27 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/3982/26
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника відповідача Паншиної І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цензур" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Цензур" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить наступне.
1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1159/Ж10/25-01-24-06 від 21.01.2026 р.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1162/Ж10/25-01-24-06 від 21.01.2026 р.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1160/Ж10/25-01-24-06 від 21.01.2026 р.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1210/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1211/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
6. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1212/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
7. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1213/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
8. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1214/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
9. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1217/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
10. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1218/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
11. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області №1219/ж10/25-01-07-00 від 22.01.2026 р.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено у порушення норм чинного законодавства.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п. 78.1.7 п.78.1 ст.78 та ст.82 ПКУ України, на підставі наказу в.о. начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області від 02.12.2025 року №2104-п проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНЗУР» (код ЄДРПОУ 39371362) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2019 року по 01.12.2025 року та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 02.09.2014 року по 01.12.2025 року.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Чернігівській складено акт від 18 грудня 2025р. №22546/ж5/25-01-07-04-01.
Копію наказу від 02.12.2025 року №2104-п та копію наказу про продовження від 05.12.2025 року №2118-п Головного управління ДПС у Чернігівській області вручено під розписку представнику за довіреністю ТОВ «ЦЕНЗУР» Краснику Івану Анатолійовичу 02.12.2025 року та 05.12.2025 року.
З направленнями на право проведення перевірки ознайомлено під підпис 02.12.2025 року та 05.12.2025 року представника за довіреністю ТОВ «ЦЕНЗУР» Красника Івана Анатолійовича.
Перевірку проведено з відома директора ТОВ «ЦЕНЗУР» Волошко Сергія Михайловича та в присутності представника за довіреністю ТОВ «ЦЕНЗУР» Красника Івана Анатолійовича (є засновником ТОВ «ЦЕНЗУР» з часткою 50 відсотків).
Акт був надісланий ТОВ «ЦЕНЗУР» (ЄДРПОУ 39371362), з врахуванням ст.42 ПКУ, засобами поштового зв'язку AT «Укрпошта» - а саме рекомендованим листом з повідомленням про вручення 19.12.2025 року (номер трекінгу R067063120160), який
05.01.2026 року повернувся на адресу ГУ ДПС у Чернігівській області з позначкою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Згідно п.42.2 ст.42 ПКУ: «Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику)».
Відповідно п.42.5 ст 42 ПКУ: «У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення».
ТОВ «ЦЕНЗУР» (ЄДРПОУ 39371362) не подавав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, тому листування з платником здійснювалось шляхом надіслання документів за податковою адресою платника.
Тобто, починаючи з 05.01.2026 року надісланий акт вважався врученим і із 06.01.2026 року почався термін з якого платник мав право подати заперечення на акт перевірки відповідно до ст.86.7 ПКУ..
Проте, платником не було подано заперечення на акт перевірки від 18 грудня 2025р. №22546/ж5/25-01-07-04-01 в термін з 06.01.2026 року по 19.01.2026 року (протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акту) і 21.01.2026 року та 22.01.2026 року були винесенні податкові повідомлення рішення з врахуванням строків п.86.8 ст. 86 ПКУ (протягом 15 робочих днів з дня наступного за днем вручення платнику податків).
ТОВ «ЦЕНЗУР» надано лист від 05.12.2025 року №б/н (за підписом директора - Волошко С.М.) з проханням провести перевірку в приміщенні Головного управління ДПС у Чернігівській області за адресою, м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11.
Журнал реєстрації перевірок підприємства посадовими особами ТОВ «ЦЕНЗУР» на перевірку не надавався.
Також, в ході проведення перевірки представнику за довіреністю ТОВ «ЦЕНЗУР» Краснику Івану Анатолійовичу було вручено запит від 02.12.2025р. №2599/ж12/25-01-07- 04-01 щодо надання документів, пояснень та копій документів за перевіряємий період. Проте, документи протягом періоду перевірки надані не були.
Поряд з цим, жодних письмових пояснень щодо їх не надання до Головного управління ДПС у Чернігівській області надано не було.
04.12.2025 року (на третій день перевірки), Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було складено Акт ненадання первинних та бухгалтерських документів №1143/ж6/25-01-07-04-01 від 04.12.2025 року.
В зв'язку з не наданням документів, термін проведення перевірки був продовжений на 3 дні наказом від 05.12.2025 року №2118-п з 09.12.2025 року. Копію наказу на продовження від 05.12.2025 року №2118-п було вручено під розписку представнику за довіреністю ТОВ «ЦЕНЗУР» Краснику Івану Анатолійовичу.
Станом на кінець перевірки посадовими особами ТОВ «ЦЕНЗУР» (код ЄДРПОУ 39371362) не виконано свого обов'язку та не надано посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій, фінансовій та іншій звітності, а саме: штатний розпис підприємства за відповідний період із зазначенням посад; регістри бухгалтерського обліку, оригінали документів на реалізацію товарів, видаткові накладні, договори з покупцями, оборотно-сальдові відомості та інші документи щодо відображення в бухгалтерському та податковому обліку господарських операцій; інші документи, що з підтверджують правомірність формування податкової звітності з ПДВ, податку на прибуток, орендної плати за земля, єдиного соціального внеску, військового збору, податку на доходи фізичних осіб.
П ротягом періоду перевірки були складені Акти ненадання ТОВ «ЦЕНЗУР» (код ЄДРПОУ 41609367) документів для проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 04.12.2025 року, від 08.12.2025 року №1154 /жб/25-01-07-04-01, від 09.12.2025 року №1157/ж6/25-01-07-04-01, від 11.12.2025 року №1170/ж6/25-01-07-04-01, які було направлено платнику в електронний кабінет платника (квитанція про доставку документів в електронний кабінет платника від 04.12.2025 року, від 08.12.2025 року, від 09.12.2025 року, від 11.12.2025 року), в результаті чого ТОВ «ЦЕНЗУР» порушено пп.16.1.5 п.16.1 ст.16, п. 44.1 п.44.2 п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755 VI, зі змінами та доповненнями: «Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки...»
Згідно п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755- VI: "У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності".
В ході перевірки встановлено, що підприємство протягом перевіряємого періоду мало в оренді земельні ділянки, що знаходяться в Корюківській та Семенівській територіальних громадах.
ТОВ «ЦЕНЗУР» за 2023-2024 роки Податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності до ГУ ДПС у Чернігівській області не подавало та не сплачувало орендну плату за земельні ділянки, що знаходяться в Корюківській та Семенівській територіальних громадах, та не сплачувало її.
Відповідно до п. 46.1 ст.46 Податкового Кодексу України: податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків(у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операцій, доходів, щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України:платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними часткамиза місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
За не подання декларацій з орендної плати за землю 2023 -2024 роки нараховані штрафні санкції згідно акту камеральної перевірки від 28.05.2025 №9900/ж5/25-01-04-04- 01 (ППР від 23.06.2025 року № 11312/ж 10/25-01 -04-04-01, № 11303/ж 10/25-01 -04-04-01).
В ході проведення перевірки на ТОВ «ЦЕНЗУР» було надано запит від 02.12.2025 року №2599/ж12/25-01-07-04-01 про надання пояснень, документів (копій документів), в тому числі з орендної плати за земельні ділянки.
Посадовими особами ТОВ «ЦЕНЗУР» не надано первинних та бухгалтерських документів, в зв'язку з чим були складені Акти ненадання ТОВ «ЦЕНЗУР» (код ЄДРПОУ 41609367) документів для проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 04.12.2025 року №1143/ж6/25-01-07-04-01, від 08.12.2025 року №1154 /жб/25-01-07-04-01, від 09.12.2025 року №1157/ж6/25-01-07-04-01, від 11.12.2025 року №1170/ж6/25-01-07-04-01, які було направлено платнику в електронний кабінет платника (квитанція про доставку документів в електронний кабінет платника від 04.12.2025 року, від 08.12.2025 року, від 09.12.2025 року, від 11.12.2025 року).
