65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"27" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3370/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., за участю секретаря судового засідання Кочуровської К.О., розглянувши у відкритому засіданні заяву ГУ ДКС в Одеській області про виправлення помилки в наказі у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗЕРНОВИК-ЮГ»
до Одеської митниці
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача- Державна казначейська служба України
про стягнення 659308грн
за участю представників:
від позивача -не прибули
від відповідача - не прибули
від третьої особи - Недошовенко А.О.
встановив:
Рішенням від 19.11.2025, яке залишено без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2026, позов задоволено та вирішено:
- Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗЕРНОВИК-ЮГ» (код 39922012, м. Миколаїв, вул. Айвазовського 15, офіс 202) 659308грн майнової шкоди.
- Стягнути з Одеської митниці (код 44005631, м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, 21а) судові витрати по сплаті судового збору на користь держави в розмірі 9889,62грн.
01.04.2026 судом видано накази.
Зокрема судом видано наказ такого змісту: "Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗЕРНОВИК-ЮГ» (код 39922012, м. Миколаїв, вул. Айвазовського 15, офіс 202) 659308грн майнової шкоди.
Стягувач - Товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕРНОВИК-ЮГ» (код 39922012, м. Миколаїв, вул. Айвазовського 15, офіс 202).
Боржник - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код 37607526, м. Одеса, вул. Садова, 1а)."
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області подало заяву про виправлення помилки в наказі, а саме замість боржника - ГУ ДКС в Одеській області в наказі зазначити боржником Державний бюджет України, посилаючись на те, що в рішенні суду зазначено, що кошти підлягають стягненню з Державного бюджету України, а не з ГУ ДКС в Одеській області.
Ухвалою від 05.05.2026 суд призначив розгляд заяви в засіданні 20.05.2026.
Розглянувши заяву ГУ ДКС в Одеській області, суд відмовив в її задоволенні, виходячи з наступного.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції станом на час видачі наказу у справі - 01.04.2026) у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред'явлення рішення до виконання.
Враховуючи викладене, суд обов'язково має зазначити у виконавчих документах найменування, місцезнаходження та код боржника, що і було здійснено судом, а саме зазначено боржника - ГУ ДКС в Одеській області.
Згідно з ст. 328 ГПК України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Враховуючи зазначені норми матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ГУ ДКС в Одеській області про виправлення помилки у виконавчому документі в частині необхідності зазначення боржником Державний бюджет України, оскільки заявник не довів наявності допущених судом об'єктивних помилок у виконавчому листі, які б перешкоджали пред'явленню виконавчого документа до виконання.
У пункті дев'ятому частини другої статті 129 Конституції України встановлено, що основною засадою судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Суд зауважує, що Державна казначейська служба України брала участь у справі в якості третьої особи без самостійних вимог.
Суд в рішенні від 19.11.2025 зазначив наступне:
«Крім того, у постанові від 19.06.2018 у справі №910/23967/16 Велика Палата Верховного Суду звертала увагу, що кошти державного бюджету належать на праві власності державі з урахуванням чого боржником у зобов'язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин (частина 2 статті 2 ЦК України).
Згідно із підпунктом 2 пункту 35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок) казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.
Пунктом 36 Порядку передбачено, що у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету, згідно з пунктом 35 цього Порядку, стягувачі подають документи, зазначені в пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду. Орган Казначейства повідомляє зазначеному органу протягом п'яти робочих днів після надходження документів про їх надходження.
Отже, територіальний орган Державної казначейської служби України є уповноваженим державою органом, що здійснює списання коштів державного бюджету на виконання судових рішень про відшкодування шкоди, заподіяної юридичним особам, внаслідок незаконних дій (бездіяльності).
Відповідно до частини 5 статті 238 ГПК України відсутні вимоги про зазначення таких відомостей, як орган, через який грошові кошти мають перераховуватися, номера (види) рахунків, з яких має бути здійснено стягнення (списання) коштів, зокрема, за вимогами до держави Україна (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №920/715/17).
Кошти на відшкодування шкоди державою підлягають стягненню з Державного бюджету України. Тому резолютивні частини рішень у зазначених спорах не повинні містити відомостей про суб'єкта його виконання, номери та види рахунків, з яких буде здійснено безспірне списання (висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 02.03.2021 у справі №911/2371/19, від 26.05.2022 у справі №910/17717/20, від 06.02.2019 у справі №199/6713/14-ц, від 18.11.2020 у справі №554/5980/18, від 11.08.2021 у справі №352/2255/19, від 10.02.2021 у справі №757/50534/17-ц, від 18.08.2021 у справі №591/6891/18)».
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
В п. 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників зазначено, що боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Згідно з п. 35, 36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації):
1) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду;
2) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
3) шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності;
4) різниці між сумою коштів, що надійшли до державного бюджету від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, та сумою, встановленою у судовому рішенні;
5) шкоди, заподіяної фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення.
У разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.
Орган Казначейства повідомляє зазначеному органу протягом п'яти робочих днів після надходження документів про їх надходження.
В п. 38 та 39 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників зазначено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
У разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом одного місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету.
Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету.
Державний бюджет - головний загальнодержавний фонд централізованих коштів. За допомогою бюджету держава концентрує певну частку валового внутрішнього продукту та централізовано розподіляє її на розвиток національної економіки, для соціального захисту населення, утримання органів державної влади та управління, оборони країни. Державний бюджет на кожний фінансовий рік розглядається Верховною Радою України і затверджується як закон.
З огляду на викладене, суд зауважує, що зазначати «Державний бюджет України» боржником у виконавчому документі не можна, оскільки він не є юридичною особою. У випадку відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень (як в даному випадку), саме орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів державного бюджету.
Враховуючи вищезазначене, суд не допустив помилки і правомірно зазначив боржником в наказі саме Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Керуючись ст. 234, 235, 328 ГПК України, суд
ухвалив:
1. Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про виправлення помилки в наказі суду від 01.04.2026 у справі № 916/3370/25.
Ухвала набрала законної сили 27.05.2026 та може бути оскаржена протягом 10 днів до Південно-західного апеляційного господарського суду. Повний текст ухвали складено та підписано 27.05.2026.
Суддя В.В. Литвинова