28 травня 2026 рокусправа № 380/6597/26
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), з участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач0 звернулася в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправними дії щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25;
зобов'язати нарахувати та виплатити надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25;
визнати протиправними дії щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25;
зобов'язати нарахувати та виплатити надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25.
В обгрунтування позову зазначає, що під час здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25, відповідачі здійснили виплату з утриманням суми військового збору за ставкою 5%. Дохід позивача у вигляді грошового забезпечення військовослужбовця в силу положень Податкового кодексу України повинен бути оподаткованим за ставкою військового збору 1,5 %. Зважаючи на вищенаведене, втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати їй грошового забезпечення не звільняє Військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), та ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України компенсувати ОСОБА_1 суму військового збору, оскільки саме дії відповідачів призвели до виплати позивачу такого вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.
Відповідач 1 у відзиві зазначає, що оподаткування доходу здійснюється за ставками, що діяли на момент нарахування доходу. Оскільки дохід у вигляді доплат, розрахований на підставі рішення суду, виплачується фізичній особі звільненому військовослужбовцю, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб, без урахування положень п. 168.5 ст. 168 ПКУ, і військовим збором на загальних підставах. Тобто, ставка військового збору становить 5 % об'єкта оподаткування, відповідно до визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Отже, позовні вимоги щодо повернення загальнодержавного обов'язкового платежу, який сплачується з доходів фізичних осіб, а саме військового збору не підлягають задоволенню.
Відповідач 2 у відзиві зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 , як суб'єкт владних повноважень, нараховувало та виплачувало позивачці грошове забезпечення відповідно до вимог законодавства. На підставі зібраних та досліджених доказів, аналізуючи норми чинного законодавства, слід дійти до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання протиправними дій є необґрунтованими, оскільки позивачем не надано доказів в чому саме полягає протиправність дій військової частини. При утриманні військового збору Західним регіональним управлінням, як податковим агентом, застосовано ставку військового збору в розмірі 5% відповідно до підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, так як право на проведення донарахування виплат позивач отримав на підставі рішень судів, які вступили в силу після внесення змін до Податкового кодексу України тобто після 01.12.2024 року. Західне регіональне управління, як добросовісний податковий агент, вживало відповідні заходи, в межах своєї компетенції, щодо належного виконання податкового законодавства стосовно утримання військового збору, а також повного та досконалого вивчення та розгляду всіх обставин даної судової справи.
Третя особа у поясненнях зазначає, що у разі якщо дохід у вигляді виплат, нараховується та виплачується на підставі рішення суду звільненому військовослужбовцю, то сума такого доходу включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків. При цьому, до зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 відсотків. До усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 відсотків незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до ПКУ такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.
Ухвалою суду від 13.04.2026 року відкрито спрощене позовне провадження.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 №37-ос від 31.01.2025 року позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Відповідно до довідки-перерахунку індексації-різниці грошового забезпечення позивача №15 від 15.01.2026 року, складеної ІНФОРМАЦІЯ_7 , позивачу на виконання рішення суду у справі №380/8042/25 нараховано індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 45269 грн. 09 коп., відрахований військовий збір 5% - 2263 грн. 45 коп.
Відповідно до довідки-розрахунку виплачених сум згідно рішення суду у справі №380/8042/25, складеної військовою частиною НОМЕР_1 , позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення у розмірі 161671 грн. 00 коп.; військовий збір - 8083 грн. 55 коп.
ІНФОРМАЦІЯ_7 на виконання рішення суду у справі №380/8042/25 було виплачено позивачу 16.01.2026 року 42955 грн. 64 коп. (індексація-різниця грошового забезпечення).
Військовою частиною НОМЕР_1 на виконання рішення суду у справі №380/8042/25 було виплачено позивачу 27.02.2026 року 153537 грн. 45 коп. (індексація грошового забезпечення).
ІНФОРМАЦІЯ_8 листом від 05.02.2026 року у відповідь на запит позивача повідомило, що за результатами розгляду повідомляю, що ІНФОРМАЦІЯ_5 16.01.2026 виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 по справі №380/8042/25 (залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.01.2026), щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн щомісячно за період з 25.02.2022 по 31.12.2022 включно, з урахуванням проведених виплат, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.
ІНФОРМАЦІЯ_9 (військова частина НОМЕР_1 ) у відповідь на запит представника позивача листом від 04.03.2026 року повідомив, що рішення суду у справі №380/8042/25 виконане з проведенням відповідних відрахувань у лютому 2026 року.
Змістом спірних правовідносин є дії щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми виплаченого позивачу грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2011-ХІІ), Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 цієї норми, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з абзацом першим п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно з підп.1 п.1.1 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Згідно з підп.162.1.1. п.162.1 статті 162 Податкового кодексу України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з підп.1 п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Відповідно до підп.163.1.2 п.163.1 ст.163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з підп.164.2.1 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Згідно з підп.1 п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту.
Суд звертає увагу, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» №4015-IX від 10.10.2024 року збільшено ставку військового збору з 1,5% до 5% від оподатковуваного доходу фізичних осіб.
Між тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» №4113 від 04.12.2024 року уточнено перелік доходів військовослужбовців, до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Відповідно до підп.4 п.1.3 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Як встановлено судом, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 у справі № 380/8042/25 відповідачі виплатили позивачу індексацію грошового забезпечення та індексацію-різницю грошового забезпечення з утриманням з нарахованого доходу військового збору за ставкою 5%, що ними не заперечується.
Однак, до такого доходу позивача в силу положень ПК України повинна застосовуватись ставка військового збору у розмірі 1,5 %.
Суд звертає увагу, що втрата позивачем статусу працівника Державної прикордонної служби України на час виплати їй грошового забезпечення не звільняє відповідачів від обов'язку компенсувати позивачу суму військового збору, оскільки саме їхня бездіяльність призвела до виплати позивачу таких сум вже після звільнення із служби в Державній прикордонній службі України.
Враховуючи встановлені обставини та викладені норми, суд дійшов висновку, що дії відповідачів з приводу утримання військового збору у розмірі 5% з суми, виплачених позивачу індексації грошового забезпечення та індексації-різниці грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 у справі № 380/8042/25 є протиправними.
Як наслідок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у даному випадку є підставними та обгрунтованими.
При цьому, судом не беруться до уваги інші твердження відповідачів, з огляду на встановлені обставини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідачів щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми виплаченого позивачу грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25, не відповідають критеріям правомірності, передбачених п.1 ч.2 ст.2 КАС України.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню із сторін.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі № 380/8042/25.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_2 ) (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року по справі №380/8042/25.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович