Постанова від 27.05.2026 по справі 260/1095/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/1095/25 пров. № А/857/23688/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузьмича С. М.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року (постановлену головуючим - суддею Скраль Т.В. у м. Ужгород) у справі №260/1095/25 за позовом ОСОБА_1 до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просила:

визнати протиправною відмову Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області зняти з зареєстрованого місця проживання громадян: ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н., за адресом: АДРЕСА_1 ;

зобов'язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області зняти з зареєстрованого місця проживання громадян: ОСОБА_2 . 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н. у будинку за адресом: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно відомостей погосподарської книги Холмківської сільської ради за адресом: Закарпатська область, Ужгородський район, село Концово, вул. Миру, буд. 156 зареєстровані наступні громадяни: ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н. ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 . 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н. В той же день, позивач звертається до відповідача із заявою про зняття з зареєстрованого місця проживання даних громадян, оскільки житловий будинок по вказаній адресі відсутній, право власності не зареєстроване. Відсутність об'єкту нерухомого майна - житлового будинку підтверджується наступними документами: довідкою №888 від 01.05.2024 р. виданої інженером з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_9 , що на земельній ділянці кадастровий №2124887400:12:010:0110, що знаходиться за адресом: АДРЕСА_1 забудова відсутня, ніяких будівельних робіт не проводиться; довідкою виданою КП “Бюро технічної інвентаризації нерухомого майна» вих.№342/01-20 від 10.02.2025 р., про те що право власності на об'єкт нерухомого майна - житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстроване. Однак, відповідач відмовляє позивачу зняти з реєстрації місця проживання вище вказаних осіб, оскільки позивачем не надано документ, що підтверджує право власності на житло.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходи з того, що відповідачем правомірно відмовлено у знятті ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н. із зареєстрованого місця проживання, оскільки до заяви про зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_1 надано виключно відомості щодо права власності на земельну ділянку.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржила позивачка, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що 02.05.2024 ОСОБА_10 (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) уклали договір купівлі-продажу земельної ділянки, (а.с. 11).

За цим договором Продавець, передав у власність (продав), а Покупець, прийняв у власність (купив) цілу земельну ділянку площею 0,1400 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 і сплатив за неї грошову суму у порядку та на умовах, передбачених цим договором. Кадастровий номер земельної ділянки - 2124887400:12:010:0110.

04.02.2025 ОСОБА_1 звернулася із заявою про зняття з реєстраційного обліку, відповідно до якої просить зняти із зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н.

05.02.2025 Холмківська сільська рада листом №03-32/8 розглянула звернення ОСОБА_1 від 04.02.2025 та зазначила, що 04.02.2024. заявник звернулася із заявою про зняття місця реєстрації місця проживання громадян: ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н. , які зареєстровані за адресом: АДРЕСА_1 . До заяви були надані наступні документи: договір купівлі продажу земельної ділянки, кадастровий №2124887400: 12:010:0110, що знаходиться за адресом: АДРЕСА_1 ; звіт обстеження технічного стану будівлі, що знаходиться за адресом: АДРЕСА_1 . Однак, заявником не було надано документ, що посвідчує право власності на будинок, оскільки право власності на будинок не зареєстроване, будинок перебував в аварійному стані, проживання в ньому є не можливим. Отже, Холмківська сільська рада як суб'єкт владних повноважень вправі прийняти рішення про відмову в знятті з місця реєстрації проживання виключно з підстав, передбачених законом, у зв'язку з відсутністю документу, що підтверджує право власності на житло за адресою: АДРЕСА_1 , (а.с. 5-7).

Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 № 1871-IX (далі - Закон 1871-IX) регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону № 1871-IX зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється, зокрема, за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

Разом із заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), що подається у паперовій формі, така особа подає паспортний документ особи, а також у випадках та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, - військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). Стосовно дитини віком до 14 років подається також свідоцтво про народження (ч. 4 ст. 18 Закону № 1871-IX).

У разі подання заяви про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у паперовій формі представником такої особи додатково подаються:

1) документ, що посвідчує особу представника;

2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника) (ч. 5 ст. 18 Закону № 1871-IX).

