до Румунії в приватних справах.

Згідно із ч. 5 ст.366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно із ч.6 ст.366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Під час здійснення митного контролю громадянин України ОСОБА_1 пред'явив до митного контролю транспортний засіб: легковий вантажопасажирський автомобіль марки «MERCEDES-BENZ SPRINTER» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, особисті речі, та посилки.

Під час проведення усного опитування громадянин України ОСОБА_1 заявив щодо переміщення в напрямку виїзд з митної території України товарів, посилок в загальній кількості 35 місць.

Під час виконання завдань, сформованих на підставі системи управління ризиками згідно п.1 ч.1 ст.320 МК України, 05.04.2026 на митному посту «Дяківці» Чернівецької митниці, проведено митний огляд автомобіля марки MERCEDES-BENZ SPRINTER» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, в результаті якого у вантажному приміщенні зазначеного транспортного засобу в одній із коробок з логотипом «Нової пошти», виявлено наземну станцію керування FPV-дронами, згідно маркування «4К HDR 240 Hz».

Громадянин ОСОБА_1 визнав себе відповідальним за переміщення вище зазначеного товару через митний кордон України, не визнав виявлений товар своєю власністю та повідомив що даний товар перевозив з України до Румунії.

Відповідно до ст. 370 МК України виявлений предмет не включений до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.

Згідно ч.2 ст.196 МК України товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск та/або випуск яких відповідно до закону потрібні документи та/або відомості, передбачені частиною першою статті 197 цього Кодексу, державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів та/або відомостей.

Відповідно до ч.1 ст.197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Законом України від 20.02.2003 № 549-IV «Про Державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» визначено термін «вироби військового призначення» - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.

Згідно положень п.6 «порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання», затвердженого Постановою КМ України №86 від 28.01.2004, встановлено, що «У разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, встановленому митним законодавством. Під час митного оформлення товарів разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, суб'єкт або іноземний суб'єкт відповідно до частини другої статті 264 МК України на вимогу митниці зобов'язаний надати оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю».

Відповідно до Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю» затвердженого постановою КМ України №1807 від 20.11.2003, непілотовані «літальні апарати» та «літальні апарати, легші за повітря», а також супутнє обладнання та спеціально розроблені для них компоненти підлягають державному контролю.

Частиною 3 статті 471 Митного кодексу України, передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Враховуючи вищенаведене, громадянин України ОСОБА_1 не задекларував вищезазначений товар, який підпадає під дію законодавства України щодо порядку вивезення товарів військового призначення, тим самим вчинив дії спрямовані на недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження при вивезенні за межі митної території України та які переміщуються громадянами.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст. 471 Митного кодексу України.

Розгляд справи відбувався у відсутність учасників справи.

Дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, суд вважає, що адміністративну справу слід передати до Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області, для проведення додаткової перевірки, виходячи з наступного:

Відповідно до ст.253 КпАП України якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Як вбачається з повідомлення Чернівецької митниці та витягу з ЄРДР, остання повідомила Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про протиправне діяння, що містить ознаки злочину. (а.с. 43-47).

Так, ч.2 ст.458 МК України передбачає, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні на даний час триває, отже процесуальне рішення за наслідками розслідування не прийняте.

Відповідно до Конституції України особа не може бути притягнута двічі до відповідальності за одне і те ж порушення.

Згідно положень ч 2 ст. 9 КпАП України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальну відповідальність.

Встановлено, що порушення митних правил, інкриміновані ОСОБА_1 , є предметом розслідування у кримінальному провадженні, у якому триває досудове слідство для встановлення істини у справі і рішення за наслідками розслідування не прийняте.

Зазначене унеможливлює на даний час прийняття рішення щодо адміністративної відповідальності за ці ж порушення.

Таким чином, вважаю, що даний протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами справи про адміністративне правопорушення слід направити до органу досудового розслідування, в порядку ст.253 КпАП України, задля уникнення виникнення ситуації, коли особу може бути притягнуто двічі за одне і те саме діяння.

Керуючись ст.ст.9, 245, 253, 280, 294 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення (ПМП № 0237/UA408000/2026 від 05.04.2026 року) разом з матеріалами справи про адміністративне правопорушення (у одному томі) передати до Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області, для проведення додаткової перевірки.

Про результати такої перевірки, невідкладно, після завершення усіх необхідних для цього дій, потрібно повідомити суду.

У разі, якщо уповноважена особа органу досудового розслідування прийде до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення - матеріали справи про порушення митних правил необхідно повернути до суду для продовження здійснення судового розгляду даного провадження.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Скуляк І. А.