На початок перевірки та на день реєстрації акта документальної перевірки ТОВ «ЦЕНЗУР» будь-які документи для проведення перевірки та/або пояснення не надавались.
В ході перевірки встановлено, що відповідно до поданих платником податкових декларацій з плати за землю за 2019 -2022 роки, та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ТОВ «ЦЕНЗУР» в 2023 - 2025 році орендувались земельні ділянки в Чернігівській області згідно договорів оренди укладених між ТОВ «ЦЕНЗУР» та органами місцевого самоврядування, які знаходяться в наступних територіальних громадах, та фізичними особами, за які підприємство не сплачувало та не декларувало орендну плату за землю, а саме: Корюківська ТГ- площа 705.8117 га; Семенівська ТГ - площа 67.6348 га.
Відповідно до п.п. 14.1.147 п.14.1 ст.17 ПКУ плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п. 14.1.136 п.14.1 ст.14 ПКУ орендна плата - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до п.п.269.1.2 п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Кодекс), платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270 Кодексу, об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Згідно п.288.1 ст.288 Кодексу, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до вимог п. 288.2. ст.288 Кодексу, платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Відповідно до вимог п. 288.3. ст. 288 Кодексу, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до вимог п. 288.4. ст. 288 Кодексу, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п.288.5 ст.288 ПКУ розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Відповідно до вимог п. 288.7. ст. 288 Кодексу, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до вимог п. 289.1. ст. 289 Кодексу, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до вимог п. 289.2. Податкового кодексу центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, щ визначається за формулою: Кі = 1: 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
За інформацією Держгеокадастру коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки для земель і земельних ділянок за 2023 рік -1,051.
Слід зазначити, що пунктом 69.14. підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Вказана норма ПКУ набрала чинності 17.03.2022 (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120- IX»),
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією)» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупований територій України був прийнятий наказом №309 «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за№ 1668/39004.
Наказ Мінрозвитку № 376 від 28 лютого 2025 року замінив попередній Наказ № 309 від 22 грудня 2022 року, затвердивши новий, актуалізований Перелік територій бойових дій або тимчасово окупованих, (діє з 20.03.2025 року).
З 06.05.2023 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі - Закон № 3050-ІХ), яким внесено зміни до Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
Починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій), плата за землю (земельний податок та орендна плата) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (далі - п. 69 ПКУ)).
При цьому постановою КМУ від 30.04.2024 р. № 485 (далі - Постанова № 485), яка набула чинності 03.05.2024 р., внесено зміни до Постанови № 1364, якими, зокрема, предбачено, що для цілей оподаткування територіями активних бойових дій є включені до Переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Отже, для цілей справляння плати за землю відповідно до пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ застосовується тільки:
• території активних бойових дій (п. 2 розд. І Переліку);
• території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (п. З розд. І Переліку);
• тимчасово окуповані російською федерацією території України (розд. II Переліку).
В ході перевірки, з урахуванням Переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси встановлено, що за період з 01.01.2023 до 01.12.2024 землі, які ТОВ «ЦЕНЗУР» орендує в Корюківській та Семенівській територіальних громадах не відносяться до територій, які звільнені від сплати орендної плати за землю.
Згідно переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінрозвитку № 309 від 22 грудня 2022 року (зі змінами №376 від 28 лютого 2025 року) встановлено, що землі Семенівської територіальної громади починаючи з 22.06.2022 до 30.11.2024 року відносились до земель можливих бойових дій, тобто відносяться до земель, за які справляється орендна плата за землю. Починаючи з 01.12.2024 року дані землі відносяться до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси та на які орендна плата не нараховується.
Згідно даного переліку територій встановлено, що землі Корюківської територіальної громади починаючи з 29.06.2022 року по 22.09.2022 року та з 17.11.2023 року по 30.11.2024 року відносились до земель можливих бойових дій, тобто відносились до земель, за які справляється орендна плата за землю. Починаючи з 01.12.2024 року дані землі відносяться до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси та на які орендна плата не нараховується.