Пунктом 13 статті 18 Закону № 1871-IX визначено, що орган реєстрації приймає рішення про відмову у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, якщо:

1) особа подала не в повному обсязі передбачені цим Законом документи (відомості) або документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, є недійсним;

2) відомості реєстру територіальної громади не відповідають відомостям у поданих особою документах або відомостях;

3) за зняттям із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) звернулася дитина віком до 14 років або особа, не уповноважена на подання документів.

Відповідно до статті 29 Закону № 1871-IX рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо внесення інформації до реєстру територіальної громади про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування рішень органів реєстрації, зміну інформації в реєстрі територіальної громади можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 затверджений Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок № 265), який визначає механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.

Відповідно до пп. 5 п. 50 Порядку № 265 зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі, зокрема, заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6.

Відповідно до пункту 51 Порядку № 265 подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком до 14 років або особи, визнаної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників.

Згідно із пунктом 61 Порядку № 265 у разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою власника житла про зняття особи (осіб) із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) власник житла подає: 1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення); 2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.

У разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла більше однієї особи до органу реєстрації подаються заява та документ або відомості, що підтверджують сплату адміністративного збору, окремо щодо кожної особи.

Така заява може бути подана лише повнолітньою особою або законним представником малолітньої дитини

З аналізу викладеного вище вбачається, що перелік документів необхідних для зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла є вичерпний та розширеному тлумаченню не підлягає.

Разом з тим, згідно із пунктом 87 Порядку № 265 орган реєстрації відмовляє в декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) зокрема у разі, коли особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 04.02.2025 ОСОБА_1 звернулася із заявою про зняття з реєстраційного обліку, відповідно до якої просить зняти із зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н.

До заяви було додано: копію договору купівля - продажу від 02.05.2024; копію довідки № 888 від 01.05.2024; копію паспорту ОСОБА_1 .

Із аналізу вказаних вище судом нормативно-правових актів та матеріалів судової справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 не подано до Холмківської сільської ради заяви за формою згідно з додатком до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування).

Колегія суддів поділяє твердження суду першої інстанції, що сама по собі незгода позивачки зі змістом відповіді не спростовує факту розгляду вказаного звернення в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача і задоволення позовних вимог щодо зобов'язання останнього зняти з зареєстрованого місця проживання громадян, навіть у разі наявності в неї такого права, оскільки заявниками не було дотримано процедури звернення та не надано необхідних для цього документів.

Разом з цим, згідно з листом Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про відмову у знятті із зареєстрованого місця проживання, зазначено, що заявником не було надано документ, що посвідчує право власності на будинок, оскільки право власності на будинок не зареєстровано, будинок перебував в аварійному стані, проживання в ньому є не можливим. Отже, Хомківська сільська рада як суб'єкт владних повноважень вправі прийняти рішення про відмову у знятті з місця реєстрації проживання виключно з підстав, передбачених законом, у зв'язку з відсутністю документу, що підтверджує право власності на житло за адресою: АДРЕСА_1 , (а.с. 6-7).

Як згадувалось вище, що 02.05.2024 ОСОБА_10 (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) уклали договір купівлі-продажу земельної ділянки, (а.с. 11).

За цим договором Продавець, передав у власність (продав), а Покупець, прийняв у власність (купив) цілу земельну ділянку площею 0,1400 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 і сплатив за неї грошову суму у порядку та на умовах, передбачених цим договором. Кадастровий номер земельної ділянки - 2124887400:12:010:0110.

Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено у знятті ОСОБА_2 , 1982 р.н, ОСОБА_3 , 1986 р.н, ОСОБА_4 , 1988 р.н, ОСОБА_5 , 1991 р.н, ОСОБА_6 , 2007 р.н., ОСОБА_7 , 2019 p., ОСОБА_8 , 2021 р.н. із зареєстрованого місця проживання, оскільки до заяви про зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_1 надано виключно відомості щодо права власності на земельну ділянку.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року у справі №260/1095/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула