копія
26 травня 2026 року Справа № 608/1381/26
Номер провадження3/608/487/2026
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, відомості щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності протягом року в матеріалах справи відсутні,
за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції поступили матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-32/165 від 23 квітня 2026 року вбачається, що відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2025 року, поданого політичною партією «Сила людей» до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснено грошовий внесок на користь Партії на загальну суму 1000,00 гривень з порушенням вимог пункту 9 частини першої статті 15 Закону.
Так, у IV кварталі 2025 року, а саме 29 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 на користь Партії надано грошовий внесок у розмірі 1000 гривень.
Водночас, станом на дату здійснення внеску, відповідно до даних електронної системи публічних закупівель України Prozorro, вказаною фізичною особою були укладені договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на суму, що перевищує встановлені Законом обмеження.
Пунктом 1 частини третьої, частиною четвертою статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.
Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 01.04.2026 за кодом доступу 360962584453 ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем.
Згідно з банківською випискою, наданою АТ КБ «ПриватБанк» від 12.01.2026, зазначені кошти 29 жовтня 2025 року були перераховані на рахунок Партії НОМЕР_2 в АТ КБ «ПриватБанк» з призначенням платежу «Добровільний внесок на підтримку партії «Сила людей» від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з рахунку НОМЕР_3 в АТ КБ «ПриватБанк».
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 15 Закону не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок, -протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» станом на 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 гривень: 50 x 3028,00 гривень =151 400,00 гривень.
Згідно з відкритими відомостями електронної системи публічних закупівель України Prozorro, ФОП ОСОБА_1 протягом другого півріччя 2024 року - першого півріччя 2025 року укладено такі договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 177 750,00 гривень, що становить понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок:
- договір від 14.11.2024 № 386, укладений з Чортківським медичним фаховим коледжем (ідентифікаційний код 02011611) на загальну суму 99 900,00 гривень. Термін дії договору до 31.12.2024;
- договір від 15.11.2024 № 155, укладений з Чортківською міською радою (ідентифікаційний код 24636045) на загальну суму 43 100,00 гривень. Термін дії договору до 31.12.2024;
- договір від 30.01.2025 № 7, укладений з Управлінням культури та мистецтв Чортківської міської ради (ідентифікаційний код 42007312) на загальну суму 34 750,00 гривень. Термін дії договору до 31.12.2025.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру від 23.04.2026 за кодом доступу 13648480602 засновником Чортківського медичного фахового коледжу є Тернопільська обласна рада (ідентифікаційний код 24630220).
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно зі статтями 2, 10 та 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, та здійснюють управління об'єктами спільної власності територіальних громад, зокрема закладами освіти.
Тернопільська обласна рада як орган місцевого самоврядування здійснює повноваження щодо управління Чортківським медичним фаховим коледжем, зокрема забезпечує реалізацію державної політики у сфері освіти в межах наданих повноважень.
Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру від 23.04.2026 за кодом доступу 464048768868 та від 23.04.2026 за кодом доступу 211551796531 Чортківська міська рада та Управління культури та мистецтв Чортківської міської ради є органами місцевого самоврядування.
Отже, держава в особі Тернопільської обласної ради та Чортківської міської ради, у спосіб та в порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі» (цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави), забезпечує реалізацію державної політики та задоволення відповідних потреб у товарах, роботах і послугах.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за IV квартал 2025 року від 26.03.2026 № 239, затвердженому наказом Національного агентства від 26.03.2026 № 86/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини двадцять п'ятої статті 17 Закону.
Таким чином, станом на дату здійснення внеску 29.10.2025 на користь Партії у розмірі 1000,00 гривень ОСОБА_1 як фізичною особою-підприємцем укладено договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на загальну суму 177 750,00 гривень, що перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснено внески, що є порушенням пункту 9 частини першої статті 15 Закону в частині недотримання обмежень у здійсненні внесків на підтримку політичних партій, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21215 КУпАП.
Частиною другою статті 15 Закону визначено, що здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно зі статтею 21215 КУпАП порушення, зокрема, встановленого законом порядку надання внеску на підтримку політичної партії тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії.
Велика Палата Верховного Суду в рамках справи від 03.04.2019 № 753/16525/16-ц визначила співвідношення понять фізичної особи та фізичної особи-підприємця, а також їх правового статусу.
Відповідно до частини першої статті 24 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
У статті 25 ЦК України передбачено, що здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Відповідно до частин другої, четвертої статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.
Статтею 26 ЦК України передбачено, що всі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов'язки як учасник цивільних відносин.
З аналізу вказаних вимог цивільного законодавства вбачається, що кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (стаття 42 Конституції України). Це право закріплено і у статті 50 ЦК України, у якій передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Таким чином, фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус «фізична особа-підприємець» сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право-і дієздатністю, та не обмежує їх.
Отже, ОСОБА_1 - фізична особа (внескодавець), підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про одержання повістки.
За правилами ст. 268 КУпАП не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ст. 212-15 КУпАП.
Таким чином, враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку можливість розгляду справи стосовно особи за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо неї.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною другою статті 15 Закону визначено, що здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 15 Закону не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок, протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.
Станом на дату здійснення внесків 29 жовтня 2025 року на користь Партії на загальну суму 1000,00 гривень ОСОБА_1 як фізичною особою-підприємцем укладено договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на загальну суму 177 750,00 гривень, що перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2025 року, в якому здійснено внески, що є порушенням пункту 9 частини першої статті 15 Закону в частині недотримання обмежень у здійсненні внесків на підтримку політичних партій, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21215КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя приходить до переконання, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-15 КУпАП, що підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № 50-32/165 від 23 квітня 2026 року, звітом політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та іншими матеріалами справи.
Накладаючи адміністративне стягнення, суд, у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу винної, ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ст. 212-15 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягають стягненню 665,60 гривень судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, …а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч. ч. 1 і 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 212-15, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, жительку АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фізичну особу-підприємця, у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одну тисячу сто дев'яносто) гривень з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації або агітації референдуму, наданої або отриманої з порушенням закону, в розмірі 1000 (однієї тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, на рахунок ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783), банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно з оригіналом
Суддя : ( підпис)
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/1381/26
Постанова набрала законної сили « » 2026 року
Строк пред'явлення постанови до виконання до « » року
Суддя Н. З. Коломієць