Справа № 947/22055/26
Провадження № 1-кс/947/7730/26
28.05.2026 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №42025160000000231 від 23.10.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
В провадженні слідчого управління ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження №42025160000000231 від 23.10.2026 за ознаками скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.
Встановлено, що органом досудового розслідування досліджуються факти того, що під час воєнного стану, керівник підприємства керівник КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , яке відносяться до критично важливої інфраструктури, фіктивно працевлаштовував чоловіків призивного віку з метою отримання ними відстрочки (бронювання) від мобілізації до лав ЗСУ.
Згідно Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76, критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, мають можливість надавати тимчасову відстрочку від мобілізації для військовозобов'язаних працівників (бронювання).
Разом з тим, встановлено випадки фіктивного оформлення військовозобов'язаних громадян критично важливими підприємствами. Зокрема, службові особи вказаних підприємств вносять до офіційних документів завідомо неправдиві відомості щодо працевлаштування військовозобов'язаних громадян на посади різноробочих, при цьому останні фактично не виконують свої обов'язки, а просто отримали відстрочку від мобілізації.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що 10.07.2025 на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 № 641/А-2025 про визначення юридичної особи критично важливою, Комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване у АДРЕСА_1 , надано статус критично важливого підприємства.
Встановлено з 11.07.2025 на посаду директора комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » призначено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває на спецобліку до 10.07.2026.
Відповідно до Статуту КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.09.2020 № 1435-VІІ, ОСОБА_4 для бронювання від мобілізації до ЗСУ прийняв фіктивно на посаду фахівця з публічних закупівель - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_7 фіктивно прийняв на посаду слюсаря АВР 3-го розряду від 26.08.2025, на посаду слюсаря АВР 4-го розряду від 01.01.2026, на посаду слюсаря сантехника 4-го розряду від 02.02.2026.
Для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документації яка стала підставою для бронювання КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване у АДРЕСА_1 .
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання слідчий не з'явився, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_8 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_11 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_12 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_13 , старшому слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_14 , старшому слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_15 , старшому слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_16 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_17 , старшому слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_18 , слідчому відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_19 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_20 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_21 , та іншим слідчим які входять до складу слідчої групи, згідно постанови про призначення групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025160000000231 від 23.10.2025, прокурорам Одеської обласної прокуратури, які входять до групи прокурорів, зокрема, ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та іншим прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42025160000000231 від 23.10.2025 - тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучити їх копій, а саме до відомостей, які стали підставою для бронювання працевлаштованих працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване у АДРЕСА_1 , які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) у період часу з 01.01.2025 по теперішній час, а саме до:
- списків військовозобов'язаних працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване у АДРЕСА_1 , довідки про кількість військовозобов'язаних, а також обґрунтування підстав бронювання, накази про бронювання та інша документація яка стала підставою для бронювання працівників.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1