Рішення від 28.05.2026 по справі 927/224/26

РІШЕННЯ

Іменем України

28 травня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/224/26

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Чернігівської міської ради

вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000

код ЄДРПОУ 334339125

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКОЕН»

проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013

код ЄДРПОУ 38054309

предмет спору: про стягнення 222 754,38 грн

без повідомлення (виклику) сторін

Дії суду щодо розгляду справи. Позиції сторін.

Чернігівською міською радою подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКОЕН» про стягнення 222 754,38 грн безпідставно збережених коштів.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач у період з 01.01.2018 по 12.02.2023 користувався земельною ділянкою площею 0,3120 га по вул. Індустріальна, 5-б у м. Чернігові без достатньої правової підстави та зберіг у себе грошові кошти, які мав сплатити за користування нею як орендну плату, а тому відповідно до статей 1212 ЦК України повинен відшкодувати позивачу доходи, які він одержав за рахунок Чернігівської міської ради.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.03.2026, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.

Позивач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою про доставку 25.03.2026 електронного листа до його електронного кабінету в системі Електронний суд.

Ухвала суду від 25.03.2026, направлена на адресу відповідача (проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013), зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у позовній заяві, повернулась неврученою на адресу суду з відміткою відділення поштового зв'язку “одержувач відсутній ». Датою проставлення такої відмітки є 01.04.2026.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов, а днем вручення ухвали від 25.3.2026 є 01.04.2026.

Отже, останнім днем строку для подання відповідачем відзиву є 16.04.2026.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, відзиву у встановлений судом строк не надав.

Згідно частини 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд вважає за необхідне також зауважити, що за приписами статті 129 Конституції України, статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку “розумності строку» розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття “розумного строку» не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах “Савенкова проти України» від 02.05.2013, “Папазова та інші проти України» від 15.03.2012).

Європейський суд щодо тлумачення положення “розумний строк» в рішенні у справі “Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства» роз'яснив, що строк, який можна визначити “розумним», не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Разом з цим, на підставі Указів Президента України починаючи з 24.02.2022 і по теперішній час на території України діє режим воєнного стану.

Згідно з ст. 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.

При цьому, згідно Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ. По можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження. Виважено підходити до встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

З огляду на зазначені вище обставини, враховуючи тривалі повітряні тривоги у місті Чернігові, для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи, розгляд справи здійснено за межами строків, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, проте в розумні строки.

Обставини справи встановлені судом.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОЕН» (ЄДРПОУ 38054309) зареєстровано як юридична особа 14.02.2012, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та знаходиться за юридичною адресою: проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, у власності ТОВ «ЕКОЕН» (код ЄДРПОУ 38054309) на підставі свідоцтва №226 від 24.05.2016 за результатами проведеного аукціону Товарною біржою «Електронні торги України», за адресою: по вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів, перебуває нежитлове приміщення (загальною площею 771,6 кв.м, приміщення виробничого корпусу літ. А-1, А1, А2, прохідна літ.В-1, В1). Нерухоме майно набуте від ТОВ «ГУДВІЛ» (код ЄДРПОУ 14253213).

Право власності зареєстровано на підставі свідоцтва №226 від 24.05.2016, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Сенюк А.В..

Попередньо даний об'єкт нерухомості належав ТОВ «ГУДВІЛ» на підставі договору купівлі-продажу № 14 від 10.01.2002.

ПП «ГУДВІЛ» у 2002 році було розроблено технічну документацію для оформлення права оренди земельної ділянки по вул. Індустріальна, 5-6. У пояснювальній записці, що міститься в матеріалах технічної документації, зазначено про виконання комплексу робіт по інвентаризації земельної ділянки, в результаті яких проведене встановлення фактичних меж землекористування, та інформація про те, що земельна ділянка надається за рахунок вилучення із землекористування ДП ЧМЗВ ЗАТ «Сантехмонтаж-1» земельної ділянки загальною площею 3298 м.кв. Також в матеріалах технічної документації міститься схема розташування об'єктів нерухомості, що знаходяться на вказаній земельній ділянці та опис фактичних меж земельної ділянки з відповідною загальною площею.

12.09.2002 Чернігівською міською радою було прийнято рішення (4 сесія 24 скликання) «Про надання, вилучення та передачу земельних ділянок в межах м. Чернігова», яким враховуючи договір купівлі-продажу № 14 від 10.01.2002, ПП «ГУДВІЛ» передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 5 років, площею 0,3298 га по вул. Індустріальній, 5, в тому числі: 0,0973 га, під спорудами промисловості; 0,2325 га, під благоустроєм.

Рішенням Чернігівської міської ради (17 сесія 4 скликання) від 08.09.2005 «Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок в межах м. Чернігова та надання дозволу на розроблення проекту відведення земельних ділянок», у зв'язку із перереєстрацією, було вилучено із оренди ПП «ГУДВІЛ» земельна ділянка, площею 0,3298 га по вул. Індустріальній, 5-Б, за згодою орендаря, а ТОВ «ГУДВІЛ» передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 5 років, площею 0,3298 га по вул. Індустріальній, 5-6, для експлуатації будівель і споруд промислового призначення.

08.09.2005 між ТОВ «ГУДВІЛ» та Чернігівською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3298 га; на земельній ділянці знаходяться будівлі та споруди промислового призначення; земельна ділянка передається в оренду для експлуатації будівель і споруд промислового призначення. Земельна ділянка передана ТОВ «ГУДВІЛ» актом приймання-передачі від 08.09.2005. Договір укладено строком на 5 років, термін дії якого закінчився 08.09.2010.

21.05.2013 ТОВ «ГУДВІЛ» звернулося до Чернігівської міської ради із заявоюпро надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування, площею 0,3120 га за адресою м, Чернігів, вул. Індустріальна, 5-6, для експлуатації будівель і споруд промислового призначення.

Рішенням Чернігівської міської ради (33 сесія 6 скликання) від 30.09.2013 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичними та фізичними особами та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення розмірів та маж прибережної захисної смуги» ТОВ «ГУДВІЛ» було надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення, при умові розроблення та затвердження в установленому порядку землевпорядної документації протягом року на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,3120 га, по вул. Індустріальній, 5-Б для експлуатації будівель і споруд промислового призначення з подальшою передачею ділянки в оренду.

20.01.2015 ТОВ «ГУДВІЛ» звернулося до Чернігівської міської ради із заявою про продовження терміну дії рішення 33 сесії 6 скликання Чернігівської міської ради від 30.09.2013 (пункт 1.57) в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення, для експлуатації будівель і споруд промислового призначення з подальшою передачею ділянки в оренду на один рік.

Рішенням Чернігівської міської ради (49 сесія 6 скликання) від 12.03.2015 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам» у зв'язку з закінченням терміну дії дозволів, надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення, при умові розроблення та затвердження в установленому порядку землевпорядної документації протягом року ТОВ «Гудвіл» на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,3120 га по вул. Індустріальній, 5-Б для експлуатації будівель і споруд промислового призначення з подальшою передачею ділянки в оренду.

Заходи спрямовані на оформлення та реєстрацію права користування земельною ділянкою ТОВ «ГУДВІЛ» не здійснювались.

ТОВ «ГУДВІЛ», використовуючи земельну ділянку без правовстановлюючих документів, здійснило відчуження об'єкта нерухомого майна (приміщення нежитлового корпусу літ. А-1, А1, А2 загальною площею 726,0 кв.м, прохідна літ. В-1, В1 площею 45,6 кв.м), розташованого на земельній ділянці комунальної власності, ТОВ «ЕКОЕН».

