Рішення від 27.05.2026 по справі 620/3211/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 року м.Чернігів Справа № 620/3211/26

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним як відокремлений підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним як відокремлений підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 та просить наступне.

1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), оформлене протоколом комісії № 913 від 30.01.2026, щодо відмови ОСОБА_2 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » № 3543-ХІІ.

2. Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 3акону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення про надання ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"№ 3543-ХІІ.

Позов мотивовано тим, що рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), оформлене протоколом комісії № 913 від 30.01.2026, щодо відмови ОСОБА_2 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » № 3543-ХІІ, є протиправним та порушує його права і соціальні гарантії.

Ухвалою судді від 30.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

В січні 2026 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу ( пункту) 1 частин 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543- XII (далі Закон ) До заяви буди додані підтверджуючі документи, відповідно до підстав відстрочки.

За результатами розгляду заяви, комісія з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 ухвалила рішення оформлене протоколом № 983 від 30 січня 2026, яким відмовила у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з підстав абзацу (пункту) 1 частини 2 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». При цьому причиною відмови було те, що відсутня технічна можливість внесення відстрочки у зв'язку з перебуванням в бойовому резерві.

Не погодившись з цим, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок та підстави надання відстрочок від призову на військову службу військовозобов'язаних громадян України під час мобілізації, на особливий період визначений та регламентується такими нормативно-правовими та підзаконними актами:

1. Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», (далі - Закон), зокрема статтею 23 Закону, (офіційний текст - за посиланням:

https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/3543-12#n420);

2. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», (далі - Постанова), (офіційний текст - за посиланням:

https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#Text);

3. Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», (далі - Порядок), зокрема пунктами 56 - 67 Порядку, (офіційний текст - за посиланням:

https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#Text).

4. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (офіційний текст - за посиланням:

https://zakon.rada. gov, ua/la ws/show/1487-2022-%D0%BF#Text).

5. «Положенням про комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» від 15.10.2025 №749/95 (копія додається до цього відзиву).

Відповідно до ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21 жовтня 2019 року (далі - стаття 23 Закону №3543-XII), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані.

Дія норм статті Закону №3543-XII не поширюється на невійськовозобов'язаних осіб, в тому числі на військовослужбовців, військовослужбовців резерву першої черги (оперативного резерву).

За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - ЄДРПВР), Єдиної автоматизованої інформаційно- телекомунікаційної системи Міністерства оборони України «Оберіг» (далі - ЄАІТС «Оберіг»), з 29.05.2024 року, Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі абз.2 п.3 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу, як особа, зарахована в особливий період на службу у військовому оперативному резерві.

Таким чином, з 29.05.2024 року, Позивач не є військовозобов'язаним, на нього не поширюється дія норм статті 23 Закону №3543-XII.

Натомість, Позивач є солдатом резерву першої черги, якого зараховано на службу у військовому оперативному резерві в особливий період, після його звільнення зі строкової військової служби, яку Позивач проходив період з 13.10.2020 року по 28.05.2024 року (в тому числі в особливий період, пов'язаний з воєнною агресією російської федерації проти держави Україна».

Тобто, на дату звернення Позивача до Відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-XII, формально Позивач був військовослужбовцем оперативного резерву військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), куди він був зарахований, встановленим порядком, після звільнення зі строкової військової служби під час дії особливого періоду воєнного стану.

На дату звернення Позивача до Відповідача, єдиним органом, що визначає доцільність використання Позивача, у якості військовослужбовця оперативного резерву, в умовах особливого періоду воєнного стану, є командування військової частини НОМЕР_2 .

Юрисдикція ІНФОРМАЦІЯ_7 , комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (далі - комісія з питань надання відстрочок) не поширюється на особовий склад резерву першої черги (оперативного резерву) підрозділів Збройних Сил України, натомість така юрисдикція поширюється на військовозобов'язаних осіб, які перебувають на загальному військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Таким чином, до фактичного виключення (відрахування) Позивача з військової служби в оперативному резерві під час дії особливого періоду, внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР), Відповідачем не може бути ухвалено та реалізовано, в тому числі шляхом внесення відомостей до ЄДРПВР, рішення про надання Позивачу відповідної відстрочки, до зміни його статусу із «зарахований в особливий період на службу у військовому оперативному резерві» на «військовозобов'язаний», «підлягає призову на військову службу».

З урахування викладеного вище, 30.01.2026 року, в ході проведення чергового засідання комісії з питань надання відстрочок ІНФОРМАЦІЯ_7 , заява Позивача та додатки до неї були розглянуті відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» та Положення про комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» від 15.10.2025 №749/95.

За результатами розгляду матеріалів звернення Позивача, комісією з питань надання відстрочок, 30.01.2026 року, ухвалене одноголосне рішення про відмову у наданні Позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-XII.

Рішення комісії з питань надання відстрочок зафіксоване протоколом засідання від 30.01.2026 року №983 (витяг з протоколу додається до цього відзиву).

30.01.2026 року за вихідним №6/6284 Відповідачем, встановленим порядком, надана письмова відповідь Позивачу про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Додаток 7 до Порядку), копія додається до цього відзиву.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що в ході взаємодії з Позивачем, як з військовослужбовцем резерву військової частини НОМЕР_2 , Відповідач діяв виключно у межах своєї компетенції та чинного законодавства.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання відстрочки військовозобов'язаним як відокремлений підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 27 травня 2026 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