28 травня 2026 року
м. Київ
справа №580/1829/25
адміністративне провадження № К/990/51761/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Боднарчук Андрій Михайлович
на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року (суддя Геращенко В.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року (колегія у складі суддів Бужак Н.П., Беспалова О.О., Мельничука В.П.)
у справі № 580/1829/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка, скаржниця) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (далі - ГУ ПФ України в Черкаській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФ України в Донецькій області, відповідач-2), в якому просила:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 №971230141792 щодо відмови в переведені на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування й виплату з 01.12.2024 пенсії державного службовця відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у довідках управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05.02.2024 № 01-10/143 та № 01-10/144.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посадах, віднесених до посад державної служби та 31.12.2019 її звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу економічної статистики управління статистики у Золотоніському районі.
3. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК від 03.10.2016 позивачці встановлено ІІ групу інвалідності загального захворювання безтерміново та призначено пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
4. Після досягнення пенсійного віку (23.12.2023) позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ), у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідках № 01-10/143 від 05.02.2024 та № 01-10/144 від 05.02.2024.
5. З 01.02.2024 ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у довідках № 01-10/143 від 05.02.2024 та № 01-10/144 від 05.02.2024, а саме, у розмірі 16402,26 грн.
6. Листом від 11.12.2024 № 2300-0305-8/90483 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачку повідомлено про те, що 12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, згідно з яким здійснюється призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу». Постанова № 823 набрала чинності та застосовується з 01.01.2024.
Відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 (далі - Порядок № 750) затверджено порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
Якщо особа працювала на посаді державної служби після 01 травня 2016 року в державному органі, який ліквідовано без правонаступника, або в органі, який на час призначення пенсії відсутній чи в якому на час призначення пенсії відсутні посади державної служби, довідка про призначення пенсії видається органами, передбаченими абзацами другим-четвертим пункту 3 Порядку № 750, відповідно до пунктів 4,5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок № 622).
Для призначення пенсії державного службовця подаються довідки про: посадовий оклад. Надбавки за ранг та вислугу років згідно з додатком 4 до Порядку № 622); розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 Порядку № 622, за формою згідно з додатком 6 цього Порядку.
Враховуючи викладене, розмір пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» приведено у відповідність до норм чинного законодавства та склав 7670,00 грн.
Оскільки розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» менший ніж розмір пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, тому з 01.12.2024 позивачку переведено на пенсію за віком за нормами Закону №1058-IV, розмір якої складає 8192,87 грн.
7. 03.02.2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про здійснення нарахування та виплати з грудня 2024 року пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної в довідках 05.02.2024 № 01-10/143 та № 01-10/144.
8. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у порядку екстериторіальності, від 06.02.2025 №971230141792 відмовлено позивачці в перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, оскільки відсутні підстави для врахування довідок, наданих заявницею для проведення перерахунку, так як заявниця не працювала в органі, який пройшов кваліфікацію посад.
9. Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивачка звернулася до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. Позивачка посилалася на те, що на дату звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ діяла Постанова Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - Постанова № 1-3). Відповідно до цієї постанови їй було видано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії як особі, яка має не менше ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та яка на момент виходу на пенсію не обіймала посади державної служби. Зазначені довідки були враховані при призначенні пенсії.
Будь-яких інших заяв до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення нарахування пенсії, а також до Управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області щодо видачі довідок про заробітну плату позивачка не подавала. У зв'язку з цим незрозуміло, про які саме нові довідки зазначає відповідач.
11. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області заперечувало проти задоволення позовних вимог, покликаючись на те, що оскаржуване рішення про відмову у призначені пенсії прийнято у порядку екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, тому саме вищезазначений територіальний орган ПФУ є належним відповідачами у справі, як наслідок, права позивача саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області не порушені.
12. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечувало проти задоволення позовних вимог, покликаючись на те, що довідки управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05.02.2024 №01-10/143 та №01-10/144 оформлені не у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб».
ІV ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 12.06.2025, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2025, у задоволенні позову відмовив.
14. Суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації видано позивачці довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.02.2024 №01-10/143 та №01-10/144, на підставі положень Порядку №622 та постанови правління ПФУ від 17.01.2017 №1-3.
15. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
16. Пунктом 4-2 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 передбачено, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27.11.2023 № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023.
17. ОСОБА_1 з 01.12.2015 працювала на посаді заступника начальника управління - начальника відділу Управління статистики у Золотоніському районі начальником Фінансового управління Канівської районної державної адміністрації. 31.12.2019 позивачку звільнено із займаної посади у зв'язку з реорганізацією, однак управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації видало позивачці довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 05.02.2024 №01-10/143 станом на лютий 2024 року, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 05.02.2024 №01-10/144 - станом на січень 2024 року. Це не відповідає п. 4-2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, оскільки у спірних правовідносинах довідки повинні видаватись із визначенням заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям не пізніше 31.12.2023.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
18. ОСОБА_1 , в інтересах якої адвокат Боднарчук А.М. подав касаційну скаргу, просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2025, та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
19. Підставою касаційного оскарження судового рішення позивачка зазначила неправильне застосуванням судами ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без урахування висновків щодо їх правозастосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, від 25.05.2023 у справі № 580/3805/22, від 22.05.2024 у справі № 500/1404/23.
20. Ухвалою Верховного Суду від 19.12.2025 відкрито касаційне провадження з підстави, передбаченої п. 1 ч. 4 ст. 328 КАС України.
21. Відповідач заперечує проти задоволення касаційної скарги, покликається на правомірність прийнятих судами рішень.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та дотримання ним приписів процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
23. Згідно з ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
24. Підставою для відкриття касаційного провадження слугувало неврахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах Верховного Суду від 15.12.2020 у справі №560/2398/19, від 25.05.2023 у справі № 580/3805/22, від 22.05.2024 у справі №500/1404/23.
25. У постанові від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19 Верховний Суд, зокрема, зазначив:
« за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.»
26. У постанові від 25.05.2023 у справі № 580/3805/22 Верховний Суд зазначив:
«законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ.
18. Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
19. Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
20. Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.»
27. У постанові від 22.05.2024 у справі №500/1404/23 Верховний Суд зазначив наступне:
«Таким чином право на пенсію державного службовця за змістом частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ мали особи, які: а) досягли певного віку; б) мають передбачений законодавством страховий стаж; в) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
57. За наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Тобто, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.»
28. Застосовуючи ці висновки Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає таке.
29. Відповідачі не заперечують, що позивачка має необхідний стаж державної служби, а також досягла відповідного віку та набула право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ з урахуванням положень Закону №889-VIII.
30. Крім того, як встановлено судами, це право було реалізоване, оскільки з 01.02.2024 позивачці призначено пенсію державного службовця у розмірі 60 відсотків від заробітної плати у поданих нею довідках.
31. Предметом спору у цій справі є не первинне набуття права на пенсію, а правомірність подальших дій відповідача щодо зміни (зменшення) розміру вже призначеної пенсії та переведення позивачки на інший вид пенсійного забезпечення.
32. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, досягнувши пенсійного віку, позивачка звернулася до органу Пенсійного фонду про призначення їй пенсії згідно з Законом №3723-ХІІ та надала довідки управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05.02.2024 № 01-10/143 та № 01-10/144 за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.
33. Відповідно до ч.8 ст.37 Закону №3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
34. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
35. Згідно з пунктом 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
36. Згідно із п.5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
37. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Постанова № 1-3).
38. Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
39. З матеріалів справи вбачається, що позивачка подала до ГУ ПФ України в Черкаській області заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з досягненням пенсійного віку, до якої додала, зокрема, довідки від 05.02.2024 № 01-10/143 та № 01-10/144 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Зазначені довідки відповідають змісту та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та містять відображення складових заробітної плати, та, відповідно були враховані відповідачем під час призначення пенсії.
40. 20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 (далі - постанова № 823), якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
41. Пунктом 3 постанови № 823 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024.
42. Пунктом 5 Порядку № 622, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
43. Отже, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) є підставою виключно для призначення пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, і не можуть бути підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
44. Листом від 11.12.2024 №2300-0305-8/90483 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивачку, що у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №823 розмір її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» було приведено у відповідність до норм чинного законодавства, унаслідок чого розмір пенсії склав 7670,00 грн.
