Справа № 381/2282/26
Провадження № 3/369/5426/26
Іменем України
25.05.2026 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Гришко О.М., за участю прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області Саєнка С.О., розглянувши матеріали Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 26.02.2025 о 13 год 06 хв несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 18.04.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 24.03.2026 о 15 год 17 хв несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) за 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 27.03.2025 о 14 год 29 хв несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП..
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 18.04.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 27.03.2025 о 14 год 56 хв несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення) (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнала.
Прокурор вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією.
Заслухавши пояснення особи, відносно якої складені протоколи, думку прокурора, вивчивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані матеріали, приходжу до наступного висновку.
Так, відповідно до наказу Фонду від 05.10.2020 № 84-к «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 переведено на посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України з 07.10.2020.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо поширення дії закону на членів правління Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Пенсійного фонду, Наглядової ради Пенсійного фонду та відповідних посадових осіб» № 1893-IX від 17.11.2021, що набрав чинності 09.12.2021, підпункт «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону викладено у новій редакції, а саме: посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
З огляду на викладене, саме з 09.12.2021 посадові та службові особи Фонду соціального страхування України зобов'язані дотримуватись Закону.
На виконання окремого доручення від 22.12.2021 № Д-к-62 службовою запискою директора Фонду, було доведено до відома підпорядкованих працівників Фонду інформацію про набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції». До зазначеної службової записки додано список ознайомлення працівників управління документообігу та контролю виконання з інформацією про обмеження та вимоги, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», які розповсюджуються на посадових та службових осіб Фонду.
Відповідно до наданого списку ознайомлення працівників Фонду, ОСОБА_1 28.12.2021 особисто підтвердила факт ознайомлення із зазначеною інформацією шляхом проставлення власного підпису.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції » визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначені у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року, після року припинення діяльності подати в установленому частиною 1 цієї статті порядку декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Наказом Фонду від 13.04.2023 № 131-К «Про звільнення ОСОБА_2 » ОСОБА_2 звільнено з посади начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 18.04.2023.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 год 30 хв24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Абзацом 1 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону)
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язана була подати: декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 рік, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) за 2023 рік, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік.
Відповідно до публічної частини Реєстру, щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подала лише 27.03.2025 о 15 год 59 хв, щорічну декларацію за 2022 рік подала лише 27.03.2025 о 14 год 29 хв, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік подала лише 27.03.2025 о 14 год 56 хв та декларацію при звільненні (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) подала лише 24.03.2026 о 15 год 17 хв, тобто несвоєчасно.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 у визначений законом строк щорічних декларацій за 2021 рік та 2022 рік, щорічну декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік, а також декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, у судовому засіданні здобуто не було.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №523 від 09.04.2026; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №522 від 09.04.2026; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №521 від 09.04.2026; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №520 від 09.04.2026; поясненнями ОСОБА_1 від 09.04.2026; роздруківками з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до яких ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік 27.03.2025, щорічну декларацію за 2022 рік 27.03.2025, щорічну декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік 27.03.2025 та декларацію при звільненні 24.03.2026; повідомленнями Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією Наказу (Про звільнення ОСОБА_1 ) від 13.04.2023 №131-К, відповідно до якого ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України; копією Наказу від 01.08.2017 № 96-К «По особовому складу», відповідно до якого 01.08.2017 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу по роботі зі зверненням громадян та ЗПІ управління документального забезпечення, роботи зі зверненнями громадян та ЗПІ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України; копією Наказу від 05.10.2020 № 84-к «Про переведення ОСОБА_1 », відповідно до якого, 07.10.2020 ОСОБА_1 переведено на посаду начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України; копією Наказу «Про звільнення ОСОБА_1 від 13.04.2023 №131-К, відповідно до якого, 18.04.2023 ОСОБА_1 було звільненно з посади начальника відділу організації доступу до публічної інформації та звернень громадян управління документообігу та контролю виконання виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України; службовою запискою про набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» та списком до службової записки, відповідно до якого ОСОБА_1 28.12.2021 підтвердила факт ознайомлення із зазначеною інформацією шляхом проставлення власного підпису.
У зв'язку із зазначеним, доходжу до висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Обставин, що пом'якшує та обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, судом не встановлено.
На підставі ч. 2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушниці, вважаю за можливе обрати вид адміністративного стягнення - штраф.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, Закону України «Про запобігання корупції» та, керуючись ст. 36 ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 276, 283-285, 287-289 КУпАП України, Закону України "Про судовий збір", -
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят грн 00 коп) на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. (шістсот шістдесят п'ять грн 60 коп).
Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення через Києво-Святошинський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, вказаного вище, надсилається порушником до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
У разі примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Суддя Гришко О.М.