Таким чином, в результаті не включення земель Корюковської і Семенівської територіальної громади до територій на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окуповані, ТОВ «ЦЕНЗУР» повинно декларувати та сплачувати орендну плату за земельні ділянки за період з 01.01.2023 року по 01.12.2024 року.
Також, Рішенням Корюківської міської ради Чернігівської області 33 сесії 8 скликання від 31.01.2025 року №31-33/VIII, ТОВ «ЦЕНЗУР» надано пільгу у розмірі 100 % зі сплати місцевих податків та/або зборів за земельні ділянки, що перебувають у приватній власності та знаходяться в адміністративних межах Корюківської міської ради Корюківського району Чернігівської області, у зв'язку з непридатністю останніх для використання через потенційну загрозу їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
В ході перевірки та у зв'язку з тим, що платником не були надані документи, в ході даної перевірки були взяті показники задекларовані в поданих деклараціях з земельного податку за 2022 рік щодо нормативно грошової одиниці та розміру ставок орендної плати за землю.
Таким чином, розрахунок суми заниження орендної плати за землю за період з 01.01.2023 року по 01.12.2024 року складає всього в сумі 2 068 125,92 грн., а саме: 2023 рік:
Річна сума орендної плати за землю, з урахуванням коефіцієнту індексації, до сплати складає 1053330,13 грн.
За землі, які знаходяться в Семенівській територіальній громаді площею 67.6348 га ((78717,35 грн орендна плата за землю за 2022 рік)*1 коефіцієнт індексації)) - 78717,35 грн
Отже, заниження орендної плати за землю за 2023 рік складає 78717,35 грн.
За землі, які знаходяться в Корюківській територіальній громаді площею 705.8117 га ((974612,78 грн орендна плата за землю за 2022 рік)*1 коефіцієнт індексації)) - 974612,78 грн.
Отже, заниження орендної плати за землю за 2023 рік складає 974612,78 грн.
За 2024 рік річна сума орендної плати за землю, з урахуванням коефіцієнту індексації, до сплати складає 1014795,79 грн.
За землі, які знаходяться в Семенівській територіальній громаді площею 67.6348 га ((78717,35 грн орендна плата за землю за 2023 рік)* 1,051 коефіцієнт індексації)) - 82731,93 грн
Отже, заниження орендної плати за землю за 11 місяців 2024 р. складає 75837,60 грн. (82731,93 *11 місяців 2024).
За землі, які знаходяться в Корюківській територіальній громаді площею 705.8117 га ((974612,78 грн орендна плата за землю за 2023 рік)* 1,051 коефіцієнт індексації)) - 1024318,03 грн.
Отже, заниження орендної плати за землю за 11 місяців 2024 р. складає 938958,19 грн. (1024318,033 *11 місяців 2024).
Враховуючи вищевикладене, в результаті не подання ТОВ «ЦЕНЗУР» податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2023, 2024 роки при наявності показників для їх декларування, підприємством порушено п.46.1 ст.46, п.286.2 ст.286 Податкового Кодексу України та на порушення пп. 269.1.2 п.269.1 ст.269, п.288.1 п.288.5 ст.288, п.289.1, п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України не нараховано податок з орендної плати за земельні ділянки, які розташовані в Корюківськой та Семенівськой територіальній громаді на загальну суму 2 068 125,92 грн, в тому числі за 2023 рік - 1 053 330,13 грн, за 2024 рік -1 014 795,79 грн. (січень - листопад).
Перевіркою дотримання встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску , достовірності та повноти відображення в ньому відповідних відомостей встановлено порушення.
Так, податковий розрахунок (Додаток 4 ДФ) за жовтень 2025 року був поданий з недостовірними відомостями або з помилками, а саме з недійсним реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи за ознакою доходу - 106 (Суми доходу отримані фізичними особами у вигляді орендного платежу). Повідомлення щодо допущених помилок у відомостях про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за формою № 4 ДФ за жовтень 2025 року - реєстраційні номер - 51167793 від 21.11.2025 року
Невірно зазначений РНОКПП НОМЕР_1 , код помилки - 3 (номер, зазначений у графі «Реєстраційний номер облікової картки платника податків - не є реєстраційним номером облікової картки платника податків з ДРФО).
