Ухвала від 27.05.2026 по справі 523/5010/26

Пересипський районний суд міста Одеси

Справа №523/5010/26

Провадження №1-кс/523/4717/26

УХВАЛА

про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування

27 травня 2026 року м. Одеса

Слідчий суддя Пересипського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , а також захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду клопотання слідчого в кримінальному провадженні №22026160000000146 від 27 лютого 2026 рокупро здійснення спеціального досудового розслідування стосовно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина російської федерації, , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.258-5 КК України,

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2026 року до Пересипського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №22026160000000146 від 27 лютого 2026 року, в якому ОСОБА_5 підозрюють у фінансуванні тероризму, за кваліфікуючими ознаками: збір та надання активів з метою їх використання для цілей терористичної групи (організації), в особливо великому розмірі.

За даним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості за №22026160000000146 від 27 лютого 2026 року,за ознаками ч.3 ст.258-5 КК України. 06 березня 2026 року ОСОБА_5 було повідомлено про відповідну підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, у зв'язку із знаходженням особи на території російської федерації.

Відповідно до змісту підозри з лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією російської федерації проти України та окупацією частини території України.

В той же час, 07 квітня 2014 року, під прикриттям вищевказаної збройної агресії, у м. Донецьку створена терористична організація «донецька народна республіка» (надалі «днр»), одним із завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, тобто стійке об'єднання невизначеної кількості осіб, що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, діяльність якої поширена на території Донецької області.

В свою чергу, 27 січня 2015 року Постановою Верховної Ради України затверджено «Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором», у відповідності до якого, окрім іншого, фактично визнано так звані «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями.

В ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент рф оголосив початок так званої спеціальної військової операції, що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення збройних сил рф, інших збройних формувань рф та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.

Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою рф, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії російської Федерації проти України», п.п.17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16 березня 2022 року за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти рф та ін.)».

24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на всій території України постановлено введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.

З цього приводу ухвалено низку актів міжнародних інституцій, зокрема: Резолюції ГА ООН від 27 березня 2014 року про територіальну цілісність України та від 19 грудня 2016 року про стан прав людини в АР Крим і Севастополі, постанову Парламентської асамблеї Ради Європи «Про недавні події в Україні» від 09 квітня 2014 року, резолюцію Європейського парламенту від 17 квітня 2014 року щодо російського тиску на країни Східного партнерства, постанову Парламентської асамблеї ОБСЄ «Про продовження чітких, важких і хибних порушень зобов'язань ОБСЄ та міжнародних норм з боку російської федерації» від 08 липня 2015 року, резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи «Про гуманітарний стан українських біженців та переміщених осіб» (2015), доповідь Міжнародного кримінального суду від 14 листопада 2016 року, в яких послідовно підтверджено: суверенітет і територіальну цілісність України, а також вказано, що референдум щодо статусу Криму не був санкціонований Україною, а отже, його результати не мають юридичної сили; закликано всі держави не визнавати будь-яких змін щодо статусу АР Крим і Севастополя; засуджено тимчасову окупацію території України і підтверджено невизнання анексії Криму; рф визнано державою-окупантом, анексію українського півострова - протиправною згідно з міжнародним правом, статус Криму - територія під російською окупацією, ситуацію на території Криму та Севастополя - міжнародним збройним конфліктом між рф та Україною; твердження рф про право використовувати всі засоби для захисту російських меншин у третіх країнах - таким, що не відповідає міжнародному праву і суперечить основоположним принципам міжнародної поведінки у 21 столітті. Засуджено й одностороннє та невиправдане порушення рф суверенітету і територіальної цілісності України, а також відмову рф поважати Гельсинські принципи суверенітету, цілісності, непорушності всесвітньо визнаних кордонів і заборони застосування та загрози застосування сили відносно держав - учасниць ОБСЄ.

Утримання частини території Донецької області, взятої в т.ч. представниками терористичної організації «днр» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, потребує значних активів будь-якого роду, зокрема фінансових та матеріальних.

У зв'язку із вказаним, у ОСОБА_5 приблизно навесні 2021 року (більш точні дата, час та місце досудовим розслідуванням невстановлені) виник злочинний умисел спрямований на фінансування терористичної організації «днр», з метою фінансового та матеріального забезпечення вказаної терористичної організації.

Для цього, ОСОБА_5 будучи депутатом Державної думи рф, членом політичної парті Єдина Росія та членом Комітету Думи з розвитку громадянського суспільства, громадських та релігійних організацій, діючи умисно, з ідеологічних мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх наслідки, весною 2021 року пролобіював виділення 7 300 000 руб (семи мільйонів триста тисяч рублів), що еквівалентно 2 725 000 (два мільйони сімсот двадцять п'ять тисяч) грн НБУ, для підтримки Межрегиональной общественной организации «СОЮЗ ДОБРОВОЛЬЦЕВ ДОНБАССА», яка зареєстрована в м. Москва, російської федерації та підсанкційна в США, Канаді, країнах ЄС, Швейцарії, Великій Британії, Австралії, Новій Зеландії та Японії, за підтримку діяльності, пов'язаної зі збройним конфліктом на сході України.

Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на фінансування і матеріальне забезпечення терористичної організації «днр» ОСОБА_5 03 червня 2022 року, через свого представника, передав т.зв. военной комендатуре №12 войсковой части 08816 Народной милиции Донецкой Народной Республики товарно-матеріальні цінності на загальну суму 13 440 000 (тринадцять мільйонів чотириста сорок тисяч) рублів, що еквівалентно 6 332 000 (шість мільйонів триста тридцять дві тисячі) грн НБУ, а саме: 2 (два) позашляхових автомобілів УАЗ «Patriot»; 2 (два) автопричепи «Сайгак»; 10 (десять) дизельних генераторів «HYUNDAI» DHY 8500SE в кожусі; 10 (десять) бензопил «HUSQVARNA» 450 II 18; 20 (двадцять) каркасних палаток М-70; 80 (вісімдесят) спальних мішків «Ратник-ПМ».

Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на фінансування і матеріальне забезпечення терористичної організації «днр» ОСОБА_5 13 червня 2022 року, через свого представника, передав т.зв. Управлению народной милиции Донецкой Народной Республики товарно-матеріальні цінності на загальну суму 40 178 000 (сорок мільйонів сто сімдесят вісім тисяч) рублів, що еквівалентно 20 560 000 (двадцять мільйонів п'ятсот шістдесят тисяч) грн НБУ, а саме: 30 (тридцять) всепогодних квадракоптерів DJI Matrice 30т; 90 (дев'яносто) батарей для квадракоптерів Matrice 30т; 50 (п'ятдесят) бензиногенераторів HUTER DY6500LXA 64/1/27; 100 (сто) портативних радіостанцій Lira DP-2000; 20 (двадцять) портативних радіостанцій Lira DP-2600; 30 (тридцять) автомобільних радіостанцій Lira DP-1000; 10 (десять) базових радіостанцій Lira DP-1000; 5 (п'ять) ретрансляторів Lira DR-3000.

Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на фінансування і матеріальне забезпечення терористичної організації «днр» ОСОБА_5 30 червня 2022 року, через свого представника, передав т.зв. Оперативно-боевому тактическому формированию Министерства внутренних дел Донецкой Народной Республики товарно-матеріальні цінності на загальну суму 29 956 000 (двадцять дев'ять мільйонів дев'ятсот п'ятдесят шість тисяч) рублів, що еквівалентно 16 648 000 (шістнадцять мільйонів шістсот сорок вісім тисяч) грн НБУ, а саме: 90 (дев'яносто) квадракоптерів DJI Mavic 3; 180 (сто вісімдесят) акумуляторних батарей DJI Mavic 3; 20 (двадцять) підсилювачів сигналу Avenge Angel 2.4G/5.8G; 15 (п'ятнадцять) тепловізійних прицілів VENOX PATRIOT LRF.

Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на фінансування і матеріальне забезпечення терористичної організації «днр» ОСОБА_5 13 серпня 2022 року, через свого представника, передав т.зв. 1-й отдельной гвардейской мотострелковой Славянской бригады Народной милиции Донецкой Народной Республики товарно-матеріальні цінності на загальну суму 11 434 000 (одинадцять мільйонів чотириста тридцять чотири тисячі) рублів, що еквівалентно 6 866 000 (шість мільйонів вісімсот шістдесят шість тисяч) грн НБУ, а саме: 15 (п'ятнадцять) квадракоптерів DJI Mavic 3Т Thermal; 80 (вісімдесят) Fpv-дронів DJI Mavic Air 2S; 95 (дев'яносто п'ять) додаткових батарей DJI; 80 (вісімдесят) рацій QUANSHENG TG-UV2 PLUS 10W; 20 (двадцять) ІР-телефонів Yealink W73P.

Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на фінансування і матеріальне забезпечення терористичної організації «днр» ОСОБА_5 26 серпня 2022 року, через свого представника, передав т.зв. Отдельного 101-го стрелкового полка 1-го армейского корпуса Управлению народной милиции Донецкой Народной Республики товарно-матеріальні цінності на загальну суму 14 705 000 (чотирнадцять мільйонів сімсот п'ять тисяч) рублів, що еквівалентно 8 953 000 (вісім мільйонів дев'ятсот п'ятдесят три тисячі) грн НБУ, а саме: 50 (п'ятдесят) квадракоптерів Fimi X8 SE 2022 V2 Combo; 10 (десять) протидронових рушниць «Гарпия»; 5 (п'ять) теплові зорів Pulsar TELOS з дальноміром; 15 (п'ятнадцять) тепловізійних монокулярів Conotech Aquila 3D 19/38; 50 (п'ятдесят) портативних радіостанцій ANYTONE AT-25; 30 (тридцять) автомобільних радіостанцій Lira DP-1000; 100 (сто) військових тактичних аптечок «Практика-2М».

Таким чином, ОСОБА_5 умисно, вчинив дії з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичної організації (фінансування тероризму) т.зв. «днр», в особливо великому розмірі, шляхом надання грошових коштів та обладнання, з метою їх використання для цілей терористичної групи (організації).

Так, 02 березня 2026 року здійснено виклик ОСОБА_5 на 10 годину 00 хвилин 06 березня 2026 року, 07 березня 2026 року та 08 березня 2026 року до старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_6 (Україна, м. Одеса, вул. Єврейська, буд.№43) для проведення слідчих та процесуальних дій, в порядку ст.ст.133,135,137 КПК України, у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлення про підозру та допиту підозрюваного, в порядку ч.8 ст.135 КПК України, шляхом розміщення відповідних публікувань в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (ДП «Редакція газети «Урядовий Кур'єр») та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

При цьому, згідно абз.2 ч.8 ст.135 КПК України, ОСОБА_5 вважається таким, що належним чином повідомлений про виклик, з моменту опублікування повістки про його виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

ОСОБА_5 в призначені дату та час до слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області (Україна, поштовий індекс 65045, м. Одеса, вул. Єврейська, буд.№43) не з'явився, про причини свого неприбуття не повідомив.

Аналогічним процесуальним порядком 09 березня 2026 року ОСОБА_5 було також сповіщено про повідомлення про підозру.

В ході досудового розслідування було вжито заходів щодо встановлення місцезнаходження підозрюваного та встановлено, що останній перебуває на території російської федерації (остання відома адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) та періодично відвідує тимчасово окуповану територію Донецької області, яка відповідно до Закону України №1207-VII від 15 квітня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є тимчасово окупованою територією України, не з'явився без поважних причин на виклик слідчого за умови його належного повідомлення про такий виклик, у зв'язку з чим, підозрюваного 09 березня 2026 було оголошено в розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 1 відділу ГВ ЗНД Управління СБ України в Одеській області.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

В обґрунтування клопотання прокурор послався на необхідність проведення спеціального досудового розслідування, аргументуючи це обґрунтованістю вказаної підозри, а також переховуванням підозрюваного від слідчого та прокурора, його фактичним перебуванням на території російської федерації.

Дослідивши клопотання, додані до нього матеріали, з'ясувавши заперечення захисника, слідчий суддя дійшов наступного.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого ст.438 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук (ч.2 ст.297-1 КПК України).

Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення (ч.2 ст.297-4 КПК України).

Згідно вимог положень глави 22 розділу ІІІ КПК України повідомлення про підозру є процесуальною дією, яка передбачає: внесення і юридичне оформлення рішення про по повідомлення про підозру; вручення повідомлення про підозру; роз'яснення підозрюваному його процесуальних прав; забезпечення підозрюваному права користуватися юридичною допомогою захисника; та наступний допит підозрюваного.

Обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, те, що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно пов'язують підозрюваного з певним злочином. І вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення (п.175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», п.42 рішення ЄСПЛ у справі «Котій проти України»).

Факти, що підтверджують «обґрунтовану підозру», не повинні бути такого самого рівня, як факти, на яких має ґрунтуватись обвинувальний вирок чи навіть пред'явлення обвинувачення (рішення ЄСПЛ у справі «Броуган та інші проти Сполученого Королівства»).

Незважаючи на неможливість допитати ОСОБА_5 за обставинами вчинення кримінального правопорушення, підозра останньому підтверджується отриманим в ході досудового розслідування протоколом оглядом місця події 25 січня 2026 року електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 , на якій містяться звіти від представників терористичної організації «днр» про отримання від ОСОБА_5 матеріальних засобів, а також акти прийому-передачі таких засобів.

На думку слідчого судді, зібраних слідчим доказів було цілком достатньо для об'єктивного висновку про можливу пов'язаність особи ОСОБА_5 із розслідуваними обставинами діяння, яке містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.258-5 КК України.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» №1632-VII від 12 серпня 2014 року, вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Беручи до уваги викладене, зважаючи на наявність достатніх доказів причетності ОСОБА_5 до інкримінованого йому кримінального правопорушення, а також враховуючи той факт, що останній ухиляється від явки на виклик слідчого, переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та переховується на території держави, визнаної Верховною Радою України, державою - агресором російської федерації, керуючись вимогами статей 40, 139, 297-1, 297-2, ч.3 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 р., ст.5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» від 12 серпня 2014 року №1632-VII, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.297-1,297-2,297-3 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_6 - задовольнити.

Подальше досудове розслідування кримінального провадження №22026160000000146 від 27 лютого 2026 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.258-5 КК України, здійснювати в порядку спеціального досудового розслідування.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1