27 травня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/1243/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., за участі секретаря судового засідання Ткачової А.Ю., розглянувши заяву вих.№3 від 06.05.2026 Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради про розстрочення виконання рішення у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг»,
код ЄДРПОУ 42399676, вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116
до відповідача: Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради,
код ЄДРПОУ 44819434, вул. Ушинського, 23, м. Чернігів, 14000
про стягнення 322 900 313,17 грн,
представники сторін:
стягувача: Ткаченко М.В.
заявника: Руденок П.С.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 позов задоволено повністю, стягнуто з Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 44819434, вул. Ушинського, 23, м. Чернігів, 14000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» (код ЄДРПОУ 42399676, вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116) 322 900 313,17 грн заборгованості за поставлений природний газ та 847 840,00 грн витрат зі сплати судового збору.
03.04.2026 до Господарського суду Чернігівської області надійшов запит апеляційної інстанції по справі №927/1243/25 у зв'язку з надходженням апеляційної скарги на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026.
Супровідним листом від 06.04.2026 року № 927/1243/25/10-07/390/26 матеріали справи № 927/1243/25 направлені до Північного апеляційного господарського суду.
07.05.2026 від Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради надійшла заява, в якій боржник просить постановити ухвалу про відстрочення виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 на 12 місяців (1 рік).
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.05.2026 заяву передано на розгляд судді Фесюри М.В.
Ухвалою від 11.05.2026 суд постановив відкласти вирішення питання про прийняття до розгляду заяви вих.№3 від 06.05.2026 Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради про розстрочення виконання рішення до повернення матеріалів справи №927/1243/25 до Господарського суду Чернігівської області. В ухвалі суд звернув увагу на те, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 не набрало законної сили, а отже, відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної інстанції, перешкоджає розгляду заяви про розстрочення виконання рішення суду.
Ухвалою від 21.05.2026 суд, враховуючи, що станом на 21.05.2026 матеріали справи №927/1243/25 не повернулися, однак в комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" наявні відомості про перегляд вказаного рішення судом апеляційної інстанції, заяву №3 від 06.05.2026 Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради про розстрочення виконання рішення - прийняв до розгляду. Розгляд Заяви призначив в судовому засіданні на 27.05.2026, 12:00. Судом в ухвалі запропоновано Товариству з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» до початку судового засідання надати суду пояснення по суті заяви про розстрочку виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 по справі № 927/1243/25.
Постановою Північного апеляційного господарського суду 29.04.2026 апеляційну скаргу Комунального підприємства “Теплокомуненерго» на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 залишено без задоволення, рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 залишено без змін. Отже, рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 набрало законної сили, що не перешкоджає розгляду по суті Заяви про розстрочення виконання рішення відповідно до приписів частини 1 статті 331 ГПК України.
Ухвалу від 21.05.2026 доставлено в електронний кабінет сторонам 21.05.2026 о 14:06.
21.05.2026 від Комунального підприємства “Теплокомуненерго» надійшло клопотання, у якому заявник повідомляє про розгляд Північним апеляційним судом апеляційної скарги на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.22026 у справі №927/1243/25, та просить суд розглянути заяву КП «ТКЕ» ЧМР про відстрочення виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі №927/1243/25. До клопотання заявником додано повний текст постанови Північного апеляційного господарського суду у справі № 927/1243/25 від 29.04.2025.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» у заяві від 26.05.2026 письмово заперечило проти відстрочення виконання судового рішення, зазначивши, що також належить до суб'єктів критичної інфраструктури, та на постійній основі несе додаткові витрати на відновлення енергосистеми в масштабі всієї країни. Зазначає про те, що винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки/розстрочки виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування. Обґрунтовуючи заяву про відстрочення виконання рішення суду Відповідач зазначає, що КП «Теплокомуненерго» надає комунальні послуги з постачання теплової енергії та гарячої води населенню, дитячим садкам, лікарням, школам тощо та має тяжке фінансово-економічне становище, що зумовлене неможливістю застосування економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію та постачання гарячої води, відсутністю компенсації з відшкодування різниці в тарифах, заборгованістю споживачів за надані послуги та знищення енергетичного обладнання. На думку Позивача, вказані обставини не є тими виключними обставинами в розумінні статті 331 ГПК України. Та обставина, що КП «Теплокомуненерго» є об'єктом критичної інфраструктури та виконавцем комунальної послуги не є такою, що істотно ускладнює виконання рішення або робить його неможливим. Військова агресія проти України та правовий режим військового стану в країні однаково негативно впливають на обидві сторони цього спору, в результаті обстрілів також зазнають збитків і об'єкти групи Нафтогаз. Позивач також є заручником розрахунків своїх контрагентів в тому числі і Відповідача. Cкрутне фінансово-економічне становище, на яке посилається Відповідач, не є надзвичайною і не прогнозованою обставиною. Рішення суду не ставиться в залежність від виконання будь-яких зобов'язань з боку третіх осіб, зокрема кінцевих споживачів, відсутності коштів на рахунках, тощо, оскільки обов'язковість виконання судових рішень передбачена статтею 129-1 Конституції України. Невідповідність тарифів на комунальні послуги їх фактичній собівартості не змінюють загального порядку виконання зобов'язання з оплати поставленого природного газу. Посилання Відповідача на наявний значний розмір заборгованості держави з компенсації різниці в тарифах не є в розумінні статті 331 ГПК України обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення або роблять його неможливим. Відповідач просить відстрочити виконання рішення суду на максимально можливий строк, що визначений законодавством, при тому не обґрунтовує цей строк і не зазначає чому саме через рік він зможе виконати рішення суду. Також позивач у запереченнях зазначає про те, що заборгованість у цій справі стягнута за договором № 8636-ТКЕ(24)-24 від 04.09.2024 за переданий природний газ у період вересень 2024 року-квітень 2025 року.
27.05.2026 у судове засідання прибули повноважні представники стягувача та боржника.
В судовому засіданні 27.05.2026 судом оголошено вступну та резолютивну частини ухвали на підставі ст.233 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши заяву Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради про розстрочення виконання рішення, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що Комунальним підприємством “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради, подано заяву від 06.05.2026 про розстрочення виконання рішення у справі №9271243/25, однак в заяві заявник просить відстрочити виконання рішення у справі №927/1243/25 від 19.02.2026. А тому, суд виснує, що заява Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради від 06.05.2026 є фактично заявою про відстрочення виконання рішення суду.
За змістом частини 2 статті 331 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається в двадцятиденний строк з дня її надходження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а в випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина 1 статті 327 ГПК України).
За змістом статті 331 ГПК України підставою для відстрочки виконання рішення суду можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Розстрочення та відстрочення судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення суду господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача в виникненні спору, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З аналізу вказаної норми права вбачається, що відстрочення виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду, яке реалізується виключно в виняткових випадках за наявності підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, та доказів, що підтверджують наявність таких підстав.
Норми чинного господарського процесуального законодавства не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення суду чи ускладнюють його виконання.
Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися з урахуванням балансу інтересів обох сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.
Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача. Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.
Для з'ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.
В рішенні Конституційного Суду України №5-пр/2013 від 26.06.2013 зазначено, що відстрочення або розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Відстрочення виконання рішення є виключним заходом, який має застосовуватись лише за наявності поважних причин та при найменшій шкоді кредитору. При цьому, затримка в виконанні рішення не повинна бути надто тривалою та такою, що порушує сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (рішення ЄСПЛ у справі Іммобільяре Саффі проти Італії, заява №22774/93, пункт 74).
Відстрочення виконання судового рішення має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання судового рішення на користь кредитора, тобто, важливим є досягти баланс інтересів обох сторін. Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 920/199/16.
У зв'язку з тим, що відстрочка/розстрочка виконання судового рішення продовжує період відновлення порушеного права стягувача, суди в цілях вирішення питання про можливість надання відстрочки/розстрочки, а також визначення терміну відстрочення/розстрочення виконання судового рішення, повинні враховувати закріплені в нормах матеріального права, і перш за все в Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що є частиною національного законодавства, допустимі межі та період надання відстрочки/ розстрочки виконання судового рішення.
Частина 5 статті 331 ГПК України встановлює, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 у справі «Чіжов проти України» (заява №6962/02) зазначено, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантій, які закріплені в статті 6 Конвенції.
Варто зазначити, що передбачені статтею 331 ГПК України обставини, з якими закон пов'язує можливість надання відстрочки/розстрочки, є оціночними, а необхідність використання права на відстрочку/розстрочку, закон відносить на розсуд суду, вказане право реалізується за визначених в законі умов, з урахуванням усіх обставин справи.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ), в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на момент постановлення цієї ухвали.
КП «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради здійснює виробництво електричної і теплової енергії, надає комунальні послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню, іншим споживачам, зокрема об'єктам соціальної сфери таким як дитсадки, лікарні, школи тощо за допомогою об'єкта критичної інфраструктури КЕП «Чернігівська ТЕЦ».
Станом на сьогодні КП «ТКЕ» має тяжке фінансово-економічне становище, що зумовлене неможливістю застосовування економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію та постачання гарячої води, відсутністю компенсації з відшкодування різниці в тарифах, заборгованістю споживачів за надані послуги та знищенням енергетичного обладнання відповідача.
В обґрунтування заяви про відстроченння виконання рішення заявник зазначає про те, що Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX встановлено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання. Тариф, який застосовується КП ТКЕ ЧМР для категорії споживачів - населення, не відшкодовує фактичних витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Станом на сьогодні з боку держави відсутня компенсації заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Станом на 26.12.2025 за даним Договором у комунального підприємства наявна несплачена заборгованість у розмірі 322 900 313,17 гривень.
За період з 01 жовтня 2024 - 01 квітня 2025 років, КП «ТКЕ» ЧМР має підтверджену заборгованість із різниці в тарифах за договором, яка на даний час не відшкодована, що беззаперечно впливає на стан розрахунків комунального підприємства. При цьому компенсація заборгованості з різниці тарифах безпосередньо впливає на стан розрахунків з газопостачальною компанією.
Водночас тарифи на ці послуги є економічно необґрунтованими у зв'язку із встановленим мораторієм на підвищення тарифів на теплову енергію для побутових споживачів на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування.
Заявник зазначає про фінансування або державою, або місцевими бюджетами компенсацій у 2026 році, для погашення заборгованості перед газопостачальною компанією за використаний природний газ.
По-друге, зазначає про те, що Чернігівська ТЕЦ є когенераційною установкою, яка проводить комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерація) і використовує скидний енергопотенціал виробництва, транспортування та постачання теплової енергії; постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
З кінці березня 2022 року, у зв'язку з пошкодженнями внаслідок збройної агресії РФ обладнання комунальне підприємство не може виробляти електричну, теплову енергію, підігрівати воду на основі використання вугілля, а тому у своїй діяльності підприємство з цією метою вимушене закуповувати виключно природний газ.
Виробництво теплової та електричної енергії КП «ТКЕ» ЧМР здійснює у комбінованому режимі на двох турбогенераторах ПТ-50/60-130 (станційний № 1,2), та турбогенераторі Т-100/120 (станційний № 3).
Відповідно до нормальної схеми станції, силові трансформатори Т-1 (станційний номер, потужністю 40 МВА) та Т-2 (потужністю 40 МВА) слугують для зв'язку з Об'єднаною енергосистемою України (через повітряні лінії 110 кВ та 35 кВ) і використовуються як для видачі генеруючої потужності, так і для живлення власних потреб станції.
25.09.2025 року Чернігівська ТЕЦ зазнала повітряної атаки РФ, внаслідок якої пошкоджено електротехнічне обладнання, у зв'язку з чим основна діяльність, а саме виробництво електричної та теплової енергії, комунальним підприємством була зупинена з причин, незалежних від нього.
Зокрема, пошкоджені та зруйновані трансформатори зв'язку ТДТН-40000/110 (Т-1,Т-2) та ТДЦ - 125000/110 (Т-3), які є основною частиною виробничого циклу, у тому числі при споживанні природного газу. У зв'язку з чим виробництво електричної енергії у об'єднану систему здійснювалося по тимчасовій аварійній схемі, і становило орієнтовно 10 МВт.
