Постанова від 26.05.2026 по справі 520/33989/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року

м. Київ

справа №520/33989/24

адміністративне провадження № К/990/9639/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.

суддів: Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №520/33989/24

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025, ухвалене судом у складі головуючого судді Біленського О.О.

та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2026, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Спаскіна О.А., суддів: Присяжнюк О.В., Любчич Л.В.,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. 11.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, у якій просила:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки;

зобов'язати ГУ ПФУ з 15.10.2024 перерахувати та виплатити їй пенсію відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що з 17.08.2006 їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV, після чого вона продовжила працювати і набула понад 24 місяці страхового стажу. В травні 2024 року її було переведено вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, а тому пенсійний орган зобов'язаний здійснити обрахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком, а саме за 2021-2023 роки.

2. Харківський окружний адміністративний суд рішенням від 29.01.2025, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025, відмовив в задоволенні позову.

3. Постановою Верховного Суду від 09.09.2025 скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025, а справу №520/33989/24 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

4. Під час нового розгляду справи рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2026, у задоволенні позову відмовлено.

5. 03.03.2026 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 , у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, скаржниця просить скасувати рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2026, та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

6. Верховний Суд ухвалою від 24.03.2026 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. Суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 17.08.2006 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Позивачка з 01.05.2005 по 11.12.2024 працювала в Хрестищенському відділенні бурових робіт на посаді маркувальника.

19.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ із заявою, в якій просила перевести її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

За результатом розгляду заяви позивачки від 19.02.2024 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області було прийняте рішення від 27.02.2024 №133235/03-16 про відмову в переведенні позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у зв'язку з тим, що відповідно до частини першої статті 26 Закону №1058-IV право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 01.01.2023 по 31.12.2023 - не менше 30 років, натомість станом на 31.12.2023 страховий стаж позивачки становив 29 років 11 місяців 19 днів.

З 01.05.2024 ГУ ПФУ, відповідно до заяви позивачки від 07.05.2024, рішенням від 13.05.2024 №963160138671 на підставі абзацу 4 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV здійснило їй перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку з додатково набутим страховим стажем. За результатами такого перерахунку загальний страховий стаж позивачки становив 30 років 2 місяці 25 днів, з яких 30 років 2 місяці 19 днів - стаж, зарахований по 31.03.2024, та 6 днів - додатково набутий стаж. Розмір пенсії після перерахунку з 01.05.2024 становив 2980,00 грн.

Відповідно до рішення ГУ ПФУ від 21.05.2024 №963160138671 з 13.05.2024 позивачку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, для обчислення якої було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2017 роки. В цьому ж рішенні зазначено, що страховий стаж позивачки 30 років 2 місяці 19 днів та визначено загальний розмір пенсії 2980,00 грн.

15.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок їй пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.

Листом від 07.11.2024 № 31883-33093/К-03/8-2000/24 ГУ ПФУ повідомило позивачці про відсутність підстав для обрахунку її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки, у зв'язку з тим, що з моменту попереднього перерахунку пенсії (який було здійснено у зв'язку з набуттям додатково одного місяця страхового стажу) вона не набула 24 місяці страхового стажу як це передбачено абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку призначеної вперше пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що при переведенні позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV не відбулося призначення іншої (нової) пенсії за іншим законом, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру її пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ

9. Касаційна скарга позивачки мотивована тим, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях неправильно застосували положення абзацу третього частини третьої статті 45 Закону №1058-IV щодо наявності в особи, якій призначалась пенсія по інвалідності та яка продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після її призначення, права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком вперше.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.

11. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

12. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

13. Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

14. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

15. Відповідно до преамбули Закону №1058-ІV він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

16. У статті 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

17. Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

18. Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

19. Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

20. Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону №1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

21. Отже, за загальним правилом, визначеним частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом №1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.

22. Разом з тим, абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-IV встановлено виняток із зазначеного правила, відповідно до якого, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу, то при першому переведенні її на пенсію за віком середня заробітна плата (дохід) визначається за правилами, передбаченими частиною другою статті 40 цього Закону, тобто з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком.

23. Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено три обов'язкові умови, за одночасного дотримання яких під час переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком може застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за переведенням на пенсію за віком, а саме: 1) особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати; 2) особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі; 3) переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснюється вперше.

24. Судами попередніх інстанцій встановлено, що після призначення пенсії по інвалідності (з 17.08.2006) ОСОБА_1 продовжувала працювати щонайменше по дату подання позову в цій справі (11.12.2024), тобто набула більше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності.

25. При цьому, відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, вважав обґрунтованими доводи ГУ ПФУ про те, що позивачка після проведеного перерахунку на підставі абзацу 4 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV (у зв'язку з додатково набутим страховим стажем), здійсненого з 01.05.2024, не набула 24 місяці страхового стажу, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

26. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

27. За змістом пункту 1.1 Порядку №22-1 (тут і надалі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.

28. Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

- ідентифікує заявника (його представника);

- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

- з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

- повідомляє про необхідність дооформления документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

- надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

29. Отже, саме Пенсійний фонд та його територіальні органи повинні забезпечити умови, за яких особа буде обізнана з умовами призначення різних пенсій і може робити усвідомлений вибір.

30. Належне виконання цього обов'язку передбачає надання інформації про умови призначення усіх видів пенсії, на які заявник має право і саме такий підхід буде відповідати, закріпленим в статті 7 Закону №1058-IV, принципам загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема, принципу гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду. З огляду на це, працівник сервісного центру ГУ ПФУ повинен був роз'яснити позивачці можливість переведення її на пенсію за віком за Законом №1058-ІV до здійснення перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням додатково набутого страхового стажу.

31. Верховний Суд зазначає, що ГУ ПФУ мало можливість врахувати додатково набутий позивачкою страховий стаж під час безпосереднього переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, замість попереднього проведення перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку з набуттям такого стажу. Такий підхід відповідав би меті пенсійного законодавства щодо забезпечення реалізації права особи на найбільш вигідний для неї вид пенсійного забезпечення, оскільки лише той перерахунок пенсії (переведення з одного виду пенсії на інший), який здійснено на найбільш вигідних для особи умовах, може вважатися законним та обґрунтованим.

32. Більше того, лише такий підхід органів державної влади, зокрема органів Пенсійного фонду України, забезпечить ефективну реалізацію конституційного права особи на соціальний захист, передбаченого статтею 46 Конституції України, та відповідатиме принципам загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, визначеним у статті 7 Закону № 1058-IV, зокрема принципам: державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду.

33. Отже, враховуючи наведене, колегія суддів констатує, що позивачка як особа яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після її призначення і, яка вперше звернулась із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком має право на обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021- 2023 роки.

34. Відповідно до частин першої та третьої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

35. З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що касаційну скаргу слід задовольнити, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2026 у справі №520/33989/24 - скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

36. Відповідно до частини шостої статті 139 КАС України якщо суд касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

37. З огляду на те, що позивачка звільнена від сплати судового збору, а матеріали справи не містять доказів понесення нею інших витрат, пов'язаних із розглядом справи, судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 345, 351, 355, 356 КАС України, Верховний Суд,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2026 у справі №520/33989/24 скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки при переведенні її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 15.10.2024 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач А.І. Рибачук

судді А.Ю. Бучик

Н.В. Коваленко