Справа № 364/521/26
Провадження № 2-о/364/14/26
27.05.2026, суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г. Л.,
ознайомившись з заявою
ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , засоби зв'язку - відсутні, адреса електроної пошти - відсутні, відсутній електронний кабінет)
представник заявника: ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , засоби зв'язку: НОМЕР_3 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявний електронний кабінет в системі електронного суду )
заінтересована особа: Володарська селищна рада Білоцерківського району Київської області (код ЄДРПОУ: 04359732, адреса: 09301, Київська область, Володарський район, с-ще Володарка, пл. Миру, 4, e-mail: volrada@volodarskagromada.gov.ua, засоби зв'язку: (04569) 5-06-65, 5-21-24)
про встановлення факту постійного проживання,
22.05.2026 до суду через підсистему ЄСІТС Електронний суд надійшла зазначена заява. Ознайомившись з матеріалами справи, суддя встановила, що така заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
До позовної заяви, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження становить - 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, на даний час сума збору становить: 665.60 грн.
Наразі встановлено, що до заяви про встановлення факту постійного проживання заявницею не долучено доказів оплати судового збору. Також заява та матеріали справи не містять доказів можливого звільнення заявниці від сплати судового збору.
Окрім того слід звернути увагу заявниці, що із змісту заяви вбачається, що вона звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання саме на час відкриття спадщини.
Свої вимоги заявниця обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . На момент його смерті вона фактично проживала із ним та вони мають двох спільних дітей. Після смерті чоловіка, з яким вона не зареєструвала шлюб відкрилася спадщина.
Тобто зі змісту заяви вбачається, що встановлення зазначеного факту необхідне заявниці для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 , однак заявницею не надано доказів звернення до нотаріуса, відомостей щодо відкриття спадкової справи, а також не визначено коло спадкоємців та інших заінтересованих осіб, права яких може зачіпати судове рішення .
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК України).
Таким чином, спадкові права є майновим об'єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про прийняття спадщини пов'язана виключно з тим, що із наданих позивачем документів не підтверджується факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Наразі доказів звернення до нотаріуса та отримання від нього відмови заявниця до матеріалів справи не долучила.
Таким чином заявницею не надано доказів того, що встановлення зазначеного факту в судовому порядку є необхідним, а також доказів неможливості підтвердження відповідних обставин у позасудовому порядку.
Окремо суд звертає увагу заявниці, що з долучених до заяви документів вбачається її реєстрація за адресою: АДРЕСА_3 , в той час як у заяві , своєю адресою вона вказує: АДРЕСА_3 .
Окрім того заявниця просить встановити факт постійного проживання з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім'єю з 01 червня 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 , не менше як 5 років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3 .
В той час, як під час адміністративно-територіальної реформи 2020 року Білоцерківський, Володарський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський, Тетіївський, а також частину Васильківського й Фастівського районів об'єднано в сучасний Білоцерківський район Київської області.
Окремо слід зазначити, що деякі долучені до заяви письмові докази не читабельні, зокрема довідка КИО-І №160022.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Додержання процесуальної форми і змісту позовної заяви є однією з обов'язкових вимог національного законодавства, що забезпечує право на звернення до суду та порушення судом провадження у справі.
Враховуючи викладене, суддя дійшла висновку, що наявні перешкоди для прийняття заяви до свого провадження.
Згідно правил ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 даної статті в ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Заявниця, усуваючи недоліки, повинна додати до заяви докази сплати судового збору у розмірі 665,60 гривень, або ж навести підстави звільнення від сплати.
Сплата судового збору відбувається за наступними реквізитами:
отримувач коштів - ГУК у Київ.обл/Володар.сел/22030101 ;
код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989;
банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
код банку отримувача (МФО) - 899998;
рахунок отримувача - UA718999980313101206000010792;
код класифікації доходів бюджету - 22030101;
призначення платежу - ;101;__________(РНОКПП); судовий збір, за заявою № 364/521/26 в розмірі 665,60 грн (ПІП); Володарський районний суд Київської області (назва суду, де розглядається справа).
Окрім того заявниця, усуваючи недоліки, повинна:
-визначитися належним чином з колом заінтересованих осіб у виниклих правовідносинах або ж обґрунтувати свою позицію щодо відсутності інших учасників з урахуванням спадкової мети встановлення факту;
-надати докази свого звернення до нотаріуса, оскільки до матеріалів не надано відомостей щодо відкриття спадкової справи до майна померлого;
-надати докази неможливості підтвердження факту постійного проживання у позасудовому порядку;
-надати письмові докази належної якості;
-подати заяву в уточненій редакції.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
При цьому враховую позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, пункту 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuzv. Poland" N 28249/95).
З огляду на встановлені обставини та наведені вимоги закону, подану заяву слід залишати без руху та надати позивачу строк для усунення виявлених недоліків. Роз'яснити положення ч. 3 ст. 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання,- залишити без руху.
Повідомити заявницю та її представника про необхідність виправити зазначені в ухвалі суду недоліки заяви в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Роз'яснити заявниці, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк, заяву буде визнано неподаною та повернуто зі всіма доданими документами.
Копію ухвали направити заявниці та її представнику не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г. Л. Моргун