Постанова від 27.05.2026 по справі 320/60114/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/60114/24 Суддя (судді) першої інстанції: Леонтович А.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Сорочка Є.О., Коротких А.Ю.

за участю секретаря Сови Є.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" до Головного управління ДПС у м. Києві, третя особа - Київська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Гідромеханізація" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві(далі - відповідач), третя особа Київська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №934240410 від 15.08.2024.

Київський окружний адміністративний суд рішенням від 06 травня 2025 року позов задовольнив.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Апелянт зазначив, що суд першої інстанції не дослідив фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи та не надано належної оцінки доказам що містяться в матеріалах справи. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що землекористувач, який орендує земельну ділянку, має обов'язок щороку самостійно визначати суму орендної плати за землю на підставі даних про нормативну грошову оцінку (далі- НГО) земельної ділянки, із врахуванням її щорічної індексації. Землекористувач зобов'язаний подавати податкову декларацію у встановлений строк і отримувати відповідні витяги з технічної документації про НГО земельної ділянки, що перебуває у користуванні, станом на 1 січня відповідного року. На переконання апелянта твердження суду першої інстанції про відсутність такого зобов'язання не відповідає вимогам чинного податкового законодавства та не може вважатись обґрунтованими, оскільки не узгоджується із законодавчими приписами. У зв'язку з неналежним виконанням платником податків обов'язку щодо самостійного розрахунку та сплаті грошового зобов'язання в уточнюючій податковій декларації з плати по орендній платі, контролюючим органом було виявлено заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб. У зв'язку з виявленням контролюючим органом такого заниження, було зроблено розрахунок відповідно до актуальної НГО та Порядку №489.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Позивач зазначив, що орендна плата розраховувалась виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі Довідок (витягів) про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок № Ю-20353/2016 від 16.02.2016 та № Ю-20354 від 16.02.2016, затверджених Київською міською радою. Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами існування нової затвердженої у відповідності до закону нової НГО земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га), її оприлюднення відповідним органом місцевого самоврядування та Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Натомість правомірність використання не затвердженої НГО не доведено відповідачем, останній, як суб'єкт владних повноважень, не виконав свого обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги та, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Акціонерне товариство "Гідромеханізація" , зареєстроване у відповідності до законодавства 09.08.1994, номер запису: 13341200000000460, розмір статутного капіталу 978 645,00 грн., що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадським формувань.

Основним видом економічної діяльності є код КВЕД 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику. Крім того, Товариство здійснює діяльність щодо КВЕД: 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну; 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 43.11 Знесення; 52.10 Складське господарство; 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; 69.10 Діяльність у сфері права.

Між Київською міською радою та АТ "Гідромеханізація" укладено договори оренди земельних ділянок за адресою м. Київ, мікрорайон Бортничі в Дарницькому р-ні міста Києва, зокрема:

- договір від 23.07.2007 щодо оренди земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0031 (площа 2,9797 га);

- договір від 23.07.2007 щодо оренди земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га).

Річна оренда плата за вказаними договорами становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки (далі - НГО) земельної ділянки.

20.06.2024 АТ "Гідромеханізація" подано декларацію (реєстраційний номер 9168436101) з орендної плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за травень 2024 рік, в якій визначено загальну суму сплати за землю у розмірі 749 964,90 грн., з яких 706 634,23 грн. орендна плата за землю по земельній ділянці із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) та 43 330,67 грн. орендна плата за землю по земельній ділянці із кадастровим номером 800000000:90:283:0031 (площа 2,9797 га).

Орендна плата розраховувалась позивачем виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі Довідок (витягів) про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок № Ю-20353/2016 від 16.02.2016 та № Ю-20354 від 16.02.2016, затверджених Київською міською радою.

Згідно довідки № Ю-20353/2016 від 16.02.2016 НГО земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0031 (площа 2,9797 га) складає 12 298 508,38 грн.

Згідно довідки № Ю-20354/2016 від 16.02.2016 НГО земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) складає 200 559 191,73 грн.

Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за травень 2024 рік) (реєстраційний номер № 9168436101 від 20.06.2024) АТ "Гідромеханізація".

Результати перевірки оформлені Актом камеральної перевірки № 89549/Ж5/26-15-04-10-03/04628646 від 16.07.2024, у висновках якого зазначено, що сума податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб (КБК 18010600), зазначена АТ "Гідромеханізація" в звітній податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), реєстраційний № 9168436101 від 20.06.2024 за травень 2024 року, є нижча ніж визначено за результатами камеральної перевірки.

Контролюючим органом проведено власний розрахунок податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб АТ "Гідромеханізація" та використано суму нормативно-грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) у розмірі 972 268 648,87 грн. взяту з інформаційної системи ДЗК від 22.10.2020.

Внаслідок чого, збільшено суму грошового зобов'язання, яка за результатами податкового періоду травень 2024 року підлягає сплаті платником податку до бюджету на 2 524 971,26 грн.

На підставі висновків Акту камеральної перевірки, ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення - рішення №934240410 від 15.08.2024, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб, за період травень 2024 р., у розмірі 2 524 971,26 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 252 497,13 грн., а загалом податковим повідомленням - рішенням нараховано 2 777 468, 39 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся з даним позовом до суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата для цілей розділу XII Податкового кодексу України - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Підпунктами 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України визначено, що платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Згідно підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Статтею 285 Податкового кодексу України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Положеннями статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 288.4 статті 288 ПК України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Частиною першою статті 13 Закону № 1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 1 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 18 Закону № 1378-IV установлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5 - 7 років.

За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація (частина перша статті 20 Закону № 1378-IV).

Відповідно до статті 15 Закону № 1378-IV підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно з положеннями статті 23 Закону України «Про оцінку земель» виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України. Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Отже, платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.

Разом з тим контролюючий орган уповноважений здійснювати нарахування фізичним особам податкових зобов'язань із земельного податку на підставі даних Державного земельного кадастру щодо площі земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнтів індексації, а також рішення сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад щодо ставок земельного податку.

Водночас нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги та усуваючи неповноту з'ясування судом першої інстанції обставин цієї справи, колегія суддів установила, що відповідно до довідки № Ю-20353/2016 від 16.02.2016 НГО земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0031 (площа 2,9797 га) складає 12 298 508,38 грн.

Згідно довідки № Ю-20354/2016 від 16.02.2016 НГО земельної ділянки із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) складає 200 559 191,73 грн.

В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що розрахунок зроблений контролюючим органом самостійно для визначення нормативно грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації на 2022 рік відповідно до формули: 972 268 648,87 (НГО згідно даних ДЗК від 22.10.2020)*1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель на 2022)*1,15 (коефіцієнт індексації НГО на 2023) *1,051 (коефіцієнт індексації НГО на 2024) /813223 (загальна площа земельної ділянки )=1598,53

Тобто при розрахунку контролюючий орган взяв до уваги НГО земельної ділянки за кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) за інформацією ДЗК 22.10.2020, яка становить визначено у розмірі 972 268 648,87 грн.

При цьому як свідчать матеріали справи позивачем була використана інформація щодо розміру НГО наявна у довідці № Ю-20353/2016 від 16.02.2016, а саме у розмірі 12 298 508,38 грн.

Проте колегія суддів зазначає, що ні Акт камеральної перевірки, ні роздруківка з сайту ДЗК не містять посилань на рішення Київської міської ради яким затверджено НГО від 22.10.2020 вказаної земельної ділянки.

В матеріалах справи наявна технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Києва, яку затверджено рішенням Київської міської ради від 08.07.2021 року за № 1589/1630.

Згідно п. 5 вказаного рішення, Київською міською радою вирішено, що це рішення застосовується з 01.01.2023.

В подальшому, Київською міською радою вносились зміни до рішення від 08.07.2021 року за № 1589/1630 рішеннями від 18.12.2022 № 5829/5870 та від 07.12.2023 р. № 7522/7563, якими відтерміновувався час, з якого затверджена НГО застосовується.

Станом на час вирішення даного спору визначено, що рішення КМР від 08.07.2021 за №1589/1630 набирає чинності та застосовується з 01 січня року, наступного після припинення або скасування воєнного стану.

Тобто фактично використана податковим органом НГО земельної ділянки за кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) від 22.10.2020 не затверджена у встановленому законом порядку, а затверджена рішенням КМР від 08.07.2021 за № 1589/1630 НГО набирає чинності та застосовується з 01 січня року, наступного після припинення або скасування воєнного стану.

Отже, як правильно зазначив суд першої інстанції, до настання вказаних обставин, застосуванню підлягає НГО вказана у довідці про НГО № Ю-20354/2016 від 16.02.2016.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що АТ "Гідромеханізація" при визначенні розміру орендної плати за землю, що підлягає до сплати, зокрема, по земельній ділянці із кадастровим номером 800000000:90:283:0031 (площа 2,9797 га) та земельній ділянці із кадастровим номером 800000000:90:283:0033 (площа 81,3223 га) правильно здійснено розрахунок з урахуванням НГО зазначених у довідках № Ю-20353/2016 від 16.02.2016 та № Ю-20354 від 16.02.2016, затверджених Київською міською радою, а тому, спірне податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо доводів апелянта про те, що землекористувач зобов'язаний подавати податкову декларацію у встановлений строк і отримувати відповідні витяги з технічної документації про НГО земельної ділянки, що перебуває у користуванні, станом на 1 січня відповідного року, колегія суддів зазначає наступне.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій».

Відповідно до статей 20, 23 Закону України “Про оцінку земель», за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (підпункт 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України).

Крім того, відповідно до положень підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України орган місцевого самоврядування у десятиденний строк з дня затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель направляє в електронній формі до контролюючого органу інформацію про нормативну грошову оцінку земель. Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про нормативну грошову оцінку земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про проведену нормативну грошову оцінку земель.

З аналізу наведених норм вбачається, що при поданні першої декларації подається довідка про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а у разі зміни НГО подається нова затверджена довідка НГО.

Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду. Після чого, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про проведену (затверджену) нормативну грошову оцінку земель.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07 лютого 2023 року у справі № 640/23439/20, зокрема, обчислення позивачем податкових зобов'язань зі сплати орендної плати за землю за період, що перевірявся, на підставі отриманих в 2015-2016 роках довідок (витягів) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, затвердженої рішенням Київської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва" від 03.07.2014 №23/23, яке було чинним на дату проведення перевірки, та застосування до такої оцінки кумулятивної величини коефіцієнта індексації, розрахованої від дати затвердження оцінки відповідає умовам вище вказаних договорів оренди та вимогам законодавства є правомірним.

Крім того, 15 січня 2025 року на сайті Державної податкової служби України викладено наступну інформацію: платник податків повинен використовувати нові дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю з моменту, коли такі дані набирають чинності.

Набрання чинності рішень рад про встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок врегульовано в статті 271 Кодексу.

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про оновлення/встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яке оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).

Пунктом 4 Постанови № 1147 встановлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Колегія суддів зазначає, що на офіційному сайті Державної податкової служби України наявна інформація про нормативну грошову оцінку земель (за даними офіційного вебсайту Держгеокадастру), а саме: про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів, 01.07.2017; про нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення 01.01.2018; про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів 01.01.2018; про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів 01.01.2019; про нормативну грошову оцінку сільськогосподарських земель 01.01.2020.

Інша інформація щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на сайті відсутня.

Вказані обставини свідчать про те, що нормативно грошова оцінка земель міста Києва затверджена рішенням Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23. Інформація про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів опублікована за 2017-2019 роки. Дані про внесення 22.10.2020 будь-яких змін до вказаного рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 (зі змінами від 10.03.2016 № 217/217) - відсутні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 травня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 27.05.2026.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: Є.О.Сорочко

А.Ю. Коротких