Справа № 496/59/26
Провадження № 3/496/185/26
26 травня 2026 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Шаньшина М.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
22.12.2025 року о 09:10 год. с. Міжлиманське, Одеського району, Одеської області, дорога М28-04, 10 км, ОСОБА_1 керував автомобілем Траккер н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився під відеозапис, чим порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно зі ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце i час розгляду справи, i, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
До судового засідання ОСОБА_1 не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, клопотань про відкладення слухання справи від нього не надходило.
Захисник ОСОБА_1 , - адвокат Ільїчов С.Д. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Зазначає, що складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами. Також зазначив, що у матеріалах справи наявні відео, однак між зупинкою невідомого автомобіля на дорозі (перше відео) та розмовою в салоні службового автомобіля за участю ОСОБА_1 (друге відео) повністю відсутній будь-який хронологічний, логічний чи процесуальний зв'язок. Яким чином ці два відеофайли пов'язані між собою з матеріалів фіксації встановити неможливо. Надані матеріали не містять жодних доказів того, що ОСОБА_1 взагалі керував транспортним засобом, який зафіксовано на першому відео, або що зазначений у протоколі транспортний засіб «Траккер» під керуванням ОСОБА_1 дійсно рухався та зупинявся працівниками поліції на дорозі М28-04. Окрім цього, матеріали справи містять суттєві суперечності щодо ідентифікації самого транспортного засобу, оскільки у пункті 6 протоколу про адміністративне правопорушення у розділі «Транспортний засіб (марка, модель, номерний знак, належність)» вказано марку та зовсім інший державний номерний знак - НОМЕР_3 Хк, що повністю суперечить номерному знаку, зазначеному у фабулі цього ж протоколу (АА 6443 Хк). Крім цього просив проводити розгляд справи без участі ОСОБА_1 та його захисника.
Дослідивши матеріали справи, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин даної справи, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення вважає, що в діях ОСОБА_2 вбачаються порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП за кваліфікуючою ознакою - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №547444 від 22.12.2025 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 22.12.2025 року, дослідженим відеозаписом.
Суд визнає зазначені докази допустимими, оскільки вони зібрані з дотриманням вимог ст. 266 КУпАП, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. № 1103, а також Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.
Правилами дорожнього руху України встановлено, що водій, це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Як вбачається із наданої довідки посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 видавалося.
Доводи захисника про те, що додані до матеріалів справи відеозаписи є неналежним та недопустимим доказом, оскільки відеофіксація проводилась не безперервно не заслуговують на увагу, з огляду на таке. Зафіксовані на відеозаписи обставини адміністративного правопорушення в повному та достатньому обсязі дають можливість встановити наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що мало місце 22.12.2025 року та винуватості ОСОБА_1 у його вчиненні. Крім того, сама по собі небезперервність відеозаписів, не спростовує належності фіксації факту правопорушення, у вчиненні якого звинувачується ОСОБА_1 , оскільки наявні відеофайли відтворюють в необхідному обсязі обставини адміністративного правопорушення, а саме - відмову останнього від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Захисником не заперечується, що на вказаних відеозаписах зафіксований саме ОСОБА_1 , а відтак суд вважає долучені до матеріалів справи відеозаписи належними, достовірними та допустимими. Крім того, з оглянутого відеозапису вбачається, що після пропозиції працівником поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, у зв'язку з керуванням транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 не заперечував, сам факт керування ним транспортним засобом.
Жодних істотних порушень при складанні протоколу серії ЕПР № 547444 від 22.12.2025 року судом не встановлено.
А отже суд виснував про відсутність підстав для закриття провадження відносно ОСОБА_1 .
При визначенні виду і міри адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд враховує конкретні обставини правопорушення, приймає до уваги характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого, фактичні обставини справи, особу порушника, обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, передбачених ст. ст. 34-35 КУпАП, судом не встановлено, а також, беручи до уваги небезпеку, якою є участь у дорожньому русі осіб, які перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, тому з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових адміністративних правопорушень, суд вважає, що достатнім видом адміністративного стягнення для нього є штраф в межах санкції статей за якими кваліфіковані його дії з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130 ч. 1, 283-284, 287-288 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягненняу вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 гривень.
На підставі ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.В. Шаньшина