17.04.2026 «Чернігівська ТЕЦ» вкотре зазнала масованої повітряної атаки РФ, внаслідок якої пошкоджено тепло-електротехнічне обладнання та будівлі і споруди, у зв'язку з чим основна діяльність, а саме виробництво електричної та теплової енергії, комунальним підприємством припинено з причин, незалежних від нього.
Відповідно внаслідок зазначених пошкоджень і руйнувань, без справного тепло-енерготехнічного обладнання, на весь період до повного завершення аварійно-відновлювальних робіт виробництво електричної та теплової енергії комунальним підприємством є неможливим.
Президентом України введено у дію рішення РНБО щодо планів стійкості містах і областях, тому числі у Чернігівській області. За яким зобов'язано КП «ТКЕ» ЧМР виконувати Комплексний план стійкості Чернігівської області на 2026 рік, який передбачає рішення для забезпечення стабільної роботи теплопостачання, водопостачання та інших об'єктів в умовах можливих атак або відключень.
Більше того, з метою реалізації публічних інвестиційних проектів, пов'язаних із забезпеченням заходів з модернізації обладнання, розподіленою генерацією електроенергії, відновленням енергозабезпечення, участю в міжнародних програмах, а також із впровадженням комплексної політики енергоефективності міста Чернігова передбачено, що за проєктом «Відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів» комунальне підприємство отримає поставку енергетичного обладнання для підвищення енергетичної стійкості громад. За даним проєктом визначено обов'язкове встановлення, монтаж, забезпечення пусконалагоджувальних робіт для когенераційних установок можливостями комунального підприємства і органами місцевого самоврядування Чернігова.
В забезпечення реалізації заходів, передбачених Комплексним планом стійкості Чернігівської області на 2026 рік і реалізації проєкту «Відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів» комунальне підприємство «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради визначено отримувачем бюджетних коштів.
За твердженням заявника, відстрочення (розстрочення) виконання рішення суду дасть змогу найскорішого відновлення об'єкту критичної інфраструктури і господарської діяльності комунального підприємства, забезпечити Концепцію стійкості систем життєзабезпечення громад у межах підготовки до осінньо-зимового періоду 2026/2027 року, дотримання міжнародних меморандумів щодо встановлення, монтажу енергетичного обладнання міста Чернігова.
У підтвердження зазначеного, Комунальним підприємством «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради додано до заяви витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №22025270000000188 за ч.1 ст.438 КК України, в якому зазначено про те, що 25.09.2025. року в період з 14 год. 25 хв. По 15 год. 30 хв зс рф із застосуванням 4 БПЛА типу «Герань-2» здійснено удар по території Чернігівської ТЕЦ (КП «Теплокомуненерго»). В результаті удару зруйновано автоматичний трансформатор 110/35/10 кВ. Ряд районів м. Чернігова залишився без світла. Акт про пожежу від 25.09.2025 року, складений уповноваженою особою ГУ ДСНС у Чернігівській області, в якому зазначено про те, що 25.09.2025 о 14:20 год сталася пожежа на трансформаторі за адресою вул. Ушинського,28, м. Чернігів, пожежею знищено два трансформатори, причина пожежі: вибух внаслідок потрапляння боєприпасів, їх уламків під час бойових дій. Протокол засідання робочої комісії за результатами інвентаризації пошкодженого майна на території КП «ТКЕ» ЧМР по вул. Ушинського,23 внаслідок влучання БПЛА рф станом на 29.09.2025 року. За результатами проведеної інвентаризації комісія внесла наступні пропозиції: знищені два трансформатори (трансформатор ТДТН-40000/110 У1, інв.№ 191, трансформатор блоку 125000 кВа, інв.№ 222) та один заземлюючий реактор 500/250 кВа - підлягають списанню з балансу підприємства, так як не відповідають критеріям визнання активами; виявлені пошкодження у будівлях за інв. номерами 10017, 10018, 10029 підлягають відновленню шляхом ремонту; пошкоджений бак БЗК-З, що входить до складу об'єкта "Загальностанційне устаткування маш.залу № 3", інв.№ 311, підлягає відновленню шляхом ремонту; пошкоджений шинопровід фази "В" першої секції шин Головного розподільного пристрою 10,5 кВ, інв.№ 190, підлягає відновленню шляхом ремонту; трансформатор ТДТН-40000/110-У1, зав. № 163204, інв. № 2035 має значне пошкодження, знаходиться в неробочому стані; підлягає відновленню шляхом капітального ремонту, але потребує додаткового обстеження спеціалізованим підприємством. Крім зазначеного, заявником додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №22026270000000094 за ч.1 ст. 438 КК України, в якому зазначено про те, що 17.04.2026 року в період часу 02 год.05 хв. До 05 год. 26 хв. Збройними силами російської федерації завдано ударів з використанням БПЛА по території Єдиного майнового комплексу «Чернігівська ТЕЦ» (м. Чернігів, вул. Ушинського,23). Внаслідок влучань, пошкоджено 6 трансформаторів забезпечення роботи ТЕЦ різної потужності. В цей же день близько 02 год. 15 хв. Збройними силами російської федерації завдано удару з використанням 1 БПЛА по території нафтобази ТОВ СПК (вул. Івана Мазепи,59, м. Чернігів). Внаслідок влучання пошкоджено 4 резервуари. Крім того, виникла пожежа складського приміщення ПП «Мир» (вул. Івана Мазепи,59 м. Чернігів), в якому знаходиться електрообладнання, орієнтована площа пожежі 2000 м.кв. Сталось руйнування конструктивних елементів покрівлі. Також заявником додано акт про пожежу від 17.04.2026, складений посадовою особою ГУ ДСНС у Чернігівській області про те, що пожежа виникла 17.04.2026 о 02год. 16 хв на трансформаторі 10/315 кВт, власник КП «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради, за адресою: вул. Ушинського,23, м. Чернігів. В акті зазначено перелік знищеного та пошкодженого майна.
Суд врахував, що безумовно військова агресія істотно негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України. Особливо істотно вказані обставини впливають на діяльність підприємств, зокрема, відповідача, що здійснює виробництво електричної і теплової енергії, надає комунальні послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню, іншим споживачам, зокрема об'єктам соціальної сфери, так і позивача, що забезпечує газом територію країни. Діяльність і позивача, і відповідача є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
На державу покладено позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, що б ця система була ефективною як у теорії, так і на практиці, а затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 у справі «Чижов проти України», заява № 6962/02). За практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції («Корнілов та інші проти України», заява №36575/02, ухвала від 07.10.2003).
З урахуванням доводів, зазначених відповідачем в обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення від 19.02.2026 у справі №927/1243/25 суд виснує, що внаслідок масованих повітряних атак рф - КП “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради вкотре зазнало пошкоджень тепло-електротехнічного обладнання, будівель і споруд. Внаслідок зазначених пошкоджень і руйнувань виробництво електричної та теплової енергії комунальним підприємством є неможливим, оскільки зруйновані трансформатори зв'язку ТДТН-40000/110 (Т-1,Т-2) та ТДЦ - 125000/110 (Т-3), які є основною частиною виробничого циклу, у зв'язку з чим основна діяльність, а саме виробництво електричної та теплової енергії, комунальним підприємством припинено з причин, незалежних від нього.
Враховуючи фактичні обставини, суд дійшов висновку про те, що відстрочення виконання рішення для боржника в даному випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем, а задоволення заяви Підприємства про відстрочення виконання рішення суду в повній мірі буде відповідати принципам справедливого судового розгляду в контексті частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та не порушує баланс інтересів сторін у справі.
З огляду на зазначене, суд виснує про задоволення заяви Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради та відстрочення виконання судового рішення від 19.02.2026 в цій справі на один рік з моменту його ухвалення, до 19.02.2027.
Керуючись статтями 73, 74, 86, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Заяву Комунального підприємства “Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради вих.№3 від 06.05.2026 у справі №927/1243/25 - задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2026 у справі № 927/1243/25 на один рік з моменту його ухвалення, до 19.02.2027.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду с в строк та в порядку, визначені ст. 256 та ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повна ухвала складена 27.05.2026.
Суддя М.В. Фесюра
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua
Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області - e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; засоби зв'язку - тел.099 420 54 50.