Ухвала від 27.05.2026 по справі 260/242/26

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття апеляційного провадження та призначення справи до апеляційного розгляду

27 травня 2026 року ЛьвівСправа № 260/242/26 пров. № А/857/29215/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Мандзія О. П.

суддів -Гудима Л. Я.

Качмара В. Я.

перевіривши в електронній формі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 травня 2026 року у справі № 260/242/26 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21.05.2026 ОСОБА_1 через "Електронний суд" подав до Восьмого апеляційного адміністративного суду вищевказану апеляційну скаргу, до якої долучено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що позивач є пенсіонером за віком, не працює та не має інших доходів, а предметом позову є захист його соціальних прав. Сплата судового збору у розмірі, що складає половину пенсії, яку він отримує за місяць ставить його у скрутне матеріальне становище.

Надаючи оцінку доводам апелянта у вказаному клопотанні у співставленні з долученими до нього письмовими доказами, слід вказати таке.

Частинами першою, другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Ставки судового збору, порядок його сплати, підстави для звільнення від сплати судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI, у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

За приписами статей 1 та 2 Закону №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

У межах цієї справи апелянту належало сплатити судовий збір за вимогу немайнового характеру 1 996,8 грн ((3328 грн. х 0,4) х 150%) та з врахуванням коефіцієнту 0,8 - 1597,44 грн.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частиною першою статті 8 Закон №3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або 2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або 4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Частиною другою зазначеної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Проаналізувавши долучені апелянтом до матеріалів апеляційної скарги письмові докази, зокрема, відомості про нараховану пенсію за 2025 рік (35830,00 грн), категорію спору, те, що апелянт є пенсіонером, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав, що передбачені частиною 1 статті 8 Закону №3674-VI для звільнення його від сплати судового збору за подання цієї апеляційної скарги, а тому відповідне клопотання апелянта слід задовольнити.

За таких обставин, суд вважає, що апеляційна скарга за формою та змістом відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням порядку і строків апеляційного оскарження, а також відсутні підстави для повернення апеляційної скарги чи відмови у відкритті апеляційного провадження.

З огляду на зазначене, перешкоди для відкриття апеляційного провадження відсутні.

Зважаючи на надану законодавцем до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС технічну можливість розглядати (формувати та зберігати) справи в паперовій, електронній чи змішаній формі, суд вважає за доцільне дану справу розглядати в паперовій формі та витребувати таку із суду першої інстанції.

Суддею-доповідачем проведено необхідні підготовчі дії, визначені Кодексом адміністративного судочинства України, а тому справу слід призначити до апеляційного розгляду.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Керуючись статтями 296, 300, 306, 307, 311 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.05.2026 у справі №260/242/26.

Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 травня 2026 року у справі № 260/242/26 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Призначити справу № 260/242/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом п'ятиденного строку з моменту вручення копій цієї ухвали та апеляційної скарги.

Витребувати з Закарпатського окружного адміністративного суду матеріали справи № 260/242/26 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Зобов'язати Закарпатський окружний адміністративний суд невідкладно направити матеріали адміністративної справи № 260/242/26 до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Копію даної ухвали надіслати Закарпатському окружному адміністративному суду та учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О. П. Мандзій

судді Л. Я. Гудим

В. Я. Качмар