Cправа № 700/542/26
Провадження № 1-кс/700/6/26
іменем України
21 травня 2026 року Слідчий суддя Лисянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 , представника заявника: ОСОБА_3 , прокурора: ОСОБА_4 , розглянувши скаргу Управління північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області на бездіяльність СПД № 2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань в порядок та строк передбачений ст. 214 КПК України,
Заявник звернувся до Лисянського районного суду Черкаської області з скаргою на бездіяльність органу досудового розслідування.
В обґрунтування скарги заявник зазначив, що управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області (далі - Управління) на виконання пункту 4.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року, проведено ревізію окремих питань фінансовогосподарської діяльності Відділу освіти Лисянської селищної ради (далі - Відділ освіти, Установа) за період з 01.01.2020 по 30.06.2025, якою встановлено ряд фінансових порушень, що відображені в акті ревізії від 23.10.2025 № 262303- 30/24. Акт ревізії підписано посадовими особами Відділу освіти без застережень про наявність заперечень.
Ревізією встановлено фінансових порушень на загальну суму 2 995 504,50 грн (усунуто - 1 034 629,57 грн), зокрема, операцій проведених з порушенням чинного законодавства, що призвели до втрат, на загальну суму 2 894 185,91 грн (усунуто - 937 749,57 грн); дії (бездіяльність), що призвели до недоотримання фінансових ресурсів на загальну суму 4 438,59 грн (усунуто - 4 438,59 грн); інших порушень фінансової дисципліни на загальну суму 96 880,00 грн (усунуто - 96 880,00 гривень).
На адресу Відділу освіти надіслано вимогу про усунення виявлених порушень (лист від 29.10.2025 № 262303-14/3191-2025), (далі - Вимога), (копія додається), з терміном виконання до 01.12.2025.
Проте, ні у встановлений у вимозі термін, ні на дату направлення даної скарги, Вимога не виконана Відділом освіти у повному обсязі, оскільки порушення на суму 1 822 965,14 грн не усунуті, а саме:
На порушення вимог пункту частини 7 статті 20 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX, пункту 21 частини 1 статті 1 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII, частини 4 статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628, пунктів 6, 7 статті 19 Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX, пункту 47 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305, Норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305, пункту 8 розділу VI Забезпечення харчування Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.09.2020 № 2205, протягом періоду з 07.04.2021 до 30.06.2025 встановлено незаконне придбання та списання по обліку продуктів харчування, заборонених для використання/реалізації в закладах освіти, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Установі на загальну суму 684 116,64 гривень.
По вказаному факту Управління вимагало стягнути з осіб, якими допущено незаконне придбання та списання по обліку продуктів харчування, заборонених для використання/реалізації в закладах освіти на суму 684 116,64 грн шкоду відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України)
На порушення вимог підпункту 7 пункту 5 статті 22 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI та пункту 6.1 «Міжгалузевих норм споживання електричної та теплової енергії для установ і організацій бюджетної сфери України», затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 25.10.1999 № 91, за відсутності в навчальних закладах Відділу освіти приладів обліку використаної теплової енергії, за період з 01.01.2020 до 31.12.2024 здійснено понаднормове списання до обліку матеріальних цінностей (деревина твердих порід - дрова для опалення), чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Установі на загальну суму 673 675,57 гривень.
По вказаному факту Управління вимагало забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України фінансових втрат особами, якими допущено порушення понаднормового списання матеріальних цінностей на суму 673 675,57 гривень.
На порушення вимог пункту 1 розділу 4 Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12.01.2016 № 8, протягом періоду з 01.09.2022 по 30.06.2025, встановлено переведення учнів на індивідуальну форму навчання (педагогічний патронаж) при відсутності документів (висновку лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров'я або медичного висновку про стан здоров'я дитини за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України), що підтверджують обставини, за яких особі може бути організований педагогічний патронаж на 2022-2023, 2023-2024 та 2024- 2025 навчальні роки, що призвело до збільшення (завищення) кількості годин педагогічного навантаження, та до завищення витрат на оплату праці, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Відділу освіти на загальну суму 358 530,15 гривень.
По даному факту Управління вимагало забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України на користь Установи матеріальної шкоди (збитків), заподіяної завищенням витрат на оплату праці на загальну суму 358 530,15 гривень.
На порушення частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996- XIV, статті 94 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322, статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95, пункту 5 Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205, протягом 2022-2025 років, в Лисянському ліцеї № 1 оплату праці логопеду (логопедудефектологу) за рахунок коштів освітньої субвенції проведено за години навантаження, що не визначені індивідуальною програмою розвитку та висновком інклюзивно-ресурсного центру із дітьми з особливими освітніми потребами, що призвело до завищених витрат на оплату праці та чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Відділу освіти на загальну суму 106 642,78 гривень.
По даному факту Управління вимагало забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України на користь Установи матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок проведення завищених витрат на оплату праці за рахунок коштів освітньої субвенції на загальну суму 106 642,78 гривень.
На порушення частини 1 статті 526, частини 1 статті 651, частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі - Цивільний кодекс України), частини 1 статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436 (на час дії) та пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, протягом 2021- 2022 років, Відділом освіти оплачено вартість товару по ціні більшій, ніж передбачено тендерними документами на загальну суму 133 470,92 гривень.
