Справа № 202/841/26
Провадження № 1-кс/202/3609/2026
Іменем України
27 травня 2026 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42025042030000039 від 17.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.209, ч.1 ст.239, ч.2 ст.325, ч.1 ст.366 КК України, -
До Індустріального районного суду міста Дніпра надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.
Згідно з клопотанням, в провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області знаходяться матеріали кримінального провадження за № 42025042030000039 від 17.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.209, ч.1 ст.239, ч.2 ст.325, ч.1 ст.366 КК України.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) діють за попередньою змовою з посадовими особами інших суб'єктів господарювання утворювачами відходів, переслідуючи мету власного збагачення, не маючи відповідних дозвільних документів на поводження з небезпечними відходами, укладають договори на управління відходами, а також здійснюють діяльність з утилізації відходів з порушенням вимог чинного законодавства, що призводить до забруднення та псування земель відходами, шкідливими для життя і здоров'я людей та довкілля, при цьому отримані кошти від фіктивного перевезення та оброблення відходів посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) легалізуються шляхом проведення безтоварних фінансових операцій із використанням підконтрольних ними конвертаційних центрів.
Встановлено, що громадянин ОСОБА_5 достовірно знаючи вимоги ЗУ «Про управління відходами», ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, та іншого законодавства, котре регулює суспільні відносини пов'язані з управлінням відходами, придбав та створив сітку суб'єктів господарювання, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) діяльність, яких пов'язана з управлінням відходами, котрі у свою чергу використовуються для мінімізації сплати екологічного податку, підробку документації та легалізації грошових коштів здобутих злочинним шляхом та як наслідок забруднення земель та порушення санітарних норм та правил, щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням.
Таким чином, ОСОБА_5 свідомо вчиняє дії спрямовані на маскування злочинної діяльності використовуючи вище вказані суб'єкти господарювання.
Зазначено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ігноруючи вимоги ЗУ «Про управління відходами», вступивши в злочинну змову з посадовими особами підприємств утворювачів відходів, уклали ряд договорів про управління відходами, серед яких є і відходи віднесені до категорії небезпечних, котрі надаються вище вказаним шляхом підробки документації із зазначенням їх класифікації відповідно до їх Національного переліку відходів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. № 1102.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за наявною інформацією з офіційних джерел займається діяльністю зі збирання безпечних відходів, котра здійснюється ними на підставі дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №9324/25 (який надає право на збирання/перевезення відходів), проте фактично вище вказане підприємство фактично здійснює свою діяльність з метою акумулювання основного потоку грошових коштів за дану послугу, адже в супереч вимог ЗУ «Про управління відходами» у даного підприємства відсутні власні потужності для перевезення та збирання відходів, яке фактично здійснюється підконтрольними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » суб'єктами господарювання, які неуповноважені на здійснення даної діяльності, окрім того у користуванні/власності даного суб'єкта господарювання відсутні будь-які об'єкти оброблення відходів (установка, інженерна споруда або інший об'єкт, що використовується для здійснення операцій з відновлення або видалення відходів) у зв'язку з чим в ході досудового слідства ознаки можливого використання службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) підробленої документації на об'єкт оброблення відходів, адже в ході досудового слідства не встановлено, що у користуванні вище вказаного суб'єкта господарювання перебуває об'єкт оброблення відходів, діяльність котрого забезпечена відповідно до вимог ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», адже у відкритих реєстрах відсутні будь-які відомості про наявність у вище вказаних земельної ділянки, котра перебувала б у власності/користуванні вище вказаних та висновку з оцінки впливу на довкілля.
Також встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) уклало договори з ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо надання послуг по вивезенню та утилізації відходів власного виробництва 4 класу небезпеки (будівельні відходи протягом 2025 року) на 32 463 812 гривень та загальним об'ємом в 3 896 тон.
Одночасно укладавши договори протягом зазначеного періоду з ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на надання послуг з утилізації відходів 4-го класу виробництва, сплативши загальну суму 14 883,19 грн. за 1786 тон будівельних відходів, а також з КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на суму 203 650 грн. та об'ємом 2395 тон. Загальна сума виконаних послуг становить 218 533 грн. - що об'єктивно являється надзвичайно невідповідною сумою для такого об'єму наданих послуг з урахуванням відсутності у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) об'єкту оброблення відходів з відповідними виробничими потужностями.
Суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку, однак в податковій звітності відомості з об'ємами відходів котрі залишаються на постійному (остаточному) перебуванні або місць захороненні відходів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) до податкової фактичні відомості, щодо реального об'єму вчинених правочинів та отриманих коштів не подаються з метою маскування фактичного місця кінцевого розташування відходів, що являється порушенням вимог ЗУ «Про управління відходами» та Податкового кодексу України.
В подальшому вище вказані укладають угоди та здійснюють фінансові операції з коштами призначеними для надання послуг з управління відходами шляхом проведення безтоварних операцій та отриманням фіктивних послуг на банківські рахунки ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_7 ), з подальшим зняттям готівкових коштів через банківські установи громадянином ОСОБА_5 та за допомогою інших осіб, котрі залучені до протиправної діяльності з легалізації грошових коштів здобутих злочинним шляхом.
Крім того, в ході досудового слідства встановлено внесення недостовірних відомостей громадянками ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , котрі є бухгалтерами вище вказаних суб'єктів господарювання) до реєстру декларацій з податку на додану вартість, володільцем котрого є ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме протягом 2024, 2025 років останні здійснювали подання податкової звітності про рух відходів отриманих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та переданих на підконтрольні їм підприємства ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) без фактичного руху товару (відходів) та надання послуг, що відбувається за допомогою фіктивної документальної звітності (руху між суб'єктами господарювання у сфері управління відходами), при цьому фактично транспортування відходів відбувається з місця їх утворення, одразу до місця їх кінцевого розташування/зберігання на об'єкт оброблення відходів розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з метою маскування місць кінцевого розташування відходів здійснюють підробку офіційних документів, а саме договорів на проведення операцій з управління відходами, ТТН та інших документів бухгалтерського обліку, між вище вказаними суб'єктами господарювання, котрі фактично перебувають під контролем ОСОБА_5 при фактичному розміщенню останніх на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0066 (за адресою: АДРЕСА_1 ), котра не призначена для даної діяльності.
Також в ході досудового слідства, що фактичним організатором вище вказаної злочинної діяльності встановлено ОСОБА_5 , є засновником та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) і з метою маскування своєї злочинної діяльності користується послугами фактично підконтрольних йому суб'єктів господарювання ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), а саме: ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відповідно до Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №10306/25 виданим ІНФОРМАЦІЯ_7 має право здійснювати операції зі збирання/перевезення відходів за адресою: АДРЕСА_1 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) відповідно до Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №9717/25 виданим ІНФОРМАЦІЯ_7 має право здійснювати операції з оброблення відходів за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про управління відходами» - «Захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод. Суб'єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а в разі захоронення небезпечних відходів - ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами», проте відповідних документів на «полігон» за адресою: АДРЕСА_1 , куди згідно з поданою податковою документацією, мають транспортуватися відходи, після чого відповідним чином піддаватися обробці, однак дана земельна ділянка не взагалі не призначена для такої діяльності.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває адміністративно-побутова будівля загальною площею - 695,2 кв.м., котра перебуває у приватній власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).
Окрім того, відповідно інформації з відкритих джерел встановлено, що вище вказаний об'єкт нерухомості перебуває на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0066, котра відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна перебуває у користуванні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) на підставі договору оренди укладеним з Територіальною громадою міста Дніпродзержинська в особі ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Будь-які відомості про суб'єкти господарювання діяльність, яких була б пов'язана з здійсненням операцій з оброблення/управління відходів на вище вказаних об'єктах нерухомості відсутні.
Також встановлено, що ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом 2025-го року уклало договори щодо надання послуг з вивезення та утилізації відходів 4 класу небезпеки з такими підприємствами як ПРАТ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ПП " ОСОБА_8 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ДП " ІНФОРМАЦІЯ_13 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) на загальну суму 3 077 498 грн., однак відповідно до наданого їм дозволу має право лише на збирання/перевезення відходів.
Таким чином, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), не маючи відповідних дозвільних документів на поводження з відходами, у тому числі шляхом заміни коду класифікатору відходів з небезпечних на безпечні отримують від металургійних підприємств Дніпропетровської області небезпечні та безпечні відходи та здійснюють їх фіктивне перевезення, захоронення у місцях не призначених для цього, а саме шляхом підроблення офіційних документів, щодо перевезення та послуг з управління відходами, що призводить до забруднення та псування ґрунтів відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, та водночас порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам та масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням, що може спричинити тяжкі наслідки).
Під час вчинення вище зазначених протиправних дій вказаними особами вчиняються дії спрямовані на приховування та маскування походження грошових коштів, отриманих внаслідок вчинення фіктивних правочинів пов'язаних з управлінням відходами (а саме їх формальне переміщення між вище вказаними суб'єктами господарювання).
В ході досудового слідства від ІНФОРМАЦІЯ_14 , було отримано наступну інформацію, що згідно з даними реєстру декларацій про відходи, відомості щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_4 ) відсутні.
У зв'язку з цим, виникла необхідність у зверненні до органів, які здійснювали реєстрацію вище вказаних суб'єктів господарювання з метою вилучення документації відносно їх реєстрації з метою проведення подальших економічних, почеркознавчих та технічних експертиз.
Слідчий зазначає, що документи, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_15 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження є основними доказами сторони обвинувачення, мають суттєве значення для розгляду кримінального провадження, для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, прийняття об'єктивного та неупередженого рішення.
Крім того зазначає, що розміщені в таких документах відомості є необхідними під час проведення експертних досліджень, спрямованих на встановлення збитків та розмірів спричинених державі, та можуть підтверджувати факти вчинення кримінального правопорушення. Дозволять в повному об'ємі дослідити діяльність суб'єктів для подальшого аналізу, оцінки мотивів та підстав вчинення кримінального правопорушення, нададуть можливість встановити осіб, які вчинили злочин та дії, які створили умови для його вчинення. Також вище вказані документи в оригіналі необхідні з метою забезпечення проведення в подальшому експертиз, серед яких економічні, почеркознавчі, технічні експертизи документів.
У зв'язку з тим, що на теперішній час неможливо отримати об'єктивної істини в розслідуванні зазначеного кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів пов'язаних із реєстрацією ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до оригіналів наступної документації: реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками до неї.
Слідчий надав заяву, в котрій просив клопотання задовольнити та розглянути без його участі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_16 до суду не з'явився, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Встановлено, що СУ ГУНП в Дніпропетровській області за процесуального керівництва Дніпропетровської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025042030000039 від 17.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.209, ч.1 ст.239, ч.2 ст.325, ч.1ст.366 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) діють за попередньою змовою з посадовими особами інших суб'єктів господарювання утворювачами відходів, переслідуючи мету власного збагачення, не маючи відповідних дозвільних документів на поводження з небезпечними відходами, укладають договори на управління відходами, а також здійснюють діяльність з утилізації відходів з порушенням вимог чинного законодавства, що призводить до забруднення та псування земель відходами, шкідливими для життя і здоров'я людей та довкілля, при цьому отримані кошти від фіктивного перевезення та оброблення відходів посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) легалізуються шляхом проведення безтоварних фінансових операцій із використанням підконтрольних ними конвертаційних центрів.
Встановлено, що громадянин ОСОБА_5 достовірно знаючи вимоги ЗУ «Про управління відходами», ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, та іншого законодавства, котре регулює суспільні відносини пов'язані з управлінням відходами, придбав та створив сітку суб'єктів господарювання, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) діяльність, яких пов'язана з управлінням відходами, котрі у свою чергу використовуються для мінімізації сплати екологічного податку, підробку документації та легалізації грошових коштів здобутих злочинним шляхом та як наслідок забруднення земель та порушення санітарних норм та правил, щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням. Таким чином, ОСОБА_5 свідомо вчиняє дії спрямовані на маскування злочинної діяльності використовуючи вище вказані суб'єкти господарювання.
Службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ігноруючи вимоги ЗУ «Про управління відходами», вступивши в злочинну змову з посадовими особами підприємств утворювачів відходів, уклали ряд договорів про управління відходами, серед яких є і відходи віднесені до категорії небезпечних, котрі надаються вище вказаним шляхом підробки документації із зазначенням їх класифікації відповідно до їх Національного переліку відходів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. № 1102.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за наявною інформацією з офіційних джерел займається діяльністю зі збирання безпечних відходів, котра здійснюється ними на підставі дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №9324/25 (який надає право на збирання/перевезення відходів), проте фактично вище вказане підприємство фактично здійснює свою діяльність з метою акумулювання основного потоку грошових коштів за дану послугу, адже в супереч вимог ЗУ «Про управління відходами» у даного підприємства відсутні власні потужності для перевезення та збирання відходів, яке фактично здійснюється підконтрольними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » суб'єктами господарювання, які неуповноважені на здійснення даної діяльності, окрім того у користуванні/власності даного суб'єкта господарювання відсутні будь-які об'єкти оброблення відходів (установка, інженерна споруда або інший об'єкт, що використовується для здійснення операцій з відновлення або видалення відходів) у зв'язку з чим в ході досудового слідства ознаки можливого використання службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) підробленої документації на об'єкт оброблення відходів, адже в ході досудового слідства не встановлено, що у користуванні вище вказаного суб'єкта господарювання перебуває об'єкт оброблення відходів, діяльність котрого забезпечена відповідно до вимог ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», адже у відкритих реєстрах відсутні будь-які відомості про наявність у вище вказаних земельної ділянки, котра перебувала б у власності/користуванні вище вказаних та висновку з оцінки впливу на довкілля.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) уклало договори з ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо надання послуг по вивезенню та утилізації відходів власного виробництва 4 класу небезпеки (будівельні відходи протягом 2025 року) на 32 463 812 гривень та загальним об'ємом в 3 896 тон.
Одночасно, укладавши договори протягом зазначеного періоду з ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на надання послуг з утилізації відходів 4-го класу виробництва, сплативши загальну суму 14 883,19 грн. за 1786 тон будівельних відходів, а також з КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на суму 203 650 грн. та об'ємом 2395 тон. Загальна сума виконаних послуг становить 218 533 грн. - що об'єктивно являється надзвичайно невідповідною сумою для такого об'єму наданих послуг з урахуванням відсутності у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) об'єкту оброблення відходів з відповідними виробничими потужностями.
Також суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку, однак в податковій звітності відомості з об'ємами відходів котрі залишаються на постійному (остаточному) перебуванні або місць захороненні відходів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) до податкової фактичні відомості, щодо реального об'єму вчинених правочинів та отриманих коштів не подаються з метою маскування фактичного місця кінцевого розташування відходів, що являється порушенням вимог ЗУ «Про управління відходами» та Податкового кодексу України.
В подальшому вище вказані суб'єкти господарювання укладають угоди та здійснюють фінансові операції з коштами призначеними для надання послуг з управління відходами шляхом проведення безтоварних операцій та отриманням фіктивних послуг на банківські рахунки ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_7 ), з подальшим зняттям готівкових коштів через банківські установи громадянином ОСОБА_5 та за допомогою інших осіб, котрі залучені до протиправної діяльності з легалізації грошових коштів здобутих злочинним шляхом.
Також встановлено внесення недостовірних відомостей громадянками ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (котрі являються бухгалтерами вище вказаних суб'єктів господарювання) до реєстру декларацій з податку на додану вартість володільцем котрого являється ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме протягом 2024-го, 2025-го року останні здійснювали подання податкової звітності про рух відходів отриманих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та переданих на підконтрольні їм підприємства ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) без фактичного руху товару (відходів) та надання послуг, що відбувається за допомогою фіктивної документальної звітності (руху між суб'єктами господарювання у сфері управління відходами), при цьому фактично транспортування відходів відбувається з місця їх утворення, одразу до місця їх кінцевого розташування/зберігання на об'єкт оброблення відходів розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з метою маскування місць кінцевого розташування відходів здійснюють підробку офіційних документів, а саме договорів на проведення операцій з управління відходами, ТТН та інших документів бухгалтерського обліку, між вище вказаними суб'єктами господарювання, котрі фактично перебувають під контролем ОСОБА_5 при фактичному розміщенню останніх на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0066 (за адресою: АДРЕСА_1 ), котра не призначена для даної діяльності.
Встановлено, що фактичним організатором вище вказаної злочинної діяльності являється ОСОБА_5 , є засновником та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) і з метою маскування своєї злочинної діяльності користується послугами фактично підконтрольних йому суб'єктів господарювання ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), а саме: ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відповідно до Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №10306/25 виданим ІНФОРМАЦІЯ_7 має право здійснювати операції зі збирання/перевезення відходів за адресою: АДРЕСА_1 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) відповідно до Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів №9717/25 виданим ІНФОРМАЦІЯ_7 має право здійснювати операції з оброблення відходів за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про управління відходами» - «Захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод. Суб'єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а в разі захоронення небезпечних відходів - ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами», проте відповідних документів на «полігон» за адресою: АДРЕСА_1 , куди згідно з поданою податковою документацією, мають транспортуватися відходи, після чого відповідним чином піддаватися обробці, однак дана земельна ділянка не взагалі не призначена для такої діяльності.
Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває адміністративно-побутова будівля загальною площею - 695,2 кв.м., котра перебуває у приватній власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).
Окрім того, відповідно інформації з відкритих джерел встановлено, що вище вказаний об'єкт нерухомості перебуває на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0066, котра відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна перебуває у користуванні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) на підставі договору оренди укладеним з Територіальною громадою міста Дніпродзержинська в особі ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Також встановлено, що ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом 2025-го року уклало договори щодо надання послуг з вивезення та утилізації відходів 4 класу небезпеки з такими підприємствами як ПРАТ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ПП " ОСОБА_8 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ДП " ІНФОРМАЦІЯ_13 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) на загальну суму 3 077 498 грн., однак відповідно до наданого їм дозволу має право лише на збирання/перевезення відходів.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) не маючи відповідних дозвільних документів на поводження з відходами, у тому числі шляхом заміни коду класифікатору відходів з небезпечних на безпечні отримують від металургійних підприємств Дніпропетровської області небезпечні та безпечні відходи та здійснюють їх фіктивне перевезення, захоронення у місцях не призначених для цього, а саме шляхом підроблення офіційних документів, щодо перевезення та послуг з управління відходами, що призводить до забруднення та псування ґрунтів відходами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, та водночас порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам та масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням, що може спричинити тяжкі наслідки).
Водночас під час вчинення вище зазначених протиправних дій вказаними особами вчиняються дії спрямовані на приховування та маскування походження грошових коштів, отриманих внаслідок вчинення фіктивних правочинів пов'язаних з управлінням відходами (а саме їх формальне переміщення між вище вказаними суб'єктами господарювання).
Також в ході досудового слідства від ІНФОРМАЦІЯ_14 , було отримано наступну інформацію, що згідно з даними реєстру декларацій про відходи, відомості щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 ), ТОВ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНА ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ), ТОВ ВИРОБНИЧА ФІРМА « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_4 ) відсутні.
У зв'язку з цим, в ході досудового слідства виникла необхідність у зверненні до органів, котрі здійснювали реєстрацію вище вказаних суб'єктів господарювання з метою вилучення документації відносно їх реєстрації з метою проведення подальших економічних, почеркознавчих та технічних експертиз.
Слідчий зазначає, що документи, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_15 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, є основними доказами сторони обвинувачення, мають суттєве значення для розгляду кримінального провадження, для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, прийняття об'єктивного та неупередженого рішення.
У зв'язку з вищевикладеним, а також тим, що на теперішній час не можливо отримати об'єктивної істини в розслідуванні зазначеного кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів пов'язаних із реєстрацією ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до оригіналів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками до неї.
Враховуючи викладене, слідчий просив надати тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки вони є необхідні з метою забезпечення проведення в подальшому експертиз, серед яких економічні, почеркознавчі, технічні експертизи документів, а також для врахування під час проведення експертних досліджень, спрямованих на встановлення збитків та розмірів таких збитків, спричинених державі.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів. Копії вилучених документів виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
З огляду на наведене, клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 щодо реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками до неї, підлягає задоволенню, оскільки документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , є необхідними з метою забезпечення проведення в подальшому експертиз, серед яких економічні, почеркознавчі, технічні експертизи документів, а також для врахування під час проведення експертних досліджень, спрямованих на встановлення збитків та розмірів таких збитків, спричинених державі.
Фіксування процесуальної дії за допомогою технічного засобу під час розгляду клопотання не здійснювалося, у зв'язку із неприбуттям в судове засідання всіх осіб, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 107 КПК України.
Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025042030000039 від 17.04.2025 - заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_9 , слідчому відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_10 , старшому слідчому СУ ГУНП в Дніпропетровській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_11 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до оригіналів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками до неї.
Строк дії ухвали визначити до 26 липня 2026 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1