про закриття провадження у справі
27 травня 2026 рокусправа № 380/6756/26
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Качур Р.П. розглянув у письмовому провадженні заяву позивача про закриття провадження у справі за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" про стягнення штрафу, -
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області (адреса: вул. Вітовського 18 м. Львів 79011) (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" (адреса: вул. Городоцька 359 м. Львів 79040) (далі - відповідач), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Маркет» в дохід державного бюджету штрафи у сумі: 5083, 00 грн, згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.01.2026 № 0015; 1 700,00 грн, згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 23.02.2026 № 0022.
Ухвалою суду від 14.04.2026 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
На адресу суду від позивача надійшла заява про закриття провадження у справі, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 238 КАС України, у зв'язку зі сплатою ТзОВ "Альянс Маркет" штрафу у сумі 5083,00 грн та 1700,00 грн.
При вирішенні заяви суд керується таким.
За приписами ч. 1 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 189 КАС України до ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо сторони досягли примирення.
Приписами статті 190 КАС України встановлено, що умови примирення сторони викладають у заяві про примирення сторін.
Заява про примирення сторін може бути викладена у формі єдиного документа, підписаного сторонами, або у формі окремих документів: заяви однієї сторони про умови примирення та письмової згоди іншої сторони з умовами примирення.
До ухвалення судового рішення у зв'язку з примиренням сторін суд роз'яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін у праві вчинити відповідні дії.
Умови примирення сторін затверджуються ухвалою суду. Затверджуючи умови примирення сторін, суд цією самою ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні умов примирення і продовжує судовий розгляд, якщо:
1) умови примирення суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб або є невиконуваними; або
2) одну зі сторін примирення представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Отже, системний аналіз наведених норм права дає підстави стверджувати, що закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 238 КАС України можливе лише за клопотаннями обох сторін, як позивача так і відповідача щодо примирення сторін в якому зазначаються підстави, умови примирення.
Однак, у даному випадку позивачем подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 238 КАС України, яке не підтверджує факт досягнення сторонами примирення. Тому, відсутні підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 238 КАС України.
У той же час у силу положень ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Таким чином, враховуючи те, що позивачем не подано належних доказів, які підтверджують факт досягнення сторонами примирення, суд розцінює заяву про закриття провадження, як відмову від позову.
Суд зазначає, що право розпоряджатися вимогами відповідно до позовної заяви, у тому числі і відмова від позову, є диспозитивним правом позивача і не потребує додаткового обґрунтування, а дії позивача не суперечать закону і не порушують чиїх-небудь прав, свобод та інтересів. Тому, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача та закриття провадження у справі за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" про стягнення штрафу, відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Щодо вимоги про повернення судового збору, сплаченого за подання цього позову суд зазначає, що згідно із п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, аналіз наведених норм вказує на те, що у випадку закриття провадження у справі за заявою особи, сплачена сума судового збору не повертається. Тому, у задоволенні цієї частини заяви слід відмовити.
Суд роз'яснює позивачу, що відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст.ст. 47, 189, 190, п. 2 ч. 1 ст. 238, 239, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -
1. Заяву позивача про закриття провадження задовольнити частково.
2. Провадження у справі за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" про стягнення штрафу - закрити.
3. У задоволенні інших вимог заяви - відмовити.
4. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про закриття провадження у справі може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати підписання ухвали.
Суддя Р. П. Качур