По вказаному факту Управління вимагало забезпечити відшкодування Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОЛЬТ ПОСТАЧ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИЕНЕРГОЗБУТ» зайвих виплат на суму 91 034,47грн та 42 436,45 грн, здійснених внаслідок завищення вартості товару (електричної енергії) відповідно, але не виключно, до норм статей 22, 610-625, 1166 Цивільного кодексу України. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку розглянути питання щодо відшкодування фінансових втрат особами, якими допущено порушення відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України.
Проте, Відділом освіти надано інформацію лише про направлення 24.11.2025 претензій вказаним товариствам щодо відшкодування коштів. Претензія Товариству з обмеженою відповідальністю «ВОЛЬТ ПОСТАЧ» була повернута без знаходження адресата, а претензія до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИЕНЕРГОЗБУТ» залишена без задоволення.
Таким чином, у зв'язку з наявністю в діях службових осіб Відділу освіти ознак вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 351-1 Кримінального кодексу України, відповідно до вимог статей 214, 216 Кримінально-процесуального кодексу України, статей 14, 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII, пунктів 2, 5 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, Управління звернулось до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - ГУНП в Черкаській області) з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (лист від 18.03.2026 № 262325-17/885-2026), (далі - Повідомлення), (копія додається), з проханням вирішити питання щодо відкриття кримінального провадження відносно службових осіб Відділу освіти за ознаками злочину, передбаченого статтею 351-1 Кримінального кодексу України, зокрема за невиконання законних вимог органу державного фінансового контролю, та притягнення їх до встановленої законом відповідальності.
Вказане повідомлення, з додатками (Вимогами та листом Відділу освіти від 04.03.2026 № 89/17), було направлено Управлінням до ГУНП в Черкаській області 18.03.2026 на електронну адресу prozorist@ch.police.gov.ua (cкриншот додається).
У зв'язку з неотриманням від ГУНП в Черкаській області інформації щодо прийнятого рішення за вказаним повідомленням, Управлінням 22.04.2026 направлено на електронну адресу ГУНП в Черкаській області prozorist@ch.police.gov.ua запит про прийняте рішення (лист від 22.04.2026 № 262325-17/1282-2026 «Про надання інформації», копія додається)
01.05.2026 на адресу Управління надійшов лист Сектору поліцейської діяльності № 2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області від 28.04.2026 № 73958-2026 (вх. № 17-1444-2026), яким на запит Управління від 18.03.2026 № 262325-17/885-2026 надано відповідь про результати розгляду Повідомлення.
Зокрема, до вказаного листа додано відповідь Сектору поліцейської діяльності № 2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області від 10.04.2026 № 63416-2026, яку отримано Управлінням лише супровідним листом від 28.04.2026 № 73958-2026, згідно з якою: «… Ваше повідомлення зареєстроване в ІКС ІПНП від 18.03.2026 року за № 7667, розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
У зв'язку з відсутністю даних, які б вказували на ознаки кримінального правопорушення, підстави для внесення інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відсутні. Управління із зазначеним не погоджується, вимушений звернутися до суду з даною скаргою.
Скаржник в судовому засіданні підтримав скаргу та просив її задовольнити з підстав викладених у скарзі.
Прокурор у судовому засіданні проти задоволення скарги заперечував вказуючи на можливість стягнення збитків в порядку адміністративного судочинства.
Вислухавши заявника, прокурора, дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Пункт 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначає, що на досудовому провадженні потерпілим може бути оскаржена, зокрема бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Аналогічні вимоги містяться і в ч. 1 глави 2 розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого Наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020. Зокрема, в ній зазначається, що облік кримінальних правопорушень за заявами, повідомленнями, які надійшли прокурору або органу досудового розслідування, органу дізнання здійснюється шляхом внесення до Реєстру відомостей, визначених ч. 5 ст. 214 КПК України.
Як вбачається із матеріалів справи, 17.02.2025 управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області звернулося до Головного управління НП в Черкаській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Матеріали заяви зареєстровані до ІКС ІПНП за №7667 від 18.03.2026, та розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та Кодексу України «Про адміністративні правопорушення». У зв'язку із відсутності даних, які б вказували на ознаки кримінального правопорушення, підстави для внесення інформації до Єдиного реєстру досудового розслідування, відсутні.
Разом з тим вимоги ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Вказаний обов'язок слідчого або прокурора не вимагає від цих суб'єктів оцінки поданої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення, а зобов'язує невідкладно внести відомості до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якими відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
За таких обставин доводи представника управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про порушення органом досудового розслідування вимог ст. 214 КПК України є обґрунтованими, так як відомості про вчинення кримінального правопорушення, про яке зазначено у його заяві про вчинення кримінального правопорушення від 17.02.2026 до ЄРДР не внесені.
За таких підстав слідчий суддя доходить висновку, скарга що представника управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області в порядку ст. 303 КПК України є обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню, оскільки кваліфікація діяння відноситься до компетенції слідчого.
Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 214, 303, 307, 309 КПК України, слідчий суддя,
Скаргу Управління північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області на бездіяльність СПД № 2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб СПД № 2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Зобов'язати уповноважених осіб Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням Управління північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 18 березня 2026 року № 262325-17/885-2026 та розпочати досудове розслідування.
Зобов'язати після внесення відомостей до ЄРДР протягом 24 годин надати заявнику витяг з ЄРДР.
Копію ухвали направити до Звенигородського РВН ГУНП в Черкаській області для виконання.
В задоволенні решти вимог скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1