Справа № 761/3177/26
Провадження № 3/761/1385/2026
16 березня 2026 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Чайка О.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , голови політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)»,
за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
установив:
02 лютого 2026 року до Шевченківського районного суду міста Києва з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 09 січня 2026 року № 50-33/22 ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату й час судового засідання. Водночас, через електронний суд ОСОБА_1 подав додаткові пояснення від 27 лютого 2026 року, у яких просив розглянути справу без його участі. Крім того, зазначив, що не вчиняв жодних правопорушень та вважає складених протокол помилкою або перевищенням службових повноважень відповідних осіб.
Суддя бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Крім того, враховуючи, що ОСОБА_1 повідомлявся завчасно та належним чином про розгляд справи, з метою дотримання вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також з урахуванням положень ст. 268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Так, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 09 січня 2026 року № 50-33/22, роздруківку з веб-сайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ квартал 2025 року, лист Міністерства Юстиції України від 27.03.2020, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, актовий запис про смерть № 9797 від 11 червня 2020 року відносно ОСОБА_2 , копію Протоколу № 1 З'їзду політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)» від 25 січня 2024 року, відомості про керівні органи, копії судових рішень, копію статуту політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)», копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу на ім'я ОСОБА_1 № 50-20/95202-25 від 21 листопада 2025 року, копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу на ім'я ОСОБА_1 № 50-20/98250-25 від 04 грудня 2025 року, копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу на ім'я ОСОБА_1 № 50-20/103322-25 від 26 грудня 2025 року, роздруківку з веб-сайту Національного агентства щодо виклику уповноважених осіб політичних партій, акт № 50-29/18 про неявку ОСОБА_1 від 08 січня 2026 року, копію наказу Національного агентства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 01 січня 2025 року № 1/25», копію наказу Національного агентства «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції», копію переліку уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції, копію рекомендованого листа, копію опису поштового вкладення, додаткові пояснення ОСОБА_1 від 27 лютого 2026 року, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 1 КУпАП завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов,що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, адміністративна відповідальність передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог (ст. 212-21 КУпАП).
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення від 09 січня 2026 року № 50-33/22 складено відносно ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням ним, як керівником політичної партії політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)», фінансової звітності за ІІІ квартал 2025 року, а саме порушенням ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Водночас, як вбачається з Єдиного реєстру громадських формувань, інформація з якого перебуває в публічному доступі, уповноваженою особою та керівником юридичної особи - політична партія «Соціал-демократична партія України (об'єднана) (СДПУ(О))» є ОСОБА_2 .
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 не є головою політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)».
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено порядок державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі у разі внесення змін до складу керівних органів, а також визначено перелік документів, які подаються для вчинення відповідних реєстраційних дій.
Обов'язок надання відомостей про юридичну особу, зокрема для включення до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, покладено на юридичну особу.
З положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» вбачається, що лише уповноважена, в даному випадку політичною партією, особа має право звернутись до державного реєстратора із заявою про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про політичну партію, пов'язаних із зміною керівника.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено порядок державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі у разі внесення змін до складу керівних органів, а також визначено перелік документів, які подаються для вчинення відповідних реєстраційних дій.
Обов'язок надання відомостей про юридичну особу, зокрема для включення до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, покладено на юридичну особу.
З положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» вбачається, що лише уповноважена, в даному випадку політичною партією, особа має право звернутись до державного реєстратора із заявою про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про політичну партію, пов'язаних із зміною керівника.
Таким чином, оскільки уповноваженою на те політичною партією «Соціал-демократична партія України (об'єднана)» не вчинено визначених чинним законодавством України дій для внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про політичну партію, пов'язаних із зміною керівника, не свідчить про те, що з дати складання протоколу про з'їзд політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)» ОСОБА_1 є її керівником.
Крім того, варте уваги також те, що згідно протоколу № 1 від 25.01.2024 про з'їзд політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)» також прийнято рішення про перейменування політичної партії на «Об'єднана соціальна демократична партія», скорочено ПП «ОСДП», при цьому, дані зміни також відсутні в реєстрах.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), його шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діянням і наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
Суб'єкт адміністративного проступку, відповідальність за який передбачена ст. 212-21 КУпАП - спеціальний (посадова (уповноважена) особа політичної партії, на яку чинним законодавством покладено обов'язок подання Звіту).
Як встановлено під час судового розгляду, ОСОБА_1 не є посадовою (уповноваженою) особою політичної партії «Соціал-демократична партія України (об'єднана)», оскільки він не зареєстрований як такий у встановленому законодавством порядку, а тому не є суб'єктом інкримінованих йому адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відсутність будь-якої складової об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Таким чином, враховуючи відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП, провадження у справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 212-21, 278, 280, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Олена ЧАЙКА