Позивач зазначає, що за період з дати набуття у власність ТОВ «ЕКОЕН» об'єкта нерухомого майна (реєстраційний номер 770215674101) по дату відчуження 13.02.2023, на підставі договору купівлі продажу №46 ТОВ «ТЕРРАВОЛ», відповідач до Чернігівської міської ради не звертався з приводу оформлення права користування земельною ділянкою загальною площею 0,3120 га, розташованою за адресою: вул. Індустріальна, 5-Б м. Чернігів та використовував дану земельну ділянкою без правовстановлюючих документів.

Станом на день звернення позивача до суду і ухвалення рішення судом доказів укладення договору оренди до матеріалів справи сторонами не надано.

Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області листом від 17.03.2023 № 1К-25-0.5-1323/2-23 надано інформацію на запит Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, що нормативна грошова оцінка за адресою: м. Чернігів, вул. Індустріальна, 5-Б, для земельних ділянок з цільовим призначенням « 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» складає:

- станом на 01.01.2018 - 01.01.2021 - 549,12 грн за 1 кв.м;

- станом на 01.01.2022 - 604,04 грн за 1 кв. м;

- станом на 01.01.2023 - 694,69 грн за 1 кв.м.

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області листом № 3093/5/25-01-04-01-04 від 10.06.2024 надано інформацію на запит Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, в якому повідомлено, що ТОВ «ЕКОЕН» за період з 01.01.2018 по 28.05.2024 кошти на рахунок, відкритий Державною казначейською службою України для зарахування надходжень по орендній платі з юридичних осіб (КБК 18010600) до бюджету Чернігівської міської територіальної громади не перераховувало.

За результатами опрацювання та визначення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за рахунок Чернігівської міської ради (власника земельної ділянки) при використанні ТОВ «ЕКОЕН» земельної ділянки площею 0,3120 га по вул. Індустріальна, 5-б ум. Чернігові за період з 01.01.2018 по 12.02.2023 (включно), позивачем проведено наступний розрахунок:

Вихідні дані:

1) 1 713 254,40 грн (549,12 грн/кв.м) - нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2018-2021 роки;

2) 1 884 604,80 грн (604,04 грн/кв.м) - нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2022 рік;

3) 2 167 432,80 грн (694,69 грн/кв.м) - нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік;

4) 0 грн - визначене зобов'язання з орендної плати за землю у 2018-2023 роках;

5) 0,3120 га (або 3120 кв.м.) - площа земельної ділянки;

6) 3 % нормативної грошової оцінки землі - розмір орендної плати на 2018-2023 рік (%) нормативної грошової оцінки» відповідно до Положення «Про плату за землю» затвердженого рішенням міської від 30.01.2015 «Про місцеві податки» (47 сесія 6 скликання) зі змінами та доповненнями та Положення "Про плату за землю", затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 30.06.2022 "Про місцеві податки та збори" №18/VІІІ-19 зі змінами і доповненнями;

7) 01.01.2018 - 31.12.2018 - період, за який обраховані кошти у 2018 році

8) 01.01.2019 - 31.12.2019 - період, за який обраховані кошти у 2019 році;

9) 01.01.2020 - 31.12.2020 - період, за який обраховані кошти у 2020;

10) 01.01.2021 - 31,12.2021 - період, за який обраховані кошти у 2021 році;

11) 01.01.2022 - 28.02.2022 - період, за який обраховані кошти у 2022 році (2 місяці);

12) 01.01.2023 - 12.02.2023 - період за який обраховані кошти у 2023 році (1 міс. 12 днів).

Розрахунок за 2018 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн: 1 713 254,40*3%=51 397,63грн;

За відсутності задекларованих коштів до сплати підлягає: 51397,63 грн.

Розрахунок за 2019 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн: 1 713 254,40*3%=51 397,63грн;

За відсутності задекларованих коштів до сплати підлягає: 51 397,63 грн.

Розрахунок за 2020 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн: 1 713 254,40*3%=51 397,63грн;

За відсутності задекларованих коштів до сплати підлягає: 51 397,63 грн.

Розрахунок за 2021 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн:1 713 254,40*3%=51 397,63грн;

За відсутності задекларованих коштів до сплати піддягає: 51 397,63 грн.

Розрахунок за 2022 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн: 1 884 604,80*3%=56 538,14грн;

Збережені кошти за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, грн: 56 538,14/12*2=9423,02 грн;

За відсутності задекларованих коштів до сплати підлягає: 9423,02 грн.

Розрахунок за 2023 рік:

Збережені кошти за земельну ділянку в цілому за рік, грн: 2 167 432,80*3%=65 022,98грн;

Збережені кошти за період з 01.01.2023 по 12.02.2023, грн: 65 022,98/12/28*1 міс 12 днів =7740,83 грн;?

За відсутності задекларованих коштів до сплати підлягає: 7740,83 грн.

Загальна сума до сплати складає 222 754,38 грн (51 397,63 грн+ 51 397,63 грн+ 51 397,63 грн+ 51 397,63 грн+ 9423,02 грн+ 7740,83 грн).

Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради листом від 04.11.2024 №878/ІН/2-08 зверталось до ТОВ «ЕКОЕН» з приводу вжиття заходів щодо повернення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 222 754,37 грн за користування без правовстановлюючих документів земельної ділянки по вул. Індустріальна, 5-Б м. Чернігів площею 0,3120 га.

Листами №912/ІН/2-08.02 від 08.11.2024 та №774/ІН/2-08 від 15.04.2025 Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомляло ТОВ «ЕКОЕН» про проведення засідання Комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, на якому буде розглядатись питання щодо визначення розмірів збитків нанесених відповідачем при використанні земельної ділянки по вул. Індустріальна, 5-Б м. Чернігів площею 0,3120 га, з порушенням законодавства без правовстановлюючих документів.

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.05.2025 №248 затверджено акти комісії з визначення розмірів збитків (збережених коштів) власнику землі в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської області, у тому числі Акт №8 від 25.04.2025, яким ТОВ «ЕКОЕН» за період з 01.01.2028 по 12.02.2023, за виключенням 2022 року з 01.03.2022 по 31.12.2022, визначено збитки у розмірі 222 754,37 грн.

Повідомлення від 19.05.2025 №869/ІН/2-08 разом з Актом №8 від 25.04.2025 та Рішенням виконкому ЧМР від 14.05.2025 №248 направлено відповідачу на адресу: вул. Індустріальна, 56 м. Чернігів та повернуто відділенням зв'язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідач у добровільному порядку кошти не повернув, доказів сплати вказаної суми не надав.

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача безпідставно збережених грошових коштів у сумі 222 754,37 грн за період з 01.01.2018 по 12.02.2023, посилаючись на вимоги ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Нормативно-правове обґрунтування, оцінка доказів та висновки суду.

Положеннями статті 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Вказані норми Податкового кодексу України кореспондуються з нормами статті 96 Земельного Кодексу України, відповідно до якої землекористувачі, зокрема, зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

За змістом визначення, наведеного у частині першій статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до положень статті 791 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Матеріалами справи підтверджується, що у період з 24.05.2016 по 12.02.2023 у власності відповідача перебувало нерухоме майно - нежитлове приміщення (загальною площею 771,6 кв.м, приміщення виробничого корпусу літ. А-1, А1, А2, прохідна літ.В-1, В1), що знаходиться за адресою: вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів на земельній ділянці площею 0,3120 га.

За змістом частини першої статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлових приміщень, які належать відповідачам, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а тому, у зв'язку із користуванням відповідачем нежитловими приміщеннями, презюмується його спільне користування усією спірною земельною ділянкою, якщо іншого не доведено (близькі за змістом висновки Верховного Суду містяться у постанові від 02.06.2020 у справі № 922/2417/19).

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі № 922/2060/20 вказав, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Відповідач не є власником або постійним землекористувачем земельної ділянки площею 0,3120 га, що знаходиться за адресою: вул. Інструментальна, 5-Б, м. Чернігів, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як користувача вже сформованої земельної ділянки, є орендна плата.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (частина перша статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (частина перша статті 123 Земельного кодексу України).

Згідно із частиною першою статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Отже право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові зазначила, що немає підстав для застосування до спірних правовідносин приписів чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Матеріали справи не містять доказів належного оформлення ТОВ «ЕКОЕН» права користування земельною ділянкою площею 0,3120 га, що знаходиться за адресою: вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів, зокрема, укладення відповідного договору оренди з Чернігівською міською радою та державної реєстрації такого права, а отже відповідач у період з 24.05.2016 по 12.02.2023 користувался цією земельною ділянкою без достатньої правової підстави.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За встановлених фактичних обставин справи доводи позивача про те, що він був позбавлений можливості отримувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів , площею 0,3120 га, у спірний період підтверджені належними доказами та не спростовані відповідачем, що надає підстави для висновку про можливість застосування до спірних правовідносин статті 1212 Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України та частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).

Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 у справі № 920/739/17.

Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Земельним законодавством та Податковим кодексом України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, які містять інформацію щодо предмета спору.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, а також у постанові Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15.

Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 17.03.2023 № 1К-25-0.5-1323/2-23 нормативна грошова оцінка за адресою: м. Чернігів, вул. Індустріальна, 5-6, для земельних ділянок з цільовим призначенням « 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» складає:

- станом на 01.01.2018 - 01.01.2021- 549,12 грн за 1 кв.м;

- станом на 01.01.2022 - 604,04 грн за 1 кв. м;

- станом на 01.01.2023 - 694,69 грн за 1 кв.м.

Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з Положенням про плату на землю, затвердженим рішенням міської ради 30.01.2015 «Про місцеві податки» зі змінами та доповненнями, та Положенням про плату на землю, затвердженим рішенням міської ради 30.06.2022 «Про місцеві податки» зі змінами та доповненнями, Чернігівська міська рада на 2018 - 2023 роки встановила ставку земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), зокрема за спірну земельну ділянку, у розмірі 3% нормативної грошової оцінки.

У зв'язку із користуванням відповідачем земельною ділянкою площею 0,3120 га, що знаходиться за адресою: вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів, без правовстановлюючих документів позивач здійснив розрахунок розміру безпідставно збережених коштів у сумі 222 754,38 грн за період з 01.01.2018 по 12.02.2023.

Перевіривши розрахунки позивача, суд установив, що вони виконані арифметично правильно. При цьому відповідач не довів, а матеріали справи не містять доказів необґрунтованості здійснених позивачем розрахунків стягуваної суми грошових коштів.

Відповідно до статті 129 Конституції України та статей 2, 13 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою площею 0,3120 га, що знаходиться за адресою: вул. Інструментальній, 5-Б, м. Чернігів, що відбулося без оформлення правовідносин щодо користування земельною ділянкою за період з 01.01.2018 по 12.02.2023 у розмірі 222 754,38 грн є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позовних вимог, на відповідача покладається судовий збір в розмірі 3341,32 грн.

Керуючись ст.73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 233, 238, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКОЕН» (проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013; код ЄДРПОУ 38054309) на користь Чернігівської міської ради (адреса: вул. Магістратська, 7, м, Чернігів, 14000, ЄДРПОУ 34339125) за реквізитами: код платежу 24062200, рахунок UА428999980314060611000025739, отримувач - ГУК у Чернігів.обл/тг м. Чернігів, код ЄДРПОУ 37972475, банк - Казначейство України (ел.адм.подат), кошти у розмірі 222 754,38 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКОЕН» (проспект Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013; код ЄДРПОУ 38054309) на користь Чернігівської міської ради (адреса: вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, одержувач: виконком міської ради, UА628201720344270041000023318, Держказначейська служба України, м. Київ» МФО 820172, код ЄДРПОУ 04062015) судовий збір в сумі 3341,32 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор