Справа № 453/452/26
№ провадження 2-о/453/40/26
Іменем України
26 травня 2026 року Сколівський районний суд Львівської області в складі
головуючого-судді Ясінського Ю.Є.
секретаря судового засідання Гринюк Л.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Сколе Львівської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Стрийського району Львівської області, про встановлення факту народження,-
встановив:
16 березня 2026 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Прага, Чеська Республіка. Визнати батьками дитини мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
В обґрунтування заяви вказує, що з 07 лютого 2019 року вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 . Від даного шлюбу у них народився син ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у Чеській Республіці, м. Прага. Факт народження дитини підтверджується свідоцтвом про народження, виданим компетентним органом Чеської Республіки. Через те, що українського свідоцтва про народження дитини ще не отримано, вона звернулась до суду для отримання факту народження дитини за кордоном.
Ухвалою суду від 23 березня 2026 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати в порядку окремого провадження.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, належним чином повідомлялась про час та місце розгляду справи.
До початку судового засідання представник заінтересованої особи подала до суду пояснення (вх. № 4383 від 26 травня 2026 року) в якому зазначила, що сам факт народження дитини уже зареєстрований у Чеській Республіці, про що видане офіційне іноземне свідоцтво. Законодавство України не передбачає повторної реєстрації народження, якщо її вже здійснив компетентний орган іншої держави. Чеське свідоцтво після належного оформлення визнається в Україні. Заявниця ОСОБА_1 з питання реєстрації народження дитини до відділу ДРАЦС не зверталася. На підставі вище вказаного просить відмовити в задоволені заяви.
У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали даної справи, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2 у Чеській Республіці, м. Прага.
Факт народження дитини підтверджується чеським свідоцтвом НОМЕР_1 про народження, виданим компетентним органом Чеської Республіки .
Головним консулом України в Чеській Республіці В. Зварич видано довідку № 61313/19-536-1238 про реєстрацію особи громадянином України, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України з моменту народження. Довідка видана до свідоцтва про народження НОМЕР_1 та є підставою для оформлення документа, що підтверджує громадянство України.
Відповідно до ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановленні лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення; - встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Частинами 3-4ст. 49 ЦК України передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами, які проводять реєстрацію народження фізичної особи та її походження є відділи державної реєстрації актів цивільного стану, а також дипломатичні представництва і консульські установи України.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2023 р. №66 «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану» передбачено, що державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, що проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять й дипломатичні представництва та консульські установи України.
Дипломатичні представництва і консульські установи України керуються спеціальним нормативним документом - Інструкцією про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України від 23.05.2001 № 32/5/101 (з наступними змінами).
Реєстрація народження дитини за кордоном відповідно до Інструкції провадиться консулом з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Зазначена дія провадиться за місцем народження або за місцем проживання батьків дитини або одного з них за їх письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, у якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.
Також, варто зазначити, що народження дитини також може бути зареєстроване у державних установах країни перебування батьків та дитини за кордоном України. У такому разі, як правило, додаткова або повторна реєстрація акту народження в державному органі на території України не провадиться, а свідоцтво про народження дитини, видане компетентними органами іноземної держави, за умови належного засвідчення (апостиль / консульська легалізація або на підставі діючого договору про правову допомогу) є дійсним на території України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Як вбачається з матеріалів справи, що заявниця народила дитину у Чехії і здійснила державну реєстрацію народження дитини у державній установі країни перебування, що підтверджується видачею свідоцтва про народження. Державна реєстрація народження на території іншої держави здійснюється за її законами. Як наслідок, заявник отримала необхідні відомості про народження дитини за зразком, який встановлений для Чехії, тобто свідоцтво народження.
Таким чином, заявниця розпорядилась своїм вибором і здійснила державну реєстрацію народження дитини не у консульській установі за законодавством України, а в державній установі країни перебування, тобто в Чехії.
Разом із тим відсутні будь які відомості, що заявниця, після народження дитини, не зверталась із відповідними документами до органів РАЦС із заявою про державну реєстрацію народження дитини за законодавством України шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях. Довідка Генерального консульства України в Чехії 19 червня 2025 року, надана заявниці, свідчить виключно про те, що дитина отримала громадянство України за народженням.
Відповідно до п.1.5 Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України для складання актового запису цивільного стану заявник повинен представити документи, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації, а також паспортний документ, який посвідчує його особу.
Якщо реєстрація актів цивільного стану була проведена компетентними органами держави перебування, про що свідчить відповідний документ, то повторна реєстрація в дипломатичному представництві або консульській установі не провадиться.
Документи, які на території однієї з Договірних Сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж на території іншої Договірної Сторони.
Отже, свідоцтво про народження дитини, яке отримала заявниця за законами республіки Чехії, є офіційним документом, який визнається в Україні.
Відповідно до вищезазначеної Інструкції повторна реєстрація народження дитина не проводиться.
Керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,-
у задоволенні заяви ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Стрийського району Львівської області, про встановлення факту народження - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду
Повне найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (адреса проживання: АДРЕСА_1 ).
Заінтересована особа: Сколівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Стрийського району, Львівської області, місце знаходження: м. Сколе, вул. Д. Галицького, 38, Стрийського району Львівської області).
Суддя Ю.Є. ЯСІНСЬКИЙ