Підприємством порушено п.4 розділу IV «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску», який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року № 4, зареєстрованого в МЮУ 30.01.2015 року за № 111/26556, із змінами та доповненнями.
Перевіркою дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлено наступне.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно п. п. »а» п. 176.2 ст. 176 особи, які відповідно до Податкового кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до п. п. 168.1.2. п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Одночасно, п. п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу передбачено, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Крім того, згідно п. п. «ґ» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу особи, які мають статус податкових агентів у разі неповної чи несвоєчасної сплати суми податку на доходи фізичних осіб несуть за це відповідальність, яка передбачена цим Кодексом.
Перевіркою встановлено, що підприємством порушено п. п. 168.1.2, п. п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168; п. п. »а» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме станом на день написання акта перевірки на підприємстві рахується заборгованість із сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 57065,54 грн. який нарахований та утриманий із заробітної плати працівників.
За результатами вищезазначеного порушення донараховано податку на доходи фізичних осіб в розмірі 57065,54 грн.
В ході проведення перевірки підприємству направлено запит Про надання пояснень з приводу несвоєчасного перерахування протягом перевіряємого періоду до бюджету податку на доходи фізичних осіб від 15.12.2025 року № 2680/Ж12/25-01-24-06-01 з метою встановлення вини з вищезазначеного порушення. Документально підтверджених обставин, які підтверджують відсутність вини, свідчать про наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до норм Податкового кодексу України платником на перевірку не надано. На день реєстрації акту перевірки відповідь не надійшла.
Перевіркою дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету військового збору встановлено наступне.
Згідно з пунктом 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу тимчасово, до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу, тобто об'єкт оподаткування військовим збором відповідає об'єкту оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно п. п. »а» п. 176.2 ст. 176 особи, які відповідно до Пдаткового кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до п. п. 168.1.2. п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Одночасно, п. п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу передбачено, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Крім того, згідно п. п. «ґ» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу особи, які мають статус податкових агентів у разі неповної чи несвоєчасної сплати суми податку на доходи фізичних осіб несуть за це відповідальність, яка передбачена цим Кодексом.
Перевіркою встановлено, що підприємством порушено п. п. 168.1.2, п. п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168; п. п. »а» п. 176.2 ст.176, п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме станом на день написання акту перевірки на підприємстві рахується заборгованість із сплати військового збору у сумі 4755,45 грн. який нарахований та утриманий із заробітної плати працівників.
За результатами вищезазначеного порушення донараховано військового збору в розмірі 4755,45 грн.
Посадовими особами ТОВ«ЦЕНЗУР» не надано первинних та бухгалтерських документів, в зв'язку з чим були складені Акти ненадання ТОВ «ЦЕНЗУР» (код ЄДРПОУ 41609367) документів для проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 04.12.2025 року №1143/ж6/25-01-07-04-01, від 08.12.2025 року №1154 /жб/25-01-07-04-01, від 09.12.2025 року №1157/ж6/25-01-07-04-01, від 11.12.2025 року №1170/ж6/25-01-07-04- 01, які було направлено платнику в електронний кабінет платника (квитанція про доставку документів в електронний кабінет платника від 04.12.2025 року, від 08.12.2025 року, від 09.12.2025 року, від 11.12.2025 року) в результаті чого ТОВ«ЦЕНЗУР» порушено пп.16.1.5 п.16.1 ст.16, п. 44.6, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України.
Згідно п.44.6 ст. 44 Податкового кодесу у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
З урахуванням викладеного, суд дійшов переконання, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідають нормам законодавства, винесені відповідачем правомірно та у межах своєї компетенції.
Враховуючи викладене, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Цензур" необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Цензур" (вул. Василя Тарновського, 16, 302, м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14000) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м.Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень- відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 28 травня 2026 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