45. Разом із тим саме по собі прийняття постанови Кабінету Міністрів України №823 після призначення позивачці пенсії не дає відповідачу повноважень на перегляд раніше визначеного розміру пенсії, оскільки на час її призначення подані позивачкою документи відповідали вимогам чинного законодавства.
46. Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
47. Конституційний Суд України у Рішенні від 05.04.2001 № 3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
48. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
49. Натомість, після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" розмір пенсії позивачки відповідачем був зменшений з 16402,26 грн до 7670,00 грн, та переведено з 01.12.2024 на пенсію за віком за нормами Закону № 1058-IV.
50. 03.02.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФ України в Черкаській області із заявою, в якій просила здійснити нарахування та виплату їй пенсії державного службовця з грудня 2024 року відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної в довідках від 05.02.2024 №01-10/143 та №01-10/144.
51. Отже, зі змісту поданої заяви вбачається, що позивачка не порушувала питання про перерахунок пенсії на підставі нових чи додаткових документів, а фактично просила відновити виплату пенсії у раніше визначеному розмірі, який був встановлений при її призначенні.
52. Проте, рішенням від 06.02.2025 орган Пенсійного фонду відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ, оскільки відсутні підстави для врахування довідок, наданих заявницею для проведення перерахунку пенсії.
53. Оцінюючи дії відповідача та оскаржуване рішення, колегія суддів дійшла висновку про їх протиправність. Зменшення розміру пенсії позивачки було здійснено виключно у зв'язку з набранням чинності Постановою №823, тобто внаслідок зміни нормативного регулювання, що суперечить принципу незворотності дії нормативно-правових актів у часі.
54. За таких обставин подальше звернення позивачки із заявою про відновлення виплати пенсії у раніше визначеному розмірі не може розцінюватися як звернення за перерахунком пенсії на підставі нових чи додаткових документів, оскільки подання позивачкою нових чи додаткових документів матеріалами справи не підтверджується.
55. Водночас відповідач безпідставно ототожнив таке звернення із заявою про перерахунок пенсії та відмовив у його задоволенні, посилаючись на відсутність підстав для врахування поданих довідок.
56. Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
57. Право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого до Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
58. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
59. З огляду на викладене, позивачка, якій пенсію було призначено у визначеному законом порядку та у конкретному розмірі, мала обґрунтовані законні очікування щодо стабільності її виплати.
60. Втручання відповідача у це право шляхом зменшення розміру пенсії виключно з підстав зміни нормативного регулювання порушує принцип правової визначеності та не відповідає критеріям правомірного втручання у майнові права особи.
61. За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії та відмови у відновленні її виплати у раніше визначеному розмірі.
62. Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що ст.9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
63. Позивачкою, зокрема, заявлено вимогу зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування й виплату з 01.12.2024 пенсії державного службовця відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у довідках управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05.02.2024 № 01-10/143 та № 01-10/144.
64. Проте, зважаючи на те, що позивачці пенсію за ст. 37 Закону України «Про державну службу» уже було призначено, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту порушеного права позивачки є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області поновити виплату пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідках управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05.02.2024 №01-10/143 та №01-10/144, у розмірі, визначеному при її призначенні.
65. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
66. Відповідно до частини третьої цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
67. Під час касаційного розгляду справи Верховним Судом знайшли своє підтвердження доводи касаційної скарги позивача щодо неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права.
68. Враховуючи викладене, касаційна скарга підлягає задоволенню, оскаржувані судові рішення - скасуванню з ухваленням у справі нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
69. Судові витрати розподілу не підлягають, так як позивачка звільнена від сплати судового збору, як особа з інвалідністю ІІ групи.
Керуючись статтями 341, 345, 351, 356 КАС України, Верховний Суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року у справі № 580/1829/25 скасувати.
Ухвалити нову постанову.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06 лютого 2025 року №971230141792 щодо відмови в переведені на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01 грудня 2024 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у довідках управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації від 05 лютого 2024 року № 01-10/143 та № 01-10/144 (тобто у раніше визначеному розмірі), з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко