Справа № 646/13345/25
2-а/703/20/26
26 травня 2026 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі судді Биченка І.Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
ОСОБА_1 звернувся до Основ'янського районного суду міста Харкова з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № 2708 від 22.09.2025 про адміністративне правопорушення за ч.2 cт.210-1 КУпАП, а провадження у справі закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 до 11 червня 2025 року постійно мешкав за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки м. Куп'янськ є територією де ведуться активні бойові дії тому органи влади, в тому числі ТЦК та СП та ВЛК, не здійснюють свою діяльність.
Позивач стверджує, що у зв'язку з вказаними обставинами він, в термін до 05 червня 2025 року, не міг звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання направлення для проходження ВЛК.
11 червня 2025 року ОСОБА_1 виїхав до м. Харків. В цей же день він отримав довідку «тимчасово переміщеної особи» та відразу звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для постановки на військовий облік та оформлення усіх необхідних документів. Вказав, що у ІНФОРМАЦІЯ_4 направлення йому на проходження ВЛК надано не було, лише поставлено на облік.
Після зміни свого місця проживання з м. Харків на місце проживання у м. Сміла, а саме: 18 вересня 2025 року та після отримання довідки ВПО, ОСОБА_1 відразу звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 для постановки на військовий облік .
Однак, постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 №2708 від 22 вересня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 17000 грн 00 коп.
Постанова мотивована тим, що ОСОБА_1 рішенням військово-лікарської комісії був визнаний обмежено придатним до військової служби та не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби до 05 червня 2025 року.
У зв'язку із цим на підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-ІХ від 21.03.2024 року до 05.06.2025 пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Для цього військовозобов'язаний повинен був самостійно звернутися до ТЦК та СП з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду або самостійно отримати направлення через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
ОСОБА_1 вважає, що постанова винесена без всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи. Просив врахувати, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 було порушено порядок розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, оскільки про дату та час розгляду справи він не повідомлявся та при розгляді справи присутній не був. Крім того, факти зазначені у постанові є недостовірними, оскільки ОСОБА_1 сумлінно ставиться до обов'язків, покладених на військовозобов'язаного, у визначений законом строк став на облік після отримання довідки ВПО. Вказав, що для проходження медичного огляду він не викликався відповідачем, направлення та повістки на проходження ВЛК йому не вручались.
У зв'язку з цим, ОСОБА_1 просив скасувати постанову № 2708 від 22 вересня 2025 року про притягнення його до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Ухвалою Основ'янського районного суду міста Харкова від 13 січня 2026 року справу передано за підсудністю до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
Ухвалою від 20 березня 2026 року суд поновив ОСОБА_1 строк для звернення до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі та відкрив провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копію наведеної ухвали було направлено сторонам.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини 5 статті 262 КАС України не надходило.
У наданих суду письмових поясненнях начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначив, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є правомірною. Вказав, що ОСОБА_1 мав можливість самостійно отримати направлення для проходження ВЛК через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста. У протоколі про адміністративне правопорушення, який було складено 18 вересня 2025 року, ОСОБА_1 поставив свій підпис про те, що він повідомлений про місце, дату і час розгляду справи відносно нього, яка була призначена на 22 вересня 2025 року. Також він був ознайомлений з правами, визначеними ст. 63 Конституції України, ст.268 КУпАП та дав пояснення по суті правопорушення. Враховуючи викладене просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові обставини, суд приходить до наступного.
Згідно облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 з 19 вересня 2025 року.
Відповідно до відмітки у обліковій картці ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Як вбачається з відмітки в паспорті ОСОБА_1 , останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 17 січня 2013 року.
Згідно з довідки від 11 червня 2025 року №6333-5003705492 ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , взятий на облік внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається з військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 11 червня 2025 року.
Відповідно до довідки від 18 вересня 2025 року №7104-5003815686 ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , взятий на облік внутрішньо переміщеної особи. Фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
22 вересня 2025 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_1 рішенням військово-лікарської комісії був визнаний обмежено придатним до військової служби та не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби до 05 червня 2025 року.
У зв'язку із цим на підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» йому належало до 05.06.2025 пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Для чого військовозобов'язаний повинен був самостійно звернутися до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 №2708 від 22 вересня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 17000 грн 00 коп.
Постанова мотивована тим, що ОСОБА_1 рішенням військово-лікарської комісії був визнаний обмежено придатним до військової служби та не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби до 05 червня 2025 року.
У зв'язку із цим на підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-ІХ від 21.03.2024 року до 05.06.2025 пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Для цього військовозобов'язаний повинен був самостійно звернутися до ТЦК та СП з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду або самостійно отримати направлення через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Вищевикладене свідчить про те, що ОСОБА_1 на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 19 вересня 2025 року та винесення постанови №2708 від 22 вересня 2025 року не мав відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та мав статус «Непридатні в мирний час, обмежено придатні у воєнний час», який в силу вимоги законодавства зобов'язаний був пройти повторний медичний огляд до 05.06.2025.
Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у визначений законом спосіб.
Згідно з ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі Порядок).
За змістом цих нормативно-правових актів, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період.
За визначенням у Законі України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно із абз.4 ст.1 розділу І Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Диспозиція ч.1 ст. 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Відповідно до ч. 3 ст.210-1КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто диспозиція наведеної норми є бланкетною, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших галузей права або інших підзаконних актів (інструкцій, переліків, статутів, положень, наказів, правил тощо).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно з ст. 1,3 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України "Про оборону України" Закони України "Про Збройні Сили України", Закони України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до абз.4 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Відповідно до п. 2 Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 12 лютого 2025 року № 4235-IX, який набрав чинності 15.02.2025, установлено, що «громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом (з 15.02.2025) зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».
Таким чином, вказані вище в законі особи віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом повинні самостійно ініціювати проходження ВЛК шляхом звернення до ТЦК.
Відтак, доводи позивача про те, що він не отримував відповідного оповіщення від РТЦК про необхідність проходження повторного медичного огляду на предмет визначення придатності до військової служби не заслуговують на увагу, оскільки, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX, позивач мав обов'язок самостійно звернутися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для повторного проходження військово-лікарської комісії.
Додаткового оповіщення про такий обов'язок вказаним Законом не передбачено.
Таким чином, ОСОБА_1 , як обмежено придатний до військової служби, мав обов'язок щодо самостійного проходження медичного огляду, який він не виконав, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Твердження позивача про те, що він не міг звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де проживав до 11 червня 2025 року, оскільки на вказаній території ведуться активні бойові дії і органи влади, в тому числі ТЦК та СП не здійснюють свою діяльність, не заслуговують на увагу, оскільки позивач міг звернутися до найближчого ТЦК за місцем фактичного перебування або отримати направлення на військово-лікарську комісію через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Крім того, інформацію щодо найближчого відділення ТЦК, поза межами м. Куп'янськ, яке здійснює свою діяльність, позивач міг отримати шляхом звернення за номером телефону для довідок ІНФОРМАЦІЯ_8 , або за номером телефону гарячої лінії ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Жодних доказів на предмет того, що ОСОБА_1 здійснював дії для встановлення можливості проходження відповідного медичного огляду, з урахуванням викладених обставин, матеріали справи не містять.
Також суд не приймає до уваги твердження позивача щодо неповідомлення його про день, час та місце розгляду справи, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення від 19 вересня 2025 року, було складено у присутності ОСОБА_1 . Також позивача було проінформовано що розгляд вказаного протоколу відбудеться 22 вересня 2025 року о 11:00 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 кабінеті №14, про що позивач поставив свій підпис.
Суд також зазначає, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст.210-1 КУпАП за відсутністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Інші заперечення позивача не свідчать про незаконність та необґрунтованість винесеної відповідачем постанови.
Частиною 3 статті 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
А тому, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 286 КУпАП постанову №2708 від 22 вересня 2025 року слід залишити без змін, а позовну заяву ОСОБА_1 - без задоволення.
Оскільки позов ОСОБА_1 не підлягає до задоволення, суд не вбачає підстав для стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат.
Керуючись ст. 241-243, 246, 286 КАС України, суд
Постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковника ОСОБА_2 №2708 від 22 вересня 2025 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу у сумі 17000 грн 00 коп. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП, залишити без змін, а позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - без задоволення.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня складення повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст постанови складено 26 травня 2026 року.
Учасники справи.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як ВПО: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Суддя І.Я